REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od przyszłego roku wartość niepodzielonego zysku stanie się dochodem opodatkowanym

ZMIANA PRAWA - Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych będzie od 2009 roku wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych.

Orzeczenia dotyczące warunków złożenia skargi do sądu administracyjnego

WSA w Łodzi wydał orzeczenia dotyczące terminu składania skargi do WSA oraz opłaty za skargę wnoszona przez adwokata lub radcę parwnego.

Nowa klasyfikacja PKWiU od 2008 r.

Terminy złożenia wniosków o abolicję

ZMIANA PRAWA - Najpóźniej 6 października będą musieli złożyć wniosek o abolicję podatnicy, którzy zarabiali za granicą w 2002 roku.

REKLAMA

Ułatwienia dla byłych pracowników

ZMIANA PRAWA - Byli pracownicy wywiadu skarbowego będą mogli przechodzić do pracy w kontroli skarbowej bez konieczności przechodzenia całego postępowania kwalifikacyjnego.

Doradców z Unii czeka test umiejętności

ZMIANA PRAWA - Doradca podatkowy, który nabył uprawnienia w jednym z krajów Unii Europejskiej i Szwajcarii, a chce doradzać w Polsce, musi zdać test umiejętności.

Nie będzie dyskryminacji zagranicznych funduszy

ZMIANA PRAWA - Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych mają dostosować opodatkowanie zagranicznych instytucji finansowych do zasad obowiązujących instytucje krajowe.

Cudzoziemiec wybierze sposób opodatkowania

ZMIANA PRAWA - Podatnicy mający miejsce zamieszkania za granicą, ale zarabiający w Polsce, będą mogli wybrać opodatkowanie według polskiej skali PIT.

REKLAMA

Rząd popiera wprowadzenie ułatwień w obrocie towarami na granicy

ZMIANA PRAWA - Projekt zmian prawa celnego, który został przyjęty na posiedzeniu rządu, zakłada uproszczenia i ułatwienia w obrocie towarami z państwami nienależącymi do UE.

Zawieszenie kontroli będzie niedopuszczalne

Resort gospodarki chce zniesienia możliwości zawieszania kontroli podatkowej. Dziś taka kontrola może być zawieszona nawet na pięć lat.

Utrata ryczałtu dopiero po roku

Podatnicy, którzy w 2009 roku przekroczą limit przychodów wynoszący 150 tys. euro, utracą prawo do ryczałtu dopiero od następnego roku podatkowego.

Łatwiej będzie można przesyłać e-deklaracje podatkowe

Przedsiębiorcy będą mogli wysyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych.

Celnicy mają problemy z weryfikacją cen aut

Od momentu wejścia w życie specjalnej ustawy, regulującej zwrot akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy, w urzędach celnych tworzą się kolejki.

Obecni właściciele mieszkań skorzystają ze zwolnienia

ZMIANA PRAWA - Mimo likwidacji ulgi meldunkowej, podatnicy, którzy nabyli mieszkania w 2007 roku lub nabędą je do końca 2008 roku, nadal będą z tej ulgi korzystać.

Rodzina adopcyjna korzysta z ulgi

Całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dotyczy również przysposabiających, przysposobionych i ich zstępnych.

Wspólnik powiadomi urząd skarbowy

Wspólnicy osobowych spółek prawa handlowego będą zwolnieni z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy, pod warunkiem zawiadomienia urzędu skarbowego.

Zawieszenie działalności wstrzymuje amortyzację

ZMIANA PRAWA - Składniki majątku, które nie będą używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nie będą podlegały amortyzacji.

Ubezpieczyciele będą mogli księgować dotacje

ZMIANA PRAWA - Zmiany w rozporządzeniu o zasadach rachunkowości ubezpieczycieli umożliwią ujęcie dotacji na szkody spowodowane suszą.

Inwestor musi mieć ważne pozwolenie budowlane

By skutecznie ubiegać się o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, inwestor musi posiadać pozwolenie na budowę w momencie składania właściwego wniosku. Musi ono dotyczyć budynku mieszkalnego.

Banki wykażą więcej danych w sprawozdaniach

ZMIANA PRAWA - Banki w sprawozdaniu finansowym będą ujawniać kwoty wynagrodzeń wypłaconych firmom audytorskim.

Celnicy zostaną pozbawieni możliwości kontroli na dowód

ZMIANA PRAWA - Kontrole celne mają się odbywać po okazaniu upoważnienia i legitymacji służbowej. Dowód osobisty nie będzie mógł zastąpić legitymacji.

Będzie można zrezygnować z ksiąg

Spółki, których przychód w 2007 roku nie przekroczył 1,2 mln euro, będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wystawianie faktur w UE ma być prostsze

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie fakturowania. Nowe propozycje mają ograniczyć formalności związane z wystawianiem faktur w UE.

Podwykonawca nie korzysta ze zwolnienia

Osoba, która działa na podstawie umowy z podwykonawcą projektu finansowanego z pomocy unijnej, nie jest zwolniona z podatku dochodowego.

Skarbowcy złożyli do RPO skargę za celników

Związek zawodowy pracowników skarbowych złożył skargę do rzecznika praw obywatelskich w sprawie kilkakrotnego karania celników za to samo wykroczenie pracownicze.

Wspólnik odpowie jedynie za spółkę

Od 2009 roku wspólnicy nie będą już odpowiadali za zaległości podatkowe pozostałych wspólników, a jedynie za zaległości spółki.

Przeniesienie Polsatu na Cypr daje korzyści podatkowe

Powszechnym zabiegiem przy budowaniu wartości spółki przed jej sprzedażą jest przeniesienie tej spółki za granicę. Taki ruch ostatnio wykonał Zygmunt Solorz z pakietem udziałów Polsatu. Przy takim przedsięwzięciu zyska na podatkach.

Są wytyczne dla kontroli bagażu

Wkrótce celnicy dokonają rewizji bagażu, gdy będą podejrzewać, że podróżny przewozi towary nielegalne, na podstawie nowych przepisów.

Podatek Religi zniknie, a ceny polis OC nie spadną

Mimo zapowiedzi likwidacji tzw. podatku Religi, ceny polis OC nie spadną - twierdzi "Gazeta Prawna". Nowe rozwiązania mogą zaś spowodować spory między NFZ a ubezpieczycielami.

Nie będzie problemów z ujmowaniem rezerw

Rezerwy na świadczenia pracownicze trzeba będzie ujmować jako rozliczenia międzyokresowe.

Pomoc dla emigrantów zakładających firmy

Osoby, które wracają z zagranicy i chcą założyć własną firmę w kraju, mogą zwrócić się do doradcy podatkowego o bezpłatną poradę.

Spadkowe nieruchomości nie będą zwolnione z podatku

Przywrócenie zwolnienia z podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku lub darowizny jest mało prawdopodobne.

Przedsiębiorca po zakończeniu przerwy musi obliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego ryczałt

Podatnik po wznowieniu działalności będzie zobowiązany obliczyć i wpłacić ryczałt od przychodów uzyskanych w okresie zawieszenia.

Fiskus wezwie podatnika do zapłaty za wniosek

Siedem dni będzie miał podatnik na wpłacenie zaległej opłaty za wydanie interpretacji podatkowej.

Nie będzie dopłat akcyzy od aut

Podatnicy, którzy zawnioskują o zwrot akcyzy od auta sprowadzonego zza granicy, nie muszą się obawiać, że fiskus oszacuje wartość pojazdu i każe dopłacić podatek.

Będzie przerwa w opłacaniu ryczałtu

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik będzie zwolniony z obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nie wszystkie odsetki zaliczy się do kosztów

Nie będą kosztem podatkowym odsetki i prowizje od tej części kredytu na zakup papierów wartościowych, która nie została wydana na ten cel.

Zostanie poszerzony zakres zwolnienia z podatku

Zwolnienie z CIT dla dochodów na cele statutowe będzie miało zastosowanie do nabycia papierów wartościowych w ramach zarządzania portfelem przez TFI.

Dwa razy więcej zwrotów PIT

Podatnicy najczęściej korzystali z ulg: na dzieci, internetowej i rehabilitacyjnej. Wpłaty z 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego są rekordowe.

Zwolnienie z zapłaty karty podatkowej

Podatnik karty podatkowej w okresie zawieszenia działalności będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia.

Zostanie określony termin zwrotu opłaty

Najpóźniej po siedmiu dniach od rozpatrzenia wniosku o interpretację przepisów zwracana będzie nadpłacona opłata za wydanie interpretacji.

Nie będzie dwóch kar za zaniżenie podatku

W stosunku do osób fizycznych, ponoszących odpowiedzialność karną skarbową za zaniżenie zobowiązania podatkowego, nie będzie można ustalić 30-proc. sankcji VAT.

Fiskus będzie mógł korygować dochody przedsiębiorców

Jeżeli dochody polskiego podatnika zostaną uznane za dochody powiązanego z podatnikiem podmiotu zagranicznego, będzie dokonywana korekta dochodów tej firmy.

O zwrocie akcyzy zdecyduje średnia wartość auta

Podatnicy, którzy złożą wniosek o zwrot części akcyzy za sprowadzone z zagranicy auta, przy wyliczenia zwrotu zastosują średnią wartość rynkową samochodu.

Mniejsza opłata za wydanie interpretacji podatkowych

Za wydanie indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych fiskus pobierze od podatników 40 zł od każdego stanu faktycznego.

Senat przyjął ustawę abolicyjną

Senat przyjął przepisy, które mają usunąć skutki różnic między stosowanymi metodami unikania podwójnego opodatkowania.

Pracodawca wcześniej zaliczy w koszty wynagrodzenia i składki pracowników

Wynagrodzenia oraz składki ZUS pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym koszty te powstały.

W czasie zawieszenia firmy podatnik nie będzie składał deklaracji

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy VAT nie będą musieli składać deklaracji za okres, którego to zawieszenie dotyczy.

Urząd przyzna rację podatnikowi

Jeżeli organ podatkowy nie załatwi sprawy w pół roku od wszczęcia postępowania, zostanie wydana decyzja potwierdzająca stanowisko podatnika.

Hazardziści dofinansują budowę stadionów na Euro 2012

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić dopłaty do gier dla wszystkich uczestników gier i zakładów wzajemnych. Dopłaty te zasilą m.in. fundusz sportu, z którego będzie można dofinansować budowę stadionów na Euro 2012.

REKLAMA