REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zaksięgować utratę wartości aktywów

Jeżeli wcześniej na mocy odrębnych przepisów wartość danego środka trwałego została zaktualizowana, odpis aktualizujący odnosi się na konto „Kapitał z aktualizacji wyceny” - jednak tylko do wysokości tego kapitału.

Rozliczenie wyniku finansowego - fundacja to nie spółka

Fundacja na koniec roku wykazała stratę. Jak należy tę stratę pokryć: z funduszu statutowego czy np. z jakiegoś innego funduszu specjalnego, który tworzymy?

Jak wykazać w księgach weksel własny i weksel in blanco

Kupiliśmy dość wartościowy środek trwały. Dostawca zgodził się na płatność za trzy miesiące, pod warunkiem że wystawimy weksel własny lub weksel własny in blanco. Weksel ma być wystawiony na trochę większą sumę niż nasze zobowiązanie z tytułu zakupu. Jakie zagrożenia mogą wyniknąć dla nas z wystawienia weksla. Jak go wykazać w księgach?

Części zamienne środków trwałych w świetle MSR

Moja firma ma być w najbliższych miesiącach przejęta przez podmiot zagraniczny. W związku ze zmianą właściciela, po zakończeniu tej transakcji mamy prowadzić rachunkowość według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Stąd pytania: jak prezentować części zamienne w bilansie? Czy koszty te aktywuje się tak jak w polskiej ustawie o rachunkowości?

REKLAMA

Jak w likwidowanej spółce wykazać należności objęte postępowaniem komorniczym

Likwidujemy spółkę z o.o. Proces likwidacyjny zbliża się już ku końcowi. Przygotowujemy się do sporządzenia sprawozdania finansowego. Jak wykazać należności sporne, wobec których zakończyło się postępowanie sądowe i które są u komornika, jednak ich ściągnięcie może jeszcze długo potrwać?

W jaki sposób ustalić wartość początkową lokalu mieszkalnego i jak go amortyzować

Spółka kupiła lokal mieszkalny. W akcie notarialnym figuruje cena nabycia lokalu wraz z udziałem w gruncie. Czy należy oddzielnie księgować wartość lokalu i gruntu? Jak ustalić cenę „udziału gruntu” oraz nabytego lokalu mieszkalnego, jeżeli w akcie została wykazana tylko jedna łączna kwota? W księdze wieczystej wpisano, że wielkość udziału gruntu w nieruchomości to 18466/560885. Czy można zrezygnować z odrębnej wyceny udziału gruntu oraz lokalu i potraktować to jako jeden środek trwały? Jak prawidłowo określić wartość początkową nabytego lokalu?

Jak prawidłowo amortyzować kupiony znak towarowy

Jesteśmy spółką, która od początku roku wchodzi w skład grupy międzynarodowej i w związku z tym raportuje zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Obecnie trwają rozmowy na temat zakupu przez naszą spółkę znaku towarowego. Jak należy zakwalifikować kupiony znak? Czy należy go amortyzować?

Teren niezabudowany jest zwolniony z VAT

Zakwalifikowanie terenu musi wynikać z planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów i budynków. Jeśli określono, że teren jest gruntem niezabudowanym, jego dostawa jest zwolniona z VAT.

REKLAMA

Jak ewidencjonować składki na ubezpieczenie grupowe na życie

Spółka opłaca za swoich pracowników dodatkowe ubezpieczenie grupowe na życie. Kwota składki na ubezpieczenie doliczana jest do wynagrodzenia pracowników jako dodatkowy składnik niestanowiący podstawy ustalania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, podlegający jedynie opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy ten sposób postępowania jest prawidłowy? Jak właściwie zaksięgować taką listę płac?

MF: Opodatkowania pomocy sms-owej wymaga od nas UE

Postulowane przez Platformę Obywatelską zwolnienie z podatku VAT pomocy przekazywanej przez przesyłane na dany cel sms-y byłoby niezgodne w prawem UE - powiedział w czwartek PAP rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

Teren niezabudowany jest zwolniony z VAT

Zakwalifikowanie terenu musi wynikać z planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów i budynków. Jeśli określono, że teren jest gruntem niezabudowanym, jego dostawa jest zwolniona z VAT.

Formularz SD-Z1 wprowadza w błąd

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, trzeba złożyć formularz SD-Z1. Niektóre jednak jego sformułowania są mylące i sprawiają trudności z wypełnieniem.

Reforma uda się tylko wtedy gdy obniżymy podatki

Rząd nie ma pomysłu na zreformowanie podatków, mimo że dobre i sprawdzone rozwiązania już u nas funkcjonowały.

Podatek Religi do Trybunału Konstytucyjnego

Platforma Obywatelska skarży do Trybunału Konstytucyjnego podatek Religi, który podniesie ceny polis komunikacyjnych OC nawet o kilkanaście procent.

O zmianie przepisów zdecyduje resort finansów

Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym w zakresie wskazanym w wyroku TK jest już pewna. Doradcy i resort finansów chcą również zmian dotyczących działalności doradców, oraz postępowania przed sądami. Realizacja zaproponowanych rozwiązań będzie jednak możliwa dopiero w przyszłym roku.

O kwocie zabezpieczenia zdecyduje naczelnik

Sposób wykorzystania kwoty zabezpieczenia akcyzowego będzie ustalał naczelnik urzędu celnego. Umożliwi mu to system informatyczny.

Czy nabywca ponosi odpowiedzialność za sprzedawcę, który nie odprowadził VAT

Czy ponoszę odpowiedzialność, kiedy kontrahent sprzedał mi usługę i nie odprowadził VAT?

Jak rozliczamy ubytki i niedobory w akcyzie

W ustawie o podatku akcyzowym ustawodawca określił katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu akcyzą. Należą do nich m. in.: ubytki lub niedobory wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powstałe w czasie produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu. Opodatkowaniu podlegają jednak tylko w takim przypadku, gdy podczas wymienionych czynności zostaną przekroczone ustalone dopuszczalne normy.

Czynności biegłego a zwolnienie z VAT

Czy czynności wykonywane na zlecenie sądu polegające na wydawaniu opinii korzystają ze zwolnienia podmiotowego? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 6 czerwca 2007 r. (nr IS.II/1/4430-144/05/07)

Jaką ewidencję musi prowadzić rolnik ryczałtowy, aby rozliczać VAT

Jestem rolnikiem ryczałtowym i rezygnuję ze zwolnienia. Jaką ewidencję jestem zobowiązany prowadzić i jakie elementy powinna ona zawierać? Czy przed rezygnacją ze zwolnienia jestem zobowiązany prowadzić pełną ewidencję?

Jak opodatkowane są podmioty powiązane

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi są szczególnie wnikliwie kontrolowane przez organy podatkowe. Aby nie narazić się na ustalenie dochodów w sposób szacunkowy w wyniku stosowania niższych cen pomiędzy takimi podmiotami, przedsiębiorcy muszą pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu takich transakcji.

Jak ujmować w księgach wartości niematerialne i prawne

Wartość praw majątkowych otrzymanych nieodpłatnie rozlicza się za pomocą konta „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”. Kwota równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych powinna stopniowo zwiększać pozostałe przychody operacyjne.

Jakie są zasady zwrotu VAT podróżnym w systemie TAX FREE

Sprzedawca, który dokonuje dostawy dla podróżnych spoza UE, może zwracać im VAT lub dokonywać tego za pośrednictwem innego podmiotu. Wymaga to jednak spełnienia przez niego licznych warunków.

Usługi pośrednictwa - miejsce opodatkowania, miejsce świadczenia usług

Przepisy unijne określają, że miejsce świadczenia usług przez pośrednika znajduje się w miejscu transakcji podstawowej. Istnieje jednak kilka wyjątków od tak określonego miejsca świadczenia usług pośrednika.

Zwrot kosztów używania samochodów - musi być ewidencja przebiegu pojazdu

W związku z koniecznością zapewnienia członkom zarządu zwrotu wydatków związanych z odbywanymi przez nich podróżami nasze stowarzyszenie, na podstawie uchwały walnego zgromadzenia członków, przyznało im miesięczne limity kilometrów (dla prezesa 600 km, dla dwóch wiceprezesów po 400 km), za co przysługuje im ryczałtowy zwrot kosztów. Ryczałt obliczany jest według stawek wynikających z rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania oraz zwrotu kosztów z tytułu używania samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy. Czy można uznać kwoty ryczałtów za koszty uzyskania przychodów stowarzyszenia?

Jak uzyskać certyfikat księgowy?

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych? Czy osoba ze średnim wykształceniem może zdobyć taki certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu organizowanego przez Ministerstwo Finansów? Czy można uniknąć konieczności zdawania egzaminu odpowiednio uzupełniając wykształcenie? Jak długi staż pracy w księgowości konieczny jest do uzyskania certyfikatu?

Czy praca na część etatu uznawana jest za praktykę w księgowości

Zamierzam uzyskać uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie wykształcenia podyplomowego oraz praktyki w księgowości. Czy nie ma znaczenia, że pracuję na 1/4 etatu? Czy można to uznać za praktykę w księgowości? Ponadto pracuję na 3/4 etatu w księgowości w innej firmie, która prowadzi księgowość na podstawie KPiR.

O zapłacie decyduje data na fakturze

W razie zawarcia umowy ustnej, gdy jedna strona potwierdzi ją w piśmie do drugiej strony, wiąże je umowa o treści określonej w piśmie potwierdzającym. Może być nim faktura.

W jaki sposób wprowadzić do ewidencji instalację elektryczną z transformatorem i jak ją amortyzować

Odkupiłem instalację elektryczną (używaną od czterech lat) od najemcy mojego budynku (budynek jest moim środkiem trwałym, który amortyzuję). Część instalacji jest wewnątrz budynku, a część stanowi zasilenie z transformatorem. Jak należy amortyzować ten środek trwały: jako całość stanowiącą odrębny środek trwały czy w jakiś inny sposób? Czy mogę amortyzować ten środek trwały w czasie skróconym (24 miesiące) ze względu na to, że był już używany? Jaka jest klasyfikacja środka trwałego? A może trzeba potraktować ten zakup jako dwa środki trwałe, tzn. wartość instalacji wewnątrz dopisać jako zwiększenie wartości środka trwałego, a instalację na zewnątrz amortyzować w jakiś inny sposób?

Fiskus może kwestionować dokumenty

Fiskus może nie uznać za koszty podatkowe wydatków, które dokumentują faktury od nieistniejących podmiotów.

Wniosek trafi do nowego urzędu skarbowego

Podatnik, który w 2007 roku składa wniosek o wydanie zaświadczenia po zmianie właściwości miejscowej organu podatkowego, żądanie powinien skierować do naczelnika nowego urzędu.

O zapłacie decyduje data na fakturze

W razie zawarcia umowy ustnej, gdy jedna strona potwierdzi ją w piśmie do drugiej strony, wiąże je umowa o treści określonej w piśmie potwierdzającym. Może być nim faktura.

Fiskus może kwestionować dokumenty

Fiskus może nie uznać za koszty podatkowe wydatków, które dokumentują faktury od nieistniejących podmiotów.

Ograniczenia w odliczaniu składek naruszają prawo unijne

Ograniczenie prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania składek na ubezpieczenia, które płacone są do funduszu lub towarzystwa z innego państwa członkowskiego, narusza prawo unijne.

Bawarski fiskus zapłaci za naliczenie gigantycznego podatku

Bawarski urząd finansowy kazał właścicielce budki z kiełbaskami zapłacić za październik zeszłego roku ... 2,1 miliarda euro podatku. Absurdu takiego roszczenia nie chciano uznać nawet wtedy, gdy kobieta zaprotestowała przez telefon. Teraz Bawarię może to drogo kosztować.

Fiskus sprawdzi wartość darowanego mieszkania

Urzędnicy często kwestinują wartość darowanych nieruchomości. Podatnik może się bronić, przedstawiając odpowienie dokumenty. Nieuczciwi dopłacą podatek, a przy dużym zaniżeniu pokryją koszty opinii biegłego.

MF o stawce akcyzy na oleje opałowe

Ministerstwo Finansów informuje, że zgodnie z projektem nowej ustawy o podatku akcyzowym wszystkie ropopochodne oleje opałowe mają przewidzianą stawkę na poziomie obecnie stosowanym tj. 232,00 zł/1.000 l dla tzw. lekkich olejów opałowych i 60,00 zł/1.000 kg dla pozostałych.

Minister przekaże odpowiedź urzędowi

Mimo że od 1 lipca 2007 r. wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych, każda wydana odpowiedź jest przekazywana urzędowi właściwemu dla podatnika.

O kwocie do zapłaty decyduje wartość rynkowa

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą sprzedaży nieruchomości. Podstawą wymiaru podatku jest wartość rynkowa nieruchomości.

Wracają znaki skarbowe

Od dziś do końca 2008 roku, dokonując zapłaty opłaty skarbowej, można znów korzystać ze znaków skarbowych.

Czy od wpisu na hipotekę trzeba płacić podatek dochodowy

Czy wierzyciel, wpisując się na hipotekę dłużnika, powinien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości wpisu?

Jak prawidłowo rozliczać wydatki na szkolenia

Czy wydatki poniesione przez spółkę na organizację szkolenia dla kontrahentów w kraju lub za granicą, obejmujące koszt wynajmu hotelu, wyżywienia, transportu, stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak prawidłowo należy rozliczać tego rodzaju wydatki?

Zasady zwrotu VAT podróżnym w systemie TAX FREE

Sprzedawca, który dokonuje dostawy dla podróżnych spoza UE, może zwracać im VAT lub dokonywać tego za pośrednictwem innego podmiotu. Wymaga to jednak spełnienia przez niego licznych warunków.

Czy opłacanie pracownikom posiłków stanowi dla nich przychód

Nasza kancelaria prawna kupuje dla swoich pracowników od firmy cateringowej obiady. Czy wartość obiadów przekazywanych pracownikom stanowi dla nich przychód podlegający opodatkowaniu?

Oferent może wpływać na prowadzenie postępowania o zamówienie publiczne

MAREK LUBIENIECKI, ekspert w Kancelarii Zamówień Publicznych wyjaśnia:

Zakup materiałów do produkcji - ujęcie i wycena w księgach rachunkowych

Jak poprawnie księgować zakup materiałów do produkcji, wydanie ich z magazynu, przyjęcie do magazynu wyrobów gotowych, następnie sprzedaż i produkcję niezakończoną - produkcja jednorodzajowa?

Jak wykazać w księgach zajęcie i sprzedaż towarów przez komornika

Komornik zajął towary znajdujące się w magazynie spółki. Towary te zostały następnie sprzedane, a kwota przekazana wierzycielowi. Jak wykazać to w księgach?

Zmiana roku obrotowego - jak wpływa na wynik finansowy firmy

W trakcie badania sprawozdania finansowego biegły rewident zwrócił nam uwagę na brak dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. W związku z tym powierzono mi przygotowanie projektu takiej dokumentacji. Jednocześnie kierownictwo firmy zastanawia się nad zmianą roku obrotowego. Czy zapisy dotyczące roku obrotowego powinny znaleźć się w zasadach (polityce) rachunkowości? Jaki wpływ na wynik finansowy będzie miał wybór przez spółkę roku obrotowego innego niż kalendarzowy?

Jak ująć w księgach usługi niezakończone

Zajmujemy się dostawami i montażami dźwigów - wind, w budynkach (produkcja). Koszty produkcji ewidencjonujemy jedynie na kontach zespołu 4. Koszty bezpośrednie oraz usługi bezpośrednie dzielimy na zlecenia. Na koniec roku mamy kilka rozpoczętych prac budowlanych, które zostaną zakończone kompleksowo w następnym roku. Jak rozliczyć koszty bezpośrednie, koszty ogólnozakładowe oraz koszty amortyzacji przypadające na niezrealizowane zlecenia.

Jakie są skutki sprzedaży udziałów

Wspólnik zgłosił zamiar sprzedaży całości swych udziałów. Walne zgromadzenie wyraziło zgodę poprzez podjęcie stosownej uchwały. Jak wyliczyć wartość tych udziałów? Kapitał własny spółki jest ujemny. Strata za lata ubiegłe znacznie przewyższa kapitał podstawowy.

REKLAMA