REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do wniosku trzeba dołączyć kwestionariusz samooceny

Przedsiębiorcy, którzy będą ubiegać się o certyfikat upoważnionego podmiotu gospodarczego, muszą dołączyć do wniosku kwestionariusz samooceny firmy.

Rok względnego spokoju podatkowego

Przypadający dziś ostatni dzień roku kalendarzowego skłania do zastanowienia się, jaki był ten mijający 2007 rok w sferze podatków? Otóż w kończącym się właśnie roku wystąpiła od dawna niespotykana sytuacja - nie było radykalnych zmian w podatkach dochodowych ani nawet ich zapowiedzi.

Urząd musi tłumaczyć dokumenty

Organy podatkowe, które skierowały wezwanie o uzupełnienie braków formalnych do holenderskiej spółki, powinny zadbać o tłumaczenie dokumentu.

Udostępnienie dokumentów podatkowych komornikom

Obowiązują już zmienione przepisy Ordynacji podatkowej oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

W Holandii wypłacany jest zasiłek rodzinny

Rząd holenderski, mając na uwadze pomoc rodzinie, proponuje wypłacanie zasiłku rodzinnego, którego wysokość zależy od liczby i wieku dzieci.

Także stare spadki zwolnione są z podatku

Spadki otwarte po 12 maja 2006 r. również zwolnione są z podatku od spadków. Zwolnienie dotyczy nabywanych spadków przez członków najbliższej rodziny. Jeśli fiskus kwestionował zwolnienie, można odwoływać się od takiej decyzji.

Darowizny tylko do 31 grudnia

Do 31 grudnia trzeba przekazać darowizny, które będą uprawniały do dokonania odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym za 2007 rok.

Od nowego roku zmiany w VAT-R dotyczącym rejestracji

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie VAT.

Potwierdzenie nie jest konieczne

Jeśli korekta faktury nie obniżała obrotu i została złożona w tym samym miesiącu co faktura pierwotna, podatnik nie musi posiadać potwierdzenia otrzymania korekty.

PIT przesyłamy elektronicznie

Osoby fizyczne będą od 1 kwietnia 2008 r. przesyłać zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38 drogą elektroniczną. Od 1 stycznia podatnicy mogą występować do urzędów skarbowych o niezbędne zaświadczenia do składania e-deklaracji. Za przyznanie elektronicznego podpisu, który umożliwia składanie zeznań elektronicznych, trzeba zapłacić.

Wyższy limit już w 2008 roku

Już w 2008 roku może zacząć obowiązywać nowy, wyższy limit zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Dane na płytach zastąpią paragony

Zmiana prawa - Pięcioletni okres przechowywania paragonów fiskalnych skrócony do roku, a docelowo przechowywanie danych w formie elektronicznej, to pomysł na uproszczenie obowiązków podatkowych.

Nowy kłopot dla płatnika

Do końca stycznia 2008 r. płatnicy muszą złożyć deklarację roczną PIT-4R do właściwego urzędu skarbowego. Nowy druk zastąpił składane w ciągu roku deklaracje miesięczne na zaliczki pobierane za pracowników. Nie uprościło to rozliczeń, bo w deklaracji PIT-4R podaje się dane z poszczególnych miesięcy roku.

We Włoszech ulgę prorodzinną odlicza pracodawca

Włoski system podatkowy przyznaje podatnikom tzw. ulgę prorodzinną, o wysokość której pracodawca może obniżyć wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Nadużycia podatkowe w Unii

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do koordynacji stosowanych przez nie rozwiązań dotyczących nadużyć podatkowych.

Zwrotowi podlega cały podatek źle naliczony

Nieprawidłowe naliczenie VAT, powstałe przez niewłaściwą interpretację przepisów przez fiskusa, daje możliwość odzyskania podatku. Zwrotowi powinna podlegać cała kwota omyłkowo zapłaconego VAT.

Będzie jeden system informatyczny

Parlament Europejski zgodził się na wprowadzenie jednego celnego systemu informatycznego. Usprawni on przepływ towarów w UE.

Można przekazać 1 proc. podatku wybranemu dziecku?

W sukurs rodzicom walczącym o pieniądze z 1 proc. podatku na leczenie swoich dzieci przyszedł departament pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej - informuje
"Gazeta Wyborcza".

Negatywna ocena stawek akcyzy

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) negatywnie ocenia przedstawiony przez ministra finansów projekt zmian stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe.

Fiskus nie jest uprzywilejowany

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego organy podatkowe nie będą mogły korzystać z przywileju zaspokajania swoich roszczeń z hipoteki przymusowej przed hipotekami zwykłymi ustanowionymi wcześniej.

Spadki z 2006 roku bez zwolnienia

Nabycie spadku następuje w momencie śmierci spadkodawcy. Jeśli więc spadkodawca zmarł w 2006 roku, to spadkobiercy nie przysługuje zwolnienie w podatku od spadków.

Nowe zasady poboru opłaty miejscowej

Rząd przyjął wczoraj rozporządzenie w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

Ryczałt: przekroczenie limitu pozbawia prawa do podatku liniowego

Podatnik, który straci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi rozliczać PIT na zasadach ogólnych. Od 2008 roku utrata ryczałtu w trakcie roku będzie skutkować opodatkowaniem tylko według skali progresywnej. Przedsiębiorca nie będzie miał prawa do liniowego PIT i wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

PIT-y w sieci na prima aprilis?

Od 1 kwietnia 2008 r. będziemy mogli wysyłać internetem do urzędów skarbowych roczne zeznania podatkowe PIT - zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów - pisze "Gazeta Wyborcza"

Zakład pracy uwzględni ulgę na dzieci

Podatnicy, którzy roczne obliczenie podatku powierzą płatnikowi, zachowają prawo do skorzystania z ulgi rodzinnej w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Podatek od deszczu? Wpadli na to w Gliwicach

Gliwiczanie pracowicie mierzą dachy i podwórka. Po co? Żeby wiedzieć, ile zapłacą za deszczówkę, która spadnie na ich posesje.

Urząd powinien wydać nową decyzję

Organ podatkowy, który zostanie zawiadomiony o zmianach w prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, powinien wydać nową decyzję określającą wysokość miesięcznej zaliczki na podatek.

Procedura uproszczona będzie nadal stosowana

Certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) nie będzie miał wpływu na stosowanie procedury uproszczonej. Status ten będzie też niezależny od instytucji agenta celnego.

Fundusze źle naliczają PIT

Niektóre towarzystwa funduszy inwestycyjnych nie kompensują zysków i strat w funduszach parasolowych. W wyniku tego inwestorom nieprawidłowo naliczany jest podatek dochodowy od osiąganych zysków. Podatnicy, którym płatnik zawyżył podatek, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty.

Konkubenci skorzystają z ulgi na dzieci

Ulga rodzinna przysługuje podatnikom wychowujących w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci, niezależnie od pozostawania rodziców w związku małżeńskim.

Nowy standard rachunkowości przetłumaczono na język polski

Ministerstwo Finansów opublikowało w języku polskim nowy międzynarodowy standard rachunkowości, który dotyczy segmentów działalności.

Elektroniczny wydruk potwierdza opłatę skarbową

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, dowodem wniesienia opłaty skarbowej może być także wydruk potwierdzający dokonanie internetowej operacji bankowej.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt dotyczący składów podatkowych

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia składów podatkowych.

Doradcy podatkowi pracują nad zmianami

Doradcy opracowują propozycje zmian w ustawie o doradztwie podatkowym. Zwiększenie zakresu tajemnicy zawodowej upodobni ich do radców prawnych. W maju zapadnie decyzja dotycząca samodzielności regionalnych oddziałów.

1 proc. z podatku na partie polityczne?

PO ma nowy pomysł na finansowanie partii politycznych - zamiast dotacji z budżetu dobrowolne wpłaty podatników. Polacy mogliby sami decydować o przekazaniu 1 proc. podatku wybranej partii, informuje "Newsweek".

Ważne jest miejsce położenia nieruchomości

W przypadku nabycia nieruchomości położonych na obszarze działania jednego urzędu skarbowego właściwy do załatwiania spraw podatkowych będzie organ według miejsca położenia nieruchomości.

Trzeba zmienić ewidencję leasingu

Firmy, których sprawozdania finansowe będą badane, muszą zacząć klasyfikować dla celów księgowych umowy leasingu według ustawy o rachunkowości.

Ulga urosła, ale ceny mieszkań nie dogoni

"Gazeta Wyborcza": Minister finansów oficjalnie potwierdził nasze informacje sprzed niemal miesiąca: w 2008 r. limit ulgi odsetkowej pójdzie wyraźnie do góry.

Na każde dziecko ulga w wysokości 1145,08 zł

Wypełniając zeznanie podatkowe, rodzice będą mogli odliczyć od podatku ulgę na dzieci. Za 2007 rok na każde dziecko przysługuje ulga w wysokości 1145,08 zł.

Ministerstwo Finansów opublikowało nowe broszury PIT

Resort finansów opublikował na swojej stronie internetowej nowe broszury informacyjne, które mają pomóc podatnikom przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 rok.

W Hiszpanii ulgi na dzieci wspierają młodych rodziców

System podatkowych ulg prorodzinnych w Hiszpanii skierowany jest głównie do młodych rodziców. Już przy jednym dziecku mogą odliczyć od dochodu 1,8 tys. euro.

Doradcy podatkowi będą mogli tworzyć spółki

Implementacja dyrektywy usługowej UE umożliwi doradcom podatkowym prowadzenie działalności w formie spółek komandytowo-akcyjnych.

Opublikowano projekt standardu dotyczący leasingu

Wczoraj resort finansów opublikował projekt Krajowego Standardu Rachunkowości - Leasing, najem, dzierżawa.

Bartery nieopłacalne już od 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zacznie obowiązywać nowa definicja wartości rynkowej w VAT. Konsekwencją tej zmiany mogą być problemy z rozliczaniem barterów związane z określaniem podstawy opodatkowania. Bartery mogą stać się nieopłacalne, bo organy podatkowe łatwiej będą mogły kwestionować wartość zawieranej umowy.

Więcej objaśnień do wniosku o zwrot VAT

Resort finansów przygotował zmiany w przepisach o zwrocie podatku od towarów i usług podmiotom zagranicznym, które mają dostosować nasze przepisy do regulacji unijnych.

System ECS zastąpi Celinę

Ministerstwo Finansów przypomniało, że 1 stycznia 2008 r. służba celna zaprzestanie przyjmowała zgłoszeń wywozowych w systemie Celina.

Sprowadzane auta z akcyzą

Także od samochodów sprowadzonych z innych krajów Unii Europejskiej, które mają mniej niż dwa lata, trzeba zapłacić podatek akcyzowy.

Jedna firma, dwa zeznania roczne

Ryczałtu nie mogą płacić podatnicy, których obroty w 2007 roku przekroczą równowartość 150 tys. euro. Od 2008 roku, gdy limit zostanie przekroczony w jednym miesiącu, od następnego trzeba rozliczać się na zasadach ogólnych. W konsekwencji podatnicy będą zmuszeni złożyć nawet dwa zeznania roczne: dla ryczałtu i zasad ogólnych.

Ulga na starość zachętą do oszczędzania

Wprowadzenie ulgi na starość pozwoliłoby każdemu podatnikowi PIT odpisać od podstawy opodatkowania określoną kwotę oszczędności na przyszłą emeryturę.

Ministerstwi Finansów przygotowało projekt rozporządzenia ws. obniżonych stawek VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które pozwoli od 2008 roku dalej stosować obniżone stawki VAT, m.in. na gastronomię i książki.

REKLAMA