REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pracodawca może rozliczyć PIT pracownika za 2009 r.

Jeżeli pracownik chce, żeby za 2009 r. jego roczny podatek dochodowy rozliczył pracodawca, musi do 11 stycznia 2010 r. złożyć mu oświadczenie PIT-12.

Poszkodowani w katastrofach naturalnych nie zapłacą podatku

Podatnicy poszkodowani w katastrofach naturalnych, którzy otrzymali z tego tytułu pomoc materialną od zakładu pracy, nie zapłacą od niej podatku.

Wniosek o rozliczenie z PIT przez firmę trzeba złożyć do 8 stycznia

Do 8 stycznia pracownicy, którzy chcą, by z podatku dochodowego za 2009 r. rozliczył ich pracodawca, mogą złożyć w swojej firmie oświadczenie w tej sprawie.

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (część II)

W dniu 22 grudnia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2009 r. nr 206, poz. 1591). Powyższa nowelizacja wprowadza dość istotne zmiany w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2004 r. nr 19, poz. 177 z późn. zm.) (dalej „pzp”). Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy poniżej przedstawia część II uwag na temat powyższej nowelizacji.

REKLAMA

Zwrot VAT zapłaconego w innym państwie UE przez polskiego podatnika

Od początku 2010 r. obowiązują przepisy dyrektywy 2008/9/WE dnia 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim. Dotyczy to zatem również polskich podatników podatku od towarów i usług, którzy zamierzają ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej (VAT) zapłaconego przy nabyciu towarów i usług w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

ZUS opublikował nową wersję programu PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował nową wersję programu PŁATNIK, oznaczoną numerem 8.01.001.

Korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych

Zasadą jest, że pracodawca nie ma prawa zaliczyć prywatnych rozmów pracowników w koszty uzyskania przychodu. Nie ma również prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących koszty takich prywatnych rozmów.

Komisja Europejska zatwierdza polski system podatku tonażowego

Pod koniec grudnia 2009 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu wprowadzenia w Polsce zryczałtowanego systemu podatkowego, którego stawkę wylicza się w oparciu o tonaż floty. System ten, zwany systemem podatku tonażowego, umożliwia armatorom statków płacenie zryczałtowanej stawki podatku uzależnionej od tonażu posiadanej przez nich floty zamiast podatku od osób prawnych lub od osób fizycznych.

REKLAMA

Udostępnianie dokumentów księgowych poza firmą

Nasza firma od wielu lat współpracuje z jednym z kontrahentów, który dostarcza nam surowców do naszej produkcji. Jestem osobą wystawiającą faktury. Księgowa z tej firmy poprosiła mnie o udostępnienie faktur otrzymanych od nich za ostatni rok. Czy mogę udostępnić – jedynie na terenie firmy – nasze dokumenty księgowe temu kontrahentowi, z którym mamy bardzo dobre kontakty?

Dokumenty KRS dostępne przez internet

Już niebawem dokumenty Krajowego Rejestru Sądowego będą dostępne przez Internet. Stanie się tak dzięki nowelizacji ustawy o KRS, nad której założeniami pracuje rząd. Nowe przepisy znacznie ułatwią postępowania sądowe i administracyjne.

Do 15 stycznia zawiadomienie o zwolnieniu VAT

Przedsiębiorca, którego limit obrotów w 2009 roku przekroczył 50 tys. zł, może wrócić do zwolnienia podmiotowego VAT, gdy zawiadomi o tym urząd skarbowy do 15 stycznia 2010 r.

PIT 2010 - darmowy program PITy 2010

Prezentujemy darmowy program do wypełniania i drukowania PIT-ów za 2010 rok PITy 2010 firmy IPS Przedsiębiorstwo Informatyczne.

Pobierz darmowy program do wypełniania PIT-ów za 2009 rok "PITy 2009"- PIT 2009

Prezentujemy Państwu sprawdzony, darmowy program komputerowy do wypełniania i drukowania PIT- ów. Już od 12 lat podatnicy skutecznie rozliczają się za pomocą tego programu. Program PITy 2009 umożliwia rozliczenie dochodów i przychodów uzyskanych w 2009 roku m.in. na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZG, PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B.

Pobierz darmowy program do wypełniania PIT-ów za 2010 rok

Prezentujemy Państwu sprawdzone, darmowe programy do wypełniania i drukowania rocznych PIT- ów.

Podatnicy zaczęli już elektroniczne rozliczenia z fiskusem

Podatnicy zaczęli składać już elektroniczne deklaracje podatkowe, które nie wymagają posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Do godz. 12 w poniedziałek złożono 64 e-deklaracje PIT-37 oraz po kilka PIT-ów: 36, 36L, 38 i 39 - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Najem: nowy podatnik ryczałtu musi zawiadomić fiskusa

Od 2010 roku ma obowiązywać jedna 8,5-proc. stawka ryczałtu ewidencjonowanego. Wynajmujący, którzy rozliczali już podatek w tej formie, stosują jednolitą stawkę. Osoby, które zamierzają płacić ryczałt, muszą złożyć oświadczenie do 20 stycznia.

Przychody na przełomie roku

Moment powstania przychodu jest zależny od wielu czynników, m.in. od daty wydania towaru, wykonania usługi, daty wystawienia faktury VAT czy daty otrzymania zapłaty. Wystawienie faktury VAT w styczniu następnego roku nie zawsze oznacza możliwość wykazania przychodu w tym miesiącu. Często należy go wykazać jeszcze w grudniu.

Drogą elektroniczną można składać PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39

Ministerstwo Finansów uruchomiło usługi składania zeznań podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 bez podpisu elektronicznego.

Miliardy dla bezrobotnych

W tym roku Fundusz Pracy ma dysponować rekordową kwotą ponad 14 miliardów złotych, chce wydać ponad 12 mld zł - pisze "Parkiet".

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (część I)

W dniu 22 grudnia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2009 r. nr 206, poz. 1591). Powyższa nowelizacja wprowadza dość istotne zmiany w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2004 r. nr 19, poz. 177 z późn. zm.) (dalej „pzp”). Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy poniżej przedstawia część I uwag na temat powyższej nowelizacji.

Ulga odsetkowa: odliczenie musi potwierdzać zaświadczenie z banku

Podatnicy, którzy korzystają z ulgi odsetkowej, muszą raz w roku uzyskać od banku zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek.

Od 1 stycznia 2010 r. przysługuje dodatkowy urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2010 r. – zgodnie ze zmianami w kodeksie pracy – pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2010 r. – zgodnie ze zmianami w kodeksie pracy – pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Podatkowa pułapka na milion podatników

Co czwarta osoba korzystająca z ulgi na dzieci może w tym roku źle wyliczyć podatek, ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Przechowywane kopie faktur VAT nie muszą być papierowe

Przepisy wykonawcze do ustawy o VAT nie nakazują posiadania wyłącznie papierowych kopii faktur. Jeśli system komputerowy pozwala podatnikowi na wydrukowanie kopii na każde żądanie kontrolującego, to funkcja dokumentacyjna jest spełniona – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 listopada 2009 r. (sygn. akt I FSK 1169/08).

Podatki w górę

W 2010 r. obowiązuje taka sama skala podatkowa jak w 2009 r. Takie same są kwoty kosztów uzyskania przychodu i limity ulg. Można więc mówić o zamrożeniu podatków na poziomie z poprzedniego roku. Przy inflacji w praktyce oznacza to powolną podwyżkę podatków - pisze "Gazeta Wyborcza".

Trybunał Konstytucyjny w sprawie umowy zawartej z podwykonawcą robót budowlanych

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 15 grudnia 2009 r. orzekł, że sposób określenia umowy o roboty budowlane zawarty w Kodeksie cywilnym (Dz. U. 1964 Nr 16, poz. 93) jest zgodny z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji (sygn. akt P 105/08). Wyrok TK był konsekwencją pytania prawnego Sądu Okręgowego w Opolu.

Prezenty o małej wartości, próbki, materiały reklamowe

Przepis art. 7 ust. 3 ustawy o VAT wskazuje, że regulacja zrównująca czynności nieodpłatne z odpłatnymi dostawami nie ma zastosowania m.in. do czynności przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Kto od 1 stycznia 2010 r. jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego po zmianie płatnika zasiłku

Pracownica jest w ciąży i ma nieprzerwanie zwolnienie lekarskie od 15 października 2009 r. Na zwolnieniu będzie przebywała do dnia porodu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Lekarz, który ją leczy, wyznaczył datę porodu na 18 stycznia 2010 r. W 2009 r. płatnikiem zasiłków dla naszych pracowników był ZUS, ponieważ w pierwszym miesiącu funkcjonowania do ubezpieczenia chorobowego zgłosiliśmy tylko 9 osób. Natomiast 30 listopada 2009 r. liczba osób ubezpieczonych wyniosła 29, dlatego od 1 stycznia 2010 r. będziemy pracownikom wypłacać zasiłki. Czy od 1 stycznia 2010 r. mamy przejąć wypłatę zasiłku chorobowego dla pracownicy? Ostatnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres od 21 grudnia 2009 r. do 5 stycznia 2010 r.

Wybór liniowego PIT trzeba zgłosić

Przedsiębiorca, który w przyszłym roku chce płacić 19-proc. liniowy PIT, musi to zgłosić w urzędzie skarbowym do 20 stycznia 2010 r.

Elektroniczny obieg faktur przynosi oszczędności

Firmy stosujące papierowy obieg faktur zakupu powinny go zastąpić skanowaniem i elektronicznym obiegiem. Przyniesie to spore oszczędności i zmniejszy liczbę popełnianych błędów przy rozliczaniu tych dokumentów.

Rozliczenie VAT w okresie przejściowym

Jak każda nowelizacja ustawy, również wchodzący w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. tzw. Pakiet VAT wymaga szczególnej uwagi w kontekście prawidłowego „uchwycenia” momentu przestawienia rozliczeń VAT na nowe tory. Dotyczy to w szczególności transakcji realizowanych na przełomie lat 2009/2010.

Bilans ustawodawstwa 2009 r. - korzystne zmiany dla przedsiębiorców

Ostatnie dni grudnia zwykle bywają momentem, w którym następuje podsumowanie mijającego roku, a ten biorąc pod uwagę zmiany w polskim prawie był bardzo obfity. Oczywiście ilość powstających aktów prawnych, czy też ich nowelizacji nie zawsze przekłada się na ich jakość, jednak w poniższym podsumowaniu zostaną przedstawione najważniejsze oraz najbardziej korzystne dla przedsiębiorców nowelizacje mijającego roku.

Wydatek na łóżko można odliczyć od dochodu

Jeśli łóżko medyczne jest niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, będzie ona mogła wydatek na nie odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu PIT.

Wyrok w WSA warto zaskarżyć do NSA

Podatnik powinien zaskarżyć uchylający decyzję wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego do NSA, jeżeli w uzasadnieniu sąd merytorycznie zgodził się z fiskusem.

Błędy we wnioskach wydłużają czas zwrotu VAT na materiały budowlane

Wnioski o zwrot VAT na materiały budowlane podlegają obowiązkowej weryfikacji. Urzędy skarbowe najczęściej kwestionują dołączane do wniosku faktury. Podatnicy błędnie odliczają wydatki związane z działalnością lub odliczone już w PIT.

Terminy egzaminów na certyfikat księgowy w 2010 r.

Ministerstwa Finansów podało najbliższe terminy egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.

Pustą fakturę rozlicza się poza deklaracją

Jeżeli podatnik wystawił fakturę VAT, która nie dokumentuje żadnej transakcji, musi ją rozliczyć poza deklaracją.

Ulgi w podatku dochodowym na 2010 r.

W 2010 r. podatek dochodowy będzie można zmniejszyć o wydatki na utrzymanie dzieci, internet, oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, rehabilitację czy darowizny.

Jak prowadzić rachunkowość oddziału

Spółki wyodrębniają w ramach swojego przedsiębiorstwa oddziały z różnych powodów. Utworzenie oddziału wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, m.in. z wydzieleniem jego księgowości, przekazaniem składników majątkowych oraz sporządzaniem łącznego sprawozdania finansowego.

Legitymacje doradców podatkowych w nowej technologii

Krajowa Izba Doradców Podatkowych wprowadziła nową legitymację dla doradców podatkowych. Dokument z zapisanym w czipie podpisem elektronicznym został wykonany w innowacyjnej technologii PCP opracowanej przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Poznaj zmiany w VAT, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.

Nowe zasady ustalania miejsca świadczenia, rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy, importu usług, uzyskiwania zwrotu VAT przez podmioty zagraniczne – to zmiany, które czekają podatników VAT od 1 stycznia 2010 r.

PKWiU z 1997 r. ważna do końca 2010 r.

W 2010 r. nadal będzie obowiązywać do celów podatkowych Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) z 1997 r.

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2010

Tylko do 15 stycznia 2010 podatnicy VAT, którzy w 2009 r. przekroczyli limit obrotów (50 tys. zł), mieli czas na złożenie do urzędu skarbowego zawiadomienia o "powrocie" do zwolnienia podmiotowego. Bowiem w 2010 roku limit zwolnienia wynosi 100 tys. zł obrotu.

Kary za przestępstwa skarbowe będą niższe o połowę

Kary za niektóre przestępstwa skarbowe, które uszczuplają podatki, mają zostać zmniejszone z 720 do 360 stawek dziennych.

Nie każda darowizna na kościół podlega odliczeniu w PIT

Darowizna kościelna, którą w rocznym PIT odlicza się od dochodu bez limitu, musi być przeznaczona na działalność charytatywno-opiekuńczą. Inne datki na kościół są limitowane.

Podatki sprzyjają rozwojowi usług powierniczych

Rozmowa z AGNIESZKĄ RZEPECKĄ - Tylko w tym roku zainteresowanie usługami powierniczymi wzrosło o 20 proc. Powodem są m.in. korzystne rozwiązania podatkowe.

Państwa offshore podpisały kolejne umowy o wymianie informacji podatkowej

W listopadzie 2009 roku państwa i terytoria offshore podpisały kolejne umowy umożliwiające wymianę informacji podatkowej. Jest to warunek wpisania danego kraju na białą listę OECD.

Od 1 stycznia 2010 r. zmienią się kody i formularze ubezpieczeniowe

Od nowego roku zaczną obowiązywać zmienione wzory druków ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych, a także zmienią się kody wykorzystywane przy wypełnianiu tych dokumentów.

Rozliczenia wydatków na ZFŚS: kosztem są odpisy przekazane na rachunek

Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych należne za 2009 rok, ale wpłacone na rachunek bankowy w przyszłym roku, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w 2010 roku.

REKLAMA