REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy w 2013 r. zmienią się zasady rozliczania dotacji?

Projekt zmieniający ustawę o VAT, nad którym trwają już prace w Sejmie nie przewiduje, wbrew wcześniejszym zapowiedziom zmiany zasad rozliczania dotacji.

Czas na likwidację okresowych badań pracowniczych!

Ruch Palikota chce, by wstępne i okresowe badania lekarskie pracowników były obowiązkowe tylko w tych zawodach, które wymagają stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy ze względu na bezpieczeństwo lub higienę, np. kierowcy autobusu czy kucharza.

Jak od 1 listopada zmienią się zasiłki rodzinne?

Wzrośnie wysokość zasiłków rodzinnych oraz podwyższony zostanie próg dochodowy, od którego te zasiłki będą przysługiwały. Wysokość dodatków do świadczeń rodzinnych nie ulegnie zmianie.

Czy metoda kasowa wybawi firmy od zatorów płatniczych

Ostatnio głośno o metodzie kasowej. Wiele firm traktuje zmianę metody memoriałowej na kasową, jako zbawienie od zatorów płatniczych, czy mają prawo się cieszyć? Niestety bardzo ciężko się rozczarują…

REKLAMA

Wkrótce nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o obowiązku etykietowania produktów wykorzystujących energię - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z ustawą konsument ma być lepiej informowany o zużyciu energii np. przez sprzęt AGD czy RTV.

Obniżka składek do ZUS o 30 proc.?

Obniżenie składek do ZUS o 30 proc. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych złożony w Sejmie przez Ruch Palikota - poinformował poseł Łukasz Gibała (RP). Argumentował, że koszty pracy są w Polsce zbyt wysokie, co hamuje rozwój firm.

Firmy szykują się na kolejną falę kryzysu

Przedsiębiorcy przygotowują się na ciężki rok. – Zmieniają dwu- czy trzyletnie plany na kwartalne lub półroczne – mówi Jacek Santorski, psycholog biznesu. – I robią to z dużym poczuciem odpowiedzialności: za wynik i za ludzi. W jego opinii zbliżający się kryzys wcale nie musi oznaczać fali zwolnień. – Właściwi pracownicy są najważniejszym aktywem do ochrony i większość pracodawców ma tego świadomość – uważa psycholog biznesu.

Pracodawcy bronią umów śmieciowych

Dzięki umowom o dzieło, zdaniem pracodawców, wielu młodych ludzi znalazło swoją pierwszą pracę, a niektóre firmy tworzą więcej miejsc pracy niż gdyby oferowali pracownikom etaty. – Pracodawca proponuje to, na co go stać, żeby być konkurencyjnym, nie chowa w kieszeni pieniędzy dla samego chowania – podkreśla Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club.

REKLAMA

Co z twoją ulgą na internet? Sprawdź, co się zmieni

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PIT, w tym propozycję przywracającą ulgę internetową. Z ulgi będą mogli korzystać podatnicy, którzy w latach 2005-20011 nie dokonali tego odliczenia lub pierwszy raz zrobią to w 2012 r.

Jaką metodą określić podatek śmieciowy? Niektórzy już wiedzą

Opłata za wywóz odpadów zależna od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, to najlepsza metoda wyliczania tzw. podatku śmieciowego - wynika z ankiet wypełnionych podczas konsultacji społecznych w Koszalinie (Zachodniopomorskie).

Skazani na chatboty

Za 8 lat połowa rozmów na infoliniach ma odbywać się z tzw. czatbotem zamiast konsultanta.

Ulga internetowa nie dla wszystkich

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała zgłoszone przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o PIT, w tym propozycję przywracającą ulgę internetową.

Polska najszybciej na świecie wprowadza reformy! Jakie?

Polska najszybciej na świecie wdraża probiznesowe reformy - ocenił Bank Światowy w dorocznym raporcie "Doing Business". To przede wszystkim efekt wieloletnich, konsekwentnych działań - mówił premier Donald Tusk podczas prezentacji raportu.

Szykują się kolejne zmiany dotyczące urzędów pracy

– Chcemy, aby możliwe było alokowanie środków Funduszu Pracy do tych urzędów, które wykazują największą efektywność – mówi Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jak zapowiada, lista możliwych zmian jest długa. Obejmuje m.in. nowe projekty aktywizacji osób bezrobotnych, w co mają być zaangażowane również prywatne agencje. Większość zmian miałaby wejść w życie już w 2014 roku.

Nowy pomysł na odblokowanie płatności

30 dni zamiast 180, po których przedsiębiorca mógłby uruchomić procedurę odzyskiwania nie tylko VAT-u z faktur niezapłaconych przez kontrahenta ale także PIT-u albo CIT-u? Brzmi dobrze. Obecnie przedsiębiorcy, którym kontrahenci nie płacą, do przeprowadzenia całości zabiegu potrzebują co najmniej 7 miesięcy. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku PIT-u.

Gospodarka zwalnia. Niepokojące dane GUS

Główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o wtorkowych danych GUS, według których stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 12,4 proc., wobec 12,4 proc. w sierpniu, a sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca i wzrosła o 3,1 proc. rok do roku wobec wzrostu o 5,8 proc. rok do roku w sierpniu:

Małe firmy płacą najmniej

Blisko co czwarty zatrudniony Polak (3 mln osób) pracuje w mikroprzedsiębiorstwie. A jak wyliczył GUS, w 2011 r. średnia pensja w takiej firmie, zatrudniającej do 9 osób, wynosiła zaledwie 1987 zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Będą zmiany w sądownictwie. Czy to przyśpieszy procesy gospodarcze?

Resort sprawiedliwości liczy na radykalne przyśpieszenie procesów gospodarczych i upadłościowych. Ma temu służyć - wzmocnione kadrowo - powstające w stolicy Centrum Sądownictwa Gospodarczego oraz wydziały ds. upadłościowych w 16 sądach w kraju.

Jak głębokie będą zmiany w ustawie o VAT?

Projekt ustawy budżetowej na 2013 rok, projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz zmiany w regulaminie Sejmu - tymi sprawami zajmą się posłowie na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu izby.

Niewiele firm planuje nowe inwestycje. Z czym mają problemy?

Badania koniunktury NBP pokazują, że w najbliższym kwartale 20,4 proc. firm zamierza rozpocząć nowe inwestycje. Z badania wynika również, że 72 proc. firm miało ostatnio problemy z terminowym odzyskiwaniem należności.

Schyłek ery papieru?

Elektroniczny obieg dokumentów staje się coraz popularniejszym narzędziem na rynku systemów informatycznych. Pomimo istnienia sporej liczby firm oferujących swoje usługi w tym obszarze, eSOD wciąż wzbudza sporo pytań i wątpliwości, szczególnie pośród pracowników, którzy będą na codzień z niego korzystać.

Uczelnie otwarte na biznes i jego pieniądze

Szkoły wyższe zacieśniają współpracę z przedsiębiorcami. Uczelnie zyskują finansowanie, a właściciele firm kształcą swoich przyszłych pracowników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Co dalej z ulgą internetową? Senat zdecydował

Senat zgłosił poprawkę do znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przywracającą ulgę internetową. Ustawa ogranicza m.in. przywileje dla twórców - szczególnie tych, którzy osiągają wysokie dochody; modyfikuje także ulgi na dzieci.

Będą zmiany w prawie upadłościowym. Sprawdź jakie

Zmianę prawa upadłościowego, która ma na celu "ratowanie, a nie likwidowanie przedsiębiorstw" zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że liczy, iż jego propozycje przyniosą poprawę miejsca Polski w rankingu Banku Światowego.

Do 2014 r. karta ubezpieczenia zdrowotnego. Co to oznacza dla pacjentów?

Do 2014 r. chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy - zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Jak zmienią się zasady odliczania VAT od aut osobowych?

Resort finansów chce od 1 stycznia 2014 r. wprowadzić jednolite zasady odliczania VAT-u od aut osobowych i samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz paliw i innych wydatków eksploatacyjnych dotyczących tych pojazdów - poinformował wiceminister finansów.

Nowe ulgi dla pracodawców

Cieszą nas zapowiedzi ministra, że oprócz wydłużenia urlopów macierzyńskich będą również dofinansowania dla pracodawców, którzy będą musieli zatrudniać kogoś na zastępstwo - powiedział Piotr Rogowiecki z Pracodawców RP.

Ulga internetowa na nowych zasadach

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem do nowelizacji ustawy o PIT poprawki, która przywróci wykreśloną przez Sejm ulgę na internet. Zmienić się mają jednak zasady odliczenia.

Becikowe nie dla najlepiej zarabiających

Od 1 stycznia 2013 r. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe) będzie przysługiwała (matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka) tylko wtedy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł na miesiąc „na rękę”.

Prostszy sposób rozliczenia podatku za jazdę samochodem firmowym prywatnie

MG nie wprowadza nowego podatku za jazdę samochodem firmowym w celach prywatnych. Resort proponuje nowy, prostszy sposób rozliczenia istniejącego już podatku. Rozwiązanie to byłoby tańsze dla przedsiębiorcy i pracownika oraz korzystne dla fiskusa. MG chce wprowadzić ryczałt w określonej, stałej, ale przede wszystkim niskiej kwocie.

40-proc. opodatkowanie wydobycia ropy i gazu

Podatki i opłaty od wydobycia węglowodorów mają wynosić ok. 40 proc. zysku brutto z tej działalności - przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń regulacji dotyczących m.in. wydobycia gazu łupkowego. Według premiera przepisy te mają zachęcić inwestorów.

Jeden procent kosztuje miliony

Organizacje pożytku publicznego (OPP) wydają krocie na reklamy, które mają zachęcić do wsparcia ich 1 proc. podatku. Rekordziści na spoty wydali połowę tego, ile zebrali.

Prezes ZUS: Sprawiedliwy KRUS to KRUS zreformowany

Zreformowany KRUS będzie lepiej dystrybuował środki finansowe. Dotrą one głównie do tych rolników, którzy rzeczywiście takiego ubezpieczenia potrzebują - mówi Agencji Informacyjnej Newseria prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wygląda jednak na to, że rewolucji w reformowaniu KRUS-u nie będzie. Zmiany, które szykuje rząd zmierzają jednak do tego by ubezpieczeni w tym uprzywilejowanym systemie byli tylko ci rolnicy, którzy takich przywilejów potrzebują.

Urlop ojcowski będzie dłuższy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy wydłużający urlop ojcowski z dwóch do ośmiu tygodni trafił do dalszych prac w sejmowej podkomisji. Nowelizację dotyczącą tej kwestii zaproponował w czerwcu Ruch Palikota.

Kosiniak-Kamysz: wkrótce projekt wydłużający urlop macierzyński

Projekt założeń do przepisów wydłużających urlop macierzyński z sześciu miesięcy do roku będzie gotowy w ciągu ok. dwóch tygodni i trafi do konsultacji społecznych - poinformował w poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co zostanie z ulgi internetowej?

Ulga internetowa nie zostanie zlikwidowana - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Zapowiedział, że zmienią się jednak zasady jej obliczania - miałaby przysługiwać tylko osobom, które zaczynają korzystać z internetu.

Od 2013 r. spółka komandytowo-akcyjna ma być podatnikiem CIT

Projekt, który uniemożliwi spółkom komandytowo-akcyjnym unikanie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) powinien w listopadzie trafić do Sejmu - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

50 zł PIT za jazdę autem firmowym

Każdy pracownik, który jeździ służbowym autem po godzinach pracy, powinien zapłacić podatek - uważa Ministerstwo Gospodarki, które przygotowało już stosowne przepisy, a informuje o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Niewiele firm jest zainteresowanych metodą kasową w VAT

Niewielka liczba firm jest obecnie zainteresowana korzystaniem z metody kasowej rozliczenia VAT, na ok. 1,6 mln firm stosuje ją mniej niż 10 tysięcy - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Sejm znowelizował ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych

Sejm przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ogranicza przywileje dla twórców - szczególnie dla tych, którzy osiągają wysokie dochody; likwiduje od przyszłego roku ulgę internetową oraz modyfikuje ulgi na dzieci.

Wiadomo już co z "ozusowaniem" tzw. umów śmieciowych

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że nie będzie decyzji rządu o "ozusowieniu" tzw. umów śmieciowych. Tłumaczył, że czas, "w którym Polacy każdego dnia troszczą się o to, aby utrzymać pracę, to nie jest czas, aby podrażać koszta pracy w żadnym wymiarze".

Od 2013 roku dłuższy urlop macierzyński

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek w Sejmie, że rząd przedstawi propozycję przedłużenia urlopu macierzyńskiego z pół roku do roku. Jak mówił, rząd chce wprowadzić tę propozyję w życie w 2013 roku.

Ratyfikacja konwencji podatkowej z Islandią

Posłowie jednogłośnie zdecydowali o ratyfikacji polsko-islandzkiej konwencji ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Posłowie jednogłośnie zdecydowali o zmianie konwencji między Polską a Luksemburgiem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Do 16 października firmy gotowe wyłączyć maszyny za pieniądze mogą składać wnioski

W Polsce coraz częściej zaczyna brakować energii. Aby więc zapobiec jej niekontrolowanym niedoborom, operator krajowego systemu przesyłowego ogłosił przetarg na tzw. negawaty. Zakłady, które zobowiążą się, że na polecenie PSE Operator wyłączą maszyny redukując w ten sposób pobór mocy, otrzymają wynagrodzenie. Przedsiębiorców chętnych na wykonanie tej nietypowej usługi jest wielu.

Boni: myślę, że umowy studentów nie będą "ozusowane"

Szef MAC Michał Boni ocenił w czwartek, że pracujący studenci prawdopodobnie nie zostaną objęci obowiązkiem płacenia składek ZUS. Jak podkreślił, intencją rządu przy "ozusowaniu" wszystkich pozostałych umów jest wyrównanie szans na rynku pracy.

Nowa umowa podatkowa z Kanadą

Sejm uchwalił ustawę w sprawie ratyfikacji polsko-kanadyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nowa umowa zastąpi starą konwencję z 1987 r.

Kluby PO i PSL zgłoszą uwagi do projektu w sprawie rozliczania VAT

Kluby PO i PSL zgłoszą do Ministerstwa Finansów uwagi do założeń projektu ustawy ws. rozliczania VAT - poinformował we wtorek Rafał Grupiński (PO). Taka decyzja zapadła na wtorkowym spotkaniu kierownictw obu klubów z udziałem wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja.

Etykiety energetyczne - nowe obowiązki przedsiębiorców

Nowe przepisy wprowadzą obowiązek dołączania do produktów wykorzystujących energię (przy wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu ich do użytku) etykiety i karty produktu sporządzonych w języku polskim, które będą zawierały informacje o klasie efektywności energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, np. zużyciu energii i poziomie hałasu.

Tusk: przedstawię plany na 2013 r. z perspektywą na całą kadencję

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w swoim piątkowym wystąpieniu w Sejmie będzie mówił o dotychczasowych dokonaniach rządu, a także o planach na 2013 r. "z perspektywą na całą kadencję". Zaznaczył, że nie przewiduje w najbliższym czasie zmian w rządzie.

REKLAMA