REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy fiskus musi udowodnić fakt zasiadania w zarządzie spółki?

Przed wydaniem decyzji w sprawie odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki - organ podatkowy ma obowiązek udowodnić okoliczność, iż w dniu w którym upłynął termin płatności zobowiązań podatkowych spółki, dana osoba pełniła funkcję członka zarządu. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 28 kwietnia 2011 r. (sygn. I SA/Kr 354/10).

Czy sposób wypłaty dywidendy ma wpływ na jej opodatkowanie?

Dywidenda wywołuje przysporzenie tylko po stronie otrzymującej ją spółki, a nie wypłacającej dywidendę, niezależnie czy jest dokonywana w formie pieniężnej czy niepieniężnej. Forma dywidendy nie może bowiem wpływać na jej charakter prawny i tym samym różnicować sytuacji podatnika.

Czy fiskus może ścigać podatnika nawet za granicą?

Jurysdykcja władz skarbowych sięga zasadniczo do granic danego państwa. Zasada ta nie jest jednak bezwzględna.

Usługi kształcenia zawodowego pracowników administracji publicznej zwolnione z VAT

Usługi kształcenia zawodowego pracowników administracji publicznej oraz funkcjonariuszy służb specjalnych nadzorowanych przez MSWiA, finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia z VAT.

REKLAMA

10% podatników uprawia podatkową prostytucję

Informacja, że w obliczu problemów z brakiem pieniędzy na państwowych kontach i koniecznością cięć w budżetach resortów organy kontroli skarbowej przyglądają się dochodom deklarowanym jako osiągnięte z prostytucji, wywołała duże poruszenie wśród podatników.

Sposoby nawiązania stosunku pracy

W naszych publikacjach zatytułowanych „ABC Prawa” staramy się wyjaśnić możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale które ze względu na specyfikę terminologii prawniczej nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli.

MF: nie wróciło pełne odliczenie VAT w leasingu aut z kratką

Ostatnia zmiana ustawy o rachunkowości nie przywróciła pełnego odliczenia VAT dla leasingowanych samochodów z kratką - uważa Ministerstwo Finansów. Innego zdania jest doradca podatkowy Jerzy Martini z kancelarii Baker & McKenzie.

Zniknie NIP, ale pojawi się ZAP

Senat kończy prace nad likwidacją NIP dla osób, które nie mają własnych firm. Ale nie oznacza to mniej formalności. Ministerstwo Finansów pracuje już nad ZAP-3 - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Kto szybko złoży korektę podatku, może uniknąć karnych odsetek

Kto szybko złoży korektę źle policzonego podatku, zapłaci niższe karne odsetki lub nie zapłaci ich w ogóle - radzi doradca podatkowy Marek Kolibski. Fiskus nie jest bowiem zainteresowany ściąganiem odsetek niższych niż 6 zł 60 gr.

Zmiana zasad wypłacania becikowego

Od przyszłego roku, żeby otrzymać tzw. becikowe, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie, że matka od co najmniej 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką lekarza - przypomina Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jak uniknąć błędów przy rozliczaniu podróży służbowych

Odbywanie podróży służbowych przez pracowników oraz przedsiębiorców wiąże się z koniecznością ponoszenia różnego rodzaju wydatków. Jak je prawidłowo rozliczać?

Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ksiąg organizacji pozarządowych

Ministerstwo Finansów rozważa zwolnienia z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej i uzyskujących niskie przychody roczne.

Wzrosną stawki norm szacunkowych dla działów specjalnych produkcji rolnej

Zmieni się wysokość norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywać w 2012 r. Stawki wzrosną o 7,5 proc.

Obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" złożyli na ręce marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny obywatelski projekt ustawy dotyczący płacy minimalnej i 300 tys. podpisów pod nim. Projekt zakłada powiązanie tempa wzrostu płacy minimalnej z poziomem wzrostu PKB.

Odsetki z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego

Czy kwotę odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnioną na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego Klienta – w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r., należy traktować jako usługę podlegająca zwolnieniu od opodatkowania VAT?

Rozliczenie opłat za korzystanie ze środowiska

Podmioty – nie tylko te wykonujące działalność gospodarczą – które przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego, są obowiązane do ponoszenia opłat za takie zanieczyszczenia. Rodzaje i wysokość stawek opłat za korzystanie ze środowiska określone są przepisami prawa.

Tylko do 1 sierpnia można składać wnioski o umorzenie składek na Fundusz Pracy

Niedługo minie termin, w jakim matki, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., przebywając na urlopie wychowawczym udzielonym z tytułu etatu prowadziły pozarolniczą działalność lub współpracowały przy jej prowadzeniu, mogą skorzystać z abolicji obejmującej nieopłacone składki na Fundusz Pracy oraz odsetki za zwłokę należne od tych składek. Wniosek w tej sprawie muszą jednak złożyć w ZUS najpóźniej 1 sierpnia 2011 r. Jak wynika z komunikatu ZUS, wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Sejm odrzucił projekt ustawy znoszącej możliwość podwyżki VAT

Sejm, głosami koalicji, odrzucił w piątek w pierwszym czytaniu przygotowany przez PiS projekt ustawy, który miał zablokować ewentualne podwyżki VAT. Zgodnie z obowiązującym prawem podwyżki takie mogą nastąpić, gdyby dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB.

Jak dekretować dokumenty elektroniczne

Obecnie coraz więcej dokumentów księgowych ma postać elektroniczną, np. wyciągi bankowe, faktury. Jak je prawidłowo dekretować?

Maksymalne stawki taksy notarialnej są zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny 7 lipca 2011 r. orzekł, że rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej są zgodne z konstytucją.

Naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym

Pracodawcy mają często problem, jak obliczać należny urlop pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionemu na pełny etat (pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego podstawowego i 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego na cały rok), za okres np. 5 miesięcy?

Nowy wzór informacji podsumowującej VAT-UE

W związku ze zmianami VAT, które obowiązują od 1 lipca br., konieczna była również zmiana wzoru informacji podsumowującej VAT-UE.

Rząd przyjął koleją ustawę deregulacyjną

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców, przedłożony przez ministra gospodarki.

Działalność lecznicza na nowych zasadach

Od 1 lipca 2011 r. łatwiej rozpocząć działalność leczniczą, a jednostki zarządzające SPZOZ otrzymały szereg motywacji do przekształcenia publicznych ZOZ w spółki kapitałowe. Takie zmiany wprowadziła ustawa o działalności leczniczej.

Parlament uchwalił "podatek chipsowy" od września

Od września Węgry wprowadzą "podatek chipsowy" od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ustawę w tej sprawie przegłosował węgierski parlament.

System e-myta dochodzi do pełnej sprawności

System e-myta dochodzi do pełnej sprawności - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień. Dodał, że system potrzebuje czasu na pełen rozruch, a podobne problemy jak Polska miały z e-mytem też inne kraje.

Zakres informacji, które musi przedstawić staroście podmiot ubiegający się o pomoc de minimis

Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia staroście zaświadczeń lub oświadczenia o wielkości uzyskanej pomocy de minimis, a ponadto informacji dotyczących sytuacji ekonomicznej, w tym sprawozdań finansowych za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Jak wspólnota mieszkaniowa powinna rozliczać VAT

Minister Finansów potwierdził, że wspólnota ma prawo wystawiać refaktury na członków wspólnoty (właścicieli lokali), oczywiście pod warunkiem że nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W przypadku zakupu towarów i usług oraz odsprzedaży ich właścicielom poszczególnych lokali wspólnota występuje bowiem jako podatnik VAT. Natomiast w zakresie, w jakim wspólnota nabywa towary i usługi dla celów nieruchomości wspólnej, nie wykonuje żadnych czynności na rzecz właścicieli. W takim zakresie nie świadczy na rzecz członków wspólnoty usług opodatkowanych VAT. W konsekwencji brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami, w związku z ponoszonymi kosztami zarządu nieruchomością wspólną.

Nowy formularz VAT-R w wersji aktywnej

Od 1 lipca obowiązuje nowy wzór formularza rejestracyjnego VAT-R. Mamy już wersję aktywną formularza VAT-R.

Jakie są sposoby pozyskiwania finansowania przedsiębiorstwa

Poszukując sposobów pozyskiwania finansowania przedsiębiorstwa, warto rozważyć mniej typowe możliwości, niż tradycyjny kredyt bankowy lub zdobycie inwestorów na giełdzie bądź innych rynkach (np. NewConnect).

Samorządowcy zwalniają inwestorów z podatku od nieruchomości

Inwestorzy, którzy ulokują warte ponad 30 mln zł projekty w Rybniku (Śląskie), mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Samorządowcy liczą, że ulgi pobudzą inwestycje i przysłużą się m.in. powstaniu klastra lotniczego wokół miejscowego lotniska.

Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R

W związku ze zmianami wprowadzonymi w ustawie o VAT od 1 lipca br. konieczna była zmiana formularza VAT-R. Nowy wzór zgłoszenia (VAT-R) został oparty na dotychczasowym wzorze zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R(10).

Dzięki nowej ustawie przedsiębiorcy zaoszczędzą 3 mld zł rocznie

W czwartek rząd zajmie się opracowanym w ministerstwie gospodarki projektem kolejnej ustawy, znoszącej bariery i obowiązki administracyjne. W ocenie wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka, dzięki ustawie przedsiębiorcy zaoszczędzą 3 mld zł rocznie.

Rząd proponuje 1500 zł płacy minimalnej

Rada Ministrów wyda rozporządzenie ustalające płacę minimalną w 2012 r. na proponowanym wcześniej przez rząd poziomie 1,5 tys. zł - zapowiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Związkowcy uważają, że to propozycja nie do zaakceptowania.

Jak pozyskać środki na wypłatę dywidendy

Jeśli spółka nie posiada w danym roku wystarczających środków pieniężnych na wypłatę dywidendy, wówczas może zaciągnąć kredyt w tym celu lub wypłacić dywidendę w ratach bądź utworzyć kapitał rezerwowy na równowartość kwot przeznaczonych do wypłaty w przyszłych latach. Możliwości jest sporo. Jakie są najkorzystniejsze dla spółki?

Wzrosną stawki kilometrówki

Wzrosną kwoty, które firmy zwracają pracownikom za używanie własnego samochodu, np. w podróży służbowej.

Grzywna za bezczynność organu administracji publicznej

12 lipca 2011 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Realizacja projektu przez gminę

Czy gmina ma możliwość odliczenia VAT w ramach realizowanego projektu?

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki a potrącenie

Dnia 17 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozwany na podstawie art. 299 §1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) może bronić się zarzutem, że objęta tytułem wykonawczym wierzytelność uległa umorzeniu na skutek potrącenia z wierzytelności powoda, dokonanego po powstaniu tego tytułu (sygn. akt III CZP 129/10).

Niższe opłaty od wniosku o zarejestrowanie spółki w KRS

Miejmy nadzieję, że dzień 1 lipca 2011 r. to dzień, który zostanie zapamiętany pozytywnie przez przedsiębiorców. Tego dnia bowiem weszła w życie ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

MF zachęca do udziału w akcji "Weź paragon"

Inspektorzy skarbowi kontrolują sklepy w miejscowościach turystycznych. Celem akcji jest walka z szarą strefą w handlu. Rusza także kampania skierowana do konsumentów. Działania urzędników wsparł swym talentem rysownik Andrzej Mleczko.

Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych

Nowelizacja rozporządzenia, która weszła w życie 6 lipca br. dotyczy zmiany zasad wynagradzania skazanych zatrudnionych przy pracach porządkowych oraz pomocniczych wykonywanych na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.

Sąd zdecydował co dalej z opłatą paliwową

Opłacie paliwowej, finansującej m.in. budowę dróg, podlegają paliwa do silników spalinowych, bez względu na faktyczne ich wykorzystanie - taką uchwałę podjął NSA 7 lipca 2011 r. Tak więc opłacie podlegają zarówno paliwa do aut, jak i do statków czy np. kosiarek.

Przez internet zarejestrowało się już ponad tysiąc firm

W pierwszym tygodniu funkcjonowania systemu informatycznego, który umożliwia rejestrację firmy przez internet, zarejestrowało się w ten sposób ponad tysiąc przedsiębiorców.

Czy zapłata czynszu dla spółdzielni wyklucza opłatę targową?

Prowadzę działalność handlową na najmowanym od spółdzielni mieszkaniowej gruncie i płacę z tego tytułu czynsz. Czy ciąży na mnie również obowiązek uiszczania opłaty targowej za prowadzoną sprzedaż.

Czy zapłacona zaliczka jest kosztem uzyskania przychodu?

Kwotę zapłaconą tytułem zaliczki można zaliczyć do kosztów podatkowych dopiero po wykonaniu należnego świadczenia. Zaliczka stanowi więc koszt podatkowy jako składnik należnego świadczenia już po jego wykonaniu.

Czy płacąc podatek od nieruchomości, trzeba również uiścić opłatę targową

Prowadzę kiosk na targowisku. Czy słusznie obciążono mnie opłatą targową w sytuacji, gdy od kiosku płacony jest podatek od nieruchomości?

Kiedy podatnik może dostać mandat?

Postępowanie mandatowe jest jedną z najprostszych procedur przewidzianych w postępowaniu karnym skarbowym. Dzięki tej procedurze osoba, która popełniła wykroczenie skarbowe może dobrowolnie ponieść za nie odpowiedzialność- poddać się karze jaką jest zapłata wymierzonego mandatu i uniknąć rozpatrywania sprawy przez sąd.

Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Parafia jest podstawową jednostką organizacyjną Kościoła Katolickiego. Posiada osobowość prawną co oznacza, że może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, prowadzić działalność (duszpasterstwo).

Jak ustalić przychód w PIT gdy płatnik pobrał nieprawidłowo składki?

Problem dotyczący prawidłowego określenia przychodu pracownika i wysokości podatku w sytuacji kiedy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zostały niewłaściwie naliczone przez płatnika w poprzednich latach został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 02.03.2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-996/10/MK).

REKLAMA