REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odliczanie VAT, VAT 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

W 2014 r. zmienią się przepisy w zakresie odliczania VAT przy zakupie samochodów oraz wydatków związanych z ich użytkowaniem. Będzie obowiązywał nowy limit odliczenia, czyli 50 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 8 tys. zł.

Refundacja zakupu okularów - skutki podatkowe

Coraz więcej firm zmuszonych jest do zakupu okularów korekcyjnych dla swoich pracowników. W wyniku wątpliwości związanych z częściową refundacją szkieł korekcyjnych przez pracodawcę, specjaliści postulują do Ministerstwa Finansów o wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej VAT-u naliczanego od okularów dla pracownika.

Pojazdy testowe i demonstracyjne - odliczanie VAT

Podatek VAT może być odliczany przy nabyciu samochodów testowych lub demonstracyjnych. Prawo to potwierdziła ostatnia interpretacja Ministerstwa Finansów, odnosząca się do osób, które prowadzą działalność opierającą się na odprzedaży takich pojazdów. Resort finansów zaznaczył także, że w przypadku wykorzystywania takich samochodów do użytku prywatnego, podatnik ma obowiązek wykazać i odprowadzać VAT.

Nowe wzory formularzy VAT-UE

17 czerwca 2013 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie zmieniające wzór formularzy dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2013 roku.

REKLAMA

Odliczenie VAT od usług noclegowych

Wiele firm w ramach swojej działalności zmuszona jest do wynajmowania pokoju lub rezerwowania hotelu w innej miejscowości. Niestety, według polskich przepisów odliczenie VAT od usług noclegowych nie jest możliwe, nawet jeśli ta usługa jest ściśle związana z działalnością firmy.

Odpowiedzialność solidarna - podatek VAT

Przedsiębiorcy dość krytycznie odnoszą się do pomysłu Ministerstwa Finansów dotyczącego wprowadzenia mechanizmu solidarnej odpowiedzialnośsi nabywcy za VAT niezapłacony przez zbywcę - zawartego w projekcie ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa.

VAT w handlu stalą - zmiana przepisów

Ministerstwo Finansów zamierza zlikwidować proceder wyłudzania podatku VAT w handlu stalą. Chodzi o działania firm, które pod pozorem eksportu stali do krajów UE korzystają z zerowej stawki VAT.

Odliczenie VAT od usług hotelowych

Przedsiębiorca nabywając usługi hotelowe (noclegowe) dla pracownika, czy samego siebie (np. w związku z podróżą służbową) nie może niestety odliczyć VAT naliczony w fakturze za te usługi. Nie ma tu znaczenia fakt, że usługi te nabywa w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Korekta rozliczeń VAT dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu – ochrona leasingobiorców

Jeśli leasingodawca wystawi fakturę korygującą, to leasingobiorca, na podstawie art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, powinien dokonać zmniejszenia podatku naliczonego w deklaracji za okres, w której otrzymał fakturę korygującą. Brak natomiast takiej faktury korygującej nie oznacza, że organy podatkowe będą kwestionować odliczenie całości podatku u leasingobiorców.

Odliczenie VAT od samochodów demonstracyjnych

Podatnicy mogą odliczyć cały VAT naliczony od nabywanych pojazdów wykorzystywanych jako pojazdy demonstracyjne (testowe). Jednak, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, trzeba opodatkować jakikolwiek użytek tych samochodów niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników.

VAT marża w turystyce 2013

Podatnik VAT świadczący usługi turystyczne podczas wyliczania podatku VAT, który musi zapłacić z tytułu wykonanej usługi turystycznej, uwzględnia jedynie „marżę” określoną według zasad wskazanych w art. 119 ustawy o VAT. Jednocześnie nie ma prawa do odliczenia lub zwrotu podatku VAT, naliczonego przy zakupie towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zwolnienie podmiotowe z VAT - nie każdy może skorzystać

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jednak nie każdy przedsiębiorca może wybrać to zwolnienie. Ci, którzy świadczą usługi prawnicze, usługi w zakresie doradztwa lub usługi jubilerskie nie mają wyboru - muszą być podatnikami VAT od początku swojej działalności.

Kolejne zmiany w VAT i ordynacji podatkowej

2 lipca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, przedłożony przez ministra finansów. Projekt zakłada w szczególności rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w VAT i wprowadzenie odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy, w transakcjach tzw. towarami „wrażliwymi”.

Świadczenia finansowane ze środków zfśs bez VAT

W przypadku gdy pracodawca działa jako administrator zfśs i dokonuje zakupów towarów i usług, które później przekazuje nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom lub innym osobom upoważnionym do korzystania z zfśs, czynności te nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Jak prawidłowo stosować nazwy na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienie dotyczące obowiązku umieszczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi w sposób pozwalający na jednoznaczną ich identyfikację.

Jak szybko uzyskać zwrot VAT

Przedsiębiorca musi czekać na zwrot VAT aż 180 dni, jeżeli w danym miesiącu nie wykonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu. Są jednak sposoby, by odzyskać zwrot VAT już po 25 dniach.

Faktura korygująca i nota korygująca w 2013 roku

Od początku 2013 roku obowiązują zmienione przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących i not korygujących. Od 2014 roku przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących i not korygujących znajdziemy w ustawie o VAT – przestanie wtedy obowiązywać rozporządzenie fakturowe Ministra Finansów z 28 marca 2011 r.

Pełne odliczenie VAT od samochodów w 2014 r.?

Od 2014 r. przedsiębiorcy mogą uzyskać prawo do pełnego odliczenia VAT od samochodów osobowych używanych wyłącznie na cele firmowe, w zakresie zakup samochodu, zakup paliwa i wydatków eksploatacyjnych.

VAT od nieruchomości niezabudowanych – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Od 1 kwietnia 2013 r. dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Nie mają już znaczenia przy tym zwolnieniu zapisy ewidencji gruntów i budynków.

Rozliczenie WNT polskiego przedsiębiorcy w innym kraju UE i w Polsce

Jak rozliczyć VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy transport towarów nie kończy się na terytorium Polski, tylko w innym państwie członkowskim UE.

W 2014 r. stawki VAT pozostaną takie same jak w 2013 r.

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2014, z których wynika, że stawki VAT w 2014 r. pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym 2013 – wymóg jednoznacznej identyfikacji

Ministerstwo Finansów udzieliło na swojej stronie internetowej wyjaśnień w zakresie obowiązku umieszczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację. Wyjaśnienia te nie mają statusu interpretacji podatkowej. Prezentujemy je w całości poniżej.

Świadczenia z funduszu socjalnego (zfśs) bez VAT – interpretacja ogólna MF

Pracodawcy z pieniędzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, kupują towary i usługi, a potem je przekazują nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom albo innym osobom upoważnionym do korzystania z funduszu. Takie świadczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast podlegają opodatkowaniu VAT czynności pracodawcy (nawet finansowane z zfśs), jeżeli podejmuje je w ramach jego aktywności jako przedsiębiorcy – podatnika VAT (np. własne usługi świadczone uprawnionym pracownikom).

Okazjonalna sprzedaż żywności – kasy fiskalne, podatki i inne wymogi prawne

Wykonywanie przez podatnika VAT działalności gospodarczej powoduje, że realizowana przez niego sprzedaż musi być ewidencjonowana. Nawet sporadyczna sprzedaż żywności będzie czasem opodatkowana.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 roku

Od 2014 roku podatnicy VAT mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia przy zakupie samochodów osobowych (także od paliw do tych samochodów) ale tylko jeśli auta te będą używane wyłącznie do celów firmowych. Jednak przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych i wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia (obecnie odliczają bez ograniczeń). Takie same zasady odliczania VAT mają być przyjęte dla samochodów ciężarowych i osobowych.

Odliczanie VAT od paliwa i samochodów osobowych w 2014 roku

Minister Finansów i rząd chcą, by w latach 2014 -2018 podatnicy VAT mogli odliczać tylko 50% podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów służbowych wykorzystywanych także do celów prywatnych. Ograniczenie odliczenia VAT do 50% dotyczyć ma również paliw i innych wydatków na eksploatację tych samochodów. Nie wiadomo jeszcze, czy na takie ograniczenie zgodzi się Komisja Europejska ale nawet jeżeli tak się stanie nowe ograniczenia będą korzystniejsze dla podatników.

Faktura korygująca otrzymana przed fakturą pierwotną

Otrzymałem fakturę korygującą „in minus” z datą wpływu 20 marca 2013 r. Fakturę pierwotną otrzymałem 5 kwietnia 2013 r. W którym miesiącu rozliczyć VAT? Zgodnie z ustawą o VAT przy fakturach korygujących „in minus” podatek można zmniejszyć tylko w miesiącu otrzymania faktury. A co w mojej sytuacji?

Nazwy towarów w kasie fiskalnej i na paragonach w 2013 roku

Jak szczegółowe nazwy powinny być obecnie podawane na paragonach? Czy do 30 września 2013 r. możemy podawać tylko nazwę określonej grupy towarów (np. „nabiał”), czy też musi to być szczegółowa nazwa towaru?

Odliczenie VAT od samochodów - 50% odliczenia przez 5 lat

Rząd chce, by od 2014 roku, przez 5 lat podatnicy VAT mogli odliczać tylko 50% podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów służbowych wykorzystywanych również do prywatnych celów pracowników, czy właścicieli firm. Odliczenie 50% podatku miałoby dotyczyć również paliw i innych wydatków na eksploatację tych samochodów.

Ulga na złe długi - jak z niej skorzystać?

Nowelizacja ustawy o VAT, która obowiązuje od początku tego roku, wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących ulgi na złe długi. Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z ulgi na złe długi?

Powrót do zwolnienia podmiotowego a korekta VAT

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT może spowodować konieczność zwrotu części wcześniej odliczonego podatku, czyli korekty podatku VAT. W jakich przypadkach należy dokonać korekty?

Faktura VAT RR - kiedy można odliczyć VAT?

Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, także w przypadku wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR bez podania daty faktury VAT RR.

Przekazanie towarów z logo - rozliczenie VAT

Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych?

Nowe wzory informacji VAT-UE od 1 lipca 2013 r.

Nowe wzory informacji VAT-UE wraz z załącznikami oraz korekty VAT-UEK zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.. Zmiany mają związek z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013

Od kwietnia 2013 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące VAT, w zakresie definicji próbek. Jakie kryteria powinny obecnie spełniać takie małe ilości towarów, nieodpłatnie przekazywane przez przedsiębiorców swoim kontrahentom, aby można je było wyłączyć z opodatkowania VAT-em?

Czy trzeba wymieniać kasy fiskalne od 1 października 2013 r. ?

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Jedną z najbardziej dyskutowanych zmian, to ta dotycząca paragonów. Na przystosowanie swoich kas do nowych regulacji podatnicy mają czas do 30 września br. Powstaje pytanie co z kasami które nie mają możliwości technicznych aby spełnić wymagania ustawowe. MF w wyjaśnieniach uspokaja, że nie oznacza to obowiązku wymiany kasy na nową od 1 października 2013 r. Można użytkować stare kasy do czasu ich zużycia.

Zmiany stawek VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostały stawki VAT na wiele wyrobów i usług. W większości przypadków stawka VAT uległa podwyższeniu. Najbardziej popularny przykład to podwyżka stawki VAT na kawy typu latte. Nie jest to jednak jedyna zmiana.

Fiskus wstrzymuje zwrot podatku VAT

Firma Nexa z Zamościa straciła płynność finansową i kończy działalność. Fiskus nadal wstrzymuje spółce zwrot 30 mln zł z tytułu podatku VAT.

Zwrot VAT po omyłkowym opodatkowaniu czynności zwolnionej

Podatnik dokonujący czynności zwolnionej z VAT, którą błędnie uznał za czynność opodatkowaną, jest uprawniony do odzyskania zapłaconego i wykazanego na fakturze podatku VAT. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 11 kwietnia 2013 r. w sprawie C-138/12 (Rusedespred OOD).

Pośrednictwo w wymianie walut zwolnione z VAT

Usługi transakcji wymiany lub pośrednictwa w wymianie walut są zwolnione z podatku od towarów i usług. Dotyczy to również platformy internetowej umożliwiającej obrót walutami, pośredniczącej w transakcjach kupna / sprzedaży walut przez użytkowników tej platformy.

Programowanie kasy fiskalnej – nazwy towarów i usług na paragonie

Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację.

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w VAT od 1 października 2013 r.

Ministerstwo Finansów zmieniło projekt ustawy dotyczący wprowadzenia isntytucji odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 października 2013 r.

VAT od telefonów sprzedawanych pracownikom

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową, czynnym podatnikiem VAT. Kupujemy telefony komórkowe do celów służbowych, z których korzystają pracownicy. Telefony są wykorzystywane do wykonywania zadań z zakresu administracji rządowej, czyli czynności nieopodatkowanych. Przy zakupie telefonów nie odliczamy podatku naliczonego. Po okresie użytkowania dłuższym niż pół roku sprzedajemy telefony pracownikom. Czy sprzedaż tych telefonów będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Odliczenie VAT z paragonu za parkowanie?

Czy mając paragon za parkowanie, można odliczyć VAT? Czy może trzeba dysponować fakturą?

Korekta VAT po przesunięciu terminu płatności

Czy dłużnik musi korygować VAT, gdy przed upływem 150 dni podpisano porozumienie o przesunięciu terminu płatności?

Zmiany w VAT 2014. Skorzystają firmy kupujące droższe auta

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian w VAT w 2014 r. przy nabyciu samochodów osobowych i wydatków związanych z ich wykorzystywaniem w firmie. Jeżeli zmiany wejdą w życie, zyskają przedsiębiorcy, którzy nabędą droższe auta.

Ułatwienia w płaceniu VAT dla portów morskich

Ministerstwo Gospodarki wspiera polskie porty morskie – będą ułatwienia w płaceniu VAT i krótsze odprawy. Takie rozwiązania zakłada tzw. czwarta ustawa deregulacyjna.

Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT

Po zmianach w VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. podatnicy mają wątpliwości, czy faktura może zawierać nazwy skrócone podatników i czy faktura zawierająca nazwę skróconą nabywcy daje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Ograniczenia w odliczaniu VAT – także dla samochodów osobowych w leasingu

W przypadku leasingu samochodów osobowych podatnikowi przysługuje prawo do częściowego odliczenia VAT-u. W przeciwieństwie jednak do innych źródeł finansowania zakupu pojazdu, podatnik będzie miał możliwość na dodatkowe odciążenie swojego zobowiązania wobec fiskusa.

Coraz więcej firm nie płaci podatku VAT

Rośnie liczba przestępstw gospodarczych. Uczciwe firmy tracą przez szarą strefę, nieuczciwych pracowników i kontrahentów. Jedno z największych niebezpieczeństw to wejście w łańcuch firm, które nie płacą podatku VAT.

REKLAMA