REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niemcy proponują podwyżkę podatków dla najbogatszych obywateli

Lider niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej, Horst Seehofer, przedstawił propozycję podwyższenia obciążeń podatkowych dla osób najlepiej zarabiających.

Księgi rachunkowe - straty i zyski nadzwyczajne

Księgi rachunkowe - straty i zyski nadzwyczajne. Kryteriami rozstrzygającymi o tym, czy dane zdarzenie ma charakter nadzwyczajny, czy też nie, są: jego związek (lub brak związku) z ryzykiem prowadzenia działalności oraz możliwość przewidzenia tego zdarzenia.

Ponad 400 mandatów za nieprawidłowości w używaniu kas fiskalnych

Część przedsiębiorców, korzystając ze wzmożonego ruchu turystycznego w czasie wakacji, próbuje oszukać fiskusa i sprzedaje towary poza ewidencją. Niektórzy nawet nie mają kasy fiskalnej, część jej nie używa, a jeszcze inni nabijają na nią tylko niektóre artykuły.

Będzie 1-proc. podwyżka VAT

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że 1-proc. podwyżka VAT będzie najmniej dotkliwa dla obywateli, a uchroni Polskę przed niebezpiecznym poziomem zadłużenia.

REKLAMA

Jakie uprawnienia ma wywiad skarbowy

Wywiad skarbowy, to z jednej strony część zakresu kontroli skarbowej, a z drugiej wyodrębnione komórki organizacyjne urzędów kontroli skarbowej.

Co może Ci zrobić inspektor kontroli skarbowej

Oprócz zwykłych uprawnień kontrolnych np. odnośnie dokumentacji księgowej, przepisy wyposażają pracowników kontroli skarbowej w toku prowadzonych przez nich kontroli i innych służbowych czynności w uprawnienia podobne do Policji włącznie z prawem zatrzymania i użycia broni palnej.

Odliczenie wydatków na dojazd na rehabilitację nie swoim samochodem

W ramach ulgi rehabilitacyjnej możliwe jest odliczenie wydatków poniesionych na przewóz na zabiegi rehabilitacyjne samochodem osobowym stanowiącym własność osoby trzeciej, przy czym jednym z warunków dokonania tego odliczenia jest udokumentowanie poniesionych wydatków.

Internetowy serwis dłużników BIG.pl już działa

Uruchomiony został internetowy serwis BIG.pl, który umożliwia konsumentom przekazanie danych o nierzetelnych osobach i firmach do Rejestru Dłużników.

REKLAMA

VAT w górę. Podwyżki PIT i składki rentowej raczej nie będzie

Dzisiaj na specjalnym posiedzeniu, prawdopodobnie zdecyduje o podwyżce podatku VAT - zapowiedział szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz. Według Andrzeja Halickiego będzie to podwyżka na 3 lata, "najwyżej o 1 proc." i nie będzie dotyczyła żywności ani leków.

Węgry przyjęły plan gospodarczy

Dążąc do osiągnięcia celu w postaci deficytu budżetowego w wysokości 3,8% PKB w tym roku, jak zostało to uzgodnione z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską, węgierski rząd zatwierdził plan gospodarczy, obejmujący również zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych. Węgierski rząd nie podał jednak szczegółów planowanego podatku bankowego.

Jak wybrać biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego

Zbliża się termin wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych. Należy sprawdzić, czy jednostka podlega badaniu i podjąć decyzję o wyborze właściwego audytora.

Jak wybrać biegłego rewidenta

Zbliża się termin wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych. Należy sprawdzić, czy jednostka podlega badaniu i podjąć decyzję o wyborze właściwego audytora.

Rząd rozważa podniesienie składki rentowej

Ewentualne podniesienie składki rentowej nie jest dobrym rozwiązaniem, podobnie jak zmiany w polityce rodzinnej. Uzdrawianie sytuacji finansowej państwa nie powinno polegać na oszczędzaniu na polityce rodzinnej - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

Naczelnicy urzędów skarbowych są obowiązani do wydawania zaświadczenia VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT od pojazdów sprowadzanych w państw członkowskich Unii Europejskiej lub zaświadczenie mówiące o braku takiego obowiązku. Bez tego zaświadczenia (i bez jeszcze jednego potwierdzającego ew. uiszczenie akcyzy) nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji.

Jak wprowadzić dodatkowe konto do planu kont organizacji

Ostatnio przeprowadzona kontrola w naszym stowarzyszeniu wykazała, że plan kont jednostki nie jest dostosowany do rozmiarów działalności. Brakuje kont związanych z dostawą i sprzedażą towarów. Otrzymaliśmy polecenie uzupełnienia planu kont. Kto w jednostce jest za to odpowiedzialny?

Pracodawcy chcą 7-proc. VAT na komercyjne usługi medyczne

Pracodawcy RP postulują, by razem z kasami fiskalnymi, które od maja 2011 r. mają być obowiązkowe w gabinetach lekarskich wprowadzić 7-proc. podatek VAT od usług zdrowotnych, finansowanych ze środków prywatnych.

Wysyłanie faktur mailem ułatwi prowadzenie firmy

Umożliwienie legalnego wysyłania faktur mailem, które będą następnie drukowane i przechowywane przez przedsiębiorców, znacznie ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej.

Firmy, które nie opodatkowały pakietów medycznych, ryzykowały

Przedsiębiorstwa, które nie odprowadziły podatku od abonamentów na opiekę zdrowotną swoich pracowników, podjęły nieopłacalne ryzyko - uważa resort finansów. W ocenie MF powinny teraz skorygować poprzednie deklaracje i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Zmiana prawa telekomunikacyjnego

Dnia 20 lipca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 86, poz. 554). Celem zmian było wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 22 stycznia 2009 r. (sprawa C-492/07), który stwierdził, że definicja abonenta zawarta w wówczas obowiązującej ustawie Prawo telekomunikacyjne jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Umowa z Norwegią o unikaniu podwójnego opodatkowania

25 lipca 2010 r. zaczęła obowiązywać nowa umowa z Norwegią o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Czy zakup części karoserii jest opodatkowany

Czy opodatkowaniu PTU podlega zakup w Polsce od obcokrajowców z Ukrainy części (karoserii) samochodowych używanych powyżej sześciu miesięcy - na podstawie umowy kupna sprzedaży?

Kto wystawia notę korygującą

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy tylko nabywca wystawia notę korygującą, czy sprzedawca może tym samym poprawić błędnie wystawioną fakturę VAT?

Czy sprzedaż prawa autorskiego podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż prawa autorskiego do projektu architektonicznego dla nabywcy z Cypru, który będzie realizowany w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jak rozliczyć VAT przy świadczeniach złożonych

Przedsiębiorcy świadczący usługi niejednokrotnie spotykają się z zagadnieniem tzw. świadczeń złożonych. Problematyka ta jest dość skomplikowana i rodzi wiele praktycznych problemów, zwłaszcza w zakresie podatkowym, jednakże wbrew pozorom wcale nie jest rzadko spotykana na rynku.

Jak przechowywać fakturę wystawianą elektronicznie i wysyłaną do kontrahenta mailem

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 maja 2010 r. (sygn. akt I FSK 1444/2009), stwierdził, że podmioty obrotu gospodarczego mogą wystawiać faktury za pomocą programów komputerowych, wysyłać je pocztą elektroniczną w postaci plików PDF, jednakże ich przechowywanie musi każdorazowo odbywać się u odbiorcy w formie wydruku papierowego.

Jak zmienią się zasady w handlu zagranicznym samochodami od 1 września 2010 r.

Jest kategoria pośredników w handlu zagranicznym samochodami osobowymi, którzy najpierw zakupują samochody wyprodukowane w kraju lub przywożą samochody z innych krajów unijnych (nabywają je wewnątrzwspólnotowo), a następnie odsprzedają je nabywcom zagranicznym (zarówno w Unii jak i poza nią).

Rząd zafunduje nam VAT w wysokości 25 proc.?

Podwyższając VAT do 25 proc. Polska dołączy do krajów UE o najwyższej stawce tego podatku - uważają eksperci podatkowi. Zdaniem prof. Mirosława Gronickiego podwyżka w tej skali to rozwiązanie skrajne, a rząd może wybrać lepszy wariant zmian w VAT.

Zmiana silnika samochodu może być opodatkowana od 1 września 2010 r.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o podatku akcyzowym, stawka podatku akcyzowego od samochodów osobowych uzależniona jest od pojemności skokowej silnika danego pojazdu. W przypadku samochodów o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3, stawka akcyzy wynosi 18,6%, natomiast w przypadku pozostałych samochodów płaci się akcyzę w wysokości tylko 3,1%.

Zerowy VAT na książki pod dużym znakiem zapytania

Minister finansów Jacek Rostowski wystąpił do Komisji Europejskiej o przygotowanie propozycji legislacyjnej, która umożliwiłaby Polsce stosowanie obowiązującej obecnie zerowej stawki VAT na książki również w następnych latach.

Belgijski bank kwestionuje podatek bankowy

Belgijski bank Argenta Banque d’Epargne wystąpił z wnioskiem do belgijskiego Trybunału Konstytucyjnego o uchylenie art. 169 ustawy z 23 grudnia 2009 r. (la Loi-programme du 23 decembre 2009). Artykuł ten umożliwia nakładanie podatku na prywatne depozyty oszczędnościowe w wysokości 0,15% i w rzeczywistości jest podatkiem nakładanym na krajowe banki.

Europejski portal e-sprawiedliwość już działa

Uruchomiony został europejski portal e-Justice (e-Sprawiedliwość), który umożliwia dostęp do 27 porządków prawnych w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

Jak odzyskać zaległe niewypłacone wynagrodzenie

Od 1 lipca 2010 r. pracownicy, którzy posiadają prawomocne wyroki sądu przeciwko pracodawcom o wypłatę zaległych świadczeń pracowniczych (przed 1 października 2006 r.), a mimo to nie otrzymali pensji, otrzymają wypłaty z FGŚP.

Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Nie zawsze alimenty są płacone dobrowolnie. W przypadku ściąganych przez komornika zaległych alimentów pojawia się pytanie jak rozliczyć otrzymaną większą kwotę zaległych alimentów skoro zwolnione z PIT są tylko alimenty dla osób dorosłych do 700 zł miesięcznie.

Czy można odliczyć cały VAT z faktur za dzierżawę samochodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem podatnikiem VAT. Na podstawie umowy dzierżawy użytkuję samochód. Co miesiąc płacę z tego tytułu 700 zł + VAT. Czy mogę odliczyć cały VAT z otrzymywanych faktur?

Podwyżka podatków jest nieunikniona

Sytuacja finansów publicznych wskazuje, że potrzebne będzie podniesienie podatków - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem wypowiedź Michała Boniego, dotycząca ewentualnych podwyżek, może być przedwyborczą sondą lub świadczyć o determinacji rządu.

Wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT ma znaleźć się w ustawie

Wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którego pierwsze czytanie odbyło się 23 lipca w Sejmie.

Zwrot kosztów zakupu okularów korygujących zwolniony z PIT

Uzyskany przez pracownika zwrot kosztów zakupu okularów korygujących wzrok korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Pracodawca nie ma obowiązku obliczenia, potrącenia i odprowadzenia z tego tytułu zaliczki. Dla skorzystania ze zwolnienia nie ma znaczenia, czy faktura wystawiona jest na pracownika, czy na pracodawcę.

Podatnik może złożyć skargę na interpretację podatkową

Podatnik, który otrzymał od fiskusa niekorzystną interpretację podatkową, może złożyć na nią skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jak to zrobić skutecznie?

Ile wynoszą stawki CIT w Europie

Najwyższe stawki podatku dochodowego od firm (CIT) są obecnie na Malcie (35%), we Francji (33.33%) i Belgii (34%).

Kasy fiskalne dla lekarzy, prawników i księgowych

W 2011 r. kasy fiskalne pojawią się w gabinetach lekarskich i kancelariach prawniczych. Ewidencjonowaniu przez kasy fiskalne będą podlegać również usługi księgowe. Minister finansów podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Gdzie są najwyższe stawki PIT w Europie

Najwyższe górne stawki podatkowe od dochodów osobistych (PIT) mają w 2010 Szwedzi (56.4%), Belgowie (53.7%) i Holendrzy (52%) – oczywiście tylko ci, którzy płacą podatki w swojej ojczyźnie. Najmniej podatku od dochodów osobistych zabiera swoim podatnikom Bułgaria (10%), Czechy i Litwa (oba kraje po 15%).

Podstawowe stawki VAT w UE

Polska podstawowa stawka VAT (23%) jest w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej stawką dość wysoką. Tym niemniej kilka europejskich krajów ma jeszcze wyższą stawkę podstawową. Największą mają obecnie Węgry - 27%. W 2013 roku Polska ma jeszcze utrzymać tą stawkę ale od 2014 roku mamy wrócić do stawki 22% VAT.

Prawo do ulgi prorodzinnej w przypadku rozwiedzionych rodziców

Jeżeli oboje rodzice, którzy są po rozwodzie, wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga prorodzinna przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, a jeżeli takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z rodziców w częściach równych.

Małe firmy poszkodowane przez powódź dostaną pożyczki

Do 50 tys. zł wsparcia w formie pożyczki będą mogli otrzymać właściciele małych firm, które ucierpiały z powodu powodzi - zakłada rządowy projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. W ubiegłym tygodniu odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Firmy mogą się bronić przed pozwami zbiorowymi

Firmy nie powinny lekceważyć pozwów zbiorowych, ale mają skuteczne narzędzia żeby się przed nimi bronić.

Ukraina odkłada reformy podatkowe

Parlament Ukrainy przyjął uchwałę o przeprowadzeniu krajowych konsultacji w sprawie projektu Kodeksu Podatkowego, co oznacza przesunięcie możliwości przyjęcia nowego Kodeksu Podatkowego na wrzesień 2010 r.

Podatnicy z jednym źródłem dochodu nie będą składać PIT-ów?

Podatnicy, którzy mają jedno źródło dochodu, mogliby składać do urzędu skarbowego wniosek o to, by to urząd ich rozliczył - takie rozwiązanie zakłada przygotowany przez PSL projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej.

Dlaczego warto wziąć paragon

Minister Finansów i podległe mu organy podatkowe i skarbowe od 2004 roku prowadzą nieustającą akcję informacyjną „Weź paragon”. Paragon przydaje się przede wszystkim w sytuacjach kiedy chcemy złożyć reklamację odnośnie wadliwego towaru. Wydanie paragonu ma jeszcze tą ważną funkcję, że danej transakcji sprzedawca nie ukryje przed fiskusem i będzie musiał odprowadzić do budżetu państwa należne podatku – zwłaszcza VAT. A jak wiadomo budżet państwa jest zawsze w potrzebie i często sami liczymy na środki z tej wspólnej "kasy".

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Sejm przyjął 22 lipca większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych.

Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją przepisy ordynacji podatkowej

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ordynacja podatkowa obowiązująca do 2001 roku była niezgodna z konstytucją. Chodzi o przepisy regulujące zwrotu nienależnie zapłaconego podatku.

REKLAMA