REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minimalne wynagrodzenie powiązane ze wzrostem PKB?

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak opowiada się za powiązaniem wzrostu płacy minimalnej ze wzrostem PKB, aby ludzie o najniższych dochodach mogli skorzystać na rozwoju gospodarczym. Taką propozycję jego resort zamierza złożyć w Komisji Trójstronnej.

Biura informacji gospodarczej po zmianach

Już we wrześniu w „Poradniku Gazety Prawnej” szczegółowo omawiamy nową ustawę o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych.

Jaka część elektrowni wiatrowej jest opodatkowana podatkiem od nieruchomości

Przedsiębiorcy inwestujący w elektrownie wiatrowe mają wątpliwości, czy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości powinny podlegać jedynie same części budowlane  tj. fundament i maszt, czy też cała elektrownia na którą składa się również wyposażenie techniczno-technologiczne tj. wirnik z łopatami, generator, skrzynia biegów, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania i inne.

Czy budowla umieszczona w budynku może być odrębnie opodatkowana podatkiem od nieruchomości

Części budowlane urządzeń technicznych, które są uznawane za budowle mogą znajdować się wewnątrz budynków. W takiej sytuacji może dojść do opodatkowania podatkiem od nieruchomości zarówno budynku (od jego powierzchni), jak i budowli (od jej wartości).

REKLAMA

Ustawa o nowych dowodach osobistych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o dowodach osobistych, która zakłada, że od połowy 2011 roku będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości, a prawo do niego będzie przysługiwało Polakom już z chwilą urodzenia.

Jak rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę

Kosztami uzyskania przychodów podatników są, między innymi, ponoszone przez nich koszty reklamy. Nie są natomiast kosztami uzyskania przychodów podatników koszty reprezentacji. W praktyce istnieje wiele problemów dotyczących kwalifikacji ponoszonych przez podatników wydatków jako kosztów reklamy lub kosztów reprezentacji.

Czy stypendia za staże bezrobotnych wypłacane z EFS są zwolnione z opodatkowania

Jestem osobą bezrobotną. Zostałem zakwalifikowany do programu aktywizacji osób bezrobotnych finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymuję z tego tytułu stypendium za odbywany staż. Od kwoty stypendium była potrącana zaliczka na podatek. Słyszałem jednak, że takie stypendia nie są opodatkowane. Czy to prawda? Jeśli tak, to jak mogę odzyskać potrącony podatek?

Czy straty spółki przejętej mają wpływ na rozliczenia podatkowe spółki przejmującej

Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przejmowanych. Przepis ten dotyczy również sytuacji, w której spółka kapitałowa przejmuje inną spółkę kapitałową w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA

Jak rozliczać VAT przy WNT gdy płaciliśmy zaliczki

Jedną z kilku czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W zależności od momentu wypłaty zaliczki dla kontrahenta zagranicznego różny jest termin powstania obowiązku podatkowego.

Stawki podatku od nieruchomości w 2011 r.

Znamy już górne granice stawek podatku od nieruchomości, które będą obowiązywać w 2011 r.

E-donosy na firmę lub sąsiada

Do skarbówki wpływa rekordowa liczba informacji od "życzliwych" - zauważa "Rzeczpospolita". Najczęściej informują o przekrętach podatkowych sąsiadów, byłych małżonków i pracodawców lub konkurencyjnych firm.

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła Rekomendację T

Dnia 23 lutego 2010 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Odnosi się ona bezpośrednio do banków objętych przepisami prawa polskiego, natomiast wyłączenia dotyczą jedynie banków nieznacząco zaangażowanych w detaliczne ekspozycje kredytowe. Na wprowadzenie zapisów rekomendacji 1-4, 8, 13-15,17-19 i 23-25, banki miały czas do 23 sierpnia 2010 r. Na dostosowanie się do pozostałych zaleceń instytucje finansowe mają jeszcze 4 miesiące.

Podatek od banków zamiast podwyżki VAT

PiS proponuje wprowadzanie podatku, który płaciłyby banki zamiast podwyżki stawki VAT z 22 na 23 proc. Według polityków PiS, dałoby to większe środki do budżetu i nie uderzałoby finansowo w społeczeństwo.

Państwa członkowskie sprzeciwiają się unijnemu podatkowi

Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie aprobują ostatnich propozycji Komisji Europejskiej, zgodnie z którymi niektóre podatki będą bezpośrednio nakładane i pobierane przez unijne organy.

Jak rozliczyć wspólników w delegacji

W naszej spółce jawnej wspólnicy odbywają podróże służbowe krajowe oraz zagraniczne w celach związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Wspólnicy mają wypłacane diety oraz zwracane są im koszty noclegów które są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu w wysokości przysługującej pracownikom określonej w odrębnych ustawach.
Czy koszty diet oraz noclegów wspólników będą stanowiły u nich opodatkowany przychód jeżeli zwrócone wydatki zostały zaliczone w spółce do kosztów uzyskania przychodu?

Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika?

Klub PSL zaapelował do PO o poparcie projektu zmian w ustawie o podatku PIT, które umożliwiłyby rozliczanie podatnika przez urząd skarbowy. PO podchodzi do pomysłu sceptycznie.

Jaką stawkę VAT trzeba stosować przy sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych


W zakresie stosowania obniżonych stawek duży problemem dla podatników sprawia kwestia opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych. W zależności bowiem od sytuacji faktycznej można zastosować różne normy prawne.
Kluczem zaś do prawidłowego opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych jest uzyskanie klasyfikacji statystycznej świadczonych w tym zakresie usług.

Kiedy mamy do czynienia z transakcją sporadyczną


Dokonując rozliczenia podatku VAT podatnik nie musi uwzględniać w obrocie czynności wykonywanych sporadycznie, incydentalnie. Warunkiem jest jednak stwierdzenie, ze dane czynności taki charakter rzeczywiście posiadają.

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży działek


Osoba fizyczna dokonująca podziału, a następnie sprzedaży działek będących jej własnością co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT. Zasada ta nie ma zastosowania w sytuacji, gdy wejście w posiadanie gruntu nastąpiło z zamiarem handlowym.

Jak rozliczać VAT przy działaniach reklamowych i marketingowych


Promocja przedsiębiorstwa, zwiększenie liczby kontrahentów, rozszerzenie dystrybucji sprzedawanych towarów mające na celu zwiększenie sprzedaży oferowanych towarów jest typowym działaniem przedsiębiorców. Sposobów osiągnięcia takich celów jest wiele, wśród nich można wymienić przekazywanie materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów i próbek. Czynności te wyłączone są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jakie skutki w VAT wywołuje umowa nieważna wg prawa cywilnego


Czy wywołuje skutki w podatku od towarów i usług fakt, że klient przy zawarciu umowy posłużył się sfałszowanym dokumentem, przez co czynność ta jest nieważna na gruncie prawa cywilnego? Czy w konsekwencji tego do czynności takich nie stosuje się przepisów ustawy o VAT?

Faktury wystawionej w formie papierowej nie można przechowywać elektronicznie

Nie można przechowywać w formie elektronicznej faktury, którą wystawiono i przekazano kontrahentowi w formie papierowej, gdyż dla formy elektronicznej oraz papierowej przewidziano odrębne uregulowania prawne.

Firmy dotknięte powodzią mogą płacić składki z opóźnieniem

Właściciele firm poszkodowanych w sierpniowej powodzi mogą opłacić składki z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W tym celu powinni jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.

Wniosek o umorzenie składek tylko do 1 września

Okres, w którym ZUS stosuje abolicję składek, mija 1 września 2010 r. Chodzi o składki nieopłacone z tytułu działalności za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. prowadzonej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub w czasie przebywania na urlopie wychowawczym.

Do 100 tys. zł na działalność pozarolniczą na wsi

Handel, opieka nad dziećmi, naprawa maszyn czy agroturystyka - to tylko niektóre przykłady biznesu na wsi. Na rozpoczęcie takiej działalności można dostać do 100 tys. zł. Agencja we wtorek rozpoczęła nabór wniosków. Chętnych nie brakuje.

Czy odsetki od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (sprzedaż przez Internet). Firmę zarejestrowałam w mieszkaniu prywatnym nabytym wspólnie z mężem za środki pochodzące z kredytu hipotecznego. Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję 20% powierzchni lokalu. W takiej też proporcji zaliczam do kosztów działalności czynsz oraz wydatki eksploatacyjne (prąd, gaz, woda, wywóz śmieci itp.). Czy w takiej samej proporcji mogę zaliczać do kosztów zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego? Nadmieniam, że mieszkanie nie zostało zaliczone do środków trwałych. Kredyt hipoteczny również nie został zaciągnięty przeze mnie jako przedsiębiorcę, lecz jako osobę prywatną.

Kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie

Od mojego pracodawcy otrzymałem w 2009 r. nieodpłatnie akcje w ilości kilkudziesięciu sztuk, z terminem dysponowania przypadającym w 2011 r. Pracodawca nie opodatkował wartości przekazanych akcji podatkiem dochodowym. Czy w razie ewentualnej sprzedaży tych akcji uzyskany dochód będzie podlegać opodatkowaniu i jak należy ustalić jego wysokość? Nadmieniam, że nie prowadzę działalności gospodarczej i akcje będę sprzedawać prywatnie.

Czy zakup symboli narodowych do dekoracji siedziby firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych

Nasza spółka zakupiła elementy dekoracyjne w barwach narodowych oraz symbole narodowe w postaci godła, flag itp. Spółka zamierza wykorzystywać je do udekorowania swojej siedziby z okazji świąt narodowych oraz innych ważnych, zwłaszcza państwowych wydarzeń i uroczystości. Czy takie wydatki możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?

Dlaczego samochód osobowy bywa ciężarowym i na odwrót

Możliwość sprowadzania z terenu UE (w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego) samochodów osobowych a następnie rejestrowanie ich jako samochody ciężarowe, bez uiszczania należnej akcyzy, wynika z braku spójności przepisów akcyzowych i prawa drogowego.

Od jakich składników majątkowych trzeba płacić VAT w przypadku likwidacji spółki

Prowadzimy w wynajmowanej powierzchni magazynowej działalność produkcyjno-handlową w formie spółki jawnej. Spółka jest podatnikiem VAT. Zamierzamy spółkę zlikwidować. Na terenie hali znajdują się wyprodukowane towary oraz maszyny produkcyjne (środki trwałe) oraz inne ruchomości. Zastanawiamy się czy w przypadku sprzedaży ruchomości stanowiących własność spółki powstanie obowiązek zapłaty VAT. Ponieważ do tej pory VAT po zakupie danej ruchomości był przez spółkę odliczany, dotyczy to również komponentów do produkcji własnych towarów.

Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Prowadzimy spółkę. Na skutek podtopienia naszej siedziby straciliśmy ogromną część majątku jaki znajdował się na terenie siedziby firmy. Zalaniu uległo również biuro firmy w tym także dokumenty podatkowo-księgowe. Jak spółka powinna postąpić w takiej sytuacji wobec urzędu skarbowego i co zrobi urząd skarbowy względem naszej spółki?

Kiedy spółka nie może skorzystać z jednorazowej amortyzacji

W praktyce gospodarczej powstają wątpliwości czy spółka osobowa może dokonać jednorazowej amortyzacji gdy wspólnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Fiskus zajmuje tu niekorzystne dla podatników stanowisko.

Kiedy nie jest konieczne szacowanie podstawy opodatkowania

W efekcie kradzieży dokumentacji firma nie ma dowodów potwierdzających, ile powinna zapłacić fikusowi należności podatkowych. Ku zaskoczeniu podatnika może okazać się zbędne szacowanie podstawy opodatkowania. Nawet wtedy, gdy podatnik domaga się przeprowadzenia przez organy podatkowe szacowania.

Ministerstwo Skarbu: 100 mln zł na pomoc dla firm

Od 1 do 14 września przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc publiczną na restrukturyzację lub modernizację swoich firm. To ostatni moment na przygotowanie wszystkich dokumentów, by w terminie wnioskować o dofinansowanie - przypomina resort skarbu.

Przedsiębiorcy: podwyżka VAT może źle wpłynąć na firmy

Nawet kilkadziesiąt tysięcy osób może stracić pracę w wyniku zapowiedzianych przez rząd podwyżek stawek VAT - szacuje PKPP Lewiatan. Przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacji obawiają się też wynikających ze zmiany stawek kosztów.

Sprawozdanie finansowe składane przez podatkową grupę kapitałową

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż podatkowa grupa kapitałowa nie jest zobowiązana do składania sprawozdania finansowego. Dotyczy to również tych przypadków, gdy skład podatkowej grupy kapitałowej pokrywa się ze składem grupy utworzonej dla celów rachunkowych i dominująca spółka tej ostatniej grupy sporządza sprawozdanie skonsolidowane (sygn. IPPB3/423-5/10-4/MS).

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze według MSR 19

Niemal w każdej jednostce kwoty związane ze świadczeniami pracowniczymi stanowią znaczącą pozycję kosztową i mogą przybierać różnorodne formy. Z tego względu Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej poświęcają temu tematowi wiele uwagi w dwóch oddzielnych standardach. W odpowiedzi na sygnalizowane problemy związane z ujęciem wynagrodzeń w formie akcji własnych w lutym 2004 r. wydano MSSF 2 Płatności w formie akcji własnych. Pozostałe zagadnienia związane ze świadczeniami na rzecz pracowników reguluje MSR 19 Świadczenia pracownicze.

Wydatki na flagi narodowe nie są kosztem uzyskania przychodu

Koszty związane zakupem flag narodowych, w celu wyrażenia współczucia oraz szacunku dla ofiar wypadku samolotowego, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Wspólnik zapłaci podatek dopiero po zbyciu majątku spółki

Momentem powstania przychodu u wspólnika z likwidacji spółki będzie moment zbycia składnika majątku.

Pozew zbiorowy - kto i kiedy może go złożyć

Od 19 lipca 2010 r. pojawiła się możliwość wnoszenia pozwów zbiorowych. Wielu przedsiębiorców upatruje w instytucji pozwu zbiorowego istotnego zagrożenia swojej sytuacji. Czy faktycznie stanowią one tak istotne zagrożenie?

Czy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów można księgować zbiorczo rachunki z umów zlecenia i o dzieło

Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zgodnie z objaśnieniami do księgi w kolumnie 13 należy ewidencjonować m.in. wynagrodzenia wypłacane z tytułu umów zleceń i o dzieło. Ostatnio zakupiliśmy i wdrożyliśmy nowe oprogramowanie do komputerowego prowadzenia pkpir.
Nasz dostawca oprogramowania poinformował nas, że za pomocą tego programu księguje się nie każdy rachunek z umów zleceń (bądź o dzieło) z osobna, lecz sumę tych rachunków w formie jednego dowodu wewnętrznego, który zawiera ich listę z kwotami brutto oraz numerami rachunków. Czy takie postępowanie jest prawidłowe i zgodne z rozporządzeniem MF w sprawie prowadzenia pkpir?

Zasady rozliczania ulg w PIT uległy zmianie od 2011 roku

Ustawy związane z pomocą dla powodzian

Weszły w życie ustawy i rozporządzenia związane z pomocą tegorocznym powodzianom, nowe akty prawne dotyczą m.in. zasad odbudowy, remontów i rozbiórek domów oraz wspierania przedsiębiorców.

Firmy archiwizują sto tysięcy ton faktur

Ustawowy obowiązek przechowywania faktur powoduje, że firmy w Polsce zmagają się z archiwizacją łącznie ponad 100 tysięcy ton dokumentów.

Nowelizacja prawa bankowego

Dnia 14 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. Nr 126, poz. 853), która określa zasady nabywania znacznych pakietów akcji banków krajowych. Celem nowelizacji jest dostosowanie obowiązujących w Polsce przepisów do przepisów unijnych.

Odpowiedzialność karna księgowego

Praca księgowego wiąże się z szerokim zakresem obowiązków, m.in.: prowadzeniem ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych, rozliczeniem podatków czy składek ZUS. Tak szeroki zakres obowiązków wiąże się z przyjęciem odpowiedzialności, w tym często również tej karnej. W artykule omawiamy sytuacje, w których może dojść do takiej odpowiedzialności, oraz sposoby na uniknięcie lub przynajmniej złagodzenie jej skutków.

Bez uregulowanego podatku od spadków i darowizn nie sprzedasz nieruchomości

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera wiele nieprzyjemnych z punktu widzenia podatników przepisów (głównie dot. momentu powstania obowiązku podatkowego) - uniemożliwia również w niektórych sytuacjach dokonania czynności w formie aktu notarialnego.

Znikają kwartalne informacje podsumowujące, ale tylko w akcyzie

Z dniem 1 września 2010 r., na mocy nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, opublikowanej w Dzienniku Ustaw nr 151 pod pozycją 1013, likwidacji ulega jeden z uciążliwych obowiązków nałożonych dotychczas na przedsiębiorców, tj. obowiązek składania kwartalnych informacji podsumowujących.

Zaliczenie wydatków gastronomicznych do kosztów uzyskania przychodów

Dnia 1 czerwca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydał precedensowy wyrok, w którym uznał, że wydatki na poczęstunek podany podczas spotkania z kontrahentem (tzw. wydatki gastronomiczne), mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bez względu na to, czy spotkanie miało miejsce w siedzibie podatnika, czy w restauracji lub innym lokalu gastronomicznym.

Czy Wiążące Informacje Taryfowe można stosować także do akcyzy

Od 1 września 2010 r. polscy przedsiębiorcy posiadający  Wiążące Informacje Taryfowe (WIT) będą mogli z nich korzystać także w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym.

REKLAMA