Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatnik.
Perspektywy dla zawodu doradcy podatkowego są wyśmienite
Aktualizacja: 27.02.2018
W dniach 12-14 stycznia odbył się V Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, na którym doradcy podatkowi z całej Polski wybrali przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) na kolejną kadencję. Został nim prof. Adam Mariański, z którym mieliśmy przyjemność przeprowadzić rozmowę na temat zawodu doradcy podatkowego oraz zadań jakie wyznacza sobie nowy samorząd doradców na najbliższe lata. »
Kiedy możliwe jest wznowienie postępowania podatkowego?
Aktualizacja: 29.01.2018
Przepisy dotyczące wznowienia postępowania mają zastosowanie jedynie w przypadku decyzji ostatecznej, tj. takiej, od której nie przysługuje odwołanie w administracyjnym toku postępowania. Podatnik powinien dobrze zastanowić się, czy warto zaskarżyć decyzję do sądu, czy lepiej będzie wystąpić o wznowienie postępowania. »
Rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do zwrotu akcyzy
Aktualizacja: 19.01.2018
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 19 września 2017 r. potwierdził stanowisko podatnika, że niezgodne z prawem UE są przepisy, które ograniczają możliwość wnioskowania o zwrot akcyzy tylko przez podatnika i pierwszego pośrednika w łańcuchu dostaw. »
Jak Google nie płaci podatków? Optymalizacja podatkowa dzięki spółce w Irlandii
Aktualizacja: 12.01.2018
Podwójna struktura optymalizacji podatkowej uchroniła większość przychodów Google przed opodatkowaniem. Światowy gigant uniknął opodatkowania 16 mld euro w 2016 roku. Rosnący fiskalizm ze strony rządów wielu państw skłania przedsiębiorców do wyboru przyjaznych jurysdykcji do prowadzenia biznesu. »
Urząd skarbowy do weryfikacji rozliczeń największych podatników
Aktualizacja: 12.01.2018
Ministerstwo Finansów planuje kolejną zmianę w strukturze Krajowej Administracji Skarbowej. Zostanie wyodrębniony nowy urząd skarbowy pod nazwą Centrum Obsługi Kluczowych Podatników, w ramach którego weryfikowane będą rozliczenia podatkowe największych podatników na terenie całego kraju. »
Postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT a prawo do korekty
Aktualizacja: 08.01.2018
Prawo do korekty deklaracji podatkowej jest proceduralnym odzwierciedleniem prawa podmiotowego do uzyskania zwrotu podatku VAT. Jednocześnie okoliczności pozbawienia podatnika prawa do korekty nie może usprawiedliwiać wydanie przez organ podatkowy postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu podatku po upływie tego terminu. »
Czy do premii i nagród uznaniowych można stosować 50% koszty uzyskania przychodów?
Aktualizacja: 05.01.2018
Pracodawca nie może stosować 50% kosztów uzyskania przychodów do premii i nagród uznaniowych wypłacanych pracownikom, którzy przenoszą na niego prawa autorskie do wytworzonych przez siebie dzieł twórczych. »
Zastaw skarbowy jako forma zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego
Aktualizacja: 12.12.2017
Zastaw skarbowy stanowi zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonalności zobowiązań podatkowych, niemal pewnie gwarantujący ich realizację. W jaki sposób zastaw skarbowy zostaje ustanowiony? Kiedy organy skarbowe mogą ustanowić zastaw? »
Podwyższone koszty uzyskania przychodów w przypadku programistów
Aktualizacja: 08.12.2017
Po spełnieniu określonych warunków programiści w stosunku do części kwoty wynagrodzenia mogli stosować podwyższone koszty, natomiast do pozostałej części wykonanej pracy standardowe koszty uzyskana przychodów. W ostatnim czasie organy podatkowe podważają jednak możliwość zastosowanie podwyższonych kosztów podatkowych przy tak ustalonych zasadach wynagradzania. »
Ograniczony katalog wydatków stanowiących koszty od 1 stycznia 2018 r.
Aktualizacja: 18.12.2017
Od 1 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać nowelizacja trzech ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmiany, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, wprowadzają ograniczenia w katalogu wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów. »
Zabezpieczenie przedwymiarowe i przed terminem płatności
Aktualizacja: 07.12.2017
W praktyce podatkowej mają niekiedy miejsce sytuacje, w których zachodzi obawa, iż podatnik stanie się niewypłacalny bądź celowo unikać będzie spłaty zobowiązań. Zasadą jest, że organy podatkowe mają wówczas prawo do zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego. Niekiedy jednak możliwe jest dokonanie zabezpieczenia już wówczas, gdy wysokość podatku nie jest jeszcze znana. Kiedy organy podatkowe mogą dokonać zabezpieczenia przedwymiarowego i przed terminem płatności? »
Konsultacja skutków podatkowych transakcji w nowej Ordynacji podatkowej
Aktualizacja: 06.12.2017
Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego w październiku bieżącego roku opublikowała projekt nowej Ordynacji podatkowej. Jedno z rozwiązań zakłada wprowadzenie konsultacji pomiędzy przedsiębiorcą i organem podatkowym, które w założeniu mają rozwiać wątpliwości podatnika co do prawidłowości dokonanych rozliczeń podatkowych transakcji. »
Aktualizacja: 30.11.2018
Znamy już średnią cenę skupu żyta za okres ostatnich 11 kwartałów, co stanowi podstawą do ustalenia podatku rolnego na 2018 rok. Wskaźnik ten wynosi 52,49 zł za 1 decytonę (kwintal), jest więc nieznacznie wyższy niż obowiązujący dla bieżącego roku. Oznacza to, że w przyszłym roku rolnicy zapłacą wyższą daninę. »
Aktualizacja: 16.04.2019
Progi podatkowe to inaczej stawki procentowe podatku dochodowego od osób fizycznych. W roku 2018, podobnie jak w latach ubiegłych, będą obowiązywały dwa progi podatkowe, tj. 18% i 32%. Zmieni się natomiast wysokość kwoty wolnej od podatku. »
Reforma administracji podatkowej 2016-2020 – skutki dla podatników
Aktualizacja: 04.12.2017
Strategia Rozwoju Administracji Podatkowej, przewidziana na lata 2016–2020, stanowi podstawę dokonywanej obecnie reformy administracji podatkowej, której zasadniczym celem jest wypełnienie oczekiwań społeczeństwa i wzmocnienie procesów wewnętrznych całego systemu. Czy wprowadzane nowe rozwiązania rzeczywiście poprawiają sytuację podatników? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?