REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe uprawnienia Służby Celnej

Funkcjonariusze Służby Celnej, podobnie jak CBA, ABW i CBŚ, mogą obserwować i nagrywać w miejscach publicznych osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw - ujawnia "Rzeczpospolita".

Przychody zleceniobiorców zwolnione ze składek do ZUS

Od 1 sierpnia 2010 r. zleceniobiorcy od niektórych przychodów nie muszą już odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Płatnik kontra podatnik, czyli kto płaci podatek, gdy płatnik nie pobrał zaliczki

Kilka lat temu kontrowersje wzbudziły przepisy Ordynacji podatkowej nakładające na płatników odpowiedzialność za niepobrane zaliczki. Przepisy były tak interpretowane, że płatnik po pomyłce co do prawidłowego rozliczenia z fiskusem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych musi zapłacić te zaliczki z własnych środków. Co najwyżej ma później prawo dochodzić nadpłacony przez siebie podatek od np. pracownika.

Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze jest obowiązkowe

Spółka ma obowiązek ustalania rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze, takie jak: odprawy, nagrody jubileuszowe czy bonifikaty, mimo że mogą powodować występowanie strat bilansowych.

REKLAMA

Samozatrudnieni z prawem do urlopu rodzicielskiego

Osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz ich partnerzy uzyskają lepszą ochronę socjalną, w tym po raz pierwszy – prawo do urlopu macierzyńskiego.

Pożyczki dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi

Przedsiębiorcy, których firmy zostały zniszczone przez tegoroczną powódź będą mogli otrzymać do 50 tys. zł pożyczki na ich odbudowę - zdecydował Sejm.

Ulepszenia w obcych środkach trwałych

Pojęciem „ulepszenie obcego środka trwałego” posługuje się ustawa o rachunkowości. Natomiast ustawy o podatkach dochodowych mówią o nakładach na inwestycje w obcych środkach trwałych. Potocznie pojęcia te są używane zamiennie.

Składki za pracowników sezonowych

Umowa-zlecenie zawarta ze studentem do ukończenia 26. roku życia powoduje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach takiej umowy praca jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

REKLAMA

Nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników - stanowisko MPiPS

Poniżej przedstawiamy opinię Departamentu Prawa Pracy dotyczącą nowych rozwiązań prawnych, zamieszczoną na stronie www.mpips.gov.pl

Jakie zmiany w zasadach korygowania deklaracji podatkowych nastąpiły od 30 lipca 2010 r.

Uprawnienie do skorygowania deklaracji, określone w art. 81 Ordynacji podatkowej, ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem. Na podstawie art. 14c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej kontrolowany może skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Na możliwość skorygowania deklaracji wskaże organ kontroli skarbowej wyznaczając stronie 7-dniowy termin na taką korektę.

Jak zmieniły się zasady prowadzenia kontroli krzyżowej przez UKS od 30 lipca 2010 r.

Od 30 lipca 2010 r. zmieniono w istotny sposób art. 13b ustawy o kontroli skarbowej, który jest podstawą sprawdzania dokumentacji kontrolowanego u jego kontrahentów. Tego typu czynności potocznie nazywa się „kontrolą krzyżową”. Celem nowelizacji jest zwiększenie skuteczności organów kontroli skarbowej w zwalczaniu wyłudzeń zwrotu podatku VAT.

Czy UKS może sprawdzić kto jest właścicielem rachunku bankowego

Od 30 lipca 2010 r. UKS może sprawdzić, kto jest właścicielem rachunku bankowego podanego np. w portalu aukcyjnym i przeznaczonego do wpłat dla nabywców towarów i usług. Nowe uprawnienie ma pozwolić UKS ustalać nazwiska osób prowadzących działalność gospodarczą bez jej rejestracji i płacenia podatku VAT i PIT. Bank, który odmówi ujawnienia informacji, zapłaci do 5000 zł kary.

Błędna stawka podatku a nierzetelność ewidencji VAT

Do prowadzenia pełnej ewidencji sprzedaży, określonej w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT zobowiązani są wszyscy podatnicy podatku VAT. Wyjątkiem są podatnicy zwolnieni podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u., a także podatnicy wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ustawy lub na podstawie przepisów rozporządzenia wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 82 ust. 3 ustawy.

Dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zaproponowane przez resort finansów zmiany w ustawach o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, które dostosują ich przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prywatny telefon

Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie rejestrujemy działalność na prywatny adres zamieszkania. Wydaje się nam oczywiste, że mając podłączony na ten adres telefon stacjonarny korzystamy z niego oprócz prywatnych celów, również dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Problem pojawia się gdy wydatki na abonament telefoniczny chcemy zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. Jak więc prawidłowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące używania prywatnego telefonu na potrzeby tej działalności?

Czy trzeba oddać dzień wolny za święto, które przypada w niedzielę

W 2010 r. święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dla pracowników dniem wolnym od pracy, przypada w niedzielę 15 sierpnia. W takim przypadku pracodawcy nie muszą oddawać pracownikom za to święto innego dnia wolnego.

ZUS ostrzega przed nieważnymi drukami zwolnień lekarskich

Płatnicy, którzy wypłacają wynagrodzenia i zasiłki chorobowe, muszą uważać, by nie dokonać tych wypłat na podstawie druków, które ZUS unieważnił w związku z ich kradzieżą bądź zaginięciem.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Pakiety medyczne - trzeba skorygować deklaracje PIT-4R

Pracodawca, który nie pobrał i nie wpłacił podatku od abonamentu medycznego, powinien skorygować deklarację PIT-4R, odprowadzić zaległy podatek z odsetkami za zwłokę oraz skorygować informację PIT-11.

Charytatywne smsy bez podatku VAT

Od 4 sierpnia 2010 r. charytatywne SMS-y i połączenia telefoniczne są zwolnione z podatku VAT.

Czy przenoszenie numerów będzie tańsze?

Dnia 1 lipca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-99/09 Polska Telefonia Cyfrowa sp. z o.o. przeciwko Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w którym orzekł, że przy ocenie zniechęcającego charakteru opłaty obciążającej abonentów z tytułu korzystania z usługi przenoszenia numerów należy uwzględniać koszty ponoszone przez operatorów sieci komórkowej w związku z wykonywaniem takiej usługi.

Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych

Od maja 2011 r. ewidencjonowaniu przez kasy fiskalne będą podlegać m.in. usługi medyczne, prawne i księgowe.

Czy działalność związków zawodowych podlega opodatkowaniu VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Czy pożyczki z funduszu socjalnego są opodatkowane VAT

Czy otrzymywanie odsetek od udzielonych zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Jakie są skutki wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej w VAT

Wystąpienie jednego wspólnika ze spółki 3-osobowej nie oznacza jej likwidacji. Spółka w dalszym ciągu będzie prowadziła działalność posługując się dotychczasowym numerem NIP. Wobec tego nie jest to likwidacja działalności w rozumieniu art. 14 ustawy o VAT i nie powstaje zobowiązanie określone w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Czy likwidacja spółki cywilnej pociąga za sobą konieczność opodatkowania pozostałych towarów w tym środków trwałych i czy podstawą opodatkowania jest cena ich nabycia? Czy dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury?

Czy jest konieczny spis z natury po wstąpieniu do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy nie będzie konieczności sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku kiedy, strona prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych, a w umowie spółki cywilnej strony ustaliły, że w razie śmierci wspólników, spadkobiercy zmarłych wejdą do spółki w ich miejsce?

Czy spółka cywilna zmieni NIP po wejściu do niej spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy wejście do spółki w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy - co przewidziano w umowie spółki - gwarantuje, że nie zaistnieje rozwiązanie spółki cywilnej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? Czy spółka cywilna zachowa ten sam numer NIP i będzie traktowana z punktu widzenia przepisów podatku VAT jako ten sam podmiot?

Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Czy w związku z wykreśleniem spółki cywilnej z rejestru podatników VAT czynnych będzie ona zobowiązana sporządzić inwentaryzację i rozliczyć podatek należny od towarów ujętych w spisie z natury? Czy nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia na następne okresy przepada? Czy zobowiązana jest składać deklaracje VAT-7? Czy w przypadku wznowienia działalności poniesie koszty rejestracyjne?

Jakie skutki w VAT wywoła wniesienie przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

Czy spółka z o.o. jest sukcesorem praw i obowiązków w zakresie podatku dochodowego oraz podatku VAT przedsiębiorstwa spółki cywilnej wniesionego w całości aportem do spółki z o.o.?

Jakie skutki w VAT wywoła przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Jakie wynikną z przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. obowiązki rejestracyjne w podatku VAT, jakie będą skutki sukcesji praw i obowiązków w zakresie podatku VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych?

Kiedy mamy do czynienia z kontynuacją działalności spółki cywilnej

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych. W umowie spółki figuruje zapis precyzujący, kto w przypadku śmierci każdego ze wspólników wejdzie na ich miejsce do spółki. Czy taka forma zapisu jest wystarczająca, aby w wypadku śmierci podatnika urząd skarbowy uznał, że spółka kontynuuje działalność i nie doszło do jej likwidacji?

Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

Czy w związku ze zmianą składu osobowego spółki cywilnej podatnik jest obowiązany do dokonania rozliczenia podatku od towarów i usług na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT? Do naszej spółki cywilnej (2 wspólników) ma przystąpić jeszcze jeden, a następnie jeden ze wspólników ma wystąpić ze spółki.

Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze jest obowiązkowe

Spółka ma obowiązek ustalania rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze, takie jak: odprawy, nagrody jubileuszowe czy bonifikaty, mimo że mogą powodować występowanie strat bilansowych.

Zwrot VAT na rachunek bankowy: postępowanie wyjaśniające może trwać 7 lat?

Jeżeli podatnikowi przysługuje zwrot różnicy VAT (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym) na rachunek bankowy, a urząd skarbowy wypłaci ten zwrot z przekroczeniem ustawowego terminu, to wypłata powinna nastąpić wraz z odsetkami obliczonymi według stopy odsetek za zwłokę. Istnieje jednak wyjątek.

Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego podlega PIT

Zwracane koszty za używanie w jazdach lokalnych samochodu prywatnego do celów służbowych podlegają opodatkowaniu PIT.

Barcelona rozważa wprowadzenie podatku turystycznego

Władze Barcelony, wzorując się na zagranicznych miastach turystycznych, rozważają możliwość wprowadzenia specjalnego podatku turystycznego w celu uzyskania środków finansowych, mających zrównoważyć zmniejszenie dotacji z centralnego budżetu.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski może wykorzystać pracownik – ojciec biologiczny lub ojciec adopcyjny (legitymujący się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, w którym jest wpisany jako ojciec). Urlop ten może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Po tym czasie prawo do urlopu ojcowskiego nie przysługuje.

Stawki podatku VAT wyniosą: 5, 8 i 23 proc.

Stawka VAT wzrośnie o 1 pkt proc., ale wzrost nie będzie dotyczył elementarnych produktów żywnościowych - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że elementarne produkty jak chleb, mąka, nabiał będą objęte niższą, 5 proc. stawką.

Jaki portfel, taki urlop

W 2009 roku statystyczny Polak wypoczywał poza domem jedynie przez tydzień. To mało, ale więcej niż w 2004 czy 2006 roku, kiedy urlop trwał niewiele ponad 5 dni.

Zmiana definicji abonenta - nowelizacja prawa telekomunikacyjnego

Dnia 20 lipca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 86, poz. 554). Celem zmian było wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 22 stycznia 2009 r. (sprawa C-492/07), który stwierdził, że definicja abonenta zawarta w wówczas obowiązującej ustawie Prawo telekomunikacyjne jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest

2 lipca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną dotyczącą stosowania stawki preferencyjnej VAT dla usług demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest. Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Niektóre dochody osób zatrudnionych na zlecenie bez składek na ZUS

Osoby zatrudnione na zlecenie od niektórych przychodów nie muszą już odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi np. o finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia czy zwrot kosztów podróży służbowej.

Według 32-proc. stawki PIT rozliczyło się 1,59 proc. podatników

Według 32-proc. stawki PIT rozliczyło się za 2009 r. tylko 1,59 proc. podatników. W sumie ubiegłoroczny dochód Polaków wyniósł ponad 543 mld zł, a należny od tej kwoty podatek ponad 41 mld zł - wynika z opublikowanych danych resortu finansów.

Mniejsze wpływy do budżetu z podatku Belki

Polacy wpłacili w tym roku do kasy państwa podatek giełdowy w wysokości 668,2 mln zł, czyli o blisko połowę mniejszy niż rok wcześniej - dowiedział się "Parkiet".

Jaki będzie wpływ podwyżki VAT na inflację i gospodarkę

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej uważają, że planowana przez rząd podwyżka podatku VAT może mieć wpływ na inflację, a tym samym na politykę monetarną RPP. Może też niekorzystnie wpłynąć na popyt, co ograniczyłoby wzrost cen.

Zmiana wzoru deklaracji w podatku akcyzowym AKC-4/D

Od 1 sierpnia obowiązuje nowy wzór formularza w podatku akcyzowym od paliw silnikowych AKC-4/D.

Proporcjonalność urlopu wypoczynkowego

W szczególnych okolicznościach, przewidzianych przepisami prawa pracy, urlop wypoczynkowy należy ustalić proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Takim szczególnym przypadkiem jest zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego.

Kontrola skarbowa uzyska więcej danych o podatnikach

Zaczęły obowiązywać nowe przepisy o kontroli skarbowej, które poszerzają uprawnienia fiskusa do pozyskiwania i gromadzenia danych o podatnikach.

Fiskus może ograniczyć prawo do odliczenia VAT

Trybunał Sprawiedliwości UE (ETS) uznał 28 czerwca za zgodne z prawem UE polskie przepisy zezwalające fiskusowi na ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT przez firmy niestosujące kas fiskalnych.

REKLAMA