REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W 2008 roku 3,5-tonowe ciężarówki bez podatku, a za psa do 100 złotych

Zwolnienie z opodatkowania samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony powinno zacząć obowiązywać dopiero od 2008 roku - uważają posłowie.

Podatek płacą wspólnicy

Jeśli wspólnicy spisują umowę spółki jawnej bez notariusza, sami muszą obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, wypełnić deklarację PCC oraz wpłacić odpowiednie kwoty w urzędzie skarbowym.

Kredytobiorca musi rozliczyć się z fiskusem

Jeśli poręczyciel podpisze ugodę z bankiem i spłaci część długu, u kredytobiorcy powstanie przychód odpowiadający wartości zadłużenia spłaconego przez poręczyciela.

Bez majątkowych ograniczeń

Posłowie zagłosowali wczoraj za wszystkimi senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Poprawki do CIT i Ordynacji

Sejm przyjął wczoraj wszystkie poprawki wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Większość zmian miała charakter legislacyjny.

PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

Od nowego roku pojawią się nowe ulgi i zwolnienia. Fiskus odmrozi progi podatkowe. Podatnicy stracą prawo do ulgi odsetkowej.

Zwiększy się porównywalność sprawozdań małych i średnich firm

W II połowie 2007 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wyda standardy dla małych i średnich firm.

Od decyzji burmistrza można się odwołać

Podatnik może zaskarżyć decyzję burmistrza do samorządowego kolegium odwoławczego. Odwołania w sprawach podatkowych to ok. 30 proc. spraw rozpatrywanych przez kolegia.

REKLAMA

Samochody osobowe są nieopodatkowane

Właściciele samochodów osobowych nie płacą podatku od środków transportowych. Zwolnienie obejmuje także ciężarówki wykorzystywane wyłącznie w produkcji rolniczej.

Stawki podatku zmienią się w grudniu dla wszystkich

Od 1 grudnia 2006 r. zmniejszą się stawki akcyzy od aut sprowadzanych z zagranicy. Zmiana ma dotyczyć wszystkich samochodów.

Inwestowane składki z PIT

To, czy wypłaty z umów ubezpieczeniowych na życie i dożycie są zwolnione z PIT, uzależnione jest od tego, czy składki będą reinwestowane - wyjaśnił minister finansów.

Ogłoszono nowe wzory deklaracji

Zostało opublikowane rozporządzenie ministra finansów z dnia 6 listopada 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pożyczka na biznes będzie opodatkowana

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych mogą być niekorzystne dla małych firm. Od nowego roku zniknie zwolnienie dla pożyczek na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności. Nieopodatkowane będą pożyczki od najbliższej rodziny, ale trzeba je będzie zgłosić w urzędzie.

Nie będzie podatku od majątku przekazywanego najbliższej rodzinie

Jest szansa na to, że członkowie najbliższej rodziny niezależnie od wartości przekazanego sobie majątku nie będą musieli płacić podatku od spadków i darowizn.

Będą ulgi dla gospodarki mieszkaniowej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła senackie propozycje dotyczące m.in. rozszerzenia zakresu zwolnień z CIT dochodów uzyskiwanych przez podmioty prowadzące gospodarkę mieszkaniową.

Już znamy półfinalistów

50 osób, które najlepiej rozwiązały zadnia rundy eliminacyjnej, weźmie udział w sesji finałowej konkursu Księgowy Roku organizowanej między 1 a 3 grudnia na Zamku w Książu.

O wysokości stawki decyduje klasyfikacja

Usługi odśnieżania oraz naprawy dróg leśnych nie zostały zakwalifikowane jako związane z leśnictwem. Nie korzystają zatem z opodatkowania 3-proc. stawką VAT.

Ustawy podatkowe w Sejmie

Dziś Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić w Sejmie sprawozdania o stanowisku Senatu w sprawie nowelizacji ustaw podatkowych.

Zmiany w podatkach lokalnych

Dziś odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zwrot kosztów dojazdu jest opodatkowany

Zwrot kosztów poniesionych przez pracowników z tytułu używania własnych samochodów na potrzeby zakładu pracy podlega opodatkowaniu.

Zmiany w podatku rolnym i leśnym

Sejm zajmie się dziś nowelizacją ustawy o podatku rolnym oraz o podatku leśnym.

Bez definicji stawka wzrośnie do 22 proc.

Do końca października Ministerstwo Finansów miało rozwiązać problem VAT w budownictwie mieszkaniowym. Definicji budownictwa społecznego jak nie było, tak nie ma. Nie wiadomo też, kto ma się zająć jej opracowaniem.

Zameldowanie wystarczy, by nie zapłacić podatku

Od 2007 roku wystarczy 12-miesięczne zameldowanie w sprzedawanym mieszkaniu, aby nie płacić PIT. Więcej obowiązków będą miały biura meldunkowe i referaty wymieniające dowody osobiste. Dzięki nowej uldze także cudzoziemcy będą mogli uniknąć zapłaty podatku w Polsce.

Nowe wymogi dla deklaracji

Minister finansów określił sposoby przesyłania i rodzaje podpisów deklaracji i podań składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Interpretacja wiążąca, choć wydana przez ministra

Od 2007 roku podatnicy będą mogli składać wnioski o interpretacje dotyczące zdarzeń przyszłych. Mimo że interpretacje będzie wydawał minister finansów, nie zmieni się ich wiążący charakter.

Każdy ma prawo do autokorekty

Podatnik, płatnik i inkasent mają prawo do zmiany złożonej deklaracji podatkowej. Jednak taka autokorekta może zostać zweryfikowana przez organ podatkowy.

Bez obowiązku podatkowego

Zaciągnięcie kredytu obrotowego przez firmę nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Nie daje również możliwości zaliczenia do kosztu uzyskania przychodu wydatków na spłatę zaciągniętego kredytu.

Za interpretacje zapłacimy drożej

Korzystnymi dla podatników zmianami w przekazywaniu darowizn oraz innymi poprawkami Senatu zajmie się dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Do sądu po zwrot VAT

Wzrost stawek VAT m.in. na usługi budowlane po 1 maja 2004 r. oznaczał nie tylko zwiększenie obciążeń podatkowych. Wiele firm, które zawarły umowy przed zmianą stawek, wpadło w finansową pułapkę.

Zmienią się tylko stawki

Od 1 grudnia zmienią się stawki akcyzy na auta sprowadzane z zagranicy. Nie zmieni się jednak podstawa naliczania podatku.

Faktury muszą być dostępne

Podatnicy wystawiający i przechowujący faktury w formie elektronicznej muszą zapewnić dostęp do nich organom podatkowym.

Senat zlikwidował limit

Senat przegłosował zniesienie jednomilionowego ograniczenia kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn, który miał dotyczyć nieodpłatnego nabycia majątku od osób najbliższych (małżonka wstępnych, zstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy).

Bez ułatwień dla SKOK-ów

Senat nie wyraził zgody na wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulacji korzystnych dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Gminy nie powinny pobierać podatku od dróg

Nie ma podstaw do żądania przez gminy zapłaty podatku od dróg niepublicznych. Eksperci uważają, że resort finansów błędnie interpretuje przepisy dotyczące zwolnienia z podatku. Podatnicy, którzy otrzymali decyzje z gmin, mogą się od nich odwołać w ciągu 14 dni.

Znamy już limit na 2007 rok

Ministerstwo Finansów podało już kwoty ulgi uczniowskiej obowiązującej od 2007 roku.

Od grudnia będą niższe stawki podatku

Od 1 grudnia stawka akcyzy na samochody nie będzie zależała od wieku pojazdów. W piątek wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska podpisała rozporządzenie w tej sprawie. Będzie też zerowa stawka podatku na kosmetyki.

Nie ma darowizn, nie ma ewidencji

Nie będzie przepisów dotyczących ewidencjonowania i wyceny darowizn niepieniężnych oraz usług świadczonych nieodpłatnie na rzecz komitetów wyborczych.

Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Podatnicy, u których zostanie przeprowadzona kontrola skarbowa, będą mogli skorygować błędy popełnione we wcześniejszych rozliczeniach.

Nowelizacja VAT potrzebna do końca roku

Rządowa nowelizacja ustawy o VAT powinna zostać uchwalona do końca roku, ponieważ przedstawiono ją razem ze zmianami w PIT i CIT, z którymi jest powiązana.

Czynności kontrolne biegłych

W opinii ministra finansów w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie można wykluczyć możliwości powierzenia przez Krajową Komisję Nadzoru wykonywania czynności kontrolnych, czy samej kontroli, innym osobom - członkom tej korporacji.

Od 2009 roku będą nowe standardy

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowania

Senat. Nie będzie szybko dwóch stawek PIT

Nie będzie dwustopniowej skali podatkowej od przyszłego roku ani zwolnień od podatku zagranicznych dochodów przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Wczoraj zakończył się senacki etap prac nad podatkami.

Albo ryczałt, albo 45-proc. stawka

Urządzanie gier na automatach oraz na automatach o niskich wygranych podlega podatkowi od gier oraz CIT.

Skarbówka będzie zarabiać po staremu

Nie będzie obniżek pensji w skarbówce - obiecała wicepremier Zyta Gilowska.

Termin składania INTRASTAT

10 listopada, czyli już jutro, mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT.

Poprawki uściślą część przepisów podatkowych

Senat zajął się wczoraj uchwalonymi niedawno nowelizacjami ustaw o PIT, CIT, o podatku od czynności cywilnoprawnych, opłacie skarbowej oraz zmianami w Ordynacji podatkowej.

Egzamin dla księgowych

11, 12 i 13 grudnia Ministerstwo Finansów przeprowadzi egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Trudno oszacować potencjał ludzki i wiedzę w księgach rachunkowych

Polska ustawa o rachunkowości nie jest dostosowana do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Nie jest w stanie mierzyć tego, co w każdej firmie najważniejsze - zasobów ludzkich i wiedzy.

Ryczałt: niejasne przepisy

Nowe regulacje, choć mają obowiązywać od 2008 roku, już budzą kontrowersje. Nie wiadomo, kiedy podatnicy rozpoczynający działalność utracą prawo do stosowania ryczałtu. Są wątpliwości, czy zmiana rozliczeń będzie następować od następnego miesiąca czy roku. Senat powinien zaproponować doprecyzowanie niejasnych nowych regulacji

Za popełnienie wykroczenia podatnikom grożą wysokie grzywny

Przewinienie, którego dopuści się podatnik, można zakwalifikować jako wykroczenie skarbowe. Grożą za nie wysokie grzywny sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych.

REKLAMA