REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyrok ETS w sprawie Telekomunikacji Polskiej

Dnia 11 marca 2010 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej „ETS”) zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie uzależniania przez Telekomunikację Polską (dalej „TP”) zawarcia umowy o świadczeniu usług szerokopasmowego dostępu do Internetu „neostrada tp” od zawarcia umowy o świadczenie usługi telefonicznej (sygn. sprawy: C-522/08).

Egzekucja abonamentu przez urzędy skarbowe

W ocenie Ministerstwa Finansów wątpliwość budzi kwestia egzekucji zaległych opłat abonamentowych przez urzędy skarbowe, ponieważ aktualne przepisy odnoszące się do tych urzędów nie zawierają odpowiednich uregulowań.

Władze Szwajcarii nie powołają specjalnej komisji w sprawie UBS

Władze Szwajcarii podjęły decyzję o nie powołaniu specjalnej komisji parlamentarnej, która miała prowadzić dochodzenie w sprawie banku UBS. Według członków wyższej izby parlamentu, prowadzenie tego dochodzenia wymaga zakończenia toczącego się równolegle śledztwa.

Jednorazowa pomoc dla bezrobotnych z Funduszu Pracy

Bezrobotni mogą składać wnioski o przyzanie środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.

REKLAMA

Paragon musi zawierać nazwy towarów

Sprzedawca powinien tak zaprogramować kasę fiskalną, żeby konsument otrzymał paragony z nazwami jednostkowymi towaru lub usługi.

Wypożyczalnie powinny naliczać podatek według 22-proc. stawki

Usługi w zakresie wypożyczania filmów nie mogą być objęte obniżoną 7-proc. stawką VAT.

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 21, poz. 104), której celem jest wdrożenie dyrektywy 2005/89/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r., dotyczącej działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych. Nowelizacja zawiera również zmiany służące wdrożeniu zmian przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1228/2003/WE z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej.

Stawki karty podatkowej na 2010 rok

Jak co roku w listopadzie Minister Finansów obwieścił stawki karty podatkowej na następny rok. I jak co roku stawki wzrosły.

REKLAMA

Czy jeżeli firma opłaca pracownikowi aplikację prawniczą, to pracownik ma przychód

Wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika w związku z opłacaniem przez pracodawcę kosztów kształcenia w ramach aplikacji radcowskiej oraz aplikacji adwokackiej, stanowi dla pracownika przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Jednakże z uwagi na zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT pracodawca nie jest obowiązany do naliczania i odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. Dotyczy to również np. studiów podyplomowych.

Służby skarbowe wykryły fikcyjne faktury na 4,5 mld zł

W ubiegłym roku urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły ponad 10 tys. kontroli. Najwięcej – bo 60 proc. wszystkich nieprawidłowości – stwierdzono w zakresie podatku VAT i akcyzy. Duży odsetek oszustw podatkowych stanowią tzw. fikcyjne faktury.

Jak rozliczyć w księgach zaliczki na dywidendę

Czy możliwa jest zaliczkowa wypłata dywidendy w trakcie roku obrotowego? Jak ją zaksięgować, a potem rozliczyć?

Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu w danym roku, pracodawca powinien mu go udzielić najpóźniej do 31 marca następnego roku.

Przekazanie nieruchomości z 22-proc. VAT

Dostawa gruntów przeznaczonych pod drogę, przejętych z mocy prawa w zamian za odszkodowanie, podlega 22-proc. VAT.

Nowe przepisy o przyznawaniu bezrobotnym środków z Funduszu Pracy

Dzisiaj, 17 marca, wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.

Kilka miliardów złotych mniej z podatków

Wpływy budżetowe są niższe niż przed rokiem, bezrobocie rośnie, a Polacy wstrzymują się z zakupami - alarmuje "Rzeczpospolita".

Czy są kosztem uzyskania przychodów odsetki od kredytu zapłacone w czasie realizacji inwestycji

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością buduje magazyn. Zamierza wykorzystywać go przez dłuższy okres na składowanie własnych towarów, a w części przeznaczyć pod wynajem. Na realizację inwestycji spółka zaciągnęła kredyt, od którego płaci miesięczne odsetki. Czy może je zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty?

Problem z FEP rozwiążesz wysyłając maila do ZUS

Pracodawcy opłacający składki na Fundusz Emerytur Pomostowych mogą kierować do ZUS drogą mailową wszelkie zapytania z zakresu ustawy o emeryturach pomostowych.

Brytyjskie władze podatkowe będą publikować dane oszustów podatkowych

Na początku marca 2010 roku weszły w życie w Wielkiej Brytanii przepisy umożliwiające publikację danych osób popełniających oszustwa podatkowe. Brytyjskie władze podatkowe uznały, że rozwiązanie to będzie dodatkową karą dla osób umyślnie łamiących przepisy podatkowe.

Przyznanie opcji na akcje nie skutkuje powstaniem przychodu

Samo przyznanie opcji nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu ze stosunku pracy. Przychód powstanie dopiero w momencie zbycia przyznanych akcji i stanowić będzie źródło przychodów z kapitałów pieniężnych.

Klasyfikacja wydatków na reprezentację i reklamę

Prawidłowa klasyfikacja kosztów poniesionych na reprezentację i reklamę jest bardzo trudna ze względu na wzajemne przenikanie się tych pojęć. W podejmowaniu decyzji mogą pomóc interpretacje urzędów skarbowych, choć i one nie zawsze są spójne.

Wyższe świadczenie urlopowe z funduszu socjalnego

Pracodawca, który na początku roku wypłacił pracownikowi świadczenie urlopowe, musi mu wypłacić wyrównanie. To efekt wzrostu wysokości odpisu na fundusz socjalny.

Jakie są comiesięczne obowiązki przedsiębiorcy?

Własna działalność gospodarcza to nie tylko uprawnienia, ale również wiele obowiązków m.in. formalnych, o których należy pamiętać co miesiąc, których dotyczyć będzie poniższa publikacja, będąca trzecią częścią cyklu skierowanego do osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Warto być już na początku świadomym zobowiązań, które na siebie przejmujemy. Jeżeli planujemy rozpocząć działalność na niewielką skalę, jesteśmy sumienni i dobrze potrafimy rozplanować swój czas, możemy zająć się formalnościami na własną rękę. Jeżeli zaś, nasza działalność będzie prowadzona na większą skalę i nie chcemy przyjmować na siebie dodatkowych obowiązków, warto pomyśleć o pomocy fachowców, tj. np. biur rachunkowych, które za miesięczną opłatą wypełnią za nas szereg obowiązków.

Zmiany w ustawie akcyzowej - definicja nabywcy końcowego

Dnia 11 marca br. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Zmianie uległa definicja nabywcy końcowego.

Globalny podatek od transakcji walutowych

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown i prezydent Francji Nicolas Sarkozy poparli pomysł wprowadzenia globalnego podatku od spekulacyjnych transakcji walutowych.

Jak prawidłowo stosować metodę "w stu"

Metoda "w stu" służy określeniu kwoty podatku w cenie brutto dostarczanego towaru lub usługi. Metoda ta ma dwie odmiany. Jak stosować metodę "w stu"?

Sprzedaż premiowa - VAT będzie można zaliczyć do kosztów

Senat większością głosów poprał w piątek 12 marca nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową.

Fiskus zgadza się na nowe zwolnienie dla rolników

Nowe zwolnienie z PIT dla przychodów ze sprzedaży przetworzonej żywności z własnej uprawy i hodowli powinno wejść w życie od 2011 roku – uważa resort finansów.

Kontrola dokumentów księgowych

Na czym polega prawidłowa kontrola dokumentów księgowych? Czy jej opis powinien znaleźć się w polityce rachunkowości spółki?

Złagodzono warunki uzyskania becikowego

Senatorowie wprowadzili w piątek 2 marca poprawki doprecyzowujące nowelizację ustawy zmieniającą zasady wypłaty becikowego. Wg nowych przepisów, aby do końca 2011 r. dostać becikowe, wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży.

Przymiarki do wprowadzenia VAT na żywność

Na tajnych, nieformalnych rozmowach urzędników brytyjskiej administracji rządowej z supermarketami i organizacjami handlu detalicznego poruszana jest politycznie drażliwa kwestia wprowadzenia podatku VAT na żywność - informuje "Sunday Telegraph".

Postępowanie odwoławcze - podatnik musi znać stanowisko fiskusa

Organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, będą informowały o swoim stanowisku w ich sprawach. Taką zmianę przewiduje uchwalona 12 marca nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Nowe zasady aktualizacji danych ewidencyjnych VAT

To już przesądzone. Będą mniejsze obowiązki informacyjne podatników związane z prowadzeniem ewidencji VAT.

Wnioski o dotacje na e-biznes tylko przez internet

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie e-usług ze środków unijnych od nowego naboru będą składać wnioski tyko przez internet.

Celnicy będą sprawdzać prawidłowość rozliczeń akcyzowych

Organy celne będą prowadziły działania kontrolne, na podstawie strategii opracowanej przez Ministerstwo Finansów. Kontrolujący zwrócą szczególną uwagę na akcyzę.

Nowe stawki opłat za wydanie paszportu

Obowiązują nowe przepisy ustawy o dokumentach paszportowych, które wprowadziły m.in. nowe opłaty związane z wydaniem paszportu.

O opodatkowaniu sprzedaży działek przesądzi Trybunał UE

Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się sprawą opodatkowania VAT sprzedaży działek budowlanych przekwalifikowanych z gruntów rolnych.

PIT: faktura za internet musi być zapłacona w 2009 r.

Podatnicy, którzy - rozliczając się z PIT za 2009 r. - chcą skorzystać z ulgi na internet, muszą mieć dowody zapłaty za dostawę usług internetowych dokonane w tym właśnie roku.

Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Minister Pracy i Polityki Społecznej ogłosił wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Gdzie opodatkować usługi cateringowe

Polska spółka świadczy usługi cateringowe na rzecz klientów – głównie firm w Polsce. Zdarza się także, że są to podatnicy podatku od wartości dodanej. Zapewniamy również obsługę cateringową przewoźnikom powietrznym oraz dla transportu pasażerskiego kolejowego. Jak należy opodatkowywać te usługi według nowych zasad?

Nowelizacja ustawy o PCC: Niektóre transakcje będą zwolnione z podatku

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela zwalnia z tego podatku niektóre transakcje zawierane przez zagraniczne firmy inwestycyjne.

Dane szacunkowe zbierane przez organ podatkowy są tajne

Organ podatkowy, który dokonując szacunku, zbiera informacje od innych firm, nie musi ich ujawniać podatnikowi.

Jakie są obowiązki formalne związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej

Poniższa publikacja jest drugą częścią cyklu, skierowanego do osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Procedurę podejmowania działalności należy rozpocząć od wyboru rodzaju działalności, którą będziemy w przyszłości prowadzić, a także następnie wyboru formy prawnej tej działalności. Jest to istotne z tego względu, że przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej należy zgłosić jej wpis do właściwego rejestru, a niektóre rodzaje działalności można prowadzić jedynie w określonej formie. Natomiast, przy wyborze rodzaju działalności należy również przeanalizować ewentualną konieczność uzyskania zezwolenia, czy też koncesji.

Wydatki na założenie spółki z o.o., a koszty uzyskania przychodów

Wspólnicy spółki podpisali umowę spółki na mocy której powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji” i ponieśli koszty jej założenia: opłatę za sporządzenie aktu notarialnego i jego wypisów, poświadczenie podpisu, podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy spółka może zaliczyć wymienione wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Zasady rozliczania kosztów w czasie przez podatników PIT

Na prowadzących działalność gospodarczą podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciążą określone obowiązki ewidencyjne. Ich wykonywanie ma ułatwić prawidłowe określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku dochodowego.

Zasady rozliczania kosztów w czasie przez spółkę z o.o. i inne osoby prawne

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Dla prawidłowego rozliczenia kosztów w czasie przez spółkę niezbędne jest rozróżnienie bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów i kosztów innych niż bezpośrednie koszty uzyskania przychodów (kosztów pośrednich).

Zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych przez podatników prowadzących pkpir

Podatnicy ewidencjonują zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych w księdze w cenie ich zakupu. Zapisu dokonujemy niezwłocznie po otrzymaniu towaru lub materiału najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Dofinansowanie działalności innowacyjnej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór wniosków o dofinansowanie na uruchomienie działalności innowacyjnej.

Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prenumeratę czasopism

Wydatki na prenumeratę czasopism mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, jeśli są to wydatki na czasopisma związane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, zostały poniesione w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów.

Wydatki na materiały i usługi reklamowe jako koszty uzyskania przychodu

Spółka jawna ponosi wydatki na zakup w prasie ogłoszeń informujących o jej działalności oraz usługach, które świadczy. Podobne informacje spółka umieszcza w internecie. Ponadto ponosi koszty wydruku ulotek informacyjnych. Czy ponoszone wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów?

Nabycie gruntu jako towaru handlowego przez podatników PIT

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności kupuję grunty z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Koszty i przychody ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i stosuję metodę uproszczoną rozliczania kosztów. Czy zakup gruntów mogę bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA