REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód w firmie, PIT - koszty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie samochodu

Jeżeli wystawienie faktury będzie dawało nabywcy możliwość zarejestrowania samochodu, to tym samym będzie mu dawało prawo do dysponowania tym towarem jak właściciel. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nie będzie powstawał z dniem odbioru samochodu przez nabywcę, ale z chwilą postawienia go do jego dyspozycji

Samochód służbowy na wakacjach

Zmieniająca się kultura biznesu wpływa na zmianę spojrzenia na korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych. Pojmowanie takich pojazdów jedynie jako narzędzi pracy ewoluuje i obecnie co raz częściej traktuje się je jako dodatkową formę wynagrodzenia pracownika.

Reprezentacja w podatku dochodowym, to nie przedstawicielstwo

Reprezentacja w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT jest działaniem mającym na celu wykreowanie i utrwalenie pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W tym znaczeniu jest to każde działanie skierowane do potencjalnych kontrahentów lub do osób trzecich w celu stworzenia konkretnego i oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków dla zawarcia tej umowy. Organ bezpodstawnie utożsamił pojęcie reprezentacji w rozumieniu wskazanego przepisu z pojęciem przedstawicielstwa.

Zmiany techniczne w samochodach a odliczenie VAT

Nowe przepisy dotyczące VAT od samochodów ciągle budzą duże zainteresowanie podatników, którzy szukają korzystnych rozwiązań odnoszących się do odliczania VAT. W poprzednich latach popularne było instalowanie kratek w samochodach, dzięki czemu podatnicy mogli zwiększyć zakres odliczenia VAT. Niestety od 1 kwietnia 2014 r. wmontowanie do samochodu kratki lub zabudowy nie zawsze przyniesie korzystne skutki podatkowe.

REKLAMA

Sprzedaży samochodu wykupionego po zakończeniu jego leasingu - skutki podatkowe

Podatniczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego. W okresie trwania umowy leasingu, do kosztów podatkowych były zaliczane opłaty leasingowe. Po zakończeniu umowy leasingu samochód stał się jej własnością. Czy ewentualna sprzedaż w przyszłości nabytego od firmy leasingowej samochodu osobowego będzie rodziła obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Jak obniżyć podatek dochodowy w firmie – kilka możliwości

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (skalą podatkową lub podatkiem liniowym) mogą obniżyć wysokość podatku dochodowego poprzez wpisanie do książki przychodów i rozchodów wielu poniesionych kosztów. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższy dochód do opodatkowania - a tym samym niższa kwota zaliczki na podatek dochodowy.

Kiedy odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów

Odsetki od kredytu, zaciągniętego przez przedsiębiorcę w celu utrzymania i poprawy płynności finansowej firmy, jeżeli zostały zapłacone i nie zwiększają kosztów inwestycji, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Wydatki na kurs prawa jazdy w kosztach podatkowych

Wydatki poniesione na sfinansowanie pracownikom kursów prawa jazdy mogą obniżyć należny fiskusowi podatek przedsiębiorcy. Niezbędnym warunkiem jest jednak wykazanie, że zapłata za kurs jest związana z prowadzoną działalnością. W niektórych przypadkach pracownicy nie zapłacą od ufundowanego szkolenia PIT-u.

REKLAMA

Bezpłatny dowóz pracownika do pracy bez PIT od 2015 roku

Rząd planuje zwolnić z podatku dochodowego wartość świadczeń otrzymanych przez pracowników z tytułu nieodpłatnego dowozu do zakładu pracy organizowanego przez pracodawcę.

Samochody służbowe do celów prywatnych - rozliczenie PIT w 2015 roku

Od 2015 roku obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych zostanie zastąpiony systemem ryczałtowym. W przypadku samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – płacić się będzie ryczałt 45 zł miesięcznie (ryczałtowy przychód 250 zł) a w użytkując samochód o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 – 72 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku (ryczałtowy przychód 400 zł). W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia i podatek ustalane będą za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych – w wysokości 1/30 ww. kwot.

Dofinansowanie z urzędu pracy – skutki podatkowe

Towary zakupione za dofinansowanie z urzędu pracy, które nie stanowią środków trwałych, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów, obniżając dzięki temu podatek.

Niższy podatek przy zakupie klimatyzacji

Zakup klimatyzacji do biura czy samochodu, a także koszty jej montażu czy serwisu zalicza się do kosztów firmy.

Wydatki sfinansowane dotacją mogą być kosztem podatkowym

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która za środki dotacji z urzędu pracy kupi towar lub wyposażenie nie zaliczające się do środków trwałych - może zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Poczęstunek podczas spotkań z kontrahentami jest kosztem podatkowym

Wydatki ponoszone przez spółkę na rzecz organizacji spotkań z kontrahentami w siedzibie spółki lub w restauracji związane bezpośrednio z przychodem, a nie jedynie kreowaniem pozytywnego wizerunku mogą być odliczone w ramach kosztu uzyskania przychodu.

Nieodpłatne używanie samochodu służbowego w wakacje – skutki w VAT

Samochody firmowe są często, za zgodą pracodawcy, używane do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Szczególnie w okresie wakacyjnym może się zdarzyć kilka sposobności wykorzystania samochodu w celach niezwiązanych z działalnością. Często, ale nie zawsze, takie użycie podlega opodatkowaniu VAT. W niektórych przypadkach (gdy podatnik złożył VAT-26) takie użycie samochodu spowoduje również utratę prawa do odliczonego VAT (50%).

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Prowadzę firmę i jestem podatnikiem VAT czynnym. 10 listopada 2013 r. w ramach działalności gospodarczej kupiłem samochód. Auto było wykorzystywane tylko w działalności opodatkowanej. Zamierzam wycofać samochód z działalności. Czy muszę to rozliczyć w VAT? A jak będzie wyglądać rozliczenie, gdy sprzedam samochód przed wycofaniem z działalności?

Od 2015 r. użytkowanie służbowych samochodów opodatkowane ryczałtem

Zastąpienie od 1 stycznia 2015 r. ryczałtem obecnego systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych – przewiduje projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, którego pierwsze czytanie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Opodatkowanie VAT odpłatnych przejazdów służbowym samochodem

Czy dojazd pracownika z/do miejsca zamieszkania do/z pracy w celu zapewnienia parkowania samochodu należy traktować jako usługę w rozumieniu ustawy o VAT, a tym samym uwzględniać odcinek dojazdu w podstawie opodatkowania podatkiem VAT z tytułu odpłatnego udostępniania pracownikowi samochodu?

Grzywny i mandatu nie zaliczysz do kosztów uzyskania przychodów

Grzywny za spóźnioną zapłatę podatku czy mandatu drogowego przedsiębiorca nie będzie mógł rozliczyć w kosztach firmy i tym samym obniżyć o ich wartość należnego fiskusowi podatku.

Polisa OC obciąża koszty firmowe w całości, Autocasco tylko w części

Wykupienie polisy OC dla samochodu osobowego, który wykorzystywany jest w prowadzeniu działalności gospodarczej obciąża koszty przedsiębiorstwa w całości. Z kolei AC przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów jedynie do ustalonego limitu.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu - skutki podatkowe

Jakie skutki podatkowe wywołuje wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu? Czy leasingobiorca jest zobowiązany do korekty kosztów o opłaty leasingowe dokonane do czasu wcześniejszego rozwiązania umowy?

Czy mandat za wykroczenie drogowe można zaliczyć do kosztów

Mandaty za wykroczenia drogowe czy grzywny za spóźnioną zapłatę podatku nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu i tym samym obniżać o ich wartość należnego fiskusowi podatku.

Jak rozliczać wydatki z tytułu czynszu za najem samochodów

Jak należy rozliczać wydatki z tytułu czynszu za najem lub dzierżawę samochodów osobowych? Czy można je w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy też należy to robić zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 51 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych do wysokości limitu wynikającego z tzw. kilometrówki?

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu a prawo do odliczenia VAT

Nowe przepisy w zakresie odliczania VAT od kosztów związanych z pojazdami służbowymi wprowadziły dużo zamieszania wśród przedsiębiorców. Na dodatek część pojazdów musiało przejść jeszcze dodatkowe badania techniczne. Jednak, jeśli nawet przedsiębiorca nie zdążył udać się do stacji kontroli pojazdów przed 30 czerwca, nie traci prawa do pełnego odliczenia VAT.

Czy prawo do kosztów uzyskania przychodu zależy od daty sprzedaży na fakturze?

Na prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu poniesionych wydatków wpływ ma ich związek z uzyskaniem przychodów (zachowaniem, zabezpieczeniem ich źródła). O momencie potrącenia tych kosztów (zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów) decyduje rodzaj związku kosztów uzyskania przychodów z przychodami.

Czy warto złożyć VAT-26?

Chyba daliśmy się wszyscy wystraszyć restrykcjami, które pociąga za sobą złożenie VAT-26. To wcale nie jest aż tak groźne, lecz podatnicy złożyli przez pierwsze trzy miesiące zgłoszenia na niewiele ponad 50 tys. pojazdów, czyli tyle, co nic.

Samochody osobowe a odliczenie VAT - badania techniczne

Nowelizacja ustawy o VAT obowiązująca od dnia 1 kwietnia 2014 r. uregulowała kwestie dotyczące odliczenia podatku naliczonego związanego z samochodami osobowymi.

Dodatkowe badania techniczne pojazdu do celów VAT

W przypadku przedsiębiorców korzystających z pełnego odliczenia podatku VAT i wykorzystujących w firmie pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, mają obowiązek do końca czerwca przeprowadzić dodatkowe badania techniczne tych pojazdów.

Leasing samochodu - zasady odliczania VAT

W jaki sposób można odliczać VAT od leasingu samochodu? Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek.

Udział w kursach, szkoleniach i sympozjach a koszty podatkowe

Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę w związku z udziałem w szkoleniach i sympozjach (także koszty dojazdu) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej o ile ich tematyka ma związek z tą działalnością.

Kiedy kara umowna może być kosztem uzyskania przychodu

W przypadku gdy przedsiębiorca nie dotrzyma warunków umowy, kara umowna, jaką z tego tytułu zapłaci, nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu – tak wynika z jednej z interpretacji podatkowych. Generalnie jednak fiskus pozwala na zmniejszenie podatku poprzez zaliczenie niektórych kar umownych w koszty i obniżenie tym samym podstawy opodatkowania.

Ewidencja przebiegu pojazdu a VAT

Po zmianach, które nastąpiły od 1 kwietnia 2014 r., jako wyjątek od ograniczeń w odliczaniu VAT dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, pełne odliczenie podatku naliczonego przysługuje m.in. w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Odliczenie VAT przy zakupie GPS czy CB-radia

Przedsiębiorca wykorzystujący samochody osobowego do celów tzw. „mieszanych” może odliczyć 50 proc. VAT od zakupu nawigacji GPS czy CB-radia.

Koszty podatkowe podczas zawieszenia firmy – podatek od nieruchomości

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca często ponosi jednak pewne koszty. Dotyczy to między innymi rachunków związanych z realizacją stałych umów, np. za abonament telefoniczny, a także podatku od firmowych nieruchomości. Wydatki te przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach.

Pełne odliczenie VAT bez ewidencji przebiegu pojazdu

Od 1 kwietnia 2014 r. pełne odliczenie VAT w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje przede wszystkim, gdy są one uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. W celu odliczenia pełnego VAT ustawodawca wprowadził wymóg prowadzenia ewidencji przebiegu, nie dotyczy on jednak wszystkich pojazdów.

Samochody a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Nowe przepisy dotyczące zasad odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem i użytkowaniem samochodów, które obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., powodują wątpliwości interpretacyjne. Szczególnie odnoszą się one do wykorzystania mieszanego i ewentualnych skutków takiego używania pojazdów w podatku dochodowym.

Odliczenie VAT od nawigacji GPS do samochodu i CB-radia

Jeżeli samochód firmowy jest używany także do celów prywatnych (przedsiębiorcy, czy jego pracowników), można odliczyć jedynie 50% VAT od zakupionej nawigacji czy CB-radia. Dotyczy to również wydatków na innego rodzaju wyposażenie takiego samochodu.

Zakupy przez Internet – dokumentowanie kosztów uzyskania przychodów w pkpir

Przedsiębiorco, bez faktury, rachunku lub podpisanej umowy wciąż nie rozliczysz w księdze przychodów i rozchodów zakupów na aukcjach internetowych. Jak uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji w przypadku uwzględniania kosztów tych transakcji?

Do 30 czerwca dodatkowe badania techniczne pojazdu

Podatnicy, którzy użytkują samochody dostawcze uprawniające do odliczenia 100% VAT ze względu na konstrukcję, muszą do 30 czerwca br. przeprowadzić dodatkowe badania techniczne. Nie dotyczy to samochodów kupionych od 1 kwietnia br. ani samochodów typu van nabytych przed 1 kwietnia br., które w dowodzie rejestracyjnym mają adnotację VAT-1.

Odliczenie VAT od samochodów a … tradycyjny model rodziny

W komunikacie Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2014 r. zatytułowanym „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi” (zwany dalej „Komunikatem MF) stwierdzono, że nie można obiektywnie uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej m.in. w przypadku, „gdy podatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, posiadając jeden pojazd – w tych okolicznościach nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia użytku prywatnego tego pojazdu, przykładowo w czasie wolnym od prowadzonej działalności gospodarczej (np. weekend czy wyjazd urlopowy).”

Wynajem miejsc parkingowych dla klientów - odliczanie VAT

Firma wykorzystuje samochody do celów mieszanych oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

VAT kosztem uzyskania przychodu

Wartość zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od nieruchomości, a czasem także podatku VAT można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Samochody osobowe, podatek VAT i księgowanie kosztów od 1 kwietnia 2014 r.

Znowelizowana 1 kwietnia 2014 r. ustawa o VAT zakłada możliwość odliczenia nawet 100% tego podatku dla samochodów osobowych. Abstrahując od tego czy jest to ogromna szansa, czy tylko potencjalna możliwość, tak czy inaczej należy zwrócić uwagę na obostrzenia, które nakłada na nas ustawodawca oraz zastanowić się, jak w prosty i najmniej inwazyjny sposób księgować omawiane koszty.

Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

Gdzie powinna zostać opodatkowana usługa wynajmu samochodu? Ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia usługi wynajmu samochodu.

Odliczenie VAT od paliwa do samochodów 2014 / 2015

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie całkowicie nowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego od nabywanego paliwa, na podstawie których możliwe jest pełne bądź ograniczone do 50% odliczenie VAT. W tym drugim przypadku prawo do odliczenia zostało wyłączone całkowicie do 30 czerwca 2015 r., ale nie dotyczy to wszystkich samochodów.

Ostatni dzień na złożenie VAT-7 - nowe zasady odliczania VAT od aut

Dziś - 26 maja 2014 r. upływa termin złożenia deklaracji VAT-7 za kwiecień. W tej deklaracji podatnicy po raz pierwszy odliczą VAT od samochodów i wydatków eksploatacyjnych na nowych, obowiązujących od 1 kwietnia zasadach. Jak zrobić to bez błędu?

Szerszy katalog zwolnień z obowiązku ewidencji przebiegu pojazdu

Od 1 czerwca 2014 r. z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zostaną dodatkowo zwolnione pojazdy o przeznaczeniu specjalnym, czyli samochód pogrzebowy, pomoc drogowa oraz bankowóz. W konsekwencji podatnicy wykorzystujący tego typu pojazdy nie będą musieli prowadzić ewidencji przebiegu, a także składać informacji VAT-26.

Odliczenie VAT od samochodów - ewidencja i VAT-26

Podatnik zamierza kupić w kwietniu 2014 r. samochód osobowy, który będzie wykorzystywać wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i dokonywać od niego pełnych odliczeń. Od kiedy podatnik jest obowiązany zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie powinien złożyć informację VAT-26?

Jakie zmiany w VAT stwarzają największe problemy księgowym

Minęło już kilka miesięcy od wejścia w życie rewolucyjnych zmian w ustawie o VAT, które diametralnie zmieniły obowiązujące od dwóch dekad zasady rozliczania podatku. Spowodowało to, że księgowi mają coraz więcej pytań i wątpliwości związanych z VAT, tym bardziej, że dodatkowo, od początku kwietnia tego roku obowiązuje inna zmiana w ustawie, regulująca kwestie odliczania VAT od zakupu i eksploatacji pojazdów.

Odliczenie VAT od paliwa dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym - od 1 lipca 2015 r.

W przypadku samochodów firmowych o przeznaczeniu mieszanym, 50-procentowe odliczenie VAT przysługuje w stosunku do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, nie przysługuje jednak odliczenie VAT od paliwa do tych samochodów. Użytkujący w sposób mieszany posiadane pojazdy będą mogli odliczyć VAT od paliwa dopiero do 1 lipca 2015 r.

REKLAMA