REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ryczałtowcy kończą PIT-owanie

W czwartek 31 stycznia mija termin, w którym setki tysięcy małych firm opłacających tzw. ryczałt ewidencjonowany powinny się rozliczyć z fiskusem z podatku za 2007 r. - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Pracownik nie płaci PIT od szkolenia

Interpretacje podatkowe, które nakazują płacić pracownikom PIT od wartości szkoleń prowadzonych przez firmy bez akredytacji oświatowej, naruszają prawo.

Dziś mija termin złożenia deklaracji

Jeszcze tylko dziś można złożyć deklaracje dotyczące rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok. Dotyczy to nie tylko niektórych osób fizycznych, ale także prawnych.

Zapadają rozbieżne wyroki o podatku od starych spadków

Wczoraj WSA w Warszawie uznał, że spadki otwarte po 12 maja 2006 r., a przed 1 stycznia 2007 r., są opodatkowane. Niedawno WSA w Bydgoszczy zajął całkowicie odmienne stanowisko w tej samej kwestii. Wszystko wskazuje na to, że orzecznictwo powinno być ujednolicone przez Naczelny Sąd Administracyjny.

REKLAMA

Szybkie zmiany w VAT są niezbędne

Tworzenie nowej ustawy o VAT czy jej nowelizowanie - to pytanie, które już od 2004 roku zadają sobie podatnicy i eksperci podatkowi. Opinie na temat są podzielone. Jednak zgoda panuje co do jednego - zmiany w podatku od towarów i usług są niezbędne. Potrzeba czytelniejszych regulacji, które będą zrozumiałe dla podatników i nie będą wymagały ciągłych interpretacji ze strony fiskusa.

Podwyżki dopiero po proteście

Każdy celnik dostanie przeciętnie po 500 zł podwyżki. Środki zostaną uruchomione po zakończeniu protestu - zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski.

LiD proponuje abolicję podatkową oraz zmiany w ustawie o VAT

LiD zgłosił w Sejmie projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego Polacy pracujący za granicą w latach 2002-2006, w tym zatrudnieni w Anglii i Irlandii, będą zwolnieni z zapłaty podatku w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą.

Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28

Jutro upływa termin złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-28. Obowiązek ten dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz muszą wypełnić uzyskujący przychody zarówno z pozarolniczej działalności, jak i z najmu.

REKLAMA

Będzie weryfikacja audytu w instytucjach państwowych

W dwunastu wybranych instytucjach państwowych zostanie przeprowadzona weryfikacja i ocena audytu wewnętrznego.

Niższe opłaty za skargi sądowe

Przyjęta wczoraj uchwała Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego jest korzystna dla podatników. Do obliczenia wpisu w sprawach podatkowych należy przyjmować tylko kwotę zakwestionowaną w skardze. Podatnicy, którzy nie zgadzają się tylko częściowo z decyzją organów podatkowych, zapłacą niższe wpisy od skargi.

Nie będzie porozumienia bez powrotu do pracy

Jacek Dominik wzywa celników do powrotu do pracy. Bez tego porozumienie piątkowe nie będzie realizowane. Funkcjonariusze chcą rozmawiać z MF i rządem. Bez rozmów do pracy nie wrócą.

Bezrobotni nie zapłacą PIT od pieniędzy na dzieci

Osoby bezrobotne otrzymujące zwrot kosztów z Funduszu Pracy na opiekę nad dzieckiem lub osobą zależną nie będą musiały płacić od tych pieniędzy podatku.

Trzy dni na złożenie deklaracji

Do 31 stycznia proboszcze i wikariusze muszą złożyć deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Premier Donald Tusk - celnicy są ofiarami wieloletnich zaniedbań

Na konferencji prasowej, po spotkaniu z celnikami w Białej–Podlaskiej Premier Donald Tusk zapewnił, iż w trybie pilnym przygotowana zostanie ustawa modernizacyjna, która postawi Służbę Celną w pozycji zbliżonej do innych służb mundurowych. Ponadto przygotowane zostanie rozporządzenie Ministra Finansów, które zapewni wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zmienią się zasady egzaminów

Zmienią się zasady zdobywania certyfikatów audytora wewnętrznego Międzynarodowego Instytutu Audytorów Wewnętrznych (IIA). Egzaminy będą przeprowadzane za pomocą komputerów.

W czwartek mija termin złożenia deklaracji IFT-3R

Do 31 stycznia podmioty wypłacające należności odbiorcom niemającym w Polsce miejsca zamieszkania powinny sporządzić deklarację IFT-3R.

Bez gwarancji udzielonych przez rząd protest celników będzie kontynuowany

Dopóki rząd nie zagwarantuje na piśmie spełnienia postulatów służby celnej ani nie przedstawi harmonogramu ich wdrażania, protest celników będzie trwał. Z dnia na dzień przystępuje do niego coraz więcej funkcjonariuszy.

Szkolenie od szefa to przychód pracownika

Wolne od PIT jest dofinansowanie przyznane przez pracodawcę pracownikowi na dokształcanie. Zdaniem fiskusa, aby zwolnienie obowiązywało, szkolący musi posiadać akredytację ministra edukacji. Gdy szef opłaci szkolenie w placówce bez akredytacji, wartość kursu będzie przychodem pracownika.

Wnioski trzeba złożyć do końca stycznia

31 stycznia upływa termin składania przez przedsiębiorców wniosków o zawieszenie poboru cła na towary, które mogą zostać objęte 0-proc. stawką celną od 2009 roku. Wnioski w tym zakresie trzeba składać do Ministerstwa Gospodarki.

Zmiana interpretacji nie może mieć negatywnych skutków dla podatników

Zastosowanie się przez podatnika do interpretacji przed jej zmianą nie może mu szkodzić - wyjaśnia Ministerstwo Finansów

To samo zdarzenie gospodarcze powinno być jednakowo oceniane w każdym postępowaniu

Nie jest dopuszczalne, żeby jedno zdarzenie gospodarcze było różnie oceniane dla celów dwóch postępowań podatkowych w zakresie różnych podatków.

Wysoki podatek dochodowy w Holandii obniżają liczne ulgi

Od zarobków osiąganych w Holandii trzeba płacić PIT według progresywnej skali podatkowej. Najwyższa stawka sięga nawet 52 proc. Obciążenia podatkowe można jednak zmniejszyć, korzystając z licznych ulg i odliczeń.

Przeniesienie własności lokalu bez podatku

Jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z określonymi w ustawach zasadami, to nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT z tytułu realizacji takiej umowy.

Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość

Zwiększenie do 1,2 mln euro progu przychodów, obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Zdrożeją papierosy i prąd

Harmonogram prac rządu przewiduje, że do końca marca Ministerstwo Finansów ma zająć się nową ustawą akcyzową. Główne zmiany dotyczą opodatkowania papierosów, energii elektrycznej oraz przeniesienia stawek do ustawy. Nie można wykluczyć, że w konsekwencji tych zmian będzie trzeba płacić więcej za prąd i papierosy.

Odprawy wewnątrz kraju

Trudna sytuacja na granicy wschodniej spowodowała, że Ministerstwo Finansów zaleca dokonywanie odpraw celnych wewnątrz kraju.

Janusz Palikot ratuje piekarza z Legnicy

Przewodniczący sejmowej komisji "Przyjazne Państwo" Janusz Palikot zapowiada zbiórkę publiczną dla piekarza z Legnicy, który rozdawał ubogim chleb za darmo i teraz musi zapłacić fiskusowi ponad 230 tys. zł zaległego podatku.

W bilansie nie trzeba uwzględniać wartości odsetek od należności

Jeżeli spółka nie zamierza dochodzić od kontrahenta odsetek od należności przeterminowanej, to nie musi ich wartości uwzględniać w bilansie.

Palacze pasują, fiskus nie traci

Sprzedaż papierosów w Polsce spadła w minionym roku do 69,8 mld sztuk, informuje "Puls Biznesu". To o 2,5 mld sztuk mniej niż sprzedano rok wcześniej, podaje Krajowy Związek Przemysłu Tytoniowego (KZPT).

Małżonkowie i wspólnicy złożą więcej wniosków

O interpretację podatkową mogą wystąpić m.in. małżonkowie lub wspólnicy spółki osobowej. Jednak wniosek o interpretację nie przewiduje możliwości złożenia go przez więcej niż jednego podatnika. W konsekwencji mąż i żona lub wspólnicy w tej samej sprawie muszą składać kilka wniosków.

Nie od wszystkich premii pieniężnych można odliczyć VAT

Odliczenie VAT z faktury dokumentującej otrzymaną premię pieniężną możliwe jest tylko wtedy, gdy udzielenie premii zostaje uznane za czynność opodatkowaną tym podatkiem.

Certyfikat księgowy tylko po zdaniu egzaminu

Przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą w ustawie o rachunkowości.

Firmy walczą o prawo do zwrotów z odsetkami

Władze celne kwestionują prawo do oprocentowania z tytułu opóźnionego zwrotu podatku - pisze "Rzeczpospolita". Czy firmy chemiczne, tytoniowe i paliwowe stoją na straconej pozycji?

Zmiana opodatkowania usług finansowych

Dyrektywa 112 uniemożliwia firmom odliczanie VAT od usług finansowych i ubezpieczeniowych. Przepisy mają się zmienić za dwa lata.

Roczne sprawozdania do marca

Do 31 marca audytorzy wewnętrzni jednostek sektora finansów publicznych muszą złożyć do Ministerstwa Finansów sprawozdania z wykonania planów audytu wewnętrznego za 2007 rok.

LiD chce zniesienia podatku od darowizn na cele charytatywne

Klub LiD złoży w Sejmie projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje zwolnienie z VAT darowizn na cele charytatywne - poinformował w środę Wojciech Olejniczak.

Do 2010 roku sprzedaż domów z 7-proc. VAT

Domy i mieszkania, niezależnie od ich powierzchni, będą korzystały jeszcze przez trzy lata z preferencyjnej stawki VAT. Stosowanie obniżonego opodatkowania umożliwia decyzja Unii Europejskiej i rozporządzenie ministra finansów. Usługi związane z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej objęte są natomiast 22-proc. stawką podatku.

Za błędy w wykazie zapłacą darczyńcy

Wykaz organizacji, na które można przekazać 1 proc. podatku, zawiera błędy - alarmuje "Rzeczpospolita". Nasze darowizny zamiast na szczytny cel mogą trafić do organizacji z branży tytoniowej czy spirytusowej.

Skarbowcy narzekają na resort

Urzędnicy skarbowi uważają, że szukanie oszczędności w skarbówce bez reformy Ministerstwa Finansów jest irracjonalne. Są też niezadowoleni z kierowania organami podatkowymi i celnymi przez resort.

Adwokaci chcą korzystać ze zwolnienia podatkowego

Naczelna Rada Adwokacka zaproponowała, aby każdemu adwokatowi, który świadczy nieodpłatnie pomoc prawną, przysługiwało z tego tytułu zwolnienie z VAT i PIT do wysokości 5 tys. zł.

Kwartalne raporty audytorów

Od 2008 roku audytorzy wewnętrzni m.in. ministerstw lub urzędów skarbowych i celnych (podsektora rządowego) nie muszą już składać miesięcznych raportów, tylko kwartalne.

Pełnomocnictwa sprzed 2007 roku fiskus odrzuca

Od początku 2007 roku pełnomocnicy mogą podpisywać deklaracje za podatników. Eksperci uważają, że organy podatkowe nie mają prawa żądać nowych upoważnień. Raz wystawione pełnomocnictwo obowiązuje aż do momentu odwołania.

Przeliczanie transakcji będzie łatwiejsze

Zasady przeliczania operacji w walutach obcych zostaną ujednolicone z przepisami prawa podatkowego - przewiduje nowelizacja ustawy o rachunkowości.

Mimo błędu naczelnik przekaże 1 proc. podatku na organizacje

Naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1 proc. podatku dla wybranej przez podatnika organizacji charytatywnej, nawet gdy popełni on błąd w jej nazwie lub numerze KRS.

Trzeba być bogatym, by skorzystać z ulgi

Z coraz większą krytyką spotykają się przepisy dotyczące ulgi podatkowej na dzieci. Pojawiają się pomysły, aby ją zmienić albo zastąpić świadczeniami socjalnymi - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Korekty w ratach dla techników dentystycznych

Technicy dentystyczni od 2008 roku nie mogą odliczać VAT. W związku z tym będą mogli korygować VAT naliczony od ruchomości przez kolejne dwa lata, a od nieruchomości przez cztery lata.

O stawkach PIT i reformie prawa

Podczas debaty budżetowej w Senacie minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział utrzymanie w 2009 roku dwóch stawek PIT w wysokości 18 i 32 proc. Minister obiecał także dalsze obniżanie stawek podatkowych w następnych latach.

Dla małżonków jeden limit

Przepisy nie dają podstaw do przyznania każdemu z małżonków osobnego limitu dającego prawo do niższego ryczałtu. Przy rozliczaniu przychodów z najmu mieszkania kwota stanowiąca równowartość 4 tys. euro dotyczy obojga małżonków. Zdaniem niektórych ekspertów, jeden limit dla małżonków może budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją.

Przejazdu taksówką nie wolno potwierdzić paragonem

Przejazdów taksówką nie można ująć w księdze podatkowej, gdy wydatek potwierdza tylko paragon fiskalny.

Będzie nowa ustawa akcyzowa

Plan prac Rady Ministrów na I półrocze 2008 roku przewiduje zmiany w podatkach, przede wszystkim w akcyzie.

REKLAMA