REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowa opłata skarbowa

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przejęła wczoraj rządowy projekt nowej ustawy o opłacie skarbowej.

Jak określić nabywcę na fakturze, aby mieć prawo do odliczenia VAT

Jak powinny być wystawione faktury na zakup części do samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych - na nazwisko posiadacza czy na firmę?

Sprzedaż towaru używanego jest zwolniona z VAT

Jeżeli budynek gospodarczy spełnia warunki przewidziane dla towaru używanego, to przy jego zbyciu można stosować zwolnienie z VAT - uznały organy podatkowe. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 22 czerwca 2006 r. (nr PP1-443/78/2006).

Kto płaci CIT we Włoszech

Opodatkowaniu we Włoszech od całości światowych dochodów podlegają rezydenci Włoch. Za rezydentów włoskich uważane są podmioty, które mają zarejestrowaną siedzibę we Włoszech bądź też biuro zarządu albo prowadzą na terenie Włoch swoją główną działalność.

REKLAMA

Co się zmieniło w opłacie skarbowej od 16 sierpnia 2006 r.

Od 16 sierpnia 2006 r. notariusze nie są już płatnikami opłaty skarbowej od sporządzanych przez nich dokumentów. Wprowadzono również zasadę, że jeżeli podanie jest wnoszone w formie elektronicznej, to zapłata opłaty skarbowej również musi być dokonana w ten sposób.

Od dochodów z zagranicy są zaliczki

Podatnicy uzyskujący dochody z pracy za granicą powinni zapłacić zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. uzyskanych dochodów.

Akcyza wyższa od unijnych limitów

Na początku 2007 roku wzrośnie akcyza na paliwa, papierosy i piwo. Stawki podatku na niektóre wyroby przekroczyły już minimalne limity ustalone przez władze unijne.

Jak ująć w kosztach wydatki na montaż instalacji gazowej w samochodzie

Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na instalację gazową zamontowaną w środku trwałym? Czy trzeba uznać, że zostały one poniesione na ulepszenie środka trwałego, czy też stanowią koszt jednorazowy? Czy instalacja ta może być uznana za odrębny środek trwały?

REKLAMA

Podatek samochodowy

Parlament Europejski poparł propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje odejście od podatku płaconego przy rejestracji samochodów osobowych na rzecz opodatkowania pojazdów w zależności od liczby gramów dwutlenku węgla emitowanego na kilometr jazdy.

Nowelizacja opłaty skarbowej

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma zacząć prace nad rządowym projektem nowej ustawy o opłacie skarbowej.

Firmy audytorskie mogą stracić uprawnienia

Do lutego firmy audytorskie powinny złożyć sprawozdanie ze swojej działalności. Część tych podmiotów nie wywiązała się do tej pory z tego obowiązku. Ci, którzy zlekceważyli obowiązek, mogą stracić licencję na badanie sprawozdań finansowych.

Za nieuczciwy handel grożą dotkliwe kary

Sprzedaż alkoholu lub papierosów bez znaków akcyzy lub oznaczonych nieprawidłowo może się skończyć postępowaniem karnym skarbowym i dotkliwymi sankcjami.

Straty mogą sięgać 100 miliardów euro

Policja i urzędnicy podatkowi tropią tzw. oszustwa karuzelowe, mające na celu unikanie płacenia VAT. W Unii Europejskiej straty budżetowe z tego powodu mogą sięgać 100 mld euro.

Ulga na dobroczynność jednak pozostanie

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za pozostawieniem ulgi podatkowej dla firm wspierających działalność pożytku publicznego.

Kiedy i jak rozliczać VAT od dotacji

Otrzymujemy dotacje i różne inne dopłaty. Jesteśmy nowym przedsiębiorstwem. Dopiero zaczynamy działalność w zakresie świadczenia usług budowy mostów i dróg. Proszę o szczegółowe omówienie zasad rozliczania dotacji. Kiedy i w jaki sposób je rozliczać?

Jak prowadzić uproszczoną księgę przychodów i rozchodów - projekt

Jedną z zasadniczych zmian w projektowanej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wprowadzenie uproszczonej księgi przychodów i rozchodów.

Nie trzeba składać zeznania za zmarłą matkę

W przypadku śmierci matki, córka jako spadkobierca nie ma obowiązku składania rocznego zeznania za zmarłą matkę. - Postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 11 sierpnia 2006 r. (nr USB XIV/415/23/06).

Pracodawcy chcą ulgi

Konfederacja Pracodawców Polskich apeluje do premiera o wycofanie z rządowego projektu zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisu likwidującego 10-proc. ulgę na darowizny.

Nowe przepisy w sieci

O planowanych zmianach w przepisach księgowi mogą dowiedzieć się ze stron internetowych. Większość z nich prowadzona jest jednak w języku angielskim, a to duże utrudnienie.

Rozliczanie pracy za granicą

Rząd nie poparł poselskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT. Kwestia zmniejszenia obciążeń dla pracujących za granicą została już bowiem zawarta w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o PIT, przyjętym przez Radę Ministrów 6 czerwca br.

Można nie płacić podatku

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika może być opodatkowany w ramach przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy. Zapłaty podatku można jednak uniknąć.

Senat o podatku tonażowym

Dziś senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się uchwalonymi przez Sejm ustawami; o podatku tonażowym oraz nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej.

Pracowników urzędów można ponaglić

Jeżeli urząd skarbowy z nieuzasadnionych powodów przeciąga postępowanie, podatnik może go ponaglić.

Jak ująć w księgach koszty kancelarii prawnej windykującej należności

Czy koszty związane ze zleceniem kancelarii prawnej odzyskiwania naszych zaległych wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy można od faktur VAT wystawianych przez kancelarię prawną (za każdą odzyskaną wierzytelność naliczają 20% prowizji) odliczyć podatek VAT, czy też należy zaksięgować w koszty kwotę brutto?

Poprawianie zwrotu VAT

Na dziś zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Będą niższe pensje

Rząd może wycofać się z zapowiadanej obniżki składek na ubezpieczenie społeczne w 2007 roku. Waloryzacja skali podatku dochodowego nie zrekompensuje wzrostu składki zdrowotnej do 9 proc. Bez obniżki składek 98 proc. podatników dostanie już w styczniu niższe pensje netto

Fiskus umorzy podatek, jeśli o nim wie

Jeśli fiskus wie o zdarzeniu gospodarczym, z którym wiążą się należności podatkowe, nie oznacza to, że umorzy je automatycznie. Należności te muszą być znane.

Posłowie są przeciwni propozycjom rządu

Niektóre propozycje rządu dotyczące m.in. likwidacji ulgi dla przedsiębiorców wspierających działalność pożytku publicznego oraz zniesienie uproszczonych wpłat zaliczek budzą kontrowersje posłów.

Jak rozliczać zaliczki

Rozliczenie zaliczek należy rozpatrywać przede wszystkim pod kątem powstania obowiązku podatkowego. W myśl generalnej zasady otrzymanie zaliczki spowoduje wcześniejsze powstanie obowiązku podatkowego.

Czy można odliczyć VAT z faktury krajowej, na której wartości zostały wykazane w euro

Otrzymaliśmy od polskiego dostawcy usługi fakturę VAT, na której kwoty netto, VAT oraz brutto podane są w walucie euro. Jedynie w pozycji "do zapłaty" widnieje kwota w złotych. Czy jest to prawidłowo wystawiona faktura i czy może być podstawą do odliczenia?

Szkodliwa konkurencja podatkowa

Pośród tych zagadnień dotyczących Unii Europejskiej, które stają się "tematami dyżurnymi" podczas dyskusji na szczeblu zarówno akademickim, jak i politycznym, szkodliwa konkurencja podatkowa zajęła czołowe miejsce.

Wydatki na lokal mogą być kosztem

Wydatki związane z eksploatacją użyczonego lokalu w tej części, w której przypadają na prowadzoną działalność gospodarczą, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Jednak muszą być właściwie udokumentowane. - Pismo z 3 sierpnia 2006 r. nr PFI-41180/INT/4/TE/06.

Jak wdrożyć w firmie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości

Tworzenie sprawozdania po raz pierwszy według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) wciąż przysparza polskim jednostkom wielu problemów. Przejście na standardy wiąże się nie tylko ze zmianą zasad ujmowania oraz wyceny aktywów i pasywów, ale z dużo większym zakresem ujawnień w sprawozdaniu finansowym niż przewidywało polskie prawo bilansowe. Trudności nawarstwiają również ciągłe nowelizacje i modyfikacje standardów.

Nadciąga podatkowa burza

Już pierwszego dnia prac nad podatkami posłowie z komisji finansów publicznych ostro starli się w sprawie rządowych planów likwidacji ulgi za darowizny.

Odszkodowania dla rolników do opodatkowania

Odszkodowania wypłacane rolnikom za zniszczenie gruntu z powodu budowy rurociągu naftowego podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych - tłumaczy minister finansów.

Fiskus nie będzie szacował dochodu

Osobie wykonującej wolny zawód, która nie zadeklarowała dochodu, fiskus go nie oszacuje. Dochód taki potraktuje natomiast np. jako przychód ze źródeł nieujawnionych.

Ulga sprzeczna z przepisami UE

Sprawa zniesienia ulgi w CIT dla przedsiębiorców wspierających organizacje charytatywne zdominowała dyskusję przed posiedzeniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Czy ryczałtowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych

Jestem osobą opłacającą zryczałtowany podatek dochodowy oraz VAT. Na potrzeby działalności kupiłam notebook za kwotę brutto 3600 zł. Czy mam prawo odliczyć VAT i czy muszę zaprowadzić ewidencję środków trwałych? Jeśli tak, to jak ją prowadzić bez amortyzacji, bo jako ryczałtowiec nie mam kosztów?

Żeby wykonywać zawód trzeba odbyć staż

Praktykę dla doradców organizuje Ministerstwo Finansów. Stażysta i urząd są zawiadamiani o terminie rozpoczęcia stażu. Strach przed przeciekiem danych ogranicza dostęp do informacji.

Zwolnienia trzeba określić w ustawie

Należy ustalić jednolite zasady zwolnienia z podatku od darowizny osób korzystających z pomocy organizacji społecznych oraz fundacji - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Nie będzie dodatkowych ulg dla indywidualnych kont emerytalnych

Ministerstwo Finansów nie godzi się na dodatkową ulgę podatkową dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Powód: nie będzie na to pieniędzy w budżecie.

Aport powinien zostać opodatkowany

Zawarcie umowy spółki cywilnej i niewykonanie obowiązku polegającego na wniesieniu aportu powoduje konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 24 lipca 2006 r. (nr IS. I/2-43610/2/06).

Jak rozliczyć w pkpir koszty pobytu przedstawiciela dostawcy

Nasza firma gości przedstawiciela dostawcy z zagranicy. Pokrywamy koszty jego pobytu w Polsce. Czy wydatki z tym związane są dla nas kosztem w ramach reprezentacji i reklamy? Jak je zaksięgować w pkpir?

Opodatkowanie VAT-em umów o zarządzanie przedsiębiorstwem

Usługi świadczone przez menedżerów na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem są, co do zasady, opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a nie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rzecznik o darowiznach

Rzecznik praw obywatelskich proponuje ustanowienie jednolitych zasad zwolnienia z podatku od darowizny osób korzystających z pomocy organizacji społecznych oraz fundacji - wynika z pisma skierowanego w tej sprawie do ministra finansów.

CIT w sejmowej komisji

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpocznie prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy faktura korygująca od kontrahenta jest podstawą do dokonania korekty

Czy postępujemy prawidłowo, nie korygując wartości stanowiącej podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia, wynikającą z faktury pierwotnej, o stwierdzone braki ilościowe, w przypadku nieposiadania faktury korygującej?

Uprzywilejowana pozycja fiskusa

Organy podatkowe w postępowaniu podatkowym oraz w toku kontroli podatkowych znowu korzystają z dowodów zebranych w toku postępowania karnego lub postępowania w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe, które nie zostały prawomocnie zakończone.

Płace do zaksięgowania

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, którzy zatrudniają pracowników, muszą uwzględniać wypłacane im wynagrodzenie w kolumnie 13 księgi.

Można brać udział przez internet

Do 26 października będą trwały eliminacje do półfinałów konkursu Księgowy Roku 2006. Można w nich wziąć udział m.in. za pośrednictwem strony internetowej.

REKLAMA