REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przyznanie pracownikom opcji na akcje nie skutkuje powstaniem przychodu

Samo przyznanie opcji nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu ze stosunku pracy. Przychód powstanie dopiero w momencie zbycia przyznanych akcji i stanowić będzie źródło przychodów z kapitałów pieniężnych.

Z kredytu podatkowego skorzystało zaledwie 14 podatników

W ciągu ośmiu lat obowiązywania przepisów o tzw. kredycie podatkowym ze zwolnienia tego odważyło się skorzystać zaledwie 14 podatników - wynika z informacji Ministerstwa Finansów. Zdaniem ekspertów, warunki ulgi są nie do przyjęcia dla firm.

Refakturowanie ubezpieczenia leasingu jest zwolnione z VAT

Refakturowanie przez leasingodawcę ubezpieczenia przedmiotu leasingu na rzecz korzystającego jest zwolnione z VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Co to jest spółka? - część I cyklu o spółkach

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, pragniemy przybliżyć tematykę spółek poprzez cykl publikacji opisujących znane prawu polskiemu rodzaje spółek, ich struktury oraz zasady funkcjonowania. Na początku, zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: co to jest spółka?

REKLAMA

Bon czy świadczenie pieniężne z zfśs

Na święta wielkanocne firma chciałaby przyznać pracownikom prezenty świąteczne z zfśs. Co będzie korzystniejsze dla zatrudnionego – bon do realizacji w sieci hipermarketów czy świadczenie pieniężne?

Kontrolerzy skarbowi wystawili prawie 6 tys. mandatów

Inspektorzy nałożyli na firmy prawie 5800 mandatów za ujawnione nieprawidłowości w ewidencjonowaniu obrotów na kasach fiskalnych i wydawaniu paragonów. To efekt akcji prowadzonej przez urzędy kontroli skarbowej w czasie ferii.

Kontrola skarbowa u sprzedawców oleju opałowego

Oleju opałowy ma niższą stawkę akcyzy niż inne paliwa. Warunkiem skorzystania z obniżonej stawki akcyzy jest posiadanie stosownych oświadczeń. Kontrola skarbowa wykazała szereg nieprawidłowości w tym zakresie u sprzedawców tego oleju.

Dłuższy czas oczekiwania na świadectwo upoważnionego przedsiębiorcy UE

Od roku 2008 podmioty mające siedzibę na terenie Unii Europejskiej mogą ubiegać się o uzyskanie świadectwa AEO, tj. o nabycie statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Ale niestety od 2010 roku przedsiębiorcy muszą czekać dłużej na to świadectwo (nawet do 180 dni od złożenia wniosku).

REKLAMA

Papierowe dokumenty akcyzowe zastąpi system elektroniczny

Oparte na papierowych dokumentach rozwiązania dotyczące przemieszczania towarów z zastosowaniem zawieszania poboru akcyzy zastąpi nowoczesny system teleinformatyczny - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o akcyzie.

Kto podpisuje roczne sprawozdanie finansowe

Jednostki gospodarcze, stosujące przepisy ustawy o rachunkowości, mają obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego musi nastąpić w przypadku jednostek, w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, do 31 marca 2010 r.

Szkoła podatnikiem VAT

Szkoły, zarówno publiczne jak i niepubliczne, z racji wykonywania usług są podatnikami VAT. W zależności jednak od zakresu i rodzaju wykonywanych usług, w szczególności edukacyjnych, różne są ich obowiązki związane z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Andora podpisała kolejne umowy o wymianie informacji podatkowej

Andora podpisała 24 lutego 2010 roku umowy o wymianie informacji podatkowej z siedmioma państwami skandynawskimi. Obecnie kraj ten jest stroną siedemnastu umów podatkowych, które umożliwiają współpracę w sprawach podatkowych.

Zużycie energii na potrzeby wytwórcy bez akcyzy

Nabywcy energii elektrycznej, którzy posiadają koncesję na jej wytwarzanie i zużywają ją na własne potrzeby, nie płacą podatku akcyzowego – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

Jednostronne świadczenia na rzecz udziałowców

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników (np. spółki z o.o.) w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Za koszty podatkowe można uznać jednak tylko te wydatki, których ustawodawca nie zaliczył do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu. Pośród kosztów niestanowiących kosztów podatkowych znajdują się niektóre świadczenia na rzecz udziałowców.

Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Czy faktycznie lunch, czy obiad w restauracji zafundowane kontrahentowi, czy klientowi to reprezentacja, czy europejski standard prowadzenia firmy? Trudno oprzeć się wrażeniu, że w tytułowej kwestii fiskus bawi się z podatnikami w kotka i myszkę. Upoważnieni do wydawania interpretacji podatkowych dyrektorzy izb skarbowych udzielają bowiem różnych odpowiedzi na de facto to samo pytanie podatników.

Polsko-fińska konwencja w sprawie podwójnego opodatkowania

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2010 r.

Kosztami podatkowymi są wydatki sfinansowane z funduszu

Wpłaty na fundusze zakładów pracy chronionej, uzyskane ze zwolnienia od podatku od nieruchomości, nie mogą stanowić kosztów podatkowych w momencie przekazania ich na tego rodzaju fundusze. Kosztami podatkowymi dla zakładu pracy chronionej (zakładu aktywności zawodowej) są natomiast wydatki sfinansowane z funduszu.

ETS zajmie się polskimi przepisami o opodatkowaniu pożyczek

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, czy w latach 2007-2008 opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców było zgodne z prawem unijnym - poinformowała firma doradcza Deloitte.

Straty z lat ubiegłych w CIT-8 za 2009 r.

Podatnicy mogą odliczać od dochodu stratę poniesioną w pięciu poprzednich latach podatkowych. Możliwość taką przewiduje art. 7 ust. 5 updop. Oznacza to, że w ramach zeznania CIT-8 za 2009 r. podatnicy stosujący rok kalendarzowy jako rok podatkowy mogą odliczać stratę wykazaną w zeznaniach CIT-8 za lata: 2004, 2005, 2006, 2007 oraz 2008. Wszystko to przy założeniu, że w ciągu pięciu ostatnich lat nie wystąpiło zdarzenie skutkujące skróceniem roku podatkowego.

Fiskus sprawdzi, ile kosztują nasze ulgi

MACIEJ GRABOWSKI o preferencjach podatkowych - Ministerstwo przy współpracy Banku Światowego opracuje raport na temat efektywności systemu ulg i odliczeń w polskim systemie podatkowym. Skąd taki pomysł?

Nowelizacja ustawy o odpadach

Dnia 12 marca 2010 r. weszła w życie ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 28 poz. 145). Akt ten dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych w sprawie składowania odpadów, określonych w dyrektywie Rady z dnia 26 kwietnia 1999 r. (1999/31/WE). Nowelizacja umożliwi Polsce realizację zadań zawartych w „Krajowym planie gospodarki odpadami 2010”.

CIT-8: Odsetki bankowe wspólnoty mieszkaniowej nie podlegają zwolnieniu

Dopisywane do rachunku bankowego wspólnoty mieszkaniowej odsetki od wpłat mieszkańców nie są zwolnione z podatku.

Szkolenia pracowników na nowych zasadach

Pracodawca będzie musiał udzielać pracownikom urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni nawet na krótkie szkolenie, które kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Pracodawca i pracownik nie będą również mogli tak jak dotychczas sami ustalać warunków szkolenia pracownika, jeżeli pracownik szkoli się na własny koszt. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Rząd chce opodatkować leki refundowane

Ministerstwo Zdrowia ma chrapkę na zyski firm farmaceutycznych. Za nowy podatek zapłacą pacjenci - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Będą wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie odsetek od zaległości podatkowych. Chce w ten sposób zdyscyplinować przedsiębiorców i zwiększyć ściągalność zaległych podatków.

Odpowiedzialność zarządu spółki akcyjnej w razie jej upadłości

Zarząd powinien na bieżąco analizować kondycję finansową spółki i sprawdzać, czy firma jest w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Jest to szczególnie istotne w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej, gdy tak często słyszy się o bankructwach przedsiębiorstw, w tym dużych spółek akcyjnych.

Odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Od 1 kwietnia 2010 r. obowiązywać będą nowe stawki kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Zwolnienie podatkowe dla rolników sprzedających domowe przetwory nie zakłóci konkurencji

Limitowane zwolnienie dla przychodów ze sprzedaży przetworów z własnej uprawy czy hodowli nie wpłynie na rynek handlu żywnością.

Zaliczki na PIT w zakładzie pracy chronionej są kosztem uzyskania przychodu

Kosztem podatkowym jest cała kwota wynagrodzenia, od którego obliczana i odprowadzana jest przez płatnika zaliczka na podatek dochodowy. Dla uznania za koszt podatkowy zaliczki na PIT bez znaczenia jest, czy zaliczka ta zostanie odprowadzona do budżetu, czy też pozostanie w zakładzie pracy chronionej (na ZFRON) lub zakładzie aktywności zawodowej (na ZFA), bądź zostanie przekazana (w części) na PFRON.
Kosztem podatkowym zaliczka ta staje się już z chwilą zaliczenia wynagrodzenia (brutto) do kosztów uzyskania przychodów.  Tak stwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. (nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871).

Czy należy bać się wezwania do US, w sprawie rozliczenia rocznego PIT

Wezwanie z Urzędu Skarbowego do stawienia się na sprawdzenie zeznania podatkowego, zazwyczaj powoduje u nas negatywne odczucia. Czy słusznie, czy należy się bać?

Koszty podatkowe w zakładach pracy chronionej, a zwolnienie z podatku od nieruchomości

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. (nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871) uznał, że u podatnika prowadzącego zakład pracy chronionej kosztem uzyskania przychodów jest także poniesiona wpłata na PFRON (w wysokości 10% środków pochodzących ze zwolnienia od podatku od nieruchomości).

Jak brak zfśs wpływa na koszty pracownicze

Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. Obecnie zatrudniamy dziesięciu pracowników. Zamierzamy wykupić pracownikom karnety na zajęcia sportowe oraz bilety na imprezy kulturalne. Wspólne wyjścia integrują pracowników, zwiększają efektywność wykonywanej pracy, poprawiają atmosferę w pracy. Nie utworzyliśmy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy możemy zaliczyć wydatki na pracowników do kosztów uzyskania przychodów?

Dania zmieniła zasady dotyczące podatku źródłowego od dywidend

W styczniu 2010 roku weszły w życie nowe zasady opodatkowania dywidend wypłacanych nierezydentom w Danii. Wprowadzają one łagodniejsze warunki zastosowania zwolnienia z opodatkowania.

Zwolnienie z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej

Małe przedsiębiorstwa będą mogły być zwolnione z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej – przewidują zmiany w unijnych przepisach.

Delegowani pracownicy: ZUS ma wydawać zaświadczenia

Sąd Najwyższy orzekł, że przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu od decyzji ZUS zabraniającej im opłacania składek do polskiego systemu ubezpieczeniowego od delegowanych pracowników.

Ulga na dzieci w zeznaniu za 2009 r.

Termin złożenia zeznania rocznego PIT za 2009 r. upływa 30 kwietnia 2010 r. Ostatni dzwonek, żeby przyjrzeć się najpopularniejszemu odliczeniu - uldze na wychowanie dzieci.

Inwestor nie obniży zysku z lokat

Podatnik, który uzyskał w 2009 roku stratę ze sprzedaży akcji, nie może jej skompensować z zyskiem z lokaty bankowej.

Czy emerytura z USA podlega w Polsce opodatkowaniu PIT

Jestem obywatelem USA, ale mieszkam w Polsce na podstawie karty stałego pobytu. Od grudnia 2008 roku otrzymuję emeryturę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki na konto banku w Polsce. Ale niestety emerytura jest częściowo wstrzymana na poczet podatku, ponieważ pracownicy banku nie wiedzą jaki dokładnie podatek powinni pobrać. W Polsce znajduje się centrum moich interesów życiowych i przebywam na terytorium RP prawie cały rok kalendarzowy. Jak powinna być opodatkowana ta emerytura?

Parlament zatwierdził podwyżkę podatków

Hiszpański parlament zatwierdził 17 marca podwyższenie z dniem 1 lipca stawek podatku VAT, co jest zasadniczym elementem pakietu antykryzysowego, który zamierza realizować rząd socjalistycznego premiera Jose Luisa Zapatero.

Korzystny dla firm wyrok NSA w sprawie faktur

Znane jest już uzasadnienie precedensowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczącego wystawiania i przechowywania faktur (wyrok I FSK 1169/08). Kopie faktur papierowych mogą być przechowywane w formie elektronicznej.

Firmy transportowe mogą zaliczać do kosztów wartość diet z tytułu podróży służbowych - Minister Finansów podzielił stanowisko NSA

Długotrwały spór firm transportowych z Ministrem Finansów dobiegł właśnie końca. Minister przyznał bowiem w końcu, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług transportowych mają prawo zwiększać swoje koszty uzyskania przychodu o wartość diet z tytułu podróży służbowych.

Od kogo powinieneś dostać PIT-11

Najpóźniej 29 lutego 2012 r. powinieneś otrzymać od pracodawcy informację PIT-11 o dochodach uzyskanych i pobranych zaliczkach w 2012 roku. Jednak jeżeli nie otrzymasz tej informacji i tak musisz złożyć swojego rocznego PIT-a za 2011 rok.

Zarobki uzyskane w Finlandii bez podatku

Polacy rozliczający dochody z pracy w Finlandii nie naliczą podatku. Od przyszłego roku w przypadku tych dochodów, będzie obowiązywała metoda wyłączenia z progresją zamiast proporcjonalnego odliczenia.

Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z likwidacją spółki z o.o.?

W znaczeniu prawnym likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polega na tym, że taka spółka prawa handlowego przestaje być samodzielnym uczestnikiem obrotu gospodarczego prowadzonego między przedsiębiorcami i dodatkowo prowadzi do utraty osobowości prawnej.

Będą przepisy dotyczące ułatwień podatkowych

Posłowie wszystkich klubów poparli jedną, redakcyjną poprawkę do nowelizacji ustaw podatkowych. Nie zgodzili się zaś na zmianę tytułu noweli.

Koszty uzyskania przychodów u korzystającego (leasingobiorcy)

Ustawy o podatkach dochodowych (od osób fizycznych i osób prawnych) tak samo definiują umowę leasingu. Takie same są również skutki podatkowe umów zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Zasady szkoleń powinien ustalać pracownik z pracodawcą

Pracownik powinien uzgadniać z pracodawcą zasady, na jakich będzie podnosił swoje kwalifikacje. Jeśli przepisy będą narzucały pracodawcom ponoszenie dodatkowych kosztów na kursy czy studia pracowników, nie będą się na to godzić - uważa PKPP Lewiatan.

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania warunków po nowelizacji Prawa zamówień publicznych

Prawo zamówień publicznych w art. 22 określa warunki udziału w postępowaniu, jakie musi spełnić wykonawca ubiegający o zamówienie publiczne. Warunki udziału w postępowaniu ustawodawca celowo określa w sposób ogólny, pozostawiając tym samym zamawiającemu uprawnienia do ich kształtowania w zależności od przedmiotu, rodzaju lub charakteru zamówienia.

By skorzystać z uproszczeń w VAT, podatnicy muszą zainwestować w nowe oprogramowanie

Trzy pytania do MARCINA CHOMIUKA, doradcy podatkowego, szefa zespołu VAT w PricewaterhouseCoopers - Z początkiem 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca trzy unijne dyrektywy. Jak te zmiany wpłyną na sytuację podatników?

REKLAMA