REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od kiedy i w jakiej wysokości pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik zasłabł w pracy i został odwieziony do szpitala. My za ten dzień wypłaciliśmy mu wynagrodzenie tak jak za cały dzień pracy, mimo że od tego dnia miał zwolnienie lekarskie. Natomiast wynagrodzenie i zasiłek chorobowy wypłacaliśmy pracownikowi od następnego dnia zwolnienia lekarskiego przez 182 dni. Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe wypłaciliśmy pracownikowi do 31 grudnia 2008 r. Był to jednak 183. dzień ciągłego zwolnienia lekarskiego.

Nowe zasady przekazywania 1% w rozliczeniu za 2008 r.

W rozliczeniu za 2008 r. został utrzymany główny mechanizm przekazywania 1% podatku należnego za pośrednictwem naczelników urzędów skarbowych, to przepisy w tym zakresie ponownie uległy pewnej modyfikacji.

Szybkipit.pl ma pomóc podatnikom w rozliczeniu podatkowym

Ministerstwo Finansów uruchomiło w poniedziałek stronę internetową, która ma pomóc podatnikom rozliczyć się z fiskusem. Szybkipit.pl jest częścią rozpoczętej właśnie kampanii dotyczącej składania rocznych zeznań podatkowych.

ZUS przekazał matkom 1,7 mld zł zaległych składek

Prawie połowa matek przebywających na urlopach wychowawczych i macierzyńskich ma już wyjaśnione zaległości w ZUS. Ponad 630 tys. kobiet otrzymało składki za lata 1999 - 2001. ZUS powinien przekazywać zaległe składki powiększone o odsetki.

REKLAMA

Przychody według prawa bilansowego i prawa podatkowego

Przy ustalaniu wyniku finansowego należy odpowiednio uporządkować zarówno koszty, jak i przychody. O ile dla celów rachunkowych należy się kierować zasadą współmierności kosztów i przychodów, o tyle podstawę opodatkowania należy ustalać, uwzględniając koszty i przychody podatkowe, które niekoniecznie są równe kosztom i przychodom rachunkowym.

KONTROLA PODATKOWA - nie daj się zaskoczyć i znaj swoje prawa

Kontrola podatkowa to coś co może spotkać każdego podatnika. Fiskus ma prawo skontrolować, czy prawidłowo płacimy podatki. Ale my też mamy swoje prawa podczas kontroli. Ważne byśmy je znali.

Kogo skontroluje skarbówka

Już kupując drogi sprzęt elektroniczny, luksusową biżuterię, ekskluzywne meble czy zagraniczną wycieczkę, możemy trafić pod lupę urzędników skarbowych - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

MF: niższe karne odsetki tylko dla zaległości po 1 stycznia br.

Wprowadzone przez ostatnią nowelizację Ordynacji podatkowej niższe odsetki karne dla podatników, którzy sami ujawnią zaległość podatkową, dotyczą tylko okresu od 1 stycznia br. - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w interpretacji podatkowej.

REKLAMA

Jak rozliczać samochody służbowe udostępniane pracownikom do użytku prywatnego

Spółka nabyła kilka samochodów osobowych. Posłużą one wykonywaniu przez nią działalności jako samochody służbowe dla pracowników. Charakter pracy tych pracowników wymaga mobilności i częstych wyjazdów poza siedzibę spółki. Jednocześnie pracownicy ci wystąpili o zgodę na okresowe wykorzystanie samochodów także do celów prywatnych.

Jak instytucja kultury powinna ewidencjonować przychody z tytułu publikacji

Instytucja kultury działająca na podstawie statutu nadanego jej przez organizatora w ramach działalności statutowej prowadzi działalność wydawniczą. Wydaje różne publikacje, które przeznacza do sprzedaży. Ceny sprzedaży ustalane są po kosztach druku. Przychody za sprzedane publikacje powiększają przychody instytucji i są przeznaczane na działalność statutową.

1 proc. podatku - ponad 6 tys. podmiotów do wyboru

Ponad 6,3 tys. podmiotów mają do wyboru podatnicy, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Wspomóc w ten sposób można m.in. stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, a nawet ochotniczą straż pożarną.

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą) - PIT 2011

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą) - PIT 2009

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą)

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą) - PIT-y 2008

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś w 2008 r. dochody w kraju i za granicą.

Zmieni się układ sprawozdania finansowego

Zmiany wymogów prezentowania danych w sprawozdaniach finansowych będą wymagały dostosowania systemów księgowych.

Jak długo należy przechowywać dokumenty kasowe

Jak długo należy przechowywać dokumenty kasowe? Czy nadal trzeba je przechowywać przez 5 lat?

Jak ująć w księgach rachunkowych niedobór przedmiotu niskiej wartości

Firma stwierdziła niedobór wiertarki o wartości netto 400 zł. Kosztami został obciążony pracownik, który odpowiadał za ten sprzęt. W jaki sposób zaksięgować wpłatę od pracownika?

Które zmiany ustawy o rachunkowości wpływają na sprawozdanie finansowe za 2008 r.

W trakcie 2008 r. wprowadzono wiele zmian w ustawie o rachunkowości. Które z nich mają zastosowanie do sprawozdań finansowych za 2008 r.?

Tylko kwota wolna bez podatku

Jeśli darowizny od fundacji przekraczają kwotę wolną od podatku, nadwyżka jest opodatkowana.

MF: podatnicy korzystający z ulgi na dzieci nie powinni wypełniać całego PIT/O

Podatnicy korzystający z ulgi na dzieci, składający załącznik PIT/O, nie powinni w tym roku wypełniać części E tego druku. Jeśli to zrobią i rozliczą ulgę na nowych zasadach, będą mogli złożyć korektę deklaracji - przypomina Ministerstwo Finansów.

Elektroniczny formularz PIT-37 bez e-podpisu

Podatnicy jeszcze w rozliczeniu za 2008 rok będą mogli złożyć PIT-37 drogą elektroniczną bez konieczności używania bezpiecznego podpisu kwalifikowanego.

Elektroniczny PIT-37 bez e-podpisu

Podatnicy jeszcze w rozliczeniu za 2008 rok będą mogli złożyć PIT-37 drogą elektroniczną bez konieczności używania bezpiecznego podpisu kwalifikowanego.

Odliczając ulgę na dzieci uważaj na PIT/O - PIT-y 2008

Ministerstwo Finansów udzieliło wskazówek jak wypełniać załącznik PIT/O za 2008 r. odliczając ulgę na dzieci. Nie powinno się wypełniać części E ale nawet jeżeli się wypełni, to zdaniem MF podatnik nie będzie wzywany do urzędu, bo nie jest to błąd wymagający korekty.

Ustawy i inne przepisy podatkowe

Jak zaplanować zapłatę podatku

Podatnik, który nie ma na dopłatę podatku, która wyjdzie mu z rocznego PIT, może wystąpić o przyznanie ulgi do urzędu skarbowego. Może też sam wpłacać podatek na raty. Ważne, aby ostatnia rata została wysłana 30 kwietnia.

Jak wykazać w sprawozdaniu finansowym zmiany w środkach trwałych

W trakcie roku w księgach rachunkowych podatnika mogą nastąpić duże zmiany w stanie środków trwałych - nabycie lub sprzedaż samochów ciężarowych, likwidacja zestawów komputerowych. Jaki wpływ na sporządzane sprawozdanie finansowe będą miały zmiany w środkach trwałych?

Jak dokonać korekty ksiąg rachunkowych

Po uzgodnieniu kont pomiędzy kontrahentami może okazać się, że saldo nie zgadza się o kwotę wynikającą z faktury korygującej, która nie dotarła do odbiorcy. Jak to poprawić w księgach rachunkowych i sprawozdaniu?

Nowe zasady wynagradzania nauczycieli

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe wskaźniki, które po odniesieniu do kwoty bazowej w danym roku określają wysokość wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Unia Europejska chce obniżyć koszty prowadzenia działalności

Małe spółki handlowe, m.in. z ograniczoną odpowiedzialnością, będą mogły być zwolnione przez kraje unijne z konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W kasie rejestruje się każdą sprzedaż

Podatnik ma prawo ewidencjonować w kasie fiskalnej sprzedaż zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

Akcyza

Akcyza (podatek akcyzowy) – podatek pośredni obciążający niektóre towary konsumpcyjne (np. paliwa silnikowe, alkohole, papierosy). Podatek ten płaci producent lub importer ale następnie koszt tego podatku jest przerzucany na konsumenta.

Ulga rehabilitacyjna

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną albo masz na utrzymaniu taką osobę masz prawo do ulgi rehabilitacyjnej. W ramach tej ulgi możesz odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne jak również wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.

Czy po rozwiązaniu spółki trzeba skorygować podatek naliczony

1 lutego br. została rozwiązana spółka cywilna, podatek naliczony odliczaliśmy na podstawie proporcji. Dla środków trwałych (samochody) nie skończył się jeszcze okres korekty. Zakupiono je w 2006 r. Czy te środki trwałe wykazujemy w remanencie? Czy mamy obowiązek korygować podatek naliczony?

Jak rozliczać "trzynastki"

Tak zwane trzynastki, jako przychód ze stosunku pracy, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najważniejszą zmianą w podatku dochodowym od osób prawnych z punktu widzenia płatników jest wyłączenie od 1 stycznia 2009 r. z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych należności pracowniczych, tj. np. wynagrodzeń i składek ZUS.

E-deklaracje bez zawiadamiania fiskusa

ZMIANA PRAWA - Podatnik nie będzie zawiadamiał organu podatkowego o wyborze składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej.

Będzie więcej małych podatników PIT i CIT

ZMIANA PRAWA - Limit kwotowy w definicji małego podatnika na potrzeby podatku dochodowego ma zostać zwiększony z 800 tys. do 1,2 mln euro.

Dywidendy nie są zwolnione z CIT

Polska spółdzielnia posiadająca większościowy pakiet udziałów w spółce prawa handlowego nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku od dywidend wypłacanych przez tę spółkę.

VAT z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany

Nie można pozbawić podatnika prawa do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez podatnika, który nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, gdy usługa została faktycznie wykonana.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci - PIT-y 2008

Z tytułu wychowywania dzieci można odliczyć w rozliczeniu za 2008 rok od podatku kwotę 1173,70 zł na każde dziecko (w rozliczeniu za rok 2007 można było z tego tytułu odliczyć 1145,08 zł).

Rolnik może rozliczyć się wspólnie z żoną

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie stanowi przeszkody dla wspólnego rozliczenia małżonków.

Praktyczne porady dotyczące wybranych sprawozdań budżetowych

W pierwszym kwartale jednostki zobowiązane są do sporządzenia i przekazania wielu różnych sprawozdań budżetowych, m.in.: Rb-27S, Rb-28S, Rb-Z, Rb-N czy Rb-NDS. Chociaż nowy wzór sprawozdania Rb-Z i Rb-N obowiązywał w 2008 r., to nadal istnieje wiele wątpliwości dotyczących ich wypełniania. W którym wierszu sprawozdania Rb-N ująć przedpłaty i zaliczki na usługi i szkolenia, do której grupy zaliczyć niezidentyfikowanych wierzycieli (w przypadku braku danych na temat zatrudnienia) będących osobami fizycznymi lub prawnymi? W artykule wyjaśniamy te i wiele innych wątpliwości.

Rolnik może rozliczyć się wspólnie z żoną

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie stanowi przeszkody dla wspólnego rozliczenia małżonków.

Kiedy dziecko rozlicza się samodzielnie

Dziecko, które w 2008 roku uzyskiwało dochody podlegające opodatkowaniu i stało się pełnoletnie, musi samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe. Zeznanie to składa z dochodów uzyskanych od ukończenia 18 lat.

Do wynagrodzenia biegłego będzie doliczany VAT

Senat proponuje przyjęcie przepisu, który pozwala na doliczenie VAT do wynagrodzenia biegłych.

Najbardziej akceptowane działania antykryzysowe

Jak wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej", w obliczu kryzysu Polacy namawiają rząd przede wszystkim do obniżenia podatków, usunięcia barier biurokratycznych i dotowania tych firm, które tworzą nowe miejsca pracy.

Skutki zmian wzorów banderol na wyroby tytoniowe i alkoholowe - komunikat MF

Od 1 marca 2009 r. obowiązują nowe wzory banderol na wyroby tytoniowe i alkohol. Dotychczasowe banderole na wyroby tytoniowe zachowują ważność do końca czerwca 2009 r., a alkoholowe do końca sierpnia 2009 r. Po upływie podanych terminów w obiegu handlowym nie będą mogły się znajdować wyroby oznaczone starymi znakami akcyzy, a wyroby ze starymi znakami akcyzy należy opatrzyć banderolami legalizacyjnymi. Poniżej treść komunikatu Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

Eksperci: proste systemy podatkowe są bardziej konkurencyjne od niskich stawek podatków

W walce o inwestycje zagraniczne Polska powinna konkurować nie tylko stawkami podatków, ale przede wszystkim prostymi i przejrzystymi systemami podatkowymi - uważają eksperci-uczestnicy poniedziałkowej konferencji "Podatki w Polsce w latach 2008-2009 i ich wpływ na klimat inwestycyjny".

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PIT 2008

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - co warto wiedzieć?

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

REKLAMA