REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Osoby użyczające nieruchomości nie rozliczą się z fiskusem

Komisja Przyjazne Państwo chce znieść opodatkowanie przychodu osób użyczających nieruchomość. Projekt odpowiedniej ustawy został już złożony u marszałka Sejmu.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Regulacja przewiduje skrócenie ze 180 dni do 60 dni terminu na zwrot nadwyżki VAT dla podatników.

Ulga meldunkowa do likwidacji

Od 1 stycznia 2009 r. zostanie zlikwidowana ulga meldunkowa. Zarobek ze zbycia domu będzie wolny od PIT, gdy zostanie przeznaczony na inne cele. Zwolnienie obejmie tylko część dochodów, a pieniądze będzie trzeba wydać w ciągu dwóch lat.

Decyduje chwila przyjęcia sprawozdania finansowego

Wspólnik spółki jawnej ma prawo do udziału w zysku z chwilą przyjęcia sprawozdania finansowego, a więc podpisania przez wszystkich wspólników. Od tego momentu biegnie też termin przedawnienia roszczeń.

REKLAMA

Darowiznę wycenia się według wartości rynkowej

Gdy wartość darowizny nie wynika z umowy, a ustalenie ceny nabycia nie jest możliwe, jej wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.

Spółki stosujące standardy międzynarodowe będą podlegały badaniu

Od przyszłego roku wszystkie spółki sporządzające sprawozdania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości będą musiały badać i ogłaszać swoje raporty.

Znamy wysokość odsetek z tytułu nieprzekazanych składek do OFE

Wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazanych w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego wynosi 6,36 %.

Czy można odliczyć naliczony VAT od wydatków związanych z emisją akcji

REKLAMA

ZUS uruchomił własny blog

Czy będzie na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluchy?

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w tzw. dyrektywie VAT-owskiej, dopuszczając m.in. możliwość stosowania przez kraje członkowskie obniżonej stawki VAT na całe, a nie tylko jak dotąd społeczne, budownictwo oraz na pieluchy.

Za połączenia z audiotele zapłacimy więcej

Opublikowano przez MF projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych, który rozszerza katalog gier podlegających dopłatom.

Znajdą się środki na wyższe płace dla celników

Dodatkowe środki na wzrost uposażeń i wynagrodzeń przewiduje projekt uchwały modernizującej Służbę Celną.

Celnicy szybciej awansują i otrzymają nowe dodatki

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o Służbie Celnej. Znaczna część projektu dotyczy wzmocnienia organizacji Służby Celnej oraz regulacji pragmatyki służbowej.

Miejsce parkingowe z 22-proc. VAT

Sprzedaż mieszkania z podziemnym miejscem parkingowym lub garażem opodatkowana jest 22-proc. stawką VAT.

Utrata prawa do ryczałtu nastąpi od następnego roku

Podatnicy, którzy przekroczą limit przychodów wynoszący 150 tys. euro, utracą prawo do ryczałtu od następnego roku podatkowego.

Ubezpieczyciele popierają likwidację podatku Religi

Zakłady ubezpieczeniowe popierają przygotowaną przez resort zdrowia likwidację tzw. podatku Religi i zastąpienie go systemem regresowym - takie jest stanowisko Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Ustawa modernizacyjna będzie zamieniona na uchwałę

Trzy pytania do Jacka Kapicy, wiceministra finansów, szefa Służby Celnej.

Wpływ zmiany stawek PIT na dochody gmin

Odliczenia w ramach ulgi na dzieci uszczuplą w tym roku dochody samorządów o około 3 mld zł. Zmiana skali podatkowej od 2009 roku spowoduje ubytek dochodów również o 3 mld zł. Ministerstwo Finansów jeszcze nie zdecydowało, czy samorządy otrzymają rekompensatę.

Niższe odsetki za szybką spłatę zaległości podatkowych

Podatnik, który spłaci zaległości podatkowe w ciągu siedmiu dni od złożenia korekty deklaracji, zapłaci niższe odsetki za zwłokę - proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Szykują się poważne zmiany w PIT

Rządowy projekt zmian w PIT zakłada likwidację ulgi meldunkowej i modyfikację ulgi na dzieci oraz możliwość odliczania zagranicznych składek ubezpieczeniowych.

Przekazana nagroda bez podatku

Od części nagrody za wybitne osiągnięcia, którą podatnik przekaże na pożytek publiczny, nie będzie pobierany podatek dochodowy.

Koniec podatku Religi

Podatek Religi, zgodnie z którym koszty leczenia ofiar wypadków pokrywają faktycznie wszyscy kierowcy, ma zostać zlikwidowany 1 listopada br.- pisze "Parkiet".

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym

W 2009 r. będzie zlikwidowana ulga meldunkowa - przewiduje opublikowany dziś przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Spółki publiczne będą badane bardziej rygorystycznie

Nowa ustawa o biegłych nakazuje zmianę audytora po siedmiu latach. Rotacja audytorów ma zapewnić niezależność podczas badania sprawozdania finansowego. Konieczność wprowadzenia nowych wymogów dla spółek publicznych wynika z 43 Dyrektywy.

Pożyczki wyceniane po cenie rynkowej

Udzielone pożyczki zaliczone do krótkoterminowych aktywów finansowych będą wyceniane według ceny rynkowej lub innej wartości godziwej.

Od listopada kasy fiskalne dla kolejnych podatników

Od 1 listopada kolejni podatnicy będą stosować kasy fiskalne, co wynika z opublikowanego nowego rozporządzenia. Dotyczyć to będzie m.in. wynajmujących mieszkania.

Umowa o kredyt może być dowodem w postępowaniu

Podatnik, chcąc udokumentować przychody na pokrycie poniesionych wydatków, może posługiwać się zawartymi umowami o udzielonym kredycie bankowym czy pożyczkach.

Komisja wybierze członków grup mobilnych

Szef Służy Celnej powołał specjalną komisję, która zajmie się rekrutacją funkcjonariuszy celnych do mobilnych grup kontrolnych szybkiego reagowania.

Odliczanie VAT od paliwa obniży koszty przedsiębiorców

Umożliwienie przedsiębiorcom dokonywania odliczeń VAT od paliwa do samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej obniżyłoby koszty działania firm.

Łatwiej będzie tworzyć skład celny

Pozwolenie na prowadzenie składu celnego będzie wydawał naczelnik urzędu celnego. Zmiana ta uprości postępowanie.

Podatnik odzyska nadpłacony podatek

Prezydent podpisał ustawę o zwrocie nadpłaty akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu samochodu osobowego.

Prezydent podpisał ustawę o zwrocie akcyzy za samochody

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę regulującą kwestie zwrotu akcyzy za samochody sprowadzane z krajów Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

PIT-11 przez internet

Od dziś podatnicy mogą przesyłać kolejne rodzaje e-deklaracji, w tym PIT-11. Muszą mieć zaświadczenie z urzędu skarbowego i e-podpis.

Czy podpis elektroniczny będzie popularny

Mimo że podpis elektroniczny został wprowadzony już ponad sześć lat temu, jego zastosowanie jest wciąż niewielkie. Stan ten może znacząco się zmienić dzięki możliwości składania deklaracji podatkowych za pomocą internetu.

Pełna księgowość dopiero od 1,2 mln euro

Firmy, które w związku z podwyższeniem limitu przychodów zamkną księgi rachunkowe, będą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zaświadczenie uchroni od odpowiedzialności

Uzyskane przez zbywcę przedsiębiorstwa zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych uchronią nabywcę od odpowiedzialności za długi podatkowe.

Bez obowiązku informowania urzędu skarbowego o nabyciu spadku

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, która zakłada zniesienie obowiązku zgłoszenia spadku w urzędzie skarbowym.

Dla Polski korzystny byłby liniowy podatek z ulgami

Polska to jeden z nielicznych krajów w naszej części Europy, w którym nie ma podatku liniowego. Wprowadzenie podatku liniowego nie powinno ograniczać możliwości odliczania składek ZUS. W Polsce najlepszym rozwiązaniem byłby liniowy PIT z zachowaniem pewnych ulg.

Płatnicy VAT wiedzą wcześniej o terminie obowiązywania zwolnienia z kas

Trzy pytania do dr. Janusz Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, na temat rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych.

Abolicja tylko na wniosek podatnika

Umorzenie lub zwrot podatku będzie przyznawany pod warunkiem złożenia przez podatnika udokumentowanego wniosku.

Dokonując przedpłaty za produkty rolne będzie można odliczyć podatek

Podatnik dokonujący przedpłaty za nabywane produkty rolne odliczy VAT, jeżeli na fakturze wpisze dane indentyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Po pierwsze: niskie podatki

Czy reforma finansów publicznych przybliży nas do cudu gospodarczego? Autor polskich reform profesor Leszek Balcerowicz i minister finansów nie mieli w tej sprawie wątpliwości. Wczoraj spotkali się podczas kolejnej debaty zorganizowanej przez Fundację FOR i "The Wall Street Journal Polska" - dodatek do "Dziennika".

Doprecyzowano zasady wykonywania zawodu przez doradców podatkowych

Senat przyjął nowelizację ustawy o doradztwie podatkowym, która usuwa błędy legislacyjne w przepisach regulujących formy wykonywania zawodu doradcy podatkowego.

Nadzór nad zawodem biegłego zależny od ministerstwa

Ministerstwo Finansów opracowało nową ustawę o biegłych rewidentach. Projekt przewiduje utworzenie systemu nadzoru publicznego nad zawodem biegłego. Nadzór ma zagwarantować wysoką jakość badań sprawozdań finansowych spółek publicznych.

Korekta w PIT nie wpływa na 1 proc. podatku

Podatnik, który zaniży w deklaracji podatek, musi złożyć korektę i dopłacić brakującą kwotę. Korekta nie wpływa na wysokość 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Pawlak: obniżenie akcyzy nie rozwiąże problemu wysokich cen paliw

Obniżenie akcyzy nie rozwiąże problemu wysokich cen paliw, kluczowe jest obniżenie cen ropy na rynkach światowych - uważa wicepremier minister rolnictwa Waldemar Pawlak.

Cud podatkowy

Dzięki radykalnej reformie podatkowej przeciętne dochody w gospodarstwie domowym mogłyby być wyższe o 4 tys. zł rocznie. Bez obniżenia i uproszczenia podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne nie będzie u nas drugiej Irlandii - wynika z raportu przygotowanego przez fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju i firmę doradczą PricewaterhouseCoopers - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Wybrano urzędy przyjazne przedsiębiorcom

Laureatami VI edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy zostało 66 urzędów. To o sześć więcej niż w ubiegłorocznej edycji konkursu.

Powraca ulga na nianie

Resort pracy ma nową propozycję ulgi w PIT z tytułu zatrudniania niani. Z preferencji nie będzie mógł skorzystać podatnik zatrudniający pomoc domową. Nowa ulga miałaby zastosowanie po raz pierwszy w rozliczeniu podatkowym za 2008 rok.

Fiskus będzie umarzał zaległe podatki

Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła wczoraj pracę nad ustawą abolicyjną dla Polaków pracujących za granicą.

REKLAMA