reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: darowizna

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu darowizna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące darowizna.

Odliczanie darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym PIT [PODCAST]

Aktualizacja: 11.03.2020

Prawo podatkowe sprzyja podatnikom, którzy przekazują darowizny na szczytne cele. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym także przedsiębiorcy) opodatkowani według skali podatkowej, mogą w rocznym zeznaniu podatkowym (konkretnie w PIT-37 i PIT-36) odliczyć od dochodu (przed opodatkowaniem) udzielone przez siebie darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub z tytułu honorowego krwiodawstwa. Prawo do odliczania darowizn na te cele mają także przedsiębiorcy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (tzw. ryczałt ewidencjonowany) – rozliczający się na formularzu PIT-28. W przypadku ryczałtowców darowizny odlicza się oczywiście od przychodu. Zapraszamy do odsłuchania podcastu. »

Darowizna na cele krwiodawstwa w rocznym PIT

Aktualizacja: 17.02.2020

Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew (honorowi dawcy krwi), mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wysokość odliczenia zależy od ilości oddanej krwi lub jej składników. »

Jak rozliczać darowizny w rocznym zeznaniu PIT?

Aktualizacja: 19.04.2018

Do końca kwietnia podatnicy zobowiązani są dokonać rocznego rozliczenia PIT. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy wszystkich przedsiębiorców oraz osób fizycznych, które w ubiegłym roku uzyskały dochód. Warto pamiętać, że istnieje lista darowizn, które przy tej okazji możemy rozliczyć, obniżając w ten sposób wysokość naliczonego podatku. Wśród nich są np. darowizna na krwiodawstwo czy na kult religijny. »

Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego

Aktualizacja: 17.03.2017

W deklaracji rocznej PIT odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają darowizny przekazane na cele kultu religijnego. Odliczenie to jest limitowane, co oznacza, że odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu. »

Błędne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów nie mogą szkodzić podatnikom

Aktualizacja: 16.09.2016

Uchybienia w działaniu administracji podatkowej nie powinny powodować niekorzystnych skutków dla podatników, którzy działali w dobrej wierze i zaufaniu do treści otrzymanej informacji. Stanowi to o istocie zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych, wynikającej z art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej. Takie stanowisko wyraził NSA w wyroku z 22 stycznia 2016 r. (sygn. II FSK 2775/13) oddalając skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. NSA podzielił wcześniejszą argumentację WSA w Poznaniu, że zastosowanie się podatników do błędnych wyjaśnień zawartych w broszurze Ministerstwa Finansów nie powinno wywołać niekorzystnych skutków dla tych podatników. »

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?

Aktualizacja: 14.04.2016

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniom od dochodu podlegają: ulga rehabilitacyjna, darowizny oraz inne wydatki np. na korzystanie z Internetu, nowe technologie czy działalność badawczo-rozwojową. Jednak nie w każdym wypadku możemy pomniejszyć nasz dochód do opodatkowania o wymienione pozycje. Jeśli chodzi o darowizny, uwzględniane są te na krwiodawstwo, działalność pożytku publicznego, działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych, a także na kult religijny. »

Darowizna dla parafii – odliczenie od dochodu w PIT

Aktualizacja: 18.03.2016

Ksiądz, który osiąga dochody z tytułu pracy, jako katecheta w liceum ogólnokształcącym może odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT darowiznę uczynioną na rzecz parafii rzymskokatolickiej (w tym na remont kościoła), w której pełni posługę duszpasterską oraz mieszka. Limit odliczenia darowizny, to 6% dochodów. »

Darowizna na fundację prowadzącą szkołę – czy można ją odliczyć w rocznym zeznaniu PIT

Aktualizacja: 04.03.2016

Z odliczenia od dochodu w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą korzystać tylko faktyczne darowizny na cele pożytku publicznego. Takimi darowiznami nie są zdaniem organów podatkowych pieniądze przekazywane na rzecz fundacji, prowadzącej szkołę, w której uczą się dzieci podatnika. Nie ma przy tym znaczenia, że takie wpłaty są w dokumentach (umowa, przelewy) nazywane darowiznami. »

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Aktualizacja: 26.03.2015

Przedstawiamy kilka ciekawych zagadnień z zakresu rozliczania darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów. »

Darowizny małżonków odliczane w PIT

Aktualizacja: 26.03.2012

Małżonkowie, którzy wspólnie przekazują wsparcie finansowe na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego czy na cele kultu religijnego powinni zrobić to ze wspólnego rachunku. Ta opcja jest najbezpieczniejsza i pozwoli dokonać odliczenia od dochodu każdego z nich bez narażania na spór z fiskusem. Ale wystarczający powinien być też przelew z rachunku jednego małżonka, jeśli w tytule przelewu wystąpią wspólnie. »

Darowizna pieniężna od rodziny zwolniona z podatku nawet, gdy wpłynie na konto dewelopera

Aktualizacja: 21.02.2012

Minister Finansów przyznał w interpretacji ogólnej z 15 lutego 2012 r., że gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, warunek (konieczny dla zwolnienia tej darowizny z podatku) przekazania darowizny na rachunek bankowy nabywcy jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy. »

Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?

Aktualizacja: 16.02.2011

Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej. »

Minister Finansów informuje o nieprawidłowościach przy odliczeniach darowizn kościelnych

Aktualizacja: 12.12.2010

Minister Finansów udzielił wyjaśnień na temat nieprawidłowości przy stosowaniu ulg podatkowych z tytułu darowizn na rzecz kościelnych osób prawnych. Była to odpowiedź na interpelację poselską nr 17951 z września 2010 r. »

reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama