REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Efekty zwalczania wyłudzeń VAT w Polsce

Wyłudzanie VAT z budżetu państwa na masową skalę stało się niemal niemożliwe - mówił 15 marca 2019 r. w Sejmie wiceminister finansów Filip Świtała. Poinformował, że zgodnie z szacunkami MF 2018 rok zamknął się luką w VAT w wysokości - 1,1 proc. PKB.

Stawka VAT na napoje owocowe - wyjaśnienia KUPS

Stowarzyszenie Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) odniosło się do projektu nowej matryca VAT, nad którym rozpoczęły się prace w Sejmie. Zgodnie z projektem proponuje się podwyższenie stawki VAT na napoje owocowe zawierające minimum 20 proc. lub więcej soku w składzie.

Ustawa o kasach fiskalnych online w komisji finansów

Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych online mają ograniczyć szarą strefę, ponieważ tego rodzaju kasy automatycznie będą przekazywać dane do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe kasy mają być wprowadzane stopniowo w latach 2019-2022. Z powodu złożenia poprawek projekt noweli w tej sprawie ponownie trafił pod obrady sejmowej komisji finansów.

Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych 2019 - trwają prace w Sejmie

13 marca 2019 r. sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami wraz z poprawkami, przygotowanymi głównie przez sejmowych legislatorów. Ministerstwo Finansów obiecało analizę regulacji, które budziły kontrowersje. Projekt dostosowuje polskie regulacje do przpisów unijnych.

REKLAMA

Ustawa o prostej spółce akcyjnej (PSA)

Ustawa o prostej spółce akcyjnej (PSA). Projekt dotyczący prostej spółki akcyjnej to ostatnia zmiana z tzw. pakietu 100 zmian dla firm. Ustawa wprowadzająca nowy rodzaj spółki trafiła już do Sejmu. Zakłada się, że projektowane regulacje miałyby wejść w życie na początku 2020 r.

Nowa matryca stawek VAT już w Sejmie

Wiceminister finansów Filip Świtała przedstawił w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT podczas pierwszego czytania. Zaznaczył, że w ostatnich latach priorytetem resortu było uszczelnienie systemu podatkowego, zwłaszcza VAT, i poprawa ściągalności tego podatku. Część proponowanych zmian ma zacząć obowiązywać już od 1 czerwca 2019 r.

Prostym językiem do podatnika

Stosowanie w korespondencji z podatnikami prostego języka i zaprzestanie straszenia procedurą egzekucyjną przyniosło w urzędzie skarbowym w Zielonej Górze istotną poprawę ściągalności podatków. To tylko jeden z przykładów na pozytywne efekty uproszczenia języka administracji.

JPKatastrofa: czyli o „szkodliwych” poglądach głoszonych w dobrej sprawie

Od trzech lat ktoś (kto?) przekonuje polityków, że wystarczy „zcyfryzować podatki” i dać zarobić firmom informatycznym (kosztem rządu i podatników), a dochody podatkowe będą rosnąć jak na drożdżach.

REKLAMA

Nowa Ordynacja podatkowa w II połowie 2020 roku?

Wiceminister finansów Filip Świtała poinformował, że resort finansów robi wszystko, by nowa ordynacja podatkowa została uchwalona w trakcie bieżącej kadencji Sejmu. Projekt nowej ordynacji podatkowej w ciągu najbliższych tygodni będzie akceptowany przez Radę Ministrów. Planowanym terminem wejścia w życie nowych przepisów jest 1 stycznia 2020 r. ale zdaniem ministra Świtały nie jest wykluczone, że nowa Ordynacja podatkowa zacznie obowiązywać w drugiej połowie 2020 roku, jeśli potrzeba będzie więcej czasu na przygotowanie się podatników do tych zmian.

Czarna lista rajów podatkowych - 10 nowych jurysdykcji

Rada Unii Europejskiej podjęła 12 marca 2019 r. decyzję o rozszerzeniu czarnej listy rajów podatkowych o 10 kolejnych jurysdykcji. Nowymi rajami podatkowymi na tej liście są: holenderska karaibska wyspa Aruba, Barbados, Belize, brytyjskie terytorium zamorskie Bermudy, Fidżi, Wyspy Marshalla, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Vanuatu i Dominika.

XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego „Co nowego w Ordynacji Podatkowej - reforma ogólnego prawa podatkowego”

W dniach 23-24 marca 2019r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego pod tytułem „Co nowego w Ordynacji Podatkowej - reforma ogólnego prawa podatkowego” organizowana przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zmiany w VAT 2019 - jeden wykaz podatników VAT

Rada Ministrów przyjęła 12 marca 2019 r. projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje utworzenie jednego wykazu podatników VAT. Wśród danych o firmach znajdą się m.in. ich numery kont, na które powinny być dokonywane przelewy. Od 2020 roku przelewów przekraczających kwotę 15 tys. zł, realizowanych na rachunki inne niż wskazane w wykazie nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Celem tych zmian - jak podkreśliło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu - jest dalsze uszczelnienie systemu VAT oraz ograniczanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT. Podatnicy będą np. mieli możliwość prześledzenia całej historii rejestracji kontrahentów dla celów VAT.

Obowiązkowy split payment pod koniec 2019 r.

Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział, że realny termin wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT (MPP), czyli split payment w niektórych branżach, to „nie wcześniej niż na koniec tego roku”.

„Sprzedam koszty VAT - sprzedam faktury” - MF ostrzega

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa monitorują publikowane w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosztów firmowych. Wykorzystanie danych z JPK_VAT i STIR pozwala na wykrywane tzw. pustych faktur.

Jak zwiększyć podatkowe dochody budżetowe w Polsce?

Szukając wzrostu efektywności fiskalnej systemu podatkowego w Polsce trzeba zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego przede wszystkim naprawić podatki dochodowe. Udział dochodów budżetowych z tych podatków w przychodach podatników spada, a relacja tych wpłat do zysków jest od lat coraz niższa. Według prof. Modzelewskiego trzeba m.in. przywrócić miesięczne zeznania w podatku dochodowym dla podatników samodzielnie rozliczających ten podatek na zasadach ogólnych (bez ryczałtów). Ta zmiana może wg prof. Modzelewskiego przynieść skokowy wzrost dochodów budżetowych o około 10-11 mld zł.

Czy w kolejnych latach czeka nas podwyżka podatków?

Zdaniem ekspertów zaczyna się zmiana modelu gospodarczego. Konsekwencją może być podwyżka podatków w kolejnej kadencji.

Przepisy dotyczące schematów podatkowych wykraczają poza dyrektywę UE

Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza przepisy o raportowaniu schematów podatkowych wykraczają poza cele dyrektywy UE w tej sprawie. Rzecznik wystąpił do minister finansów Teresy Czerwińskiej z wnioskiem o wydanie objaśnień prawnych w tym zakresie.

System opodatkowania firm w Polsce hamuje rozwój przedsiębiorczości

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił raport dotyczący systemu opodatkowania firm w Polsce. Wynika z niego, że najmniejsze firmy płacą w Polsce proporcjonalnie w stosunku do przychodu dużo większe podatki, niż firmy duże.

Rzecznik Praw Podatnika od 2020 roku na 6-letnią kadencję

Od 2020 roku (razem z nową Ordynacją podatkową) zacznie funkcjonować Rzecznik Praw Podatnika. RPP ma być wybierany w ramach procedury konkursowej na jednokrotną, 6-letnią kadencję i będzie on w zasadzie nieusuwalny – twierdzi wiceminister finansów Filip Świtała. Ministerstwo Finansów podkreśla wysokie wymagania wobec kandydatów na Rzecznika. Kandydaci na to stanowisko muszą być doświadczonymi profesjonalistami, znającymi praktykę stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia - ale nie dla lepiej zarabiających

Jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne ministerstwo finansów przygotuje jakiś pułap, po to, żeby uniknąć nadużyć - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany czy będzie jakiś pułap w przypadku zerowego PIT dla osób do 26. roku życia.

Obowiązkowy split payment 2019 - co z płynnością finansową

W 2019 roku (być może w połowie roku) ma zostać wprowadzony obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) w VAT w niektórych branżach. Zdaniem niektórych ekspertów wcześniej do systemu split payment powinny zostać wprowadzone poprawki ograniczające niebezpieczeństwo zachwiania płynności finansowej podatników.

Wpływy z VAT i CIT na sfinansowanie programów społecznych

Premier i członkowie rządu przedstawili źródła finansowania oraz plan wejścia w życie propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sfinansowanie "piątki PiS" będzie możliwe m.in. dzięki dodatkowym dochodom budżetu z VAT i CIT.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Przychody oraz koszty według prawa podatkowego i bilansowego” - 5 kwietnia 2019 r.

Zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Przychody oraz koszty według prawa podatkowego i bilansowego”, która odbędzie się dnia 5 kwietnia 2019 r. w Lublinie. Wydarzenie organizuje Studenckie Koło Naukowe Prawa Podatkowego UMCS. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Bezpieczny start w biznesie tylko z doradcą podatkowym

Już wiele tysięcy osób rozpoczynających działalność gospodarczą skorzystało z darmowych konsultacji z doradcami podatkowymi, którzy biorą udział w akcji "Start Biznes". Kandydaci na przedsiębiorców dowiadują się m.in. jak rozpocząć działalność gospodarczą i jaką wybrać formę opodatkowania. Regionalne Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych nawiązują stałą współpracę z samorządami miast i gmin. Do Akcji Start Biznes przystąpiło już ponad 500 kancelarii doradztwa podatkowego.

Nowa matryca stawek VAT - co się zmieni?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający nową matrycę stawek VAT. Towary będą przypisane nomenklaturze scalonej (CN). Natomiast kody dla usługi będą oparte o nową klasyfikację wyrobów i usług (PKWiU).

Luka w VAT w Polsce wyniosła w 2018 roku 7,2%

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) szacuje, że luka w VAT w Polsce spadła z 14,7% w 2017 r. do 7,2% w 2018 r. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat luka zmniejszyła się z 36,9 miliardów złotych w 2016 r. do 13,8 miliardów złotych w 2018 r. (spadek aż o 13.6 punktu procentowego). CASE od 2012 roku liczy lukę w VAT na zlecenie Komisji Europejskiej.

Soki i nektary z 5 proc. stawką VAT, napoje - 23 proc.

W nowej matrycy stawek VAT, jak poinformowało Ministerstwo Finansów, soki i nektary będą podlegać 5 proc. stawce VAT. Natomiast napoje zawierające tylko 20 proc. wkładu owocowego lub mniej zostaną obłożone 23 proc. stawką VAT.

Szacunek do faktury VAT to podstawa uczciwego biznesu

Bez szacunku do faktury VAT nie będzie prawdziwej gospodarki ani … przyzwoitości w polityce – pisze profesor Witold Modzelewski.

Zwolnienie z PIT dla młodych nie dotyczy przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki 1 marca 2019 r. w wywiadzie dla PAP sprecyzował, że zapowiadane zwolnienie z PIT osób do ukończenia 26. roku życia nie będzie dotyczyć osób prowadzących działalność gospodarczą. Morawiecki powtórzył, że ponadto mają ulec co najmniej podwojeniu pracownicze koszty uzyskania przychodów w PIT a także obniżona zostanie stawka podatkowa PIT z 18 na 17 proc.

E-dowód osobisty 2019 - wniosek, zdjęcie, zagubienie

Osoby, które złożą wniosek o dowód osobisty (nawet jeżeli mają ważny dokument) 4 marca 2019 r. i później, dostaną e-dowód, czyli dokument z warstwą elektroniczną. Wnioski o e-dowód można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania, a także przez Internet (na stronie obywatel.gov.pl - trzeba wcześniej założyć konto na ePUAP i uzyskać Profil Zaufany/eGo/). Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia jak złożyć wniosek o e-dowód, jakie zdjęcie będzie potrzebne i co zrobić w razie zagubienia e-dowodu.

W nowej matrycy VAT pączki z jedną stawką - 5 proc.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że według założeń nowej matrycy stawek VAT pączki będą objęte jedną, najniższą 5 proc. stawką VAT. Zgodnie z obecnymi przepisami na pączki obowiązują aż trzy stawki VAT - 5, 8 i 23 proc.

Preferencje podatkowe dla emitentów i inwestorów na rynku kapitałowym

28 lutego 2019 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Projekt ten zawiera m.in. zachęty podatkowe dla emitentów instrumentów finansowych (np. akcji i obligacji) oraz inwestorów. Proponuje się m.in. zwolnienie zysków ze sprzedaży akcji pracowniczych (w tym programów motywacyjnych dla kadry kierowniczej) z podatku od zysków kapitałowych do określonej wysokości, obniżenie opodatkowania niektórych dywidend, czy korzystniejsze rozliczanie podatkowe kosztów emitentów i strat inwestorów.

Raje podatkowe wewnątrz UE - potrzebna policja finansowa

Siedem państw członkowskich UE (Belgia, Cypr, Węgry, Irlandia, Luksemburg, Malta i Holandia) wykazuje cechy raju podatkowego i ułatwia agresywne planowanie podatkowe. To jedno z ustaleń specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego, ds. zajmującej się walką z unikaniem opodatkowania, które znalazło się w raporcie opublikowanym 27 lutego 2019 r. W raporcie tym znalazły się m.in. zalecenia powołania europejskiej policji finansowej oraz unijnego organu nadzoru ds. prania "brudnych" pieniędzy.

2,5 mln e-PIT-ów w 12 dni

Od dnia uruchomienia usługi Twój e-PIT (tj. od 15 lutego 2019 r.) podatnicy złożyli w tym trybie ponad 2,5 mln e-PIT-ów. Taką informację przekazał 27 lutego wiceminister finansów Leszek Skiba.

Podatek od linków coraz bliżej

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie dotyczące dyrektywy o prawach autorskich, mającej regulować zamieszczanie i wykorzystywanie treści w internecie. Jedna ze zmian zakłada rozwiązanie, żeby platformy, takie jak np. Facebook, płaciły posiadaczom praw autorskich za publikowane przez użytkowników treści (tzw. podatek od linków).

Stawka 17% w PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów

Minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z PAP poinformowała, że planowane przez rząd zmiany w PIT (tj. obniżenie niższej stawki z 18% do 17%, co najmniej podwojone koszty uzyskania przychodów i zwolnienie z PIT podatników do ukończenia 26 roku życia) stanowią impulsy prorozwojowe, które jednocześnie obniżą tzw. klin podatkowy.

Preferencje podatkowe i prawne dla innowacyjności

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podsumowuje dotychczasowe działania w zakresie wsparcia innowacyjności zapoczątkowane trzy lata temu przez Radę ds. innowacyjności.. W tym kontekście zostały podkreślone takie nowe instytucje prawne jak: ulga B+R, IP box, Prosta Spółka Akcyjna. Ponadto funkcjonuje system wsparcia rozwoju z flagowymi programami dla innowacyjnych firm – Start in Poland i Platformą Przemysłu Przyszłości na czele. Ważnym działaniem jest też przeorientowywanie instytucji naukowych na współpracę z biznesem.

Struktura logiczna informacji o cenach transferowych (TP-R) - konsultacje podatkowe

Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad projektem struktury logicznej informacji o cenach transferowych (TP-R) i rozpoczęło konsultacje podatkowe odnośnie poprawności merytorycznej i logicznej tej struktury. Uwagi odnośnie merytorycznej i logicznej poprawności tej struktury można przesyłać do 4 marca 2019 r. na adres mailowy konsultacje.ct@mf.gov.pl.

Odsetki od alimentów powinny być zwolnione z PIT

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich odsetki od alimentów i innych świadczeń zwolnionych z podatku dochodowego ze względów społecznych nie powinny być opodatkowane PIT. Obecnie tego typu należności są opodatkowane - dlatego dzieci albo ofiary ofiary wypadków drogowych tracą na tym, że należne im pieniądze przychodzą nieterminowo. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministra Finansów. Wiceminister finansów Filip Świtała poinformował 18 lutego 2019 r., że postulat ten jest przedmiotem prac koncepcyjnych w MF. Nie wiadomo jeszcze czy i kiedy zostanie sformułowany projekt nowelizacji ustawy o PIT w tym zakresie.

Wyższe koszty pracownicze oraz obniżenie stawki w PIT

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapowiedział 23 lutego 2019 r. co najmniej dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Ponadto nastąpi obniżenie stawki PIT z 18% do 17%. Nie ulegnie natomiast zmianie kwota wolna od PIT.

Zwolnienie z PIT dla pracowników do 26. roku życia

Zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie podatku PIT dla wszystkich osób pracujących. To nowe propozycje podatkowe zapowiedziane przez PiS.

Demografia a rynek pracy - konieczne uproszczenie podatków i podniesienie kwoty wolnej

W celu przeciwdziałania negatywnemu wpływowi demografii na rynek pracy i gospodarkę, należy m.in. ściągnąć do kraju Polaków przebywających na emigracji. Aby tego dokonać konieczne jest przede wszystkim uproszczenie systemu podatkowego, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz urynkowienie prawa budowlanego.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego - dodatkowe rodzaje paliw

Sejm przyjął ustawę o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Nowe regulacje uzupełniają listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę.

Twój e-PIT - dodatkowe zabezpieczenia

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 lutego 2019 r., że w najbliższych dniach usługa "Twój e-PIT" zostanie wzbogacona o nowe funkcjonalności: historię logowania, dodatkowy element autoryzacyjny oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Twój e-PIT - MF wprowadzi dodatkowe zabezpieczenia

Ministerstwo Finansów uważa, że dane w systemie Twój e-PIT są co do zasady bezpieczne. Pojawiające się w tym zakresie wątpliwości (np. odnośnie możliwości dostępu pracodawców do rozliczeń rocznych swoich pracowników) resort finansów chce jak najszybciej rozwiać, proponując dodatkowe mechanizmy zabezpieczeń. Takie informacje przekazał PAP 20 lutego 2019 r. rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Wyższy VAT na napoje owocowe niekorzystny dla producentów i konsumentów

Zgodnie z projektem wprowadzającym nową matrycę stawek VAT podniesieniu ma ulec stawka VAT na napoje owocowe do 23 proc. (z obecnych 5%). Producenci soków wskazują, że wzrost stawki będzie stanowił obciążenie dla całego sektora rolno-spożywczego. Oznacza to także wzrost obciążeń dla nabywców.

Komisja Europejska chwali Polskę za uszczelnianie VAT

Dyrektor ds. podatków pośrednich i administracji podatkowej w Komisji Europejskiej Maria Teresa Fabregas powiedziała 19 lutego 2019 r., że KE widzi i docenia starania Polski w zakresie redukcji tzw. luki w VAT. Jej zdaniem polskie doświadczenia mogą pomóc innym krajom UE w podjęciu właściwych działań w walce z oszustwami podatkowymi.

Raportowanie schematów podatkowych – uwaga na zbyt wścibski biznes podatkowy

W styczniu 2019 roku wszyscy profesjonalni podatnicy, a zwłaszcza prowadzący działalność gospodarczą, przekroczyli historyczny rubikon (bez prawa powrotu?). Ich interesy podatkowe stały się głównym zagrożeniem bytu podatnika, jeżeli będą prowadzone oraz obsługiwane w dotychczasowej formie. Dzieje się tak za sprawą wejścia w życie przepisów implementacyjnych dyrektywy MDR, czyli wprowadzającej obowiązek raportowania tzw. schematów podatkowych do szefa KAS.

Więcej inwestycji dzięki obniżce stawki CIT

Od początku 2019 roku obowiązuje obniżona do 9 proc. stawka CIT dla małych firm. Dzięki tej obniżce firmy zatrzymują część podatku i część wypracowanych zysków mogą inwestować.

Uszczelnienia VAT w Polsce zmniejszają ryzyko związane z odwróconym VAT w Czechach

Ministerstwo Finansów uważa, że wprowadzone w Polsce rozwiązania uszczelniające VAT istotnie minimalizują ryzyko dla polskiego systemu podatkowego, które może się pojawić po wprowadzeniu tzw. odwróconego obciążenia w VAT w Czechach.

REKLAMA