Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT 2014. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT 2014.
Ulga na złe długi - w jakim terminie dokonywać korekty?
Aktualizacja: 16.05.2014
Korzystając z ulgi na złe długi podatnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym upłynął 150 dzień od upływu terminu płatności. Jeżeli jednak podatnik nie dokona korekty w tym terminie, może to zrobić później, ale tylko korygując deklarację za okres, w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona. »
Zawieszenie działalności - skutki w VAT
Aktualizacja: 14.05.2014
Z opcji zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać każdy jednoosobowy przedsiębiorca posiadający wpis do CEIDG, o ile nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Przywilejem dla podatników, którzy postanowili zawiesić czasowo wykonywaną działalność gospodarczą, jest odstąpienie od obowiązku składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia. »
Umowy barterowe - rozliczenie VAT w 2014 r.
Aktualizacja: 14.05.2014
Istota transakcji barterowej sprowadza się do wymiany dóbr między podmiotami, bez udziału pieniędzy, przy czym dobra będące przedmiotem tej wymiany mają dla stron porównywalną wartość. Dla tych transakcji od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady ustalania obowiązku podatkowego w VAT i dokumentowania. »
Regulamin używania samochodu służbowego - wzór 2014
Aktualizacja: 21.05.2014
Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły się zasady odliczania VAT od zakupu i kosztów eksploatacyjnych samochodów służbowych. Pracodawcy, którzy chcą odzyskiwać cały VAT, muszą zmienić dokumentację - regulamin używania samochodu służbowego i umowę o powierzeniu samochodu służbowego. »
Kary za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od samochodów
Aktualizacja: 14.05.2014
1 kwietnia 2014 r. jest dla wielu podatników wykorzystujących w ramach prowadzonej działalności samochody datą bardzo istotną. Od tego momentu zmieniło się rozliczanie podatku naliczonego od nabywanych pojazdów i wydatków związanych z ich eksploatacją. Niezastosowanie się do nowych regulacji może skutkować poniesieniem odpowiedzialności karnej skarbowej. »
Prof. Modzelewski o blokadzie zwrotów VAT
Aktualizacja: 26.11.2014
Nie trzeba było długo czekać na reakcję władz wywołaną dramatycznym spadkiem dochodów budżetowych z podatku od towarów i usług w marcu 2014 r. (tylko 6 mld zł - najniższy poziom w historii): w kwietniu faktycznie zablokowano zwroty tego podatku. Dało to pozorny efekt wzrostu dochodów budżetowych, które są różnicą między wpływami brutto a tymi zwrotami. »
Samochód firmowy do celów prywatnych - rozliczenie VAT
Aktualizacja: 14.05.2014
Od 1 kwietnia 2014 r. nadal obowiązuje zasada, że podatnik musi naliczyć VAT, gdy wykorzystał samochód do celów prywatnych, a przy jego nabyciu odliczył 100% VAT. Nie zawsze ta zasada będzie obowiązywać, nawet gdy podatnik odliczył pierwotnie 100%. »
Odliczenie VAT z duplikatu faktury
Aktualizacja: 12.05.2014
Nie ma specjalnych terminów odliczenia VAT z duplikatów faktur. Sposób rozliczenia duplikatów jest uzależniony od tego, czy faktura pierwotna wpłynęła do firmy, co zostało zaewidencjonowane w jej rejestrach. Jeśli nie wpłynęła, do odliczania VAT z duplikatu faktury stosujemy ogólne zasady odliczania VAT. »
Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT
Aktualizacja: 08.05.2014
Wątpliwości podatników VAT budzą kwestie związane ze sprzedażą towarów dostarczanych klientom kurierem. Chodzi w szczególności o określenie daty sprzedaży towaru dostarczanego odbiorcy za pośrednictwem kuriera, dokumentowanie zaliczki w przypadku, gdy termin faktycznej dostawy nie jest znany, a także możliwości skorygowania faktury w sytuacji, gdy data sprzedaży okaże się inna niż wskazana w tym dokumencie. »
Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy
Aktualizacja: 11.05.2014
Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów? »
Faktura zaliczkowa 100% - czy trzeba wystawić fakturę końcową
Aktualizacja: 06.05.2014
Nasza firma zapłaciła za towar na podstawie faktury pro forma (100% zapłaty). W związku z tym kontrahent wystawił fakturę zaliczkową. Czy teraz powinien wystawić fakturę końcową do faktury zaliczkowej? »
Pojazdy specjalne w VAT - jak interpretować przepisy
Aktualizacja: 09.07.2014
Po zmianach od 1 kwietnia 2014 r. pośród pojazdów, które zachowały status „uprzywilejowanych” w VAT, zostały wymienione pojazdy specjalne. Niestety, ich lista jest bardzo krótka w porównaniu z poprzednim stanem prawnym. W przypadku tych pojazdów nie musimy prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów ani składać zgłoszenia do urzędu. »
Dostawa lokali i budynków – obowiązek podatkowy w VAT
Aktualizacja: 21.05.2014
Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru, rozumianej jako moment rzeczywistego wydania jej przedmiotu, a nie jako przeniesienia własności za pomocą czynności prawnej. Dla prawa podatkowego - jako autonomicznej gałęzi prawa - najważniejszy jest ekonomiczny efekt wykonania usługi lub przejścia faktycznego władztwa nad rzeczą. »
Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej
Aktualizacja: 05.05.2014
Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie zmiany w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, które nie ominęły również sprzedaży komisowej. Znaczącej zmianie uległ także sposób dokumentowania wydania towarów w ramach umowy komisu. »
Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT
Aktualizacja: 29.04.2014
Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie odrębności podatkowej jednostek budżetowych. Wydawało się, sprawę rozstrzygnął w 2013 r. NSA orzekając, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT. Organy podatkowe w tej sprawie mają swoje zdanie. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?