REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - obowiązek podatkowy, Biznes i usługi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe można odzyskać

Firm mają możliwość odzyskania podatku VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe. Tak amożliwość pojawiła się w związku z wyrokiem WSA, kóry orzekł, że podatnicy, którzy wydawali wyprodukowane przez siebie towary bezpłatnie w celach marketingowych, nie musieli odprowadzać VAT.

Nowe obowiązki dla stosujących kasy rejestrujące

1 października 2013 r. podatnicy nie tylko powinni dostosować treść paragonów do przepisów nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, ale też dochować innych obowiązków wynikających z przepisów o kasach rejestrujących.

Faktura musi zawierać podstawę zwolnienia z podatku VAT

Przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT zobowiązany jest podać na fakturze podstawę prawną tego zwolnienia. A zatem, wystawiając fakturę musi pamiętać, aby uzupełnić ją o przypis potwierdzający podstawę zwolnienia z podatku VAT.

Obowiązek podatkowy - usługi transportowe i spedycyjne

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zgodnie z którą podatnicy świadczący takie usługi do końca 2013 r. mogą sami wybrać, według jakich zasad będą ustalać obowiązek podatkowy. Interpretacja ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-169/12 TNT.

REKLAMA

Usługi doradcze w kosztach podatkowych

Kiedy wydatki na usługi doradcze i prawne stanowią koszty uzyskania przychodów? Czy do kosztów można zaliczyć m.in. honoraria za opinie doradców, radców prawnych i adwokatów?

VAT przy sprzedaży w drodze licytacji komorniczej

Komornik sądowy zajął czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług maszynę, wykorzystywaną w działalności gospodarczej przez tego podatnika będącą środkiem trwałym. W drodze licytacji komornik sprzedał tę maszynę osobie trzeciej. Sprzedaż maszyny podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%. Kto powinien odprowadzić kwotę podatku należnego z tytułu tej sprzedaży, podatnik czy komornik i kto powinien wystawić fakturę dokumentującą tę transakcję?

VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje grunty niezabudowane. Grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jednak z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty budowlane. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż przedmiotowych gruntów?

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać szereg zmian w ustawie o VAT. Firmy muszą się do nich przygotować - sprawdzić procedury i interpretacje indywidualne, zaktualizować programy i zmienić zwyczaje.

REKLAMA

Kradzież samochodu firmowego - czy trzeba korygować odliczony VAT?

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupił samochód osobowy, od którego odliczył VAT w kwocie 6000 zł. Samochód został nabyty i oddany do użytku w marcu 2013 r. W dniu 15 sierpnia 2013 r. auto zostało skradzione. Fakt kradzieży został zgłoszony na policję. Czy podatnik ze względu na utratę towaru (kradzież samochodu) musi dokonać korekty podatku naliczonego, który został odliczony w związku z jego nabyciem?

Nazwy produktów na paragonie fiskalnym

Paragon musi być czytelny i umożliwiać nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Posługiwanie się nazwami na paragonie, które nie pozwalającymi na jednoznaczną identyfikację sprzedawanego produktu jest niezgodne z prawem.

Udostępnienie leasingowanych samochodów pracownikom nie podlega VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Do prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochody osobowe na podstawie zawartych w 2012 r. umów leasingu. Samochody są również wykorzystywane przez pracowników spółki do celów prywatnych, ale użytkujący je pracownicy na podstawie zawartych umów nie są obciążani kosztami ich używania. Czy nieodpłatne używanie samochodów przez pracowników dla celów osobistych podlega opodatkowaniu VAT?

Paragon fiskalny - jednoznaczna identyfikacja towarów

Podatnicy realizujący obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych muszą pamiętać o prawidłowej konstrukcji paragonu. Znaczenie ma nawet kolejność wymienianych na nim danych. Posługiwanie się nazwami nie pozwalającymi na jednoznaczną identyfikacje sprzedawanego produktu jest niezgodne z prawem.

Niższe koszty prowadzenia firmy w UE

Komisja Europejska zatwierdziła projekt, którego celem jest poprawa prowadzenia działalności gospodarczej w krajach na terenie Unii Europejskiej. Chodzi o projekt e-SENS, obniżający koszty prowadzenia biznesu poprzez wprowadzenie usług publicznych opartych na ustandaryzowanej, europejskiej infrastrukturze cyfrowej.

Świadczenie usług rolniczych - podatkowe problemy praktyczne

Świadczenie usług rolniczych przez rolników nie wchodzi w zakres działalności rolniczej w myśl ustawy o PIT, co w efekcie determinuje konieczność zarejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowania tej działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

VAT od usług świadczonych przez Kościoły

Organy skarbowe odmawiają prawa do zwolnienia z VAT usług świadczonych odpłatnie przez Kościoły i związki wyznaniowe na rzecz poszczególnych wiernych.

Służebność przesyłu a VAT

Służebność przesyłu to temat aktualnie niezwykle gorący wśród rolników. Inwestycje w odnawialne źródła energii wymagają nowych instalacji elektrycznych. W efekcie z właścicielem gruntów rolnych zostaje zawarta umowa m.in. o ustanowienie służebności przesyłu.

Utrata zwolnienia rolnika z VAT z mocy ustawy

Status rolnika ryczałtowego nie jest niezmienny w czasie. W przepisach ustawy o VAT przewidziany jest jeden przypadek, którego zajście powoduje utratę przez rolnika ryczałtowego zwolnienia z mocy prawa, niezależnie od jego woli.

Koszty przesyłki nie zawsze opodatkowane VAT

Koszty przesyłki nie zawsze muszą rodzić obowiązek podatkowy u sprzedającego. Przesyłka może odbywać się za pośrednictwem pełnomocnika, czyli kupującego. W takiej sytuacji koszty przesyłki nie będą uznane za element składowy towaru, a co za tym idzie, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Najem prywatny - kto jest zwolniony z VAT?

Według przepisów ustawy o VAT, przychody z tytułu najmu prywatnego są kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej. Wówczas właściciel staje się podatnikiem VAT. Mimo to, nie każdy wynajmujący będzie miał obowiązek naliczania i odprowadzania tego podatku.

Usługa prawnicza obniży kwotę podlegającą opodatkowaniu

Wydatki związane z korzystaniem z usług kancelarii prawnej mogą obniżyć wysokość podatku należnego. Fakt ten potwierdzają interpretacje wydawane przez Urzędy Skarbowe. Fiskus podkreśla jednak, że przedsiębiorca będzie miał obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesioną na te usługi kwotą a osiągniętymi przychodami.

Kiedy wystawić fakturę za usługi transportowe i spedycyjne

Zdaniem Ministra Finansów firmy świadczące usługi transportowe i spedycyjne mogą same wybrać moment powstania obowiązku podatkowego w VAT, a tym samym moment wystawienia faktury. Minister wydał 8 sierpnia 2013 r. interpretację ogólną w tej sprawie.

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT – usługi transportowe i spedycyjne

Do końca 2013 roku podatnicy VAT świadczący usługi transportowe i spedycyjne mają wybór momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Mogą rozpoznać ten moment albo w momencie wykonania usługi (jeżeli nie muszą wystawiać faktury) albo z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Tłumaczenia - zatrudniać czy outsourcować?

Tłumaczenia są nieodzowną częścią działalności wielu przedsiębiorstw w Polsce. Nie da się też ukryć, że profesjonalny wizerunek firmy zależy w dużej mierze od jakości i estetyki dokumentów. Co zrobić, aby efekt tłumaczenia był jak najlepszy? Można zatrudnić tłumacza na etat, albo powierzyć prace agencji translatorskiej. W obliczu decyzji, kto ma wykonywać tłumaczenia, warto rozważyć trzy elementy: ilość tekstów do tłumaczenia, ich treść oraz stopień poufności.

Podróże służbowe w kosztach uzyskania przychodów

Jeżeli usługi świadczone przez podatnika w ramach działalności gospodarczej wykonywane będą w ramach odbywanych przez niego podróży służbowych, to może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet, za czas tych podróży, do wysokości wskazanej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Dostawa terenów niezabudowanych - zwolnienie z VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego ani decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, to przy ustalaniu prawa do zwolnienia z VAT działki niezabudowanej nie należy już kierować się danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków, które były istotne w stanie prawnym obowiązującym do 31 marca 2013 r.

Czy NSA powinien mieć prawo do podejmowania uchwał na temat VAT?

Pyta prowokacyjnie profesor Witold Modzelewski w kontekście uchwał NSA dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu, obliczania proporcji i podmiotowości w VAT gminnych jednostek budżetowych.

Ponowne obliczenie proporcji w VAT dla gmin za 2012 rok

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego po podjęciu przez NSA uchwały z dnia 24 czerwca 2013 r. odmawiającej podmiotowości podatkowej gminnym jednostkom budżetowym w podatku od towarów i usług, wszystkie gminy muszą obliczyć po raz drugi proporcję za rok 2012. Jest to niezbędne, aby określić kwotę podatku naliczonego, który podlega odliczeniu w 2012 r.

Zagrożenia podczas podróży biznesowych

Podróże biznesowe staja się coraz powszechniejszą metodą uzyskiwania międzynarodowych kontrahentów i budowania pozycji na rynku. Trend ten dotyczy nie tylko dużych korporacji, ale także małych i średnich przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie wiążą się z utrzymywaniem stałych kontaktów z partnerami zagranicznymi.

Nowe wzory formularzy VAT-UE

17 czerwca 2013 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie zmieniające wzór formularzy dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2013 roku.

Odliczenie VAT od usług noclegowych

Wiele firm w ramach swojej działalności zmuszona jest do wynajmowania pokoju lub rezerwowania hotelu w innej miejscowości. Niestety, według polskich przepisów odliczenie VAT od usług noclegowych nie jest możliwe, nawet jeśli ta usługa jest ściśle związana z działalnością firmy.

W 2014 roku 1 proc. CIT na badania naukowe

Najprawdopodobniej już w 2014 roku firmy będą mogły przeznaczyć 1 proc. swojego podatku CIT na cele naukowe. Przedsiębiorstwa będą miały możliwość wyboru jednostki jaką chcą wesprzeć finansowo.

Kasy rejestrujące - obowiązek prowadzenia ewidencji

Urząd skarbowy, w ramach akcji "Weź paragon", przeprowadza w okresie wakacyjnym kontrole kas rejestrujących. Dlatego warto wiedzieć, kiedy powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz czy sytuacje losowe, takie jak awaria czy przerwa w dostawie prądu, zwalniają go z obowiązku wydawania paragonu.

Odpowiedzialność solidarna - podatek VAT

Przedsiębiorcy dość krytycznie odnoszą się do pomysłu Ministerstwa Finansów dotyczącego wprowadzenia mechanizmu solidarnej odpowiedzialnośsi nabywcy za VAT niezapłacony przez zbywcę - zawartego w projekcie ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa.

Odpowiedzialności nabywcy za długi podatkowe sprzedawcy - projekt ustawy

Nabywca będzie odpowiedzialny za nieuregulowane zobowiązania podatkowe sprzedawcy - zakłada projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej, nad którym trwają prace w Sejmie.

Terminy podatkowe - co warto wiedzieć?

Przepisy prawa podatkowego ściśle określają terminy na wypełnienie przez podatników obowiązku podatkowego. Jednak nie tylko podatnik, ale także fiskus musi się trzymać określonych terminów podatkowych.

Korekta deklaracji VAT - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał, że pozbawienie podatników podatku VAT uprawnienia do dokonania korekty deklaracji VAT jest zgodne z konstytucją.

Solidarna odpowiedzialność za zaległości podatkowe

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa, który zakłada wprowadzenie instytucji odpowiedzialności solidarnej nabywcy i sprzedawcy za zaległości podatkowe.

Kolejne zmiany w VAT i ordynacji podatkowej

2 lipca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, przedłożony przez ministra finansów. Projekt zakłada w szczególności rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w VAT i wprowadzenie odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy, w transakcjach tzw. towarami „wrażliwymi”.

Biuro rachunkowe - czym się kierować przy wyborze? (Część 3)

Przedstawiamy trzecią część poradnika dotyczącego zagadnień związanych z wyborem biura rachunkowego. Dowiedz się, jak wybrać solidne i fachowe biuro rachunkowe dla swojej działalności gospodarczej?

Deregulacja zawodu biegłego rewidenta 2014

25 czerwca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Projekt ten przewiduje zmiany zasad nabywania uprawnień biegłego rewidenta i liberalizację zasad zatrudniania biegłych rewidentów.

Jak prawidłowo stosować nazwy na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienie dotyczące obowiązku umieszczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi w sposób pozwalający na jednoznaczną ich identyfikację.

Podróż służbowa przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Okres urlopowy może motywować do pytań, czy wydatki związane z wyjazdami można ujmować w kosztach firmowych. Oczywiście, istnieje taka możliwość, ale nie dotyczy ona wyjazdów w celach osobistych, np. turystycznych. Jaki mechanizm zastosować rozliczając podróż służbową?

Wydatki na reprezentację w kosztach - korzystny wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie dotyczącej kosztów reprezentacji, zgodnie z którym wydatki poniesione na zakup usług gastronomicznych na spotkania z kontrahentami przedsiębiorstwo może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Okazjonalna sprzedaż żywności – kasy fiskalne, podatki i inne wymogi prawne

Wykonywanie przez podatnika VAT działalności gospodarczej powoduje, że realizowana przez niego sprzedaż musi być ewidencjonowana. Nawet sporadyczna sprzedaż żywności będzie czasem opodatkowana.

Nowe wzory informacji VAT-UE od 1 lipca 2013 r.

Nowe wzory informacji VAT-UE wraz z załącznikami oraz korekty VAT-UEK zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.. Zmiany mają związek z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

Przekazanie towarów do utylizacji - rozliczenie VAT

Zamierzamy pozbyć się towarów handlowych, których nie udało się sprzedać. Czy przekazanie towarów do utylizacji powoduje obowiązek naliczenia i odprowadzenia VAT?

Firmy mają problemy z utrzymaniem płynności - oceniają biegli rewidenci

Rok 2012 był jednym z trudniejszych dla polskich firm. Natomiast obecny rok może być jeszcze gorszy – uważają biegli rewidenci. Głównym problemem firm jest utrzymanie płynności finansowej.

Ograniczenia w odliczaniu VAT – także dla samochodów osobowych w leasingu

W przypadku leasingu samochodów osobowych podatnikowi przysługuje prawo do częściowego odliczenia VAT-u. W przeciwieństwie jednak do innych źródeł finansowania zakupu pojazdu, podatnik będzie miał możliwość na dodatkowe odciążenie swojego zobowiązania wobec fiskusa.

Coraz więcej firm nie płaci podatku VAT

Rośnie liczba przestępstw gospodarczych. Uczciwe firmy tracą przez szarą strefę, nieuczciwych pracowników i kontrahentów. Jedno z największych niebezpieczeństw to wejście w łańcuch firm, które nie płacą podatku VAT.

Jak wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej w firmie

Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej przeprowadzanej w jego firmie, jeżeli odbywa się ona z naruszeniem obowiązujących przepisów. Na wniesienie sprzeciwu przedsiębiorca ma trzy dni robocze od dnia wszczęcia kontroli. Jakie skutki wywołuje wniesienie takiego sprzeciwu?

REKLAMA