REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop ojcowski dla pracownika na wielu etatach

Pracownik zatrudniony na kilku etatach może w tym samym czasie pracować w jednej firmie i korzystać z urlopu ojcowskiego w drugiej. Przysługuje mu tylko tydzień wolnego na opiekę nad dzieckiem.

Jak kwalifikować do kosztów wydatki na wizytę kontrahentów

Za koszty podatkowe mogą być uznane wyłącznie te wydatki na organizację wizyty, które nie mają charakteru kosztów reprezentacji.

Fiskus ujednolica zasady ściągania należności

Zabezpieczenia zaległych należności pieniężnych nie będzie dokonywał tylko naczelnik urzędu skarbowego, ale również dyrektor ZUS i inni wierzyciele.

Motor przedsiębiorca zaliczy do kosztów ale już kasku i skórzanej kurtki nie

Czy przedsiębiorca poruszający się motocyklem może zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie odzieży motocyklowej (czyli np. kasku motocyklowego, skórzanej kurtki etc.)? Używania kasku przez motocyklistę wymaga prawo o ruchu drogowym. Jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że są to wydatki o charakterze osobistym i jako takie nie można ich zaliczyć do kosztów podatkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Korekta faktury wewnętrznej - problemy

W ostatnim czasie korzystaliśmy z usług niemieckiej firmy, która dokonywała naprawy maszyny w naszym zakładzie. Otrzymaną fakturę za naprawę rozliczyliśmy w miesiącu marcu, a w kwietniu otrzymaliśmy od niemieckiego kontrahenta korektę faktury, która podwyższyła cenę usługi naprawy o dodatkowe koszty. Wskutek tego wystawiliśmy korektę faktury wewnętrznej w miesiącu kwietniu. W związku z powyższym nie mamy pewności za jaki okres tę korektę powinniśmy rozliczyć, czy za marzec czy może za kwiecień?

Zasady świadczenia usług na terytorium Polski

Od 10 kwietnia 2010 r. zmieniły się zasady dotyczące świadczenia usług na terytorium Polski.

Nadal nie ma pewności ile można odliczyć VAT od samochodów osobowych

Przedsiębiorcy mają duży problem, bo nadal nie wiadomo, czy VAT można odliczać w pełni od wszystkich rodzajów samochodów osobowych, czy tylko od tych z „kratką” i homologacją. Mimo upływu roku od wyroku ETS uchylającego ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów w postaci tzw. wzoru Lisaka nie doczekaliśmy się ani nowych przepisów w tym zakresie ani jednolitej interpretacji istniejącego obecnie stanu prawnego.

Uproszczenia w rejestracji podatników VAT od 24 kwietnia 2010 r.

Jednym z elementarnych obowiązków nakładanych na podatników wielu podatków, są obowiązki rejestracyjne, które są albo obowiązkami ogólnymi, albo obowiązkami dotyczącymi wyłącznie podatników jednego podatku lub też czasami części podatników danego podatku.

REKLAMA

Czy przedsiębiorca może przechowywać kopię faktury papierowej w formie elektronicznej

Wielu przedsiębiorców nie ma pewności czy jako podatnicy wystawiający faktury w formie papierowej mogą jej kopie przechowywać w systemie elektronicznym (na elektronicznych nośnikach informacji). Problem ten dotyczy w szczególności przedsiębiorców (podatników) prowadzących szeroko zakrojoną działalność gospodarczą, którzy wystawiają wiele faktur VAT. Przechowywanie ich kopii w formie papierowej rodzi problemy natury finansowej, celowościowej, ekologicznej, lokalowej (utrudnienia związane z magazynowaniem papierowych kopii faktur).

Czy należy opodatkować VAT wydanie gadżetów reklamowych

W obecnych czasach nawet najmniejsza firma w ramach promocji przygotowuje najdrobniejsze gadżety reklamowe z logo i nazwą firmy – długopisy, breloki do kluczy, kalendarzyki, kubki, podkładki pod mysz, zakładki. Niektórzy przedsiębiorcy rozdają próbki swoich towarów. Czy takie czynności powinny zostać opodatkowane VAT?

Jakie są skutki błędu na fakturze VAT

Prowadząc firmę wypełniamy wiele faktur. Warto wiedzieć co grozi za błąd na fakturze.

Dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MPiPS

Hiszpania rozszerza katalog podpisanych umów podatkowych

Rząd hiszpański podjął intensywne działania zmierzające do rozszerzenia katalogu umów podatkowych, których stroną jest Hiszpania. Władze tego kraju prowadzą również renegocjacje obowiązujących umów podatkowych.

Skutki składkowo-podatkowe udziału pracownika w kursie

Firma zamierza skierować pracowników utrzymujących kontakty z zagranicznymi kontrahentami na kurs językowy oraz sfinansować ich uczestnictwo w kursie. Czy wartość kursu będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników?

Przychodem z likwidacji spółki będzie wartość jej majątku

Ministerstwo Finansów zamierza wyeliminować podwójne opodatkowanie przy wnoszonych aportach do spółek osobowych.

Spółka partnerska - część IV cyklu o spółkach

Aby rozpocząć omawianie zagadnień związanych m.in. z powstaniem, odpowiedzialnością, reprezentacją czy rozwiązaniem spółki partnerskiej, co będzie przedmiotem niniejszej publikacji, stanowiącej cz. IV cyklu, warto przybliżyć jej kodeksową definicję. Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Podwyższenie kapitału aportem jest zwolnione z PCC

Podwyższenie kapitału zakładowego przedsiębiorstwa w drodze aportu jest zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli miało charakter restrukturyzacyjny.

Rachunek za zastępstwo procesowe

Komornik sądowy przysłał do naszej jednostki rozliczenie z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika.

Bezrobotny wypełnia PIT

Choćby to wydawało się absurdalne, to jednak bezrobotny powinien uwzględnić otrzymany w trakcie roku zasiłek dla bezrobotnych w PIT na podstawie PIT-11 otrzymanego z urzędu pracy. Natomiast inne świadczenia dla bezrobotnych, np. środki na założenie działalności gospodarczej są zwolnione z podatku dochodowego.

Szybszy zwrot części VAT na materiały budowlane

Wnioski o zwrot części VAT na zakup materiałów budowlanych będą rozpatrywane w terminie do czterech miesięcy, czyli o dwa miesiące krótszym niż dotychczas.

Zgoda PIP na zatrudnienie niepełnosprawnego nie jest już potrzebna

Firmy, które chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, nie muszą już uzyskiwać pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Najczęstsze błędy w sprawozdaniach finansowych

Zamknięcie ksiąg rachunkowych, sporządzenie sprawozdania finansowego, a następnie badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta to proces dostarczający wielu wyzwań obu tym stronom. Niniejszy artykuł ma na celu omówienie najczęściej występujących błędów identyfikowanych przez biegłego rewidenta w trakcie badania jednostkowych sprawozdań finansowych sporządzonych zgodnie z ustawą o rachunkowości (u.o.r.).

Jak rozliczyć niedopłatę/nadpłatę podatku wynikającą z rocznego rozliczenia w PIT-40

W zeznaniach rocznych podatników sporządzanych przez płatnika często występują niedopłaty i nadpłaty. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty od dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty – zaliczenia jej na poczet zaliczki albo dokonania jej zwrotu w gotówce podatnikowi.

Odwołanie od decyzji podatkowej - nowe obowiązki organów podatkowych

Z dniem 10 maja 2010 r. wchodzi w życie kolejna już zmiana ustawy Ordynacja podatkowa, która tym razem wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników, a więc tej „słabszej” strony postępowań podatkowych – zmianę tą zawiera ustawa z dnia 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 57, poz. 355).

Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu

Jak zapewne wielokrotnie przekonało się wielu z nas, prawdziwym jest hasło „życie jest bogatsze od przepisów”, co potwierdza m.in. wydana w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-1067/09/BK z dnia 29 stycznia 2010 r.

Będzie dodatkowy płatny urlop na podnoszenie kwalifikacji

Pracodawca będzie musiał dać 6 dni dodatkowego płatnego urlopu pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Jeśli sfinansuje mu naukę, to świadczenie takie nie będzie opodatkowane - na ostatnim posiedzeniu zdecydował Sejm.

Czy księgowy z licencją MF zwalnia zarząd z odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych

Za prowadzenie ksiąg rachunkowych odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki. Osoba prowadząca księgi rachunkowe odpowiada w ramach obowiązków pracy.

Fiskus sam ustali adres dłużnika

Nieaktualny adres dłużnika na tytule wykonawczym nie może być podstawą jego zwrotu wierzycielowi.

Po potrąceniu podatków i składki zostaje 74 proc. pensji brutto

Po odjęciu podatków oraz pracowniczej części składki Polakom zostaje średnio w kieszeni 74 proc. pensji brutto, co plasuje nas powyżej przeciętnej w UE, wynoszącej 70 proc. - wynika z badań PricewaterhouseCoopers.

Kara umowna stanowi koszt podatkowy

Jeśli przedsiębiorca wykaże, że zerwanie umowy najmu spowodowało zwiększenie przychodów lub ograniczenie jego kosztów, to kara umowna może być kosztem podatkowym.

Prawa i obowiązki wspólników spółki jawnej - część III cyklu o spółkach

Poniższa publikacja jest kontynuacją części II, dotyczącej spółki jawnej i prezentuje prawa oraz obowiązki wspólników tejże spółki. Przepisy przewidują liczne uprawnienia wspólników spółki jawnej. I tak po pierwsze, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Może on bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Warto także wiedzieć, że za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Weszła w życie 50-proc. stawka podatku PIT

Od 6 kwietnia br. wraz z początkiem nowego roku obrachunkowego, w Wielkiej Brytanii weszła w życie nowa 50-procentowa stawka podatku PIT. Takiej stawki można jednak uniknąć np. poprzez wspomaganie brytyjskiego przemysłu filmowego - przypominają media z Wysp.

Refakturowanie kosztów ubezpieczenia leasingowego - będzie uchwała NSA

Koniec marca 2010 r. przyniósł kilka ważnych decyzji sądowych, które dotyczyły branży leasingowej. W dniu 24 marca, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dwa korzystne wyroki, w których stwierdził, że koszty ubezpieczenia leasingowego mogą być refakturowane na leasingobiorcę przy zastosowaniu zwolnienia w VAT.

Tydzień później tą samą kwestią zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd ten uchylił się od natychmiastowego wydania wyroku; zamiast tego skierował sprawę do składu 7-osobowego, który wyda uchwałę.

NSA rozstrzygnie spór o opodatkowanie abonamentów medycznych pracowników

W ciągu ostatnich dwóch lat zapadło wiele sprzecznych orzeczeń WSA w sprawie abonamentów medycznych. Niektóre WSA uznały, że wykupienie przez pracodawców pakietu usług medycznych w zakresie przekraczającym obowiązki pracodawcy nałożone przez kodeks pracy powoduje powstanie przychodu po stronie pracowników.

Inne WSA zajmowały w tej sprawie stanowisko odwrotne. 25 marca 2010 r. zapadło postanowienie, iż sprawą abonamentów medycznych zajmie się NSA.

Jak zaewidencjonować sprzedaż używanego samochodu osobowego

W kwietniu 2008 r. nasza spółka zakupiła używany samochód osobowy od niemieckiego kontrahenta. Od zakupu tego opłaciliśmy podatek akcyzowy, a z wystawionej faktury wewnętrznej odliczyliśmy VAT do kwoty limitu w wysokości 6000 zł. Obecnie planujemy sprzedać ten samochód. Czy mamy prawo do zwolnienia z podatku wymienionej transakcji? Czy odliczony VAT z faktury wewnętrznej będzie wymagał korekty? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia powyższych operacji w księgach rachunkowych spółki.

Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek ZUS przez internet

Przedsiębiorcy mogą już składać przez internet wnioski o udzielenie ulg i umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego.

Zmiany w przyznawaniu świadczeń z tytułu urodzenia dziecka

Zniesiony został obowiązek poświadczania trzech wizyt u lekarza, w tym jednej przed dziesiątym tygodniem ciąży. Teraz, żeby otrzymać becikowe, wystarczy udowodnić tylko jedną wizytę w trakcie całej ciąży.

Tajemnice zawodowe doradców podatkowych będą chronione

Tajemnice zawodowe doradców podatkowych powinny być chronione tak samo jak tajemnice adwokatów, notariuszy czy dziennikarzy - zdecydowali posłowie podkomisji finansów publicznych.

Wybór ryczałtu pozbawia małżeńskiego PIT

Małżonkowie nie mogą rozliczyć się wspólnie, jeśli jedno z nich wybrało opodatkowanie działalności ryczałtem, nawet gdy nie uzyskało faktycznie przychodu.

Podatnik musi się rozliczyć, nawet jeśli nie otrzymał PIT-11

Do końca lutego płatnicy mieli obowiązek przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, czyli PIT-11. Co zrobić, gdy takiej informacji nie mamy?

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT

Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo elektronicznie przez internet i to nawet bez konieczności składania podpisu elektronicznego poprzez system e-Deklaracje lub Portal Podatkowy. Trzeba tylko zdążyć to zrobić najpóźniej 2 maja 2016 r. (30 kwietnia wypada w 2016 r. w sobotę), a w przypadku PIT–28, PIT-16A i PIT-19A do 1 lutego 2016 r.(bowiem 31 stycznia wypadł w 2016 r. w niedzielę).

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT - PIT 2009

Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej a niektóre PITy także elektronicznie przez internet.

Wypełniamy druk PIT-39 - PIT 2009

Osoby, które sprzedały nieruchomość nabytą lub wybudowaną w 2009 roku – mają obowiązek złożyć do urzędu skarbowego wypełniony formularz PIT-39 w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku sprzedaży.

Wypełniamy druk PIT-39

Osoby, które sprzedały nieruchomość nabytą lub wybudowaną po 31 grudnia 2008 roku – mają obowiązek złożyć do urzędu skarbowego wypełniony formularz PIT-39 w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku sprzedaży.

PIT-a można złożyć też w urzędomacie (PITomacie)

Czasem spacerując po urzędach skarbowych, czy nawet urzędach gmin (dzielnic) możemy się natknąć na sporą maszynę (wielkości bankomatu) z dotykowym ekranem. To rzadko jednak występujące urządzenie, to urzędomat (zwany też PITomatem). Składając zeznanie PIT za pomocą tego urządzenia należy podać swój NIP, wskazać, którą deklarację składamy, włożyć do podajnika wypełniony formularz, a następnie odebrać wydrukowane potwierdzenie z datą i godziną złożenia.

Sprzedaż premiową zaliczymy do kosztów

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT i CIT, która daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową.

Rosja zmienia przepisy dotyczące cen transferowych

W lutym rosyjska Duma Państwowa, niższa izba Parlamentu, zatwierdziła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji przepisów o cenach transferowych. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, większość z proponowanych zmian wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.

Post-kryzysowy podatek od banków mógłby przynieść 50 mld euro

Nawet na 50 mld euro rocznie Komisja Europejska oszacowała możliwe wpływy z opodatkowania banków, tak by wzięły one na siebie część kosztów kryzysu finansowo-gospodarczego. Sceptycznie natomiast oceniła pomysł podatku od CO2 na granicach Unii Europejskiej.

Zmiany w PCC od 22 kwietnia 2010: podniesienie kapitału spółki i obrót instrumentami finansowymi

Począwszy od 22 kwietnia 2010 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiany, które ze sobą niesie, dotyczą założenia spółki, podniesienia kapitału, a także obrotu instrumentami finansowymi.

Czy można złożyć PIT i zapłacić podatek w różnych terminach

Czy trzeba złożyć PITa i jednocześnie zapłacić podatek, który wynika z tego zeznania? Czy też można złożyć PIT np. w styczniu, a podatek wpłacić na konto urzędu skarbowego dopiero 30 kwietnia?

REKLAMA