REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydatki na studia podyplomowe a koszty uzyskania przychodów

Zakup budynku a koszty uzyskania przychodów

W prowadzeniu działalności gospodarczej wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup budynków biurowych, produkcyjnych czy magazynowych. W wyniku takiej transakcji pojawia się problem amortyzacji i kosztów uzyskania przychodów.

Dzień wolny od pracy a obliczenie terminu podatkowego

Zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Abonament telewizji kablowej a koszty uzyskania przychodów

W dzisiejszych czasach operatorzy sieci telewizyjnych oferują również przedsiębiorcom możliwość pakietowego podłączenia kilku nawet usług, np. telewizja, Internet, telefon. Wielu przedsiębiorców korzysta z tego, biorąc pod uwagę możliwość ulg w opłatach jakie oferują operatorzy.

REKLAMA

Wpływ zmiany adresu poczty elektronicznej strony na postępowanie podatkowe

W dobie komputeryzacji coraz więcej spraw również urzędowych załatwiamy drogą elektroniczną. Również tą drogą możemy otrzymywać pisma urzędowe. Dotyczy to np. toczącego się postępowania podatkowego. Jeżeli jednak w trakcie takiego postępowanie podatnik będący jego stroną zmieni adres poczty elektronicznej wskazany urzędowi skarbowemu jako adres do korespondencji, ma obowiązek powiadomienia organu o tej zmianie.

1 proc. na rzecz organizacji przekazuje połowa podatników

1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) przekazuje ok. połowy podatników - wynika z sondażu TNS OBOP.

Ekwiwalent za internet jest przychodem ze stosunku pracy

Otrzymany przez pracownika ekwiwalent za używanie łącza internetowego stanowi przychód ze stosunku pracy pracownika, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Alternatywne formy finansowania działalności gospodarczej

Dynamiczny rozwój gospodarki rynkowej prowadzi przeważnie do rozwoju zarówno typowych, jak i bardziej alternatywnych źródeł finansowania. Szczególnie w czasie zaostrzenia warunków uzyskania kapitału, przedsiębiorstwa sięgają do coraz bardziej kreatywnych, a tym samym alternatywnych form dokapitalizowania.

REKLAMA

Nowy system identyfikacji rezydencji podatkowej zagranicznych pożyczkodawców

W kwietniu 2010 roku brytyjskie władze podatkowe przedstawiły projekt nowego systemu identyfikacji rezydencji podatkowej zagranicznych pożyczkodawców. W ten sposób łatwiej będzie zagranicznym rezydentom korzystać z udogodnień przewidzianych w umowach podatkowych.

Kontrola w ramach szczególnego nadzoru podatkowego jest nieograniczona

Przepisy, które ograniczają czas trwania kontroli, nie mają zastosowania do postępowań prowadzonych w ramach szczególnego nadzoru podatkowego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - część IX cyklu o spółkach

Niniejszy artykuł jest kontynuacją prezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). W związku z tym, że spółka ta posiada osobowość prawną, działa ona przez swoje organy, których charakterystyce będzie poświęcona niniejsza publikacja. W sp. z o.o. występują trzy rodzaje organów: zgromadzenie wspólników - uchwałodawczy organ spółki, zarząd - organ wykonawczy i zarządzający oraz rada nadzorcza i ewentualnie także komisja rewizyjna - organy nadzorczo-kontrolne.

Do końca kwietnia trzeba skorygować dokumenty złożone w ZUS za 2009 r.

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do końca kwietnia 2010 r., czy dane zawarte w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych za 2009 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.

Wysokie bezrobocie to efekt wysokiego opodatkowania pracy

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski uważa, że utrzymujące się wciąż wysokie bezrobocie to efekt wysokiego opodatkowania pracy i utrzymujących się w Polsce barier biurokratycznych dla przedsiębiorstw.

Czy podatnik może zostać ukarany sankcją za brak kasy fiskalnej

Prowadzę handel obwoźny artykułami spożywczymi. W trakcie kontroli urząd skarbowy stwierdził, że mimo obowiązku nie prowadziłem ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Jakie kary grożą mi za niestosowanie kasy fiskalnej?

e-PIT też składa się do właściwego urzędu

Podatnik, który chce złożyć PIT drogą elektroniczną, musi w zeznaniu wpisać urząd skarbowy według miejsca zamieszkania. Gdy się pomyli, urzędnicy muszą ustalić właściwy urząd i przesłać e-PIT.

Będzie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowe rozwiązanie pozwala osobom po sześćdziesiątce na przekazanie mieszkania dla banku, za co otrzymają pieniądze – w ratach lub jako jednorazową wypłatę.

VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji

W dniu 24 kwietnia 2010 r. weszła w życie drobna nowelizacja z 19 lutego 2010 r. ustawy o podatku od towarów i usług. Celem tej nowelizacji jest zmniejszenie obowiązków, które ciążą na podatnikach przy zmianie danych deklarowanych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Opodatkowanie świadczeń na szkolenia pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MF

Brak regulacji stanowiących podstawę przyznania świadczeń na szkolenia pracowników, po utracie mocy przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1991 r., powoduje, że nie można zastosować zwolnienia przewidzianego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnicy mają czas do piątku na rozliczenie z fiskusem

W sobotę 24 kwietnia w całym kraju pracowały urzędy skarbowe. Część podatników wykorzystało ten dzień na złożenie rozliczeń podatkowych. Ci, którzy nie zdążyli, mają czas do końca kwietnia.

Unia Europejska rozpoczęła wdrażanie systemu EMCS

W kwietniu 2010 roku rozpoczął się pierwszy etap procesu wdrażania w Unii Europejskiej systemu Przemieszczania Wyrobów Akcyzowych EMCS. Polska przyłączy się do tego systemu w styczniu 2011 roku.

Przedsiębiorcze matki mogą decydować o wysokości zasiłku

Kobieta w ciąży może założyć firmę i ustalić maksymalną kwotę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS nie może zmienić jej wysokości, nawet jeśli firma przynosi straty.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - część VIII cyklu o spółkach

Niniejszy artykuł jest kolejną częścią cyklu poświęconego spółkom i stanowi kontynuację prezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Przedstawione zostaną w nim prawa i obowiązki wspólników spółki, jak również kwestia odpowiedzialności cywilnoprawnej.

Wstępna opłata leasingowa jednorazowym kosztem

Wstępna opłata leasingowa może być jednorazowo, w dacie jej poniesienia, zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma konieczności jej rozbijania i częściowego zaliczania do kosztów w poszczególnych miesiącach trwania umowy leasingu.

W rozliczeniu PIT wykazuje się zyski i straty z innych giełd

Inwestorzy, którzy w 2009 roku obracali papierami wartościowymi notowanymi na zagranicznych giełdach, rozliczają osiągnięte przychody w rocznym PIT.

Umowa zlecenia a urlop wypoczynkowy

Od prawie roku jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w firmie kurierskiej. To kolejna umowa zlecenia z tą firmą w ciągu ostatniego roku. W najbliższym czasie chciałbym pójść na krótki urlop. Pracodawca jednak odmawia, zasłaniając się tym, że w mojej umowie nie ma nic na temat urlopu. Czy kodeks pracy reguluje, ile w takim przypadku może mi przysługiwać dni wolnych od pracy?

PIT wpłaca się na właściwe konto

Podatnik, który dopłaca PIT z rozliczenia za 2009 rok, musi kwotę wynikającą z zeznania wpłacić na właściwe konto urzędu skarbowego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - część VII cyklu o spółkach

Artykuł cyklu prezentuje pierwszą ze spółek kapitałowych - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), która zgodnie z przepisami ksh jest osobą prawną. Sp. z o.o. to dobra forma prawna dla osób chcących prowadzić działalność zarówno w małym rozmiarze, jak i na większą skalę.

Opłata środowiskowa przy używaniu samochodów

Spółka wykorzystuje samochody w działalności gospodarczej. Czy w związku z tym powstaje obowiązek uiszczenia opłaty środowiskowej? Jeśli tak, to gdzie i do kiedy ją wpłacić? Jak ją obliczyć i ująć w księgach?

Ministerstwo Finansów o uldze prorodzinnej

Rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej także wtedy, gdy ich dzieci są już pełnoletnie. Ulga przysługuje do 25. roku życia, pod warunkiem, że osoby te uczą się lub studiują i nie uzyskały dochodów przekraczających w roku podatkowym 3089 zł - informuje Ministerstwo Finansów.

Roczna korekta VAT odliczonego - pozostało kilka dni

Podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni dokonać rocznej korekty VAT odliczonego do 26 kwietnia. Obowiązek ten spoczywa na podatnikach, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosowali proporcjonalną metodę odliczania VAT.

Opłata składki wypadkowej na nowych zasadach

Od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r. będzie trwał nowy okres składkowy. Płatnicy muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie ich obowiązywała w tym okresie.

Termin korekty rocznej dla podatników rozliczających się kwartalnie

W dniu 26 kwietnia br. mija termin korekty rocznej dla podatników rozliczających się kwartalnie

Nagroda jubileuszowa dla pracowników o określonym stażu

Pracodawca może przyznać pracownikowi nagrodę jubileuszową, jeśli ten w dniu jej nabycia spełnia wszystkie wymagane warunki do jej otrzymania.

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Stolica zachęca do rozliczania się w swoich urzędach

Polskie miasta jeszcze nigdy nie walczyły między sobą tak ostro o nasze pieniądze. Do rozliczenia zeszłorocznego podatku w swoich urzędach skarbowych namawiają na billboardach, plakatach, ulotkach czy w filmach reklamowych, pisze "Metro".

Byli wspólnicy odzyskają nadpłacony VAT i akcyzę

Osoby, które były wspólnikami spółki cywilnej w dniu jej rozwiązania, będą mogły ubiegać się o zwrot nadpłaty VAT i podatku akcyzowego za okres, w którym spółka była płatnikiem tych podatków.

Fundator zapłaci roczny PIT za bezpłatne korzystanie z majątku fundacji

U fundatora, który bezpłatnie korzysta z majątku fundacji, powstaje przychód z innych źródeł, który należy opodatkować w rocznym PIT.

Ryczałtowcy przekazali OPP 6,8 mln zł w ramach 1 proc. podatku

Podatnicy podatku zryczałtowanego przekazali, w ramach 1 proc. podatku, 6 mln 866 tys. 832 zł na organizacje pożytku publicznego (OPP) - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort zapewnia, że pierwsze pieniądze już trafiają na konta organizacji.

Trudno egzekwować alimenty od rodzica przebywającego w więzieniu

Gmina może wystąpić o odebranie prawa jazdy niesolidnemu rodzicowi przebywającemu w więzieniu, dopiero gdy skończy karę.

UOKiK: notariusze ograniczają konkurencję

Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza uchwalony przez Krajową Radę Notarialną zawiera postanowienie naruszające konkurencję - uznała Prezes UOKiK. To kolejna interwencja Urzędu w sektorze usług profesjonalnych.

Czy wydatki na rzecz członków zarządu spółki z o.o. są kosztem uzyskania przychodów

Zarząd jest tym organem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.), który musi zostać w spółce powołany. Stanowi on organ wykonawczy, którego zadaniem jest prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentowanie.

Organizacje pożytku publicznego otrzymały już część pieniędzy z tegorocznego 1%

Już od początku kwietnia 2010 r. organizacje pożytku publicznego otrzymują pierwsze pieniądze w ramach akcji 1%. Do końca maja wszystkie urzędy skarbowe przekażą w sumie 6.866.832 zł zadeklarowanych przez podatników w zeznaniach PIT-28. Natomiast 1% z pozostałych zeznań będzie sukcesywnie dystrybuowany w lipcu i sierpniu.

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa bez podatku PCC

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie będą podlegały umowy spółki i ich zmiany w przypadku, gdy są związane z wniesieniem aportem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Świadczenia bhp dla zleceniobiorców będą zwolnione ze składek

Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić odpowiednie środki ochrony osobistej, odzieży i obuwia roboczego wszystkim osobom fizycznym, które na jego rzecz wykonują pracę. Kiedy zapewnia je zleceniobiorcom, jest to dla tych osób przychód, od którego muszą zostać opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09) uznał, że przepisy w tym zakresie są niezgodne z Konstytucją RP. Przepisy te muszą zostać zmienione w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Po raz siódmy możemy przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP

Po raz siódmy możemy przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Z roku na rok coraz więcej Polaków korzysta z tej możliwości. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że należy zmienić zasady przekazywania 1 procenta.

Spółka komandytowo-akcyjna - część VI cyklu o spółkach

Niniejszy artykuł dotyczy spółki komandytowo-akcyjnej (dalej S.K.A.), ostatniej ze spółek osobowych. Omawianie rozpoczniemy od przedstawienia jej definicji ustawowej, zawartej w ksh, zgodnie z którą spółka ta jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Pożyczka z lombardu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Pożyczając od lombardu pieniądze pod zastaw, pożyczkobiorca nie płaci .

Jak i do kiedy można składać PIT-y

Coraz mniej czasu zostało na złożenie PIT-a. W 2012 roku można to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo drogą elektroniczną.

Karta podatkowa - stawki

Stawki karty podatkowej ustalane są kwotowo. Przedsiębiorca na karcie płaci stałą kwotę co miesiąc i ma spokój.

Jak długi spadkowe wpływają na podatek od spadków

W ubiegłym miesiącu odziedziczyłem po moim ojcu spadek. W skład spadku wchodzi nieruchomość, niewielka kwota pieniężna, samochód oraz inne mniejsze nieruchomości. Oprócz spadku odziedziczyłem również długi w łącznej kwocie ok. 10 tys. zł. W związku z tym mam pytanie czy opodatkowaniem podlega cała wartość spadku, czy może wartość spadku po odliczeniu długów?

REKLAMA