REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2021, Podatek od nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT przy sprzedaży nieruchomości - vademecum

Kiedy należy zapłacić VAT od sprzedaży nieruchomości? Kiedy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT?

Podatek od nieruchomości - vademecum

Czym jest podatek od nieruchomości? Co podlega opodatkowaniu i kto jest podatnikiem? Kto ustala stawki podatku, jak go rozliczyć i komu przysługuje zwolnienie?

Podatek od nieruchomości od budowli i urządzeń budowlanych

Nie można opodatkować podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych bo nie są one obiektami budowlanymi (urządzeniami budowlanymi) w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane.

Siedziba firmy we własnym mieszkaniu - jaki podatek od nieruchomości?

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej są ponad 31 razy wyższe niż stawki dla zwykłych mieszkań. Jednak dotyczy to wyłącznie tych pomieszczeń, które faktycznie są wykorzystywane do prowadzenia firmy.

Podatki i opłaty lokalne 2012 - stawki maksymalne

Od 1 stycznia 2012 r. wzrastają maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Będziemy mieli zatem wyższe stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłat (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, od posiadania psów). Stawki te wzrastają bowiem o wskaźnik inflacji. Na podstawie komunikatu Prezesa GUS z 13 lipca 2011 r. (M.P. Nr 68, poz. 679), wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2011 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2010 r. wyniósł 4,2%.

Za które tablice reklamowe trzeba płacić podatek od nieruchomości?

W odpowiedzi na interpelację poselską Minister Finansów wyjaśnił kiedy można uznać, że tablica reklamowa (billboard) nie związana stale z gruntem podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Czy płacąc podatek od nieruchomości, trzeba również uiścić opłatę targową

Prowadzę kiosk na targowisku. Czy słusznie obciążono mnie opłatą targową w sytuacji, gdy od kiosku płacony jest podatek od nieruchomości?

Jak opodatkować PIT zamianę nieruchomości?

Zamiana nieruchomości jest traktowana w podatku dochodowym tak jak jej sprzedaż.

Kiedy tablice reklamowe (billboardy) podlegają podatkowi od nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców reklamuje swoje produkty, usługi, czy firmy wynajmując miejsce na tablicach reklamowych (billboardach) od wyspecjalizowanych firm. Powstaje przy tym pytanie, czy prowadzenie działalności reklamowej z wykorzystaniem tego rodzaju tablic wiązać się może z ich opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości.

Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami.

Czy nabycie nieruchomości w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podlega podatkowi od spadków i darowizn?

W 2009 r. nabyłem ½ udziału w gruncie w ramach współwłasności. Współwłaścicielem nieruchomości była osoba niespokrewniona. Na nabytej nieruchomości zamierzaliśmy wybudować segment mieszkalny. Na skutek zmiany planów inwestycja nie została zrealizowana. W tym roku planujemy wraz ze współwłaścicielem dokonać równego podziału geodezyjnego gruntu i dokonać nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Czy na skutek nieodpłatnego zniesienia współwłasności będę musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn i jak określić jego wysokość?

Czy można złożyć kilka deklaracji na podatek od nieruchomości za jeden okres rozliczeniowy

W podatku od nieruchomości niekiedy wygodnie jest złożyć kilka deklaracji za dany okres rozliczeniowy np. grupując w poszczególnych deklaracjach jednolite składniki majątku. Przewidując spór z fiskusem można wykazać w deklaracji ten majątek, co do którego zasad opodatkowania będzie się toczył spór i ewentualny wniosek o stwierdzenie nadpłaty.

Czy zawieszenie działalności wpływa na wysokość podatku od nieruchomości?

Niestety nie. W okresie zawieszenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej niemieszkalne budynki, budowle oraz grunty nadal podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według wyższych (właściwych dla działalności gospodarczej) stawek.

Jaki podatek od nieruchomości nie wykorzystywanej w całości?

Jestem właścicielem spółki z o.o. Zamierzam kupić od innej spółki częściowo zabudowaną nieruchomość. Na tej nieruchomości o pow. 4 ha znajdują się: stróżówka, droga dojazdowa, suwnica z utwardzonym placem, hala produkcyjna i budynek biurowy. Nabytą nieruchomość będę wykorzystywał dopiero po kilku miesiącach po zakupie, z uwagi na przeniesienie całej firmy i działalności z dotychczasowej siedziby. Czy w związku z tym będę miał obowiązek zapłaty podatku od nowo nabytej nieruchomości już od momentu jej zakupu czy też może od chwili przeniesienia i rozpoczęcia tam działalności? Ponadto po przeniesieniu działalności do nowej siedziby spółka i tak nie będzie wykorzystywała całej nieruchomości bowiem zakup ten realizuję z myślą o przyszłości i powiększeniu produkcji w trakcie najbliższych lat.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Wzory deklaracji i informacji podatkowych w podatku od nieruchomości, podatku rolnym i podatku leśnym


Ministerstwo Finansów przygotowało dla organów podatkowych projekty wzorów formularzy podatkowych w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 107, poz. 1138). Wzory te nie są obligatoryjne ale z pewnością zostaną wykorzystane przez większość gmin.

Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu?

PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

Czy sprzedaż w toku postępowania upadłościowego prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Na to pytanie odpowiedział w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-105/10/MK).

Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy powoduje sam fakt posiadania. Podatku nie płaci się m.in. od nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych.

Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT


Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 września 2010 r. (I SA/Gd 508/10).

Kiedy jest możliwa niższa stawka podatku od nieruchomości od budynków firmowych

Zasadą w podatku od nieruchomości jest, że budynki wykorzystywane dla celów prowadzenia w nich działalności gospodarczej są opodatkowane stawką wyższą, przewidzianą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od tej zasady przepisy przewidują wyjątek.

Czy kable w kanalizacji kablowej trzeba opodatkować podatkiem od nieruchomości

Telekomunikacyjne linie kablowe położone w kanalizacji kablowej, są budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dlatego też podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Jaka nieruchomość nie może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej dla potrzeb podatku od nieruchomości

W niektórych sytuacjach nieruchomości nie mogą obiektywnie służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak jeżeli znajdują się w posiadaniu przedsiębiorców organy podatkowe chcą z reguły opodatkować te nieruchomości podatkiem od nieruchomości wg stawki wyższej, właściwej gruntom i budynkom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak się przed tym bronić?

Jaka część elektrowni wiatrowej jest opodatkowana podatkiem od nieruchomości

Przedsiębiorcy inwestujący w elektrownie wiatrowe mają wątpliwości, czy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości powinny podlegać jedynie same części budowlane  tj. fundament i maszt, czy też cała elektrownia na którą składa się również wyposażenie techniczno-technologiczne tj. wirnik z łopatami, generator, skrzynia biegów, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania i inne.

Czy budowla umieszczona w budynku może być odrębnie opodatkowana podatkiem od nieruchomości

Części budowlane urządzeń technicznych, które są uznawane za budowle mogą znajdować się wewnątrz budynków. W takiej sytuacji może dojść do opodatkowania podatkiem od nieruchomości zarówno budynku (od jego powierzchni), jak i budowli (od jej wartości).

Ile wynoszą stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2011 r.

Wiemy już jakie będą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku. Tradycyjnie latem Minister Finansów opublikował obwieszczenie dotyczące maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na następny rok. Przykładowo stawka podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych nie będzie mogła przekroczyć w 2011 roku 0,67 zł od 1m2 powierzchni użytkowej, a stawka opłaty od posiadania psów nie będzie mogła być wyższa niż 110,66 zł rocznie od jednego psa.

Czy domek letniskowy może być opodatkowany jako budynek mieszkalny

Nawet jeżeli budynek został zakwalifikowany jako letniskowy na gruncie przepisów prawa budowlanego, to jeżeli faktycznie służy jako mieszkanie podatnika – może być opodatkowany podatkiem od nieruchomości jako dom mieszkalny.

Jeden budynek a dwa przedmioty opodatkowania w podatku od nieruchomości

Uchwalona w dniu 23 kwietnia 2009 r. nowelizacja przepisów prawa budowlanego oznacza dla podatników podatku od nieruchomości kolejne problemy z interpretacją przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zamiast rozwiewać istniejące do tej pory liczne wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów w zakresie podatku od nieruchomości, wprowadzone niejako „tylnymi drzwiami” uregulowania rodzą kolejne problemy interpretacyjne.

Stoki narciarskie opodatkowane cały rok

Jestem właścicielem stoku narciarskiego w Karkonoszach. Proszę o informację jak mam obliczyć podatek od nieruchomości od tego stoku i urządzeń pomocniczych (wyciągu i budynków pomocniczych). Stok wykorzystuję do prowadzenia działalności gospodarczej jedynie wtedy, gdy istnieją odpowiednie warunki atmosferyczne (śnieg i ujemne temperatury). Czy zatem muszę płacić podatek od nieruchomości cały rok?

Jaki podatek od nieruchomości w przypadku domu letniskowego

Buduję dom letniskowy. Proszę o informację ile wynosi podatek od nieruchomości od takiego domu? Czy to zależy od gminy w jakiej dom jest położony?

Ulgi i zwolnienia w podatku od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają zasadniczo grunty, budynki lub ich części. Podatkowi podlegają też budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jednak szereg wyłączeń i zwolnień z tego podatku. 

Handel w halach niewykorzystywanych do aukcji bez opłaty targowej

O tym, czy kupcy handlujący w halach targowych płacą opłatę targową nie decyduje np. cel jej wzniesienia. Sprzedaż dokonywana w hali, w której nie są organizowane targi, aukcje i wystawy, nie podlega opłacie targowej.

Kiedy trzeba płacić podatek od nieruchomości dwóm gminom

W przypadku położenia nieruchomości na terenie dwóch gmin podatek od nieruchomości należy zapłacić obu tym gminom, według obowiązujących stawek w części przypadającej na każdą z gmin.

O nabyciu domu zawiadom gminę

Nabyłem dom. Czy muszę poinformować gminę o tym nabyciu. Muszę przecież płacić podatek od nieruchomości. Nie wiem jednak czy sam mam poinformować o tym nabyciu gminę, czy też może notariusz o tym informuje ?

Ewidencja gruntów jest wiążąca

Dla ustalenia podatku od nieruchomości ma znaczenie jedynie klasyfikacja wynikająca z ewidencji gruntów. Dopóki nie zmieniono w tej ewidencji błędnej klasyfikacji wywołuje ona skutki prawne np. w podatku od nieruchomości.

Niezapłacony podatek od nieruchomości a koszty uzyskania przychodu

Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt firmowy. Spółka z o.o. została powołana do zrealizowania inwestycji (spółka celowa), którą po wykonaniu zamierza natychmiast sprzedać. Kupuje grunt i opłaca na bieżąco podatek od nieruchomości. Spółka zorientowała się, iż za 2006 r. nie został jeszcze uiszczony podatek od nieruchomości. Czy wydatki związane z zaległym i bieżącym podatkiem od nieruchomości są kosztami pośrednimi, które powinny obciążać bieżący okres?

REKLAMA