REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Liczą się korzyści majątkowe firmy

Bezpłatne udostępnienie pomieszczenia dostawcy energii nie zawsze musi być traktowane jak podlegające podatkowi dochodowemu od osób prawnych nieodpłatne świadczenie.

Zobowiązanie może wygasnąć tylko raz

Po zapłaceniu należności wynikającej z decyzji zobowiązanie podatkowe wygasa. Nie może ono wygasnąć po raz drugi w wyniku upływu terminu przedawnienia.

Wydatki na sąd kosztem

Urzędnicy: wydatki sądowe dłużników to nie koszty. Eksperci: takie opinie są pozbawione podstaw. Resort finansów: sprawy trzeba traktować indywidualnie.

CIT. Transakcje z rajami do oszacowania

Szacowanie dochodów podatników krajowych, którzy zawierając umowy z podmiotami z rajów podatkowych zaniżają dochody, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o CIT.

REKLAMA

Projekty znów do komisji

Projekty zmian w ustawach: o podatku od spadków i darowizn, o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz o opłacie skarbowej ponownie skierowano do prac komisyjnych.

PIT. Komisja przegłosuje sto poprawek

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Finansów Publicznych po długiej przerwie wraca do prac nad nowelizacją ustawy o PIT.

Nowy przepis pozbawi podatników praw

Skazani za przestępstwa skarbowe będą bez szans na warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary i na wykreślenie wpisów w Krajowym Rejestrze Karnym, chyba że posłowie szybko naprawią błąd.

Nie tylko faktury korygujące

Rabaty powinny być dokumentowane nie tylko fakturami korygującymi, jak wymaga rozporządzenie ministra finansów - uważa rzecznik praw obywatelskich.

REKLAMA

Jest opłata od każdego dokumentu

Od dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika pobiera się tyle opłat skarbowych, ile stosunków pełnomocnictwa wynika z dokumentu.

Spóźnione należności są opodatkowane

Osoby, które po zaprzestaniu działalności gospodarczej, np. w formie spółki cywilnej, otrzymały przychody, muszą wpłacić zaliczki na podatek dochodowy i złożyć PIT.

Kary trzeba rozliczyć

Odszkodowania, kary i grzywny ujmowane są w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty operacyjne.

Rząd przyjął nowelizację

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o finansach publicznych, czyli pierwszy etap zapowiadanej przez premiera Jarosława Kaczyńskiego reformy.

Podatnik musi udowodnić swoje racje

To na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, z jakich źródeł pochodzą jego przychody. Organ podatkowy ma prawo i obowiązek je ocenić.

Będzie można szybciej odzyskać podatek

Posłowie chcą usprawnić zwrot części VAT za materiały budowlane poprzez rezygnację z przygotowywania szczegółowej dokumentacji.

Celnicy spróbują uniknąć zwrotu akcyzy

Urzędnicy celni sprawdzają coraz więcej dokumentów związanych z importem samochodów. Weryfikacja wniosków o zwrot akcyzy może uniemożliwić odzyskanie pieniędzy. Celnicy mają już pomysł, jak utrudnić zwrot podatku sprowadzającym auta z innych krajów UE

Nowa ulga dla dywidend

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o CIT przewiduje zmiany w systemie opodatkowania dywidend.

Za wino trzeba płacić akcyzę

Wino kupione w niemieckim sklepie internetowym przez osobę fizyczną i przysłane do kraju, np. pocztą, podlega akcyzie w Polsce. Nawet wówczas, gdy akcyzę zapłacono w Niemczech.

Będą zmiany w zwrocie VAT

Sejmowa podkomisja zajmie się dziś regulacjami usprawniającymi zwrot VAT od materiałów budowlanych osobom fizycznym.

Kredyt bez skutków podatkowych

Uzyskanie kredytu nie jest przychodem, a jego spłata kosztem. Zasada ta dotyczy też kredytów denominowanych w walutach obcych - wyjaśnił minister finansów.

Budżet 2007. Deficyt może przekroczyć unijne kryteria

Jeśli Polska nie ograniczy deficytu, to już w 2007 roku władze UE mogą nałożyć na nas sankcje. W najgorszym przypadku grozi nam utrata nawet miliardów złotych unijnych dotacji. Resort finansów jednak uspokaja i zapewnia, że uda się spełnić wymagane kryteria.

Audytorzy wewnętrzni z wyższymi kwalifikacjami

Dziś rozpoczyna się cykl wykładów i warsztatów dla audytorów z sektora finansów publicznych.

Mali przedsiębiorcy muszą rozliczać VAT

Państwa członkowskie nie mogą całkowicie zwalniać małych firm z rozliczania podatku od towarów i usług. Procedury i zasady opodatkowania mogą być jedynie upraszczane.

Ucieczka przed podatkami do Unii się opłaca

Ucieczki firm z Polski do krajów o bardziej przyjaznych systemach podatkowych są często stosowaną praktyką.

Sąd nie sprawdzi decyzji urzędnika

Sądy rzadko weryfikują decyzje organów skarbowych o zabezpieczeniu należności podatkowych. Urzędnicy dowolnie interpretują fakty, czasami naruszając prawa podatników. Poszkodowani mogą domagać się odszkodowań, ale tylko w procesach cywilnych.

Prawa nabyte pod ochroną

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk sejmowy nr 733) przewiduje propozycje zmian obowiązujących regulacji. Projekt oczekuje na drugie czytanie w Sejmie.

Będą wybierani nowi członkowie

We wrześniu skończyła kadencję Komisja Egzaminacyjna ds. Doradztwa Podatkowego, a nowej wciąż nie ma. Przepisy pozwalają dotychczasowej komisji pełnić obowiązki jeszcze przez pół roku.

Amortyzacja przynajmniej przez 10 lat

Okres, w jakim budynek będzie amortyzował nabywca, nie powinien być krótszy niż 10 lat - przewiduje projekt zmian w ustawie o CIT.

VAT. Opodatkowanie firmowego samochodu

Przy zakupie samochodów pod wynajem na okres nie krótszy niż sześć miesięcy przedsiębiorca może odliczyć całość podatku naliczonego.

Zakwestionowany zwrot VAT od samochodów

Ograniczenia w odliczaniu VAT, jakie obowiązują w Polsce, mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym - uważają eksperci. Taki los spotkał Włochy po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Z ulgą, ale bez odliczeń

Podatnik korzystający ze zwolnienia VAT nie może odliczyć podatku naliczonego i wynikającego z faktur za nabywane towary i usługi.

Spór fiskusa z firmami telekomunikacyjnymi

Minister finansów uznał, że podziemne kable należy traktować jak część budowli. Oznacza to, że od tysięcy kilometrów kabli trzeba płacić podatek od nieruchomości. Operatorzy telekomunikacyjni nie zgadzają się z interpretacją ministra finansów.

Księgowi łatwiej wycenią aktywa firm

Kolejna interpretacja, którą wkrótce ma przyjąć Komisja Europejska, będzie dotyczyła wyceny aktywów firm w trakcie roku.

Będą nowe rodzaje deklaracji elektronicznych

Od grudnia do dotychczasowych dwóch elektronicznych deklaracji podatkowych PIT i czterech VAT dojdą kolejne - CIT oraz VAT. W tym celu konieczne jest jednak wydanie rozporządzeń przez ministra finansów.

Pożyczka dla rodziny bez podatku

Osoby z najbliższej rodziny mogą zastrzec w umowie pożyczki brak odpłatności w postaci odsetek. Wówczas pożyczkobiorca nie uzyskuje nieodpłatnego świadczenia.

Trzeba będzie ujawniać więcej informacji

Polska ma dwa lata na dostosowanie prawa do zmian, jakie wprowadzają dyrektywy dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań.

Amortyzacja na tych samych zasadach

Podatnicy, którzy otrzymają aport w postaci m.in. przedsiębiorstwa, będą dokonywali odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem metody amortyzacji i wysokości odpisów dokonanych przez zbywcę.

Na paragonie musi być tytuł

Urzędy różnie interpretują przepisy o kasach rejestrujących. Sklepikarze muszą podawać na paragonach nazwy artykułów i ich tytuły. Za stosowanie nazw ogólnych urzędnicy wymierzają mandaty do 500 zł.

Gdy brak dokumentów, organ stosuje proporcję

Podatnik powinien ustalać koszty proporcjonalnie, jeśli nie prowadzi ewidencji, a przychody uzyskuje zarówno ze źródeł podlegających opodatkowaniu, jak i zwolnionych.

Podatek lokalny od firm zgodny z prawem UE

Obowiązujący we Włoszech podatek lokalny od działalności gospodarczej jest zgodny z VI Dyrektywą VAT.

Można obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony

Podatnik wykonujący czynności zwolnione z opodatkowania może obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony przy kupnie złota inwestycyjnego.

Zmienią się zasady ustalania przychodu

Przychody firm w walutach obcych będą przeliczane na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania takiego przychodu.

Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste podlega co do zasady opodatkowaniu VAT w wysokości 22 proc.

Zmiany w ustawie o rachunkowości

Posłowie zaproponowali projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

Zapasy mogą decydować o kondycji firmy

Poziom zapasów w firmie powinien być na tyle wysoki, aby nie stwarzał zagrożenia płynności produkcji, a jednocześnie na tyle niski, aby nie powodował zamrożenia kapitału.

Rząd popiera budżet zadaniowy

Rząd zapoznał się ze stanem prac nad budżetem zadaniowym. Jest to trzeci element reformy finansów publicznych w Polsce.

Prace nad nowelizacjami odroczone

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przedsiębiorcy chcą e-deklaracji

Z możliwości wysyłania e-deklaracji skorzystało w ciągu tygodnia ponad 150 przedsiębiorców spośród 7,5 tys. uprawnionych.

Korzystniejsze warunki dla szybkiej sprzedaży

Zmiana opodatkowania sprzedaży nieruchomości będzie korzystna dla tych, którzy chcą sprzedać kupione niedawno mieszkanie i nie planują nabycia innego lokalu.

Za dużo ewidencji dla firm

Obecne skomplikowane przepisy niepotrzebnie utrudniają przedsiębiorcom prowadzenie rozliczeń księgowych i podatkowych.

Nie można ograniczać prawa do ulgi

Państwo, które zwalnia z CIT dochody fundacji, nie może odmówić prawa do tej ulgi takiej samej fundacji, ale mającej siedzibę w innym państwie członkowskim.

REKLAMA