REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zlikwidowano odliczenia w Bułgarii

W związku z wprowadzeniem w Bułgarii od 1 stycznia 2008 r. 10-proc. podatku liniowego zniesiono wszystkie ulgi prorodzinne i odliczenia podatkowe korzystne dla rodzin z dziećmi oraz kwotę wolną od podatku.

Nadpłacony PIT od zbycia domu do odzyskania

Podatnik, który zapłacił już PIT od sprzedaży nieruchomości, a miał prawo do ulgi meldunkowej, może skorygować zeznanie roczne i wnioskować o zwrot nadpłaty.

Za błędy odpowiada podatnik

W internecie można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert wypełniania podatkowych zeznań rocznych. Niestety, często za niską ceną kryje się też niska jakość oferowanych usług. Jeśli internetowy doradca wypełni zeznanie nieprawidłowo, odpowiedzialność za błąd poniesie podatnik.

Rząd wprowadza podatek liniowy

Platforma Obywatelska zdecyduje się na wprowadzenie podatku liniowego - dowiedział się "Dziennik".

REKLAMA

Tymczasowo aresztowani celnicy nie będą zwalniani

Przepisy nakazujące zwolnienie ze służby celnika, który został tymczasowo aresztowany lub przeciwko któremu wniesiono akt oskarżenia, zostaną zniesione.

PiS złoży projekt zniesienia "podatku Belki"

Klub PiS złoży w Sejmie projekt dotyczący zniesienia tzw. podatku Belki - zapowiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wiceprezes PiS Aleksandra Natalli- Świat.

Rozporządzenie umożliwi aktualizację nieruchomości

Wartość nieruchomości w sprawozdaniach polskich firm jest zaniżona. Minister powinien wydać przepisy umożliwiające podwyższenie ich wartości. Poprawi to wizerunek firm u inwestorów i innych partnerów handlowych.

Zameldowanie liczy się wstecz od daty sprzedaży domu

Okres 12-miesięcznego zameldowania, potrzebny do skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, należy liczyć wstecz od daty jej zbycia - wyjaśnia resort finansów.

REKLAMA

Ulga prorodzinna trudna do rozliczenia

Najwięcej pytań podczas wczorajszego internetowego czatu dotyczyło ulgi prorodzinnej i rozliczania dochodów zagranicznych.

Wizyta premiera Liechtensteinu w Niemczech pod znakiem afery podatkowej

Wizytę szefa rządu maleńkiego Liechtensteinu w Niemczech media zapewne odnotowałyby tylko zdawkowo, gdyby nie afera podatkowa i związana z nią wymiana oskarżeń między obu krajami.

Abolicja podatkowa niezgodna z konstytucją?

Krajowa Izba Gospodarcza wyraziła wątpliwości natury konstytucyjnej, które dotyczą projektu ustawy przewidującego abolicję podatkową dla Polaków pracujących za granicą złożonego przez LiD.

Urzędnicy blokują ułatwienia dla podatników

Prace nad zmianami w ordynacji podatkowej stoją w miejscu. Urzędnicy resortu finansów nie godzą się na żadne zmiany - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Sprzedaż domu bez PIT możliwa tuż po zakupie

Akcja GP dotycząca konieczności interpretacji ulgi meldunkowej odniosła skutek. Ogólną interpretację w tej sprawie ma dziś podpisać minister finansów. Ministerialna opinia jest korzystna dla podatników i zgodna z orzecznictwem sądowym.

Brakuje urzędników do realizacji ministerialnych planów kontroli

Inspektorzy urzędów kontroli skarbowej nie potrzebują wytycznych resortu finansów do przeprowadzania kontroli. Ich zdaniem problemem jest brak urzędników, którzy te kontrole przeprowadzą.

Jest gotowy projekt ustawy modernizacyjnej

Projekt ustawy modernizacyjnej, który ma naprawić sytuację w Służbie Celnej, jest gotowy. Zawiera przepisy dotyczące wynagrodzeń, stanowisk i awansów dla celników.

Do dziś wybór uproszczeń w PIT

Do 20 lutego należy poinformować fiskusa o wyborze wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. To również ostatni dzień na zawiadomienie urzędu skarbowego o opłacaniu zaliczek w systemie kwartalnym. Z kwartalnych i uproszczonych rozliczeń korzystają także przedsiębiorcy opodatkowani 19-proc. stawką liniową.

Honorowy dawca odliczy wartość krwi

Podatnicy, którzy oddali honorowo krew na rzecz publicznej służby krwi, mogą odliczyć od swojego dochodu w zeznaniu rocznym wartość przekazanej darowizny.

Wzór na zwrot podatku może naruszać prawo

Ustawa o zwrocie akcyzy od sprowadzanych z zagranicy aut osobowych może okazać się niezgodna z konstytucją.

Trzeba będzie prowadzić księgi

Zawieszenie działalności nie zwolni z prowadzenia ewidencji. Zmiany nie odnoszą się do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli nowelizacja nie będzie uzupełniona, pojawią się problemy interpretacyjne.

Wszystkie mnożniki wzrosną o połowę

Wzrosną mnożniki służące do ustalania wynagrodzeń celników. Nie oznacza to jednak automatycznego wzrostu uposażeń funkcjonariuszy.

Będzie interpretacja do ulgi meldunkowej

Ministerstwo Finansów pracuje nad wydaniem ogólnej interpretacji podatkowej w sprawie ulgi meldunkowej. Ma być opublikowana jeszcze w tym tygodniu.

Wystąpienie rzecznika w sprawie protestu celników

Rzecznik praw obywatelskich skierował kolejne wystąpienie w sprawie akcji protestacyjnej funkcjonariuszy Służby Celnej.

Pensja niani do odliczenia

Gotowy jest projekt wprowadzający ulgę podatkową z tytułu zatrudniania niani. Osoba zatrudniająca pracowników będzie mogła pomniejszać swój dochód o wypłacane wynagrodzenia i składki. Wyrażane są obawy, że ulga może być wykorzystana do obniżania dochodu dzięki zatrudnianiu członków rodziny.

Ulgi i lewe dochody pod lupą inspektorów

Sprawdzanie e-handlu, zwolnień podatkowych czy dochodów z nieujawnionych źródeł - to tylko niektóre priorytety dla inspektorów UKS. Wytyczne zostały wydane z opóźnieniem - twierdzi "Rzeczpospolita".

W maju pierwsze zmiany w VAT

Zmiany do ustawy o VAT będą wprowadzane etapami. Pierwsza nowelizacja wejdzie w życie 1 maja 2008 r. - zapowiada resort finansów.

Fiskus kontratakuje

Przewodniczący sejmowej Komisji Przyjazne Państwo Janusz Palikot zainicjował niedawno kolejną akcję. Chodzi o zbiórkę publiczną na rzecz znanego w całej Polsce piekarza z Legnicy, zobowiązanego do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami w znacznej kwocie.

Skarbówka czeka na pisemne wyjaśnienia

Jeszcze tylko dziś związki zawodowe pracowników skarbowych czekają na przedstawienie zasad rozłożenia podwyżek w 2008 roku.

Pieniądze trzeba wpłacić do dnia złożenia PIT

Kwotę stanowiącą 1 proc. podatku należnego podatnik powinien zapłacić najpóźniej w dniu złożenia zeznania rocznego.

Pół roku na zgłoszenie spadku

Po poniedziałkowej publikacji GP posłowie złożyli w Sejmie projekt zmian do ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zmiany dotyczą terminu na złożenie oświadczenia o nabyciu spadku, uprawniającego do ulgi podatkowej. Termin ten ma być przedłużony z jednego do sześciu miesięcy i będzie więcej sytuacji, w których oświadczenia się nie składa.

A gdyby tak obniżono nam podatki...

Od lat czekamy na obiecywaną przez kolejne ekipy solidną obniżkę podatków. I nie możemy się doczekać. Postanowiliśmy więc sami je sobie obniżyć. Niestety, tylko na papierze.

Formalności celne bez papieru

Dziś wchodzi w życie decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie eliminowania papierowych dokumentów dotyczących ceł i handlu.

Dziś trzeba zapłacić podatek transportowy

Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch ratach. Pierwszy termin mija 15 lutego.

Spadki: zapłata podatku zależy od miejsca zamieszkania

Już cztery sądy administracyjne orzekły, że spadki otwarte po 12 maja 2006 r. są zwolnione z podatku. WSA w Warszawie uważa jednak, że ulga dla najbliższej rodziny obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Korzystne dla podatników wyroki zostały już zaskarżone do NSA przez izby skarbowe.

Niepewne 2 proc. darowizny

W Sejmie nie ma zdecydowanego poparcia dla poselskiej propozycji zwiększenia do 2 proc. podatku przekazywanego organizacjom pożytku publicznego.

Będzie nowy standard dotyczący zobowiązań

W kwietniu zostanie opublikowany projekt standardu rachunkowości dotyczącego rezerw, rozliczeń międzyokresowych i zobowiązań.

Ulga podatkowa dla matek zatrudniających opiekunki do dzieci

Rząd proponuje ulgę podatkową dla matek legalnie zatrudniających opiekunki do dzieci. Ale wygląda na to, że skorzystają z niej tylko najbogatsi, twierdzi "Metro".

Piekarz z Legnicy nie ewidencjonował obrotu

Zaległość podatkowa piekarza z Legnicy to 157 tys. zł, z czego 8 tys. zł to zobowiązanie VAT. Reszta długu to skutek nieewidencjonowania przychodów.

Sejmowa komisja o zmianach podatkowych

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo wysłuchała propozycji firmy audytorsko-doradczej PricewaterhouseCoopers w zakresie koniecznych zmian w prawie podatkowym.

Abolicja może okazać się niezgodna z konstytucją

Platforma Obywatelska chce wprowadzić abolicję podatkową dla Polaków pracujących za granicą. Minister finansów upoważniony zostałby do wydania rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku. Wprowadzenie abolicji może naruszyć gwarantowane w konstytucji zasady równości opodatkowania.

Skarbówka zapowiada protest

Jeśli rząd nie podejmie rozmów o reformie i podwyżce wynagrodzeń w administracji skarbowej, czekają nas blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych. Takie działania zapowiadają związki zawodowe skarbowców.

Polski fiskus nie dostanie ani grosza od UEFA

Ministerstwo Finansów przygotowuje rozporządzenie, które ma zapewnić UEFA i jej delegatom specjalne zwolnienia podatkowe związane z organizacją w Polsce piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - czytamy w "Dzienniku".

Poprawią się warunki pracy i płacy celników

Resort finansów opracował projekty rozporządzeń dotyczące czasu pracy, nadawania stopni oraz wypłacania dodatków do uposażenia celników.

Podatek od deszczu dla właścicieli dachów

Ryszard Sangajło - mimo że mieszka niedaleko ul. Deszczowej - podatku od deszczu wcale się nie boi. Ale inni właściciele domów czy supermarketów w Poznaniu już za kilka miesięcy zaczną płacić. I żadne modlitwy o suszę tutaj nie pomogą.

Przy uldze meldunkowej liczy się data zameldowania

Skorzystanie z ulgi meldunkowej uzależnione jest od faktycznego okresu zameldowania.

Od połowy 2010 roku certyfikat po egzaminie

Przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą zawarte w ustawie o rachunkowości.

Wyższe ulgi to mniej pieniędzy dla gmin

Wyliczenie skutków podwyżki ulgi prorodzinnej w postaci ubytku dochodów w gminach będzie możliwe we wrześniu 2008 r.

LiD proponuje 2 proc. podatku na cele charytatywne

Klub LiD chce, by podatnik mógł oddać 2, a nie jak dotychczas, 1 procent swego podatku na cele charytatywne. Projekt w tej sprawie trafił niedawno do marszałka Sejmu.

Zarzut przedawnienia nie zawsze jest skuteczny

W postępowaniu podatkowym nie ma możliwości powołania się na zarzut przedawnienia, gdy została już wszczęta procedura egzekucyjna.

Spółki giełdowe powinny zmieniać audytora co siedem lat

Po siedmiu latach spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską. Wymaga tego kodeks dobrych praktyk.

Dochodów zwolnionych z podatku nie wykazuje się w informacji PIT-8C

Podmioty wypłacające osobom fizycznym dotacje w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji, które są zwolnione z podatku, nie muszą wykazywać ich w informacji PIT-8C.

REKLAMA