REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Celnicy grożą kolejnym protestem i paraliżem kraju

Jeśli funkcjonariusze celni nie otrzymają obiecanej 500-złotowej podwyżki i prowadzone będą doraźne działania naprawcze w Służbie Celnej, czeka nas kolejny protest tej grupy zawodowej i paraliż kraju.

PSL proponuje nową ulgę podatkową na dzieci

Klub PSL złożył u marszałka Sejmu projekt ustawy o pomocy dla rodzin wychowujących dzieci. Wprowadzałby on ulgę prorodzinną w wysokości ok. 1145 złotych m.in. dla rodzin rolników, osób bezrobotnych czy rencistów.

Diety kierowców bez podatku

Kierowcom należą się diety z tytułu podróży służbowej. Diety te są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ministerstwo Finansów zastanawia się, jak odliczyć 1 proc. po korekcie zeznania

Autorzy nowych zasad przekazywania 1 proc. podatku zapomnieli, że podatnicy czasem popełniają błędy i korygują zeznanie. W ten sposób może się obniżyć kwota dla fundacji lub stowarzyszenia. Co jednak, gdy urząd skarbowy już ją przekazał? - czytamy w "Rzeczpospolitej".

REKLAMA

Dochnal pokonał fiskusa

Dyrektor warszawskiej skarbówki został pokonany w sądzie przez Marka Dochnala - pisze "Dziennik"

O opodatkowaniu akcyzą decyduje cel opałowy

WSA w Warszawie: opodatkowaniu akcyzą podlegają jedynie wyroby z załącznika do ustawy o podatku akcyzowym. Sądy w pozostałych regionach kraju: opodatkowane są także inne wyroby służące do celów opałowych. Wyrok warszawskiego sądu jest sprzeczny z wyrokami innych sądów administracyjnych.

Dodatkowe zobowiązanie stanowi zaległość podatkową

Organ podatkowy może przenieść na członka zarządu odpowiedzialność nie tylko za niezapłacony VAT, ale także za dodatkowe zobowiązanie, które stanowi zaległość podatkową.

Okres meldunku liczy się wstecz od sprzedaży

Podatnik, który był zameldowany w mieszkaniu, ale meldunek ustał przed sprzedażą, nie będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej.

REKLAMA

Nowa struktura e-deklaracji

Od wtorku 25 marca obowiązuje nowa struktura logiczna e-deklaracji na podatek od środków transportowych. Jest ona niezbędna, aby przesyłać deklaracje drogą elektroniczną.

W Grecji odlicza się wydatki od dochodu i podatku

Grecja przyznaje ulgi i odliczenia zarówno od podatku, jak i dochodu w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz z wychowaniem dzieci.

Podatek musi wpłynąć na właściwe konto

Podatnik, który dopłaca podatek wynikający z rozliczenia za 2007 rok, musi dokonać wpłaty na właściwe konto fiskusa. Resort finansów opublikował wykaz takich kont.

Nowelę VAT trzeba poprawić

Po zniesieniu kaucji VAT potrzebna będzie procedura jej zwrotu. Nowe zasady rozliczeń kwartalnych VAT nie będą korzystne dla wszystkich. Zmiany w opodatkowaniu VAT nieruchomości nie są w ogóle potrzebne.

Religa: wzrost składki o 1 proc. nie do przyjęcia

Propozycja premiera Donalda Tuska dotycząca podwyższenia składki na opiekę zdrowotną o 1 pkt proc. jest nie do przyjęcia; nie spowoduje ona zwiększenia nakładów na służbę zdrowia - uważa b. minister zdrowia Zbigniew Religa (PiS).

Od 1 maja 2008 r. będą nowe wzory formularzy PIT

Resort finansów przygotował projekt nowych deklaracji, oświadczeń i informacji dotyczących PIT. Mają one obowiązywać od 1 maja 2008 r.

Zasiłek nie pozbawia ulgi

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom dzieci otrzymujących w roku podatkowym zasiłek pielęgnacyjny niezależnie od ich wieku i uzyskiwanych dochodów.

Rodziny zastępcze nie dostaną ulgi podatkowej na dzieci

Ministerstwo Finansów odmawia objęcia rodzin zastępczych podatkową ulgą na dzieci.

Nowy projekt przekazano do konsultacji

Dyrektorzy izb celnych otrzymali do konsultacji projekt zmian w ustawie o Służbie Celnej. Nie zawiera on niektórych rozwiązań z poprzedniej wersji projektu.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług

Rząd przyjął w projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim, stawka zryczałtowanego zwrotu podatku VAT dla tzw. rolników ryczałtowych zostanie podwyższona z 5 do 6 proc.

Od starych spadków też jest podatek

W przypadku gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed fiskusem na fakt nabycia.

80 proc. podatników jeszcze nie złożyło PIT

Mimo że do rozliczenia PIT za 2007 rok zostało nieco ponad miesiąc, 80 proc. podatników jeszcze nie dopełniło tego obowiązku. Zdaniem urzędników podatnicy w tym roku i tak szybciej składają zeznania, bo korzystają z ulgi prorodzinnej. W większości urzędów skarbowych trwa akcja ostrzegawcza, która nie wpływa na rozliczenia podatników.

Rząd rozpatrzy zmiany w podatku od towarów i usług

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Projekt nowelizacji VAT nie jest oczekiwaną reformą

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w ustawie o VAT uwzględnia część postulatów przedsiębiorców, ale nie jest to jeszcze oczekiwana głęboka reforma VAT - uważają eksperci z rady podatkowej PKPP Lewiatan.

Abolicja ustawowa jest lepsza od administracyjnej

Ministerstwo Finansów chce przeprowadzić abolicję podatkową drogą administracyjną. Może to zrobić poprzez np. zaniechanie poboru podatku. Taki pomysł będzie gorszy niż ustawa.

Rozpoczęły się prace nad przyszłorocznym budżetem

Resort Finansów przedstawił projekt noty budżetowej na 2009 rok. Plany rzeczowe zadań należy przedstawić w ciągu 21 dni od ogłoszenia noty.

Spółki będą miały więcej obowiązków

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2008 rok spółki będą musiały ujawniać więcej informacji, np. o wynagrodzeniach płaconych biegłym.

Celnicy zagrożeni opcją zerową

GP dotarła do projektu zmieniającego ustawę o Służbie Celnej. Zakłada on m.in. zwolnienie i zatrudnienie na nowo wszystkich pracowników SC. Opcja zerowa zostanie przeprowadzona od 1 stycznia do końca marca 2009 r.

Ministerstwo Finansów nie chce wykonać wyroku sądu

Gdy fiskus przegra sprawę w sądzie, to zwraca pieniądze podatnikowi. Ale nie wtedy, gdy w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze

Gdy działalność zawieszona, nie trzeba płacić zaliczek

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie trzeba będzie wpłacać zaliczek na podatek ani składać deklaracji VAT.

Trzeba czekać na decyzję

Osoby, którym nie przysłano decyzji wymiarowej dotyczącej podatku od nieruchomości, podatek zapłacą po jej otrzymaniu.

Nowelizacja ustawy o służbie celnej

Sejm rozpatrzy dziś stanowisko Senatu w sprawie pilnej rządowej nowelizacji ustawy o Służbie Celnej.

Dla dobra ogółu

Ministerstwo Gospodarki zapowiada zmianę Ordynacji podatkowej. Wykonywane będą tylko ostateczne decyzje organów podatkowych, a nie jak obecnie także te, od których służy środek odwoławczy.

1 procent może nie trafić na subkonta

W rozliczeniu za 2007 rok urzędy skarbowe będą przekazywać 1 proc. podatku dla organizacji wskazanej przez podatnika. Resort finansów pozwolił na wpisywanie w zeznaniu PIT konkretnego celu przekazania 1 proc. podatku. Niektóre urzędy ignorują polecenie ministerstwa i nie chcą przekazywać informacji, np. o koncie danego dziecka.

Składki na programy emerytalne są kosztem

Opłacane przez pracodawców za pracowników składki podstawowe w ramach pracowniczych programów emerytalnych są kosztem.

Fundusze inwestycyjne zwolnione z CIT

Zagraniczny fundusz, który otrzymuje jedynie odsetki z depozytu w polskim banku, a nie sprzedaje jednostek uczestnictwa, jest zwolniony z CIT.

Podatek od nieruchomości płacimy po otrzymaniu decyzji

Jeśli nie mamy decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości, nie musimy na razie płacić jego pierwszej raty. Uregulujemy go po jej otrzymaniu i to bez odsetek - pisze "Rzeczpospolita".

Zaniechanie podatku

Minister finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych dochodów podatników PIT i CIT.

Zostało już niewiele czasu, by uzyskać prawo do e-rozliczeń

Od 1 kwietnia osoby fizyczne będą mogły rozliczyć PIT elektronicznie. Aby przesłać e-deklarację, potrzebne jest zaświadczenie ZAS-E i e-podpis. Procedura wystawienia zaświadczenia może trwać do 30 dni.

Firmy skorzystają z ulg w spłacie podatków

Rząd przygotował projekt rozporządzenia, które wprowadza możliwość skorzystania z ulg w spłacie podatków w ramach pomocy regionalnej.

Sąd: każdy jest winny połowy VAT

Gmina i firma budowlana, która zbudowała dla niej halę sportową, odpowiedzą po połowie za niedopatrzenie urzędników. Krakowski sąd uznał, że powinny podzielić się kosztami podwyżki VAT po naszym wejściu do Unii

Likwidacja 30-proc. sankcji VAT będzie działać wstecz

Projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowany przez resort finansów zakłada m.in. likwidację 30-proc. sankcji VAT. To dobre posunięcie, bo polska sankcja wzbudza wątpliwości Unii.

Sezon na PIT-y: Sprytny sposób na rozliczenie z fiskusem

Czy nadpłatę w podatku od „zwykłych” dochodów można zaliczyć na poczet podatku od dochodów z giełdy?

Nielegalna taksa turystyczna

W Małopolsce kilkadziesiąt gmin od blisko dwóch miesięcy nielegalnie pobiera od turystów opłaty za każdy dzień pobytu. Kraków i Zakopane mogą całkowicie stracić możliwość ustanawiania i pobierania taksy turystycznej - ostrzega "Dziennik Polski".

Zwrot akcyzy jest zwolniony z podatku

Ustawa o zwrocie akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy została przyjęta przez rząd. Zdaniem Ministerstwa Finansów ustawa ta pozwoli m.in. na zwolnienie z PIT otrzymywanych zwrotów. Eksperci uważają, że nadpłaty podatku były i nadal są zwolnione z podatku dochodowego.

Ulga meldunkowa przywrócona do 30 kwietnia 2008 r.

Resort finansów przedłuży termin na złożenie oświadczenia uprawniającego do ulgi meldunkowej do 30 kwietnia.

Więcej uproszczeń przy księgowaniu leasingu

W nowym krajowym standardzie rachunkowości przedstawiono dokładny sposób ewidencji księgowej leasingu, najmu i dzierżawy.

Ulga na dzieci pożera zasiłki

Pułapka podatkowej „wielkiej ulgi na dzieci”. Część biednych rodzin wychowujących dzieci nie dość, że na niej nie zyska, to może nawet stracić.

Potrzebne zaświadczenie z rejestru karnego

Składając podanie o wydanie certyfikatu księgowego, trzeba będzie złożyć informację z Krajowego Rejestru Karnego.

Więcej praw dla podatnika

Podatnik nie będzie musiał płacić podatku, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja lub prawomocne orzeczenie sądu - przewiduje projekt zmiany Ordynacji podatkowej.

Prezent dla bogatych

W przyszłym roku czeka nas liberalna rewolucja w polskim systemie podatkowym. Ludzie o najwyższych dochodach otrzymają od władzy wspaniały prezent. Dzięki obniżce podatków w portfelach wielu najbogatszych pozostaną dodatkowe tysiące, czy nawet dziesiątki tysięcy złotych - pisze "Trybuna".

Dodatek pielęgnacyjny pozbawia ulgi prorodzinnej

Zamiana zasiłku pielęgnacyjnego na dodatek pielęgnacyjny oznacza utratę prawa do ulgi prorodzinnej. Zdaniem ekspertów przepisy niesłusznie różnicują sytuację rodziców niepełnosprawnych dzieci. Prawo do ulgi zachowują rodzice dzieci, które chociaż przez część roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny.

REKLAMA