REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility), Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Termin rozliczenia rocznego CIT wydłużony do 30 czerwca 2021 r.

Termin rozliczenia rocznego CIT. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w tej sprawie, tj. wydłużenia do 30 czerwca 2021 r. terminu rozliczenia rocznego CIT przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Ulga termomodernizacyjna - wykaz materiałów i usług objętych ulgą

Wykaz materiałów i usług do ulgi termomodernizacyjnej. Jakie wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego można odliczyć? Jakie są wymogi dotyczące dokumentacji?

Podatkowe i celne aspekty Brexitu – na co powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy?

Brexit, czyli definitywne wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej rodzi po stronie firm handlujących z brytyjskimi kontrahentami nowe problemy i obowiązki. Obecnie nie mamy już do czynienia z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi, ale importem i eksportem towaru. Niewątpliwie wzrasta zatem liczba formalności i urzędowych wymogów, których należy dopełnić celem prawidłowego rozliczenia VAT oraz należności celnych, a znaczące konsekwencje wystąpią także na gruncie podatków dochodowych.

Oznaczenie GTU_07 dla dostawy części samochodowych

Kod GTU_07 w JPK_VAT. Czy dokonywana przez podatnika dostawa towarów sklasyfikowanych w CN 8708 99 97 powinna być oznaczana w ewidencji VAT oznaczeniem GTU_07?

REKLAMA

Jak złożyć deklarację na podatek od nieruchomości?

DN-1 - deklaracja na podatek od nieruchomości. Kto i kiedy składa deklarację DN-1? Gdzie i jak złożyć? Jak wypełnić deklarację DN-1?

Podatek od legalnych lub nielegalnych gier hazardowych

Podatek od gier. Czy dochód podatnika może być w ogóle opodatkowany, a także w jakiej części, jeżeli podatnik uzyskiwał ten dochód lub jego część z legalnych lub nielegalnych gier hazardowych?

Pakiet akcyzowy od 1 maja 2021 r.

Pakiet akcyzowy zawiera szereg przepisów mających uszczelnić system. Zmiany mają wejść w życie 1 maja 2021 r. Nad nowelą trwają prace parlamentarne.

Jak opodatkować jednoosobową działalność gospodarczą?

Jednoosobowa działalność gospodarcza - formy opodatkowania. Z jakich formy opodatkowania można skorzystać? Co wziąć pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

REKLAMA

Przełomowe wyroki TSUE w polskich sprawach podatkowych - jest szansa na odzyskanie nadpłaty podatku z odsetkami!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał niedawno dwa istotne orzeczenia zapadłe w wyniku pytań prejudycjalnych skierowanych przez polskie sądy administracyjne. Za niezgodne z Dyrektywą VAT uznano polskie przepisy uniemożliwiające neutralne odliczenie VAT z tytułu WNT w tej samej deklaracji, w której wykazano podatek należny z tego tytułu, w sytuacji, gdy podatnik wykazał takie nabycie po upływie 3 miesięcy. W innym orzeczeniu skład orzekający uznał za sprzeczną z Dyrektywą VAT praktykę polskich organów skarbowych, wykluczającą dopuszczalność korekty VAT przez wystawcę faktury, również w sytuacji, gdy dana czynność nie podlegała opodatkowaniu, a wystawienie faktury nie wiązało się z dokonaniem oszustwa podatkowego.

Obowiązek informowania o realizacji strategii podatkowej

Publikowanie strategii podatkowej. Polskie firmy będą musiały podawać do publicznej wiadomości transakcje z podmiotami z rajów podatkowych. Wymusza to nowe zobowiązanie dla firm, dotyczące publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej. Przygotowanie się do spełnienia obowiązku może zająć firmom nawet kilka miesięcy.

Nowy Ład. Podatki bardziej sprawiedliwe

Nowy Ład. Podatki bardziej sprawiedliwe - to kierunek zmian podatkowych, które przewiduje Polski Nowy Ład.

Organ podatkowy musi wskazać podstawę odmowy zwrotu VAT

Odmowa zwrotu VAT. Organ podatkowy powinien jednoznacznie wyrazić, czy podstawą do odmowy prawa do odliczenia VAT i jego zwrotu było operowanie przez nią pustymi fakturami, czy też jej uczestnictwo w karuzeli VAT - tak uznał WSA w Łodzi.

Czy usługi telemedycyny są zwolnione z VAT?

Zwolnienie z VAT usług opieki medycznej. Czy usługi opieki medycznej wykonywane za pomocą platformy telemedycznej są zwolnione z podatku VAT?

Co można załatwić przez e-Urząd Skarbowy?

e-Urząd Skarbowy to nowy serwis, który został uruchomiony 1 lutego 2021 r. Za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego podatnik może załatwić wiele spraw podatkowych przez internet.

Zmiany w opodatkowaniu handlujących w internecie od 1 stycznia 2023 r.

Handel internetowy. Rada UE przyjęła nowe przepisy, które wzmocnią współpracę administracyjną i obejmą sprzedaż przez platformy cyfrowe. Regulacje mają na celu usprawnienie opodatkowania osób handlujących na tych platformach. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Przejście spółki na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych

Wraz z ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, od początku 2021 roku zaczął obowiązywać nowy sposób opodatkowania spółek – ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (zwany również estońskim CIT – rozwiązanie było wzorowane na estońskim systemie podatkowym). Przejście na nową formę opodatkowania jest dobrowolne, na okres 4 lat (z możliwością przedłużenia), a możliwe jest w dowolnym momencie roku, konieczne jest jednak zamknięcie bieżącego roku obrotowego i rozpoczęcie nowego na zasadach estońskiego CIT.

Jaka stawka VAT na suplementy diety?

Stawka VAT - suplement diety. Suplement diety jako towar klasyfikowany do pozycji 2106 Nomenklatury scalonej (CN) i nie objęty wyłączeniem, o którym mowa w treści poz. 5 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8%.

Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego pt. "Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?"

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną edycję Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego pt. "Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?", która odbędzie się w dniach 16-17 kwietnia 2021 roku. Patronem medialnym wydarzenia jest Infor.

Przepisy VAT dotyczące nabycia paliwa niezgodne z prawem UE

VAT od nabycia paliwa. Regulacje, które nakazują zapłacić VAT od nabycia paliwa w innym kraju UE w ciągu pięciu dni od jego sprowadzenia na terytorium Polski, są niezgodne z przepisami unijnym - uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Profesjonalne uprawianie sportu a ulga dla młodych

Ulga dla młodych. Czy wynagrodzenie wypłacane na podstawie kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu korzysta z ulgi dla młodych?

Prawo do odliczenia VAT przy nabyciu zastępczych robót budowlanych

Odliczenie VAT – roboty budowlane. Firma nabyła zastępcze roboty budowlane, by wykonać kontrakt, ale organ podatkowy bez uzasadnienia stwierdził, że nie zrobiła tego w celach zarobkowych i odmówił jej prawa do odliczenia VAT.

Mechanizm podzielonej płatności w 2021 r. - co warto wiedzieć?

Mechanizm podzielonej płatności (MPP). Od 1 stycznia 2021 r. ustawodawca wprowadził kilka istotnych zmian do funkcjonujących przepisów dotyczących MPP. Jakie to zmiany?

Rzecznik MŚP wnosi o umarzanie firmom zaległych podatków od nieruchomości

Podatek od nieruchomości. Rzecznik MSP wnosi o rozkładanie ma raty i umarzanie zaległych podatków od nieruchomości mikro, małym i średnim firmom poszkodowanym przez Covid - poinformowało biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej online?

Ulga na zakup kasy fiskalnej online - kto może skorzystać? Jakie są zasady odliczania kwoty wydanej na zakup kasy fiskalnej online? Jak złożyć wniosek? Czy ulga na zakup kasy rejestrującej online przysługuje dla nievatowca?

Ograniczenie ulgi abolicyjnej – jakie konsekwencje dla podatników?

Ulga abolicyjna. Ustawodawca zdecydował się na ograniczenie ulgi poprzez wprowadzenie limitów, przez co w praktyce od 1 stycznia 2021 r. przepisy o uldze abolicyjnej są praktycznie martwe. Jak działa teraz ulga abolicyjna?

Wyzwania na 2021 rok w cenach transferowych

Pomimo panującej pandemii COVID-19, skutkującej problemami finansowymi dla wielu sektorów gospodarki, ceny transferowe w dalszym ciągu wydają się zagadnieniem wzbudzającym znaczne zainteresowanie po stronie fiskusa. Co prawda, większość podatników (tj. tych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) ma jeszcze sporo czasu zanim staną przed obliczem wypełnienia po raz kolejny obowiązków związanych z cenami transferowymi. Jednak warto już teraz przybliżyć wyzwania, z którymi będą musieli mierzyć się zarówno w 2021 roku, jak i w latach następnych.

Ulga dla młodych a ulga na dzieci. Jak rozliczyć?

Ulga dla młodych a ulga na dzieci. Czy podatnik objęty ulgą dla młodych ma prawo do ulgi na dzieci? Czy trzeba składać PIT? Co z limitami w uldze prorodzinnej?

Podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE

Podatek od sprzedaży detalicznej. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE w dziedzinie pomocy państwa. Tym samym TSUE oddalił odwołanie Komisji Europejskiej w tej sprawie i utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok Sądu UE.

Ceny transferowe - kiedy transakcja ma charakter jednorodny?

Ceny transferowe a transakcje jednorodne. Obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych powstaje dla kontrolowanych transakcji jednorodnych o określonej wartości. Kiedy transakcja kontrolowana ma charakter jednorodny?

Ulga na leki. Jak rozumieć znaczenie wyrazu "lek"?

Ulga rehabilitacyjna - odliczenie wydatków na leki. Jedynym warunkiem skorzystania z ulgi na leki jest stwierdzenie przez lekarza specjalistę, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. Organ podatkowy nie powinien więc uzurpować sobie praw do określenia, czy dany preparat jest lekiem.

Jak podatek od handlu wpływa na ceny żywności?

Podatek od sprzedaży detalicznej (podatek od handlu, podatek od sklepów wielkopowierzchniowych) nie przełożył się istotnie na wzrost cen żywności. Tak wynika, zdaniem analityków, z danych podanych przez GUS.

Kwota wolna od podatku - 30 000 zł od 1 stycznia 2022 r.?

Kwota wolna od podatku - 30 tys. zł od 1 stycznia 2022 r. - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który trafił do Sejmu 11 marca 2021 r. Pomysł podniesienia kwoty wolnej od podatku znalazł się w programie Nowy Polski Ład.

10 głównych haseł Nowego Ładu

Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. Nowy Ład ma zawierać także rozwiązania dotyczące systemu podatkowego, m.in. kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 000 zł.

Jak złożyć oświadczenie PIT-OP?

PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1 procent podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Jak i kiedy złożyć oświadczenie PIT-OP? Jak wysłać PIT-OP elektronicznie?

Nadpłata VAT a przedawnienie zobowiązania podatkowego

Nadpłata VAT a przedawnienie zobowiązania podatkowego. Jeżeli zobowiązania w podatku VAT wygasły wskutek upływu terminu przedawnienia, nie było możliwe dokonanie zaliczenia nadpłaty, organy nie mogą bowiem dokonywać zaliczenia na poczet zaległości, których już nie ma - tak uznał WSA w Warszawie.

Wynajem wspólnej nieruchomości - jaki limit ryczałtu dla małżonków?

Ryczałt od najmu. Czy każdemu z małżonków, połączonych wspólnością ustawową, przysługuje limit 100 tys. zł przychodu z wynajmu wspólnej nieruchomości opodatkowanego stawką 8,5% i sumarycznie jest to 200 tys. zł wspólnego przychodu opodatkowanego tą stawką?

Europa z największym ryzykiem podatkowym dla firm

Ryzyko podatkowe. Europa jest postrzegana jako obszar o największym ryzyku podatkowym dla firm w ciągu najbliższych trzech lat, wynika z najnowszej edycji badania 2021 EY Tax Risk and Controversy. To efekt pandemii i nadszarpniętych budżetów państwowych, a także niepewności regulacyjnej. Szefowie działów podatkowych firm obawiają się nie tylko zwiększenia obciążeń podatkowych, ale i nasilenia ich egzekucji. Zaraz za Europą, w zestawieniu regionów o największym ryzyku podatkowym plasują się Ameryka Północna i Południowa oraz obszar Azji i Pacyfiku.

Nowy Ład z wyższą kwotą wolną od podatku?

Kwota wolna od podatku jest obecnie na niskim poziomie i wynosi 8 000 zł. Nowy Polski Ład może zakładać podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Jak ustanowić pełnomocnika do podpisywania e-deklaracji podatkowych?

E-deklaracje podatkowe mogą być podpisywane także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. W tym celu konieczne jest złożenie formularza UPL-1. Jak ustanowić pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji? Jak odwołać takie pełnomocnictwo (OPL-1)?

Polsko-słowacka umowa o wymianie informacji w VAT

Wymiana informacji w VAT. Umowa polsko-słowacka przewiduje automatyczną i cykliczną wymianę informacji a VAT. Polska i Słowacja zyskają też nowe narzędzia, które ułatwią wykrywanie i walkę z oszustwami podatkowymi w zakresie VAT.

Ulga abolicyjna. Czy pracujący za granicą będą zmieniać rezydencję podatkową?

Ulga abolicyjna została istotnie ograniczona przez ustawodawcę z początkiem 2021 roku. Czy zatem zmiana rezydencji podatkowej będzie remedium na to drastyczne ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Nowe wzory formularzy CIT (m.in. CIT-8, CIT-8A, CIT/BR, CIT/IP, CIT/KW)

Nowe wzory formularzy CIT. Ustawodawca określił nowe wzory zeznań podatkowych CIT-8, CIT-8A oraz informacji CIT-8/O, CIT/BR, CIT/8S, CIT-8SP, CIT/IP, CIT/WW, CIT/WZ, CIT/WZG. Pojawił się także wzór CIT/KW, do rozliczania estońskiego CIT. Nowe formularze mają zastosowanie do przychodów i dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r.

Prawo do odliczenia VAT od zaniechanej inwestycji

Odliczenie VAT od zaniechanej inwestycji. Kwestia odliczenia VAT w przypadku zaniechanych inwestycji jest często poruszana przez krajowe organy podatkowe i krajowe sądy administracyjne. Jest to bardzo dyskusyjne zagadnienie także w innych krajach Unii Europejskiej. Tematem tym już kilkakrotnie zajmował się TSUE.

Nowy Ład. Niższe podatki dla biedniejszych

Nowy Ład a podatki. Jednym najważniejszych elementów rządowego Nowego Ładu ma być kompleksowa przebudowa systemu podatkowego. Chodzi o obniżkę danin dla osób o niższych dochodach, którą sfinansują lepiej zarabiający - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wysyłasz darmowe towary na fakturze proforma poza UE? To musisz zapłacić VAT

Faktura proforma a VAT. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że gdy wysyłają towar, np. próbki, zamienniki w ramach reklamacji czy towary na badania, klientowi poza obszar UE i na fakturze pro forma, powstaje obowiązek zapłaty VAT.

Kasy fiskalne online dla lekarzy i lekarzy dentystów

Kasy fiskalne online. Do stosowania kas fiskalnych online od 1 lipca 2021 r. zobowiązani są lekarze i lekarze dentyści (osoby fizyczne). Jak fiskus interpretuje działalność leczniczą lekarzy? Jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o podmioty lecznicze?

Domniemanie oraz należyta staranność w cenach transferowych - objaśnienia podatkowe

Centy transferowe. Resort finansów rozpoczął konsultacje podatkowe projektu objaśnień w zakresie cen transferowych, który dotyczy domniemania oraz należytej staranność. Opinie do projektu objaśnień można zgłaszać do dnia 20 kwietnia 2021 r.

Darowizna dla szkoły - rozliczenie PIT

Darowizna na rzecz szkoły, która podlega odliczeniu w PIT, musi zostać przeznaczona na cele kształcenia zawodowego określonym placówkom i centrom edukacyjnym. Kto może odliczyć darowiznę dla szkoły i jaki jest limit odliczenia?

Jak wysokość akcyzy na paliwa wpływa na ich ceny?

Akcyza na paliwa. Według resortu finansów ewentualna obniżka akcyzy na paliwa nie oznacza obniżki cen paliw w detalu.

E-faktury obligatoryjne dla wszystkich przedsiębiorców

Krajowy System e-Faktur (KSeF) na ruszyć 1 października 2021 r. Początkowo wystawianie faktur w tym systemie ma być dobrowolne. Zdaniem przedsiębiorców e-faktury zmienią dotychczasowy sposób ich wystawiania, dlatego ważne są nie tylko rozwiązania prawne, ale przede wszystkim techniczne.

REKLAMA