REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pawlak chce zrewolucjonizować "1 procent"

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak chce, by podatnicy mogli przekazywać 2 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego - poinformował resort gospodarki we wtorkowym komunikacie.

Uczciwy podatnik nie może ponosić skutków oszustwa

Klient firmanta może mieć kłopoty, nawet gdy nie wiedział o oszustwie. Fiskus pozbawia nieświadomych podatników prawa do odliczenia VAT. Podatnik nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji oszustwa.

Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011 r.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że wprowadzenie przez rząd podatku liniowego jest możliwe od 2011 r. "Celem tego rządu jest uproszczenie i obniżenie podatków" - zadeklarował Tusk w wywiadzie dla najnowszej "Polityki".

Co trzecia skarga wnoszona przez podatnika jest zasadna

W wojewódzkich sądach administracyjnych na wydanie wyroku czeka się ok. pięciu miesięcy. Na rozpatrzenie skargi kasacyjnej przed NSA trzeba czekać ponad rok.

REKLAMA

Ulga meldunkowa czeka u fiskusa

Trzy dni zostały podatnikom na odebranie sobie ulgi meldunkowej za zeszły rok.

Ważne zmiany dla księgowych w ustawie o rachunkowości

Uproszczenie zasad rozliczania transakcji w walutach obcych, poszerzenie odpowiedzialności rady nadzorczej – to niektóre ze zmian wprowadzonych do ustawy o rachunkowości. Nowości jest sporo - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Umorzone czesne to przychód

Uczelnie wyższe za dobre wyniki w nauce zwalniają studentów z opłat za studia. Władze uczelni taką nagrodę traktują jako przychód studentów podlegający PIT. Eksperci uważają, że traktowanie umorzonego czesnego jako przychodu jest nadinterpretacją.

Co z tym podatkiem liniowym

Za trzy dni upływa termin składania rocznych zeznań podatkowych za 2007 rok. Znów, jak co roku, miliony podatników musiały przejść przez meandry formularzy PIT, załączników do formularzy i instrukcji.

REKLAMA

Nie tylko w urzędzie i na poczcie można złożyć roczny PIT

Zostały zaledwie trzy dni na złożenie zeznania PIT za 2007 rok. Zapowiedzi protestów w skarbówce i na poczcie mogą utrudnić rozliczenie z fiskusem. Można uniknąć kłopotów, korzystając np. z pomocy gminy czy urzędomatu.

Emeryci też mogą podarować 1 proc. podatku

Emeryci mogą odpisać 1 proc. podatku od swoich dochodów na cele charytatywne, ale muszą w tym celu wypełnić PIT - powiedział rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

1 proc. nie pokryje długów podatników

Przekazanie 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego nie będzie uzależnione od sprawdzania osób podatek przekazujących - obiecał premier Donald Tusk.

Więcej odszkodowań bez podatku

Odszkodowania wypłacone w wyniku zawartej przed sądem ugody będą zwolnione z podatku dochodowego.

NIP może nadać tylko właściwy urząd

Instytucja właściwości organów podatkowych jest niezbędnym elementem systemu podatkowego i jego zniesienie mogłoby mieć negatywne konsekwencje dla obrotu prawnego i gospodarczego - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Premier apeluje o przekazanie 1 procentu

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk na pięć dni przed upływem terminu rozliczenia z urzędem skarbowym zachęcił do przekazania jednego procentu z naszych należności podatkowych na konto organizacji pożytku publicznego.

Podwyższenie stawek VAT dla rolnictwa

11 kwietnia 2008 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług1), w wyniku której od 1 maja 2008 r. wzrasta stawka VAT na usługi oraz wybrane wyroby związane z rolnictwem. Do ustawy jest dołączony załącznik nr 10. Zostały w nim wymienione towary, których dostawa będzie nadal opodatkowana stawką 3%. Towary te zawierał poprzednio załącznik nr 6. Towary i usługi nie wymienione w nowym załączniku nr 10 będą opodatkowane stawką 7% lub 22%. Są to następujące towary i usługi:

Przedpłata nie wyłączy odliczenia VAT

Podatnicy, którzy zapłacili rolnikowi ryczałtowemu za zakupione produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT RR, zachowają prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W Polsce potrzebny jest podatek katastralny

Zmiany systemu opodatkowania nieruchomości w Polsce powinny opierać się na podatku katastralnym, czyli podatku, którego wysokość jest uzależniona od wartości katastralnej nieruchomości.

Nie będzie kaucji gwarancyjnej

Rozszerzenie zwolnienia przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym oraz likwację kaucji gwarancyjnej proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Zamach na darowizny

Jeśli mamy zaległości wobec fiskusa, to 1 procent naszego podatku nie trafi do potrzebujących, alarmuje "Rzeczpospolita", nazywając zalecenia resortu finansów w tej sprawie "skandalicznymi".

Korzystna zmiana umowy z Austrią

W Sejmie rozpoczęły się pracę mające doprowadzić do zmiany stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych w Austrii.

Likwidacja podwójnej zaliczki

Zaliczkę grudniową w wysokości zaliczki należnej za listopad przedsiębiorcy będą uiszczać do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Małżeński PIT nie zawsze się opłaca

Małżonkowie, którzy chcą złożyć wspólne zeznanie podatkowe, powinni dobrze się nad tym zastanowić. Wspólne rozliczenie nie jest korzystne, gdy jedno z małżonków pracowało w danym roku za granicą. Mąż i żona, którzy złożyli jeden PIT, mogą zmienić formę rozliczenia przez złożenie korekty, ale tylko do 30 kwietnia.

Protest skarbówki muszą odczuć podatnicy

Podatnicy nie szanują terminów wywiązywania się z obywatelskich obowiązków, znanych im zresztą od wielu lat.

Kontrola podatkowa nie wyłączy korekty VAT

Korekta w zakresie VAT będzie możliwa po zakończeniu kontroli podatkowej prowadzonej przez urząd skarbowy.

Ryczałt do końca roku

Podatnik utraci prawo do ryczałtu dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczy limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania.

Cała strata odliczona w pierwszym roku

Wprowadzenie możliwości rozliczania straty wstecz oraz likwidację ograniczenia wysokości odliczeń proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatkach PIT i CIT

Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch powiedziała w środę, że pracuje nad zmianami w przepisach o podatku PIT oraz CIT, które jeszcze tego dnia zaprezentuje kierownictwu resortu.

Nowa umowa z Austrią

Przy obliczaniu podatku od dochodów austriackich będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.

Specjalna ustawa ma ujednolicić procedurę zwrotu akcyzy

Sejm rozpoczyna prace nad ustawą o zwrocie nadpłaconej akcyzy na samochody osobowe. Dla ustalenia kwoty zwrotu istotna będzie wartość podobnego auta na rynku krajowym. Projekt określa zasady liczenia odsetek przysługujących podatnikowi od nadpłaconego podatku.

Budowle i budynki będą korzystniej opodatkowane

Budynki i budowle będą zwolnione z podatku od towarów i usług po pierwszym zasiedleniu. Takie zmiany w opodatkowaniu nieruchomości ułatwią podatnikom rozliczanie VAT. Nowe rozwiązania w tym zakresie dostosują obecne, niejednoznaczne prawo do regulacji Unii Europejskiej.

Skarbowcy wznawiają protest

Na ostatnie trzy dni kwietnia, czyli koniec rozliczeń PIT za 2007 rok, pracownicy skarbówki zapowiadają ostry protest. Rozliczenie z fiskusem może być utrudnione.

Zmiany w Ordynacji podatkowej zmierzają donikąd

Proponowana przez Ministerstwo Finansów zasada niewykonywania decyzji podatkowych, dopóki nie staną się ostateczne, to korzystne rozwiązanie; jednak w praktyce może to być tylko hasło - uważają eksperci Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy.

Polski Związek Lekkiej Atletyki nie płacił podatków

Polski Związek Lekkiej Atletyki ma sięgające kilkuset tysięcy złotych zobowiązania wobec urzędu skarbowego - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Nie wszystkie zasiłki zwolnione z PIT

Osoby otrzymujące świadczenia i zasiłki zwolnione z PIT nie rozliczają ich w zeznaniu rocznym, chyba że uzyskają dodatkowo inne dochody opodatkowane.

Zamiast paragonu, nowa kasa

Jest gotowe nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Żeby nie przechowywać paragonów, podatnik będzie musiał kupić nową kasę. Kupując nowe urządzenie, przedsiębiorca nie otrzyma ulgi od tego zakupu.

Fiskus szykuje się do strajku

Prawdopodobnie pod koniec kwietnia odbędzie się protest służby skarbowej. Decyzja ma być ogłoszona dzisiaj - poinformował Tomasz Ludwiński z Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność".

Pełna księgowość przy wyższych przychodach

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości zakładające podwyższenie progu do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Chlebowski: to nie koniec dyskusji o podatku liniowym

Żadne decyzje w sprawie daty wprowadzenia podatku liniowego jeszcze nie zapadły, będziemy na ten temat dyskutować - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Opublikowano zmiany w ustawie o rachunkowości

Ustawę zmieniająca ustawę o rachunkowości opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 63, poz. 393. W większości przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2009 r. i będą miały zastosowanie do sprawozdań za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku (np. dotyczące wyceny transakcji przeprowadzonych w walutach obcych).

Pytanie do ETS nie zawiesza postępowania

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że wniesienie pytania prejudycjalnego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie stanowi przesłanki zawieszenia postępowania podatkowego. To bardzo ważne orzeczenie.

Działalność rolnicza to nie działalność gospodarcza

Sprzedaż gruntów wydzielonych z gospodarstwa rolnego przez rolnika ryczałtowego nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie jest dokonywana w ramach działalności rolniczej.

Rostowski: "Nie" dla podatku liniowego w 2009 r.

Minister finansów Jacek Rostowski jest gotowy podać się do dymisji, jeśli politycy będą chcieli przeforsować złe dla budżetu projekty - pisze "Rzeczpospolita".

Składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną

Ministerstwo Finansów przypomniało, że od 1 stycznia 2008 r. funkcjonuje system e-deklaracje, który umożliwia składanie deklaracji podatkowych przez internet.

Biegłym potrzeba radykalnych i kompleksowych zmian

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej zmieniła zasady funkcjonowania biegłych rewidentów. Zmiany dotyczą m.in. ujednolicenia wymogów zawodowych stawianych biegłym w krajach członkowskich, zaostrzonych kryteriów niezależności biegłych wobec badanych jednostek, jak i powołanie niezależnego od biegłych rewidentów mechanizmu nadzoru. W związku z tym właśnie trwają prace nad zmianą ustawy o biegłych w Polsce.

Będzie łatwiej ewidencjonować rezerwy

Trwają prace nad nowym standardem, który wyjaśni zasady ujmowania w księgach i sprawozdaniach rezerw i zobowiązań warunkowych.

Gminy chcą zachować część zakładów budżetowych

Kontynuacja reformy finansów publicznych oznacza likwidację zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz wprowadzenie promes na finansowanie inwestycji i dróg.

Rewolucyjne zmiany w Ordynacji podatkowej

Ministerstwo finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Wstrzymanie wykonania nieostatecznej decyzji, zawiadomienie podatnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli - to główne założenia nowelizacji.

Wniesienie aportu bez VAT

Wniesienie aportu przez spółkę cywilną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolnione z VAT.

Dla rozliczenia podatku nie ma znaczenia, kto przewozi towar

W przypadku transakcji trójstronnych forma transportu oraz zapłaty nie mają wpływu na możliwość zastosowania procedury uproszczonej w VAT.

Sobota dniem otwartym w urzędach skarbowych

REKLAMA