REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowa ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

W dniu 27 października 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 855), która w kompleksowy sposób określa zasady tworzenia, organizacji i działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (dalej „SKOK-i”), a także zasady sprawowania nad nimi nadzoru.

Uważaj z jakiej faktury odliczasz VAT

Faktura VAT obok dokumentu celnego, według generalnej zasady stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT. Należy jednak pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których pomimo posiadania takiego dokumentu, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku.

Koniec ze sztucznym zaniżaniem dochodów

W tym roku firmy przestaną sztucznie obniżać swoje listopadowe dochody, co robiły dotychczas, by nie kredytować fiskusa w grudniu - uważają eksperci podatkowi. To efekt zmiany prawa dotyczącej grudniowych zaliczek na podatek dochodowy płaconych przez firmy.

Wkrótce nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o obowiązku etykietowania produktów wykorzystujących energię - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z ustawą konsument ma być lepiej informowany o zużyciu energii np. przez sprzęt AGD czy RTV.

REKLAMA

Obniżka składek do ZUS o 30 proc.?

Obniżenie składek do ZUS o 30 proc. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych złożony w Sejmie przez Ruch Palikota - poinformował poseł Łukasz Gibała (RP). Argumentował, że koszty pracy są w Polsce zbyt wysokie, co hamuje rozwój firm.

Co grozi za niezapłacone faktury od 2013 r.?

24 października rząd przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń w gospodarce. Projekt przewiduje również zmiany w ustawie o VAT. Oprócz zmian w rozliczeniach kasowych oraz rozliczania ulgi na złe długi, projekt przewiduje dotkliwe sankcje dla wszystkich podatników, którzy nie zapłacą za fakturę w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Firmy szykują się na kolejną falę kryzysu

Przedsiębiorcy przygotowują się na ciężki rok. – Zmieniają dwu- czy trzyletnie plany na kwartalne lub półroczne – mówi Jacek Santorski, psycholog biznesu. – I robią to z dużym poczuciem odpowiedzialności: za wynik i za ludzi. W jego opinii zbliżający się kryzys wcale nie musi oznaczać fali zwolnień. – Właściwi pracownicy są najważniejszym aktywem do ochrony i większość pracodawców ma tego świadomość – uważa psycholog biznesu.

Sprzedaż akcji po przekształceniu spółki a podatek dochodowy

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji przez przekształconą spółkę osobową (sygn. IPPB1/415-1087/11-2/EC, interpretacja z dnia 5 marca 2012 r.).

REKLAMA

Zwrot VAT naliczonego także od wstępnych wydatków inwestycyjnych

Podatnik VAT ma prawo do zwrotu VAT naliczonego z faktur dokumentujących wstępne wydatki inwestycyjne w celu uruchomienia działalności gospodarczej - także wtedy, gdy nie wykonał on w danym miesiącu czynności opodatkowanych. Zwrot taki następuje na wniosek podatnika składany razem z deklaracją VAT-7.

Kiedy wypłacić wynagrodzenie przy umowie cywilnoprawnej

Wynagrodzenie w przypadku umów cywilnoprawnych jest jedynie elementem dwustronnej czynności prawnej, zobowiązaniem jednej ze stron kontraktu do zapłaty określonej sumy, za wykonanie określonych prac, lub przedmiotów (dzieł). Wynagrodzenie to, w przeciwieństwie do wynagrodzenia za pracę, nie ma funkcji gwarancyjnej, nie spełnia też wymogów „socjalnych”. Zleceniodawcy lub zamawiającego nie obciążają bowiem tak szczegółowe zasady wypłaty wynagrodzenia, jak w przypadku umowy o pracę. Nie znaczy to jednak, że prawo cywilne w tym zakresie nie określa pewnych zasadniczych reguł, które powinny być respektowane pod rygorem odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania.

VAT 2013. Dłużnikom będzie trudniej

Skrócenie czasu, po jakim przedsiębiorca mógłby skorygować zapłacony VAT jeśli sam nie otrzymał zapłaty za wystawioną fakturę, łatwiejsza procedura przeprowadzania takiej korekty, a do tego dodatkowe udogodnienia dla przedsiębiorców, którzy odprowadzają VAT dopiero wówczas, gdy uzyskają zapłatę od dłużnika – takie zmiany przewiduje przyjęty przez rząd projekt ustawy deregulacyjnej.

Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK?

Od 8 października 2012 r. pracodawcy na skutek wyroku TK ponownie muszą zapewnić pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W związku z tym zmienił się sposób obliczania wymiaru czasu pracy.

Pracodawcy bronią umów śmieciowych

Dzięki umowom o dzieło, zdaniem pracodawców, wielu młodych ludzi znalazło swoją pierwszą pracę, a niektóre firmy tworzą więcej miejsc pracy niż gdyby oferowali pracownikom etaty. – Pracodawca proponuje to, na co go stać, żeby być konkurencyjnym, nie chowa w kieszeni pieniędzy dla samego chowania – podkreśla Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club.

Meldunek zniknie od 2016 r. - od 2013 r. spore ułatwienia

Już od 2013 roku wymeldowanie będzie można załatwić razem z zameldowaniem w nowym miejscu zamieszkania. Na zameldowanie będzie od 2013 roku 30 dni, a nie 4 jak obecnie, a także nie trzeba będzie się meldować na pobyt czasowy do 3 miesięcy. Od 1 stycznia 2016 r. zniknie obowiązek meldunkowy ale już od 2015 roku w dowodzie osobistym ma nie być adresu zameldowania. Elektroniczne dowody osobiste (z chipami) mają się pojawić od 2015 roku, chyba, że UE wymyśli nowocześniejsze instrumenty uwierzytelniające.

Co z twoją ulgą na internet? Sprawdź, co się zmieni

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PIT, w tym propozycję przywracającą ulgę internetową. Z ulgi będą mogli korzystać podatnicy, którzy w latach 2005-20011 nie dokonali tego odliczenia lub pierwszy raz zrobią to w 2012 r.

Jak wykazać w księgach środek trwały, który będzie użytkowany krócej niż rok?

Jednostka chce wykupić samochód osobowy z leasingu operacyjnego. Wartość wykupu samochodu będzie wynosić około 4000 zł, a jednostka ma zamiar użytkować go w okresie krótszym niż rok. Czy w takiej sytuacji należy wykazać samochód jako środek trwały i dokonać odpisów amortyzacyjnych?

Będzie kasowy VAT dla małych firm

Rząd przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Zakłada on m.in. zniesienie obowiązku zapłaty VAT przez tzw. małego podatnika w przypadku nieotrzymania przez tego podatnika zapłaty za dostarczony towar lub usługę.

Jaką metodą określić podatek śmieciowy? Niektórzy już wiedzą

Opłata za wywóz odpadów zależna od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, to najlepsza metoda wyliczania tzw. podatku śmieciowego - wynika z ankiet wypełnionych podczas konsultacji społecznych w Koszalinie (Zachodniopomorskie).

Mleko wylane z kawą, czyli zmiany w VAT

Ułatwienia w zakresie fakturowania, uproszczony sposób rozpoznawania obowiązku podatkowego, ale z drugiej strony utrzymanie obecnego, bardzo niskiego limitu prezentów, które można przekazać bez VAT, czy podwyższenie stawek na niektóre produkty – po pierwszym czytaniu w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT najprawdopodobniej zostanie skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Skazani na chatboty

Za 8 lat połowa rozmów na infoliniach ma odbywać się z tzw. czatbotem zamiast konsultanta.

Ulga internetowa nie dla wszystkich

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała zgłoszone przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o PIT, w tym propozycję przywracającą ulgę internetową.

Co warto wiedzieć o rozliczaniu zagranicznych podróży służbowych

Polskie przepisy zezwalają przedsiębiorcom rozliczać koszty delegacji zagranicznych. W tym celu należy zastosować szereg zasad, których nie stosuje się wobec delegacji krajowych. Co warto wiedzieć o zaliczaniu zagranicznych podróży służbowych do kosztów firmowych?

Jak prowadzić firmę i nie płacić VAT-u?

Drobnym przedsiębiorcom, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 150 000 zł, z zasady przysługuje prawo do zwolnienia z VAT. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku muszą samodzielnie wyliczyć przysługujący im limit.

Polska najszybciej na świecie wprowadza reformy! Jakie?

Polska najszybciej na świecie wdraża probiznesowe reformy - ocenił Bank Światowy w dorocznym raporcie "Doing Business". To przede wszystkim efekt wieloletnich, konsekwentnych działań - mówił premier Donald Tusk podczas prezentacji raportu.

Prawa autorskie do programu komputerowego - ważny wyrok TS UE

W dniu 2 maja 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TS UE”) wydał ważny wyrok dotyczący zakresu ochrony programów komputerowych na gruncie prawa autorskiego (sprawa C-406/10 SAS Institute Inc. przeciwko World Programming Ltd).

Szykują się kolejne zmiany dotyczące urzędów pracy

– Chcemy, aby możliwe było alokowanie środków Funduszu Pracy do tych urzędów, które wykazują największą efektywność – mówi Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jak zapowiada, lista możliwych zmian jest długa. Obejmuje m.in. nowe projekty aktywizacji osób bezrobotnych, w co mają być zaangażowane również prywatne agencje. Większość zmian miałaby wejść w życie już w 2014 roku.

Nowy pomysł na odblokowanie płatności

30 dni zamiast 180, po których przedsiębiorca mógłby uruchomić procedurę odzyskiwania nie tylko VAT-u z faktur niezapłaconych przez kontrahenta ale także PIT-u albo CIT-u? Brzmi dobrze. Obecnie przedsiębiorcy, którym kontrahenci nie płacą, do przeprowadzenia całości zabiegu potrzebują co najmniej 7 miesięcy. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku PIT-u.

Refundacja kosztów studiów pracowniczych po ich ukończeniu – rozliczenie PIT

Pracodawca zamierza zrefundować pracownikom, którzy ukończą studia wydatki poniesione na ten cel. Decyzja o refundacji zostanie podjęta jednak dopiero po zakończeniu nauki Czy w tej sytuacji refundacja kosztów studiów będzie korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust 1 pkt 90 ustawy o PIT w odniesieniu do powstającego po stronie pracowników przychodu?

Gospodarka zwalnia. Niepokojące dane GUS

Główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o wtorkowych danych GUS, według których stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 12,4 proc., wobec 12,4 proc. w sierpniu, a sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca i wzrosła o 3,1 proc. rok do roku wobec wzrostu o 5,8 proc. rok do roku w sierpniu:

Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?

Podatnicy mają wątpliwości, czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów obsługi notarialnej związanej z zakupem akcji innego podmiotu (koszty sporządzenia aktu notarialnego oraz wypisów z tego aktu notarialnego)? Okazuje się, że nie wszystkie takie koszty mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Dodatkowy odpis na ZFŚS – czy jest kosztem uzyskania przychodów

Podatnicy mają wątpliwości, czy zwiększony (np. uchwałą zarządu spółki) odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych za dany rok może stanowić koszt dla celów podatkowych. Okazuje się, że może ale trzeba spełnić kilka warunków.

Jak liczyć zaliczkę od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, gdy płatnik otrzyma fakturę VAT?

Płatnicy PIT, stają niekiedy przed problemem obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy zgodnie z przepisami ustawy o PIT wypłacany kontrahentowi dochód stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, zaś kontrahent ów dla celów opodatkowania podatkiem VAT wystawia faktury i formalnie prowadzi działalność gospodarczą.

Ceny transferowe - jak ocenić, czy pożyczka jest objęta obowiązkiem sporządzenia dokumentacji?

Udzielenie bądź otrzymanie od podmiotu powiązanego pożyczki jest jedną z najczęstszych transakcji finansowych, zawieranych w ramach grup kapitałowych. Finansowanie w taki sposób działalności gospodarczej lub inwestycyjnej dość często jest jednak przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, w zakresie wysokości ustalonych odsetek oraz prowizji. Dodatkowo pojawia się szereg wątpliwości, dotyczących konieczności sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Jak przygotować się do przetargu?

W trudniejszych czasach firmy poszukują rozległych kontaktów do zdobywania nowych zleceń - do łask powracają konkursy i przetargi. Sprawdź, jak się do nich odpowiednio przygotować, na co zwracać uwagę, jakie dokumenty są niezbędne w większości postępowań.

Małe firmy płacą najmniej

Blisko co czwarty zatrudniony Polak (3 mln osób) pracuje w mikroprzedsiębiorstwie. A jak wyliczył GUS, w 2011 r. średnia pensja w takiej firmie, zatrudniającej do 9 osób, wynosiła zaledwie 1987 zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Będą zmiany w sądownictwie. Czy to przyśpieszy procesy gospodarcze?

Resort sprawiedliwości liczy na radykalne przyśpieszenie procesów gospodarczych i upadłościowych. Ma temu służyć - wzmocnione kadrowo - powstające w stolicy Centrum Sądownictwa Gospodarczego oraz wydziały ds. upadłościowych w 16 sądach w kraju.

Jak głębokie będą zmiany w ustawie o VAT?

Projekt ustawy budżetowej na 2013 rok, projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz zmiany w regulaminie Sejmu - tymi sprawami zajmą się posłowie na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu izby.

Kto jest lepszym menedżerem: kobieta czy mężczyzna?

Kobieta-szef częściej inspiruje i rzadziej wywiera presję na swoich podwładnych niż szef-mężczyzna - wynika z badania Deloitte. Kobiety menedżerki stawiają raczej na budowanie lojalności pracowników, zwiększają ich zaangażowanie i promują samodzielność.

Jak zmieni się ustawa o rachunkowości?

27 października 2012 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o rachunkowości. Zmiany te mają charakter systemowy.

Święto przypadające w dzień wolny - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis odbierający pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

Ulga internetowa w podatku dochodowym

Miała zniknąć zupełnie ale jednak została, choć mocno ograniczona. Ulga internetowa od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2013 roku (tak samo jest w latach 2014-2019) przysługuje tylko tym podatnikom, którzy wcześniej z niej nie korzystali. Osoby te mogą odliczać wydatki na dostęp do internetu wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe.

Zmiany w VAT, CIT i PIT sposobem na zatory płatnicze

Uproszczenie i szersze zastosowanie "ulgi na złe długi" w VAT, dłużnik będzie musiał wyrzucić z kosztów niezapłaconą w ciągu 30 dni fakturę, a wierzyciel obniży podstawę opodatkowania (dochód) o wartość niezapłaconej należności. To zasadnicze propozycje zawarte w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o VAT oraz ustaw o CIT i o PIT, zwanym "projektem Szejnfelda". Przedsiębiorcy i PSL chwalą projekt. Minister Finansów na razie nie powiedział "nie".

Korzystniejsza ulga na złe długi w PIT, CIT i VAT?

Tylko 30 dni zamiast 180, po których przedsiębiorca mógłby odzyskać nie tylko uiszczony przez niego VAT z faktur niezapłaconych przez klientów ale także PIT albo CIT? Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby przedsiębiorców. Przewidujący takie rozwiązanie już od początku 2013 roku projekt nowelizacji ww. ustaw podatkowych autorstwa posła Adama Szejnfelda 31 sierpnia trafił do Sejmu. Trudno obecnie przewidzieć, czy (i kiedy) projekt ten stanie się obowiązującym prawem.

Niewiele firm planuje nowe inwestycje. Z czym mają problemy?

Badania koniunktury NBP pokazują, że w najbliższym kwartale 20,4 proc. firm zamierza rozpocząć nowe inwestycje. Z badania wynika również, że 72 proc. firm miało ostatnio problemy z terminowym odzyskiwaniem należności.

Schyłek ery papieru?

Elektroniczny obieg dokumentów staje się coraz popularniejszym narzędziem na rynku systemów informatycznych. Pomimo istnienia sporej liczby firm oferujących swoje usługi w tym obszarze, eSOD wciąż wzbudza sporo pytań i wątpliwości, szczególnie pośród pracowników, którzy będą na codzień z niego korzystać.

Uczelnie otwarte na biznes i jego pieniądze

Szkoły wyższe zacieśniają współpracę z przedsiębiorcami. Uczelnie zyskują finansowanie, a właściciele firm kształcą swoich przyszłych pracowników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Zamówienia publiczne. Co decyduje o wyborze oferty?

Potrzebne są kolejne zmiany w Prawie zamówień publicznych. – Dopiero co przyjęta nowelizacja ustawy pozwala zamawiającemu posadzić na karną ławkę wykonawcę, który nie zrealizował umowy. Karzmy wykonawców, ale adekwatnie do ich przewinienia, zawsze z udziałem niezależnej władzy sądowniczej. To oznacza konieczność poprawy chorego systemu sądownictwa gospodarczego w Polsce – uważa Adrian Furgalski, ekspert rynku transportowego. Obecnie obowiązujące prawo przyczyniło się do problemów firm budujących drogi, może również zagrozić programowi modernizacji kolei.

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak rozliczyć czas pracy?

Pracownicy pracujący na nocną zmianę z 27 na 28 października br. będą faktycznie wykonywali pracę przez 9 godzin. Nastąpi bowiem wtedy zmiana czasu z letniego na zimowy. W związku z tym, że pracownicy przepracują 1 godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

ETS zakazuje agresywnych praktyk handlowych!

Zakazane jest wysyłanie ulotek, listów, kuponów itp. stwarzających fałszywe wrażenie, że klient wygrał nagrodę, podczas gdy w rzeczywistości, żeby ją otrzymać, musi ponieść konkretne wydatki - orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Wymiana informacji podatkowych Polska – UE

Polska coraz pełniej wdraża unijne przepisy dotyczące wymiany informacji podatkowych między administracjami podatkowymi państw Unii Europejskiej. Nierzetelny podatnik nie może się więc czuć bezpiecznie w żadnym państwie UE.

REKLAMA