REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Optymalizacja podatkowa w CIT – spółka na Kajmanach

Artykuł opisuje kwestię popularności tworzenia podmiotów gospodarczych na Wyspach Kajmańskich (Kajmanach) z perspektywy optymalizacji podatkowej. Lewarowanie własnych interesów gospodarczych spółką typu offshore jest problemem interdyscyplinarnym i multijurysdykcyjnym a każda indywidualna inwestycja wymaga celowości stosowania takiego rozwiązania z perspektywy przepisów dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (Ordynacja podatkowa) oraz wymaga zadbania o właściwą i korzystną jurysdykcję podatkową właścicieli spółki offshore z uwzględnieniem przepisów CIT i PIT w zakresie przychodów od podmiotu zagranicznego.

Stopy procentowe NBP - co nas czeka w 2023 roku. Kiedy stopy zaczną spadać?

Zdaniem analityków banku ING decyzja RPP z 4 stycznia 2023 r. dot. pozostawienia stóp procentowych bez zmian oznacza, że cykl podwyżek stóp został w praktyce zakończony. Ich zdaniem z powodu inflacji nie ma warunków, aby stopy zaczęły spadać w 2023 roku. Natomiast wg analityków PKO Banku Polskiego, trwająca od września 2022 r. „pauza” w cyklu podwyżek przerodzi się w jego koniec, a w III lub IV kwartale 2023 r. RPP może ostrożnie rozpocząć obniżki stóp procentowych NBP.

Stopy procentowe NBP 2023 - bez zmian od 5 stycznia

Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się 4 stycznia 2023 r. dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła oprocentowania stóp procentowych NBP. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc.

Akcyza 2023/2024 - nowe obowiązki. Jak uzyskać numer akcyzowy? Ewidencja wyrobów akcyzowych w formie elektronicznej - od kiedy?

Ministerstwo Finansów poinformowało o nowym obowiązku dla podmiotów nabywających lub dostarczających wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe zharmonizowane z zapłaconą akcyzą, który obowiązuje od 13 lutego 2023 roku. Ponadto resort finansów przekazał informację o przesunięciu wprowadzenia obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych wyłącznie w postaci elektronicznej na 1 lutego 2024 roku.

REKLAMA

Grupa VAT. Dla kogo?

Grupa VAT to nowe rozwiązanie zakładające pozostawienie odrębności w podatku dochodowym oraz wspólne rozliczenia VAT dla całej grupy. Podmioty powiązane uzyskają możliwość znacznych uproszczeń od strony ewidencyjnej.

Ulga w PIT dla młodych - zwolnienie podatkowe dla osób do 26 roku życia - objaśnienia podatkowe Ministra Finansów

30 grudnia 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało nowe, zaktualizowane objaśnienia podatkowe dotyczące zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT (tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zwanego potocznie (a także przez Ministerstwo Finansów) „ulgą dla młodych”.

Długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop wypoczynkowy

W 2023 roku nawet bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego mamy 115 dni wolnych od pracy. Tyle jest w ciągu roku sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. Dobre wykporzystanie urlopu daje nam ponadto szansę na 8 wydłużonych weekendów – zarówno świątecznych, jak i tych przeznaczonych na odpoczynek.

Przelewy bankowe 6 stycznia 2023 r. (Święto Trzech Króli)

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) informuje, że 6 stycznia 2023 r. (Święto Trzech Króli) to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego terminowe płatności przypadające na ten dzień warto zaplanować i zlecić wcześniej (do godziny 15:00 w czwartek 5 stycznia) albo skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

REKLAMA

WIBOR aktualny, WIBOR 3M, WIBOR 6M, WIBOR 1M - ile wynosi (marzec 2023 r.)

Ile wynoszą WIBOR 3M, WIBOR 6M i inne złotowe depozyty międzybankowe? Notowania z 3 marca 2023 r. i wcześniejszych dni (wyliczenia GPW Benchmark). Aktualne stawki WIBOR (także WIBID) są publikowane każdego dnia roboczego o godzinie 23:00 na stronie internetowej administratora stawek WIBID i WIBOR (gpwbenchmark.pl).

Minimalne wynagrodzenie 2023 a inne świadczenia pracownicze

Wysokość minimalnego wynagrodzenia (tzw. płacy minimalnej, czy najniższej krajowej) ma wpływ na wiele innych stawek i świadczeń pracowniczych. Sprawdźmy jak dwukrotna podwyżka płacy minimalnej w 2023 roku wpłynie na te stawki i świadczenia.

Podatek u źródła (WHT) - warunki skorzystania z preferencji podatkowych

Podatek u źródła (WHT). Przy spełnieniu określonych obowiązków płatnik może zostać zwolniony z poboru podatku u źródła, lub zastosować obniżoną stawkę, a w niektórych przypadkach wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku czyli zastosować mechanizm pay and refund. Od 1 stycznia 2023 r. zasady poboru podatku u źródła uległy modyfikacji, część zmian zaczęła obowiązywać 26 października 2022 r.

Mechanizm podzielonej płatności pod lupą TSUE

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zadał we wrześniu br. pytanie prejudycjalne TSUE w sprawie polskich przepisów o mechanizmie podzielonej płatności (split payment) zabraniających naczelnikowi urzędu skarbowego przekazania środków z rachunku VAT do masy upadłościowej. Unijny trybunał przyjął tę sprawę do rozpatrzenia (C-709/22).

Podatek od niezamieszkałych domów od 2023 roku ... w Kanadzie

Podatki od niezamieszkałych domów i mieszkań, a także dwuletni zakaz kupna domów dla obcokrajowców wchodzą w życie w Kanadzie z początkiem stycznia. Przepisy te mają pomóc w rozwiązaniu kryzysu mieszkaniowego.

PIT 2023 - straty z inwestycji w fundusze będzie można rozliczać z zyskami z innych źródeł

W 2023 r. zostanie wprowadzona możliwość kompensaty dochodów i strat z inwestycji w fundusze z dochodami i stratami z innych źródeł kapitałowych – poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Ulga w PIT dla kredytobiorców kredytów walutowych do 2024 roku

Minister Finansów przedłużył do końca 2024 r. termin obowiązywania rozporządzenia zwalniającego kredytobiorców walutowych z podatku PIT od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Podatek nie będzie pobierany zarówno od umorzonej części wierzytelności, jak i świadczeń otrzymanych z tytułu kredytu w związku z ujemnym oprocentowaniem. Rozporządzenie obejmuje również preferencje w zakresie podatku CIT po stronie kredytodawców.

Rozliczenie PIT-u 2023. Wsteczna zmiana formy opodatkowania

Rozliczenie PIT-u za 2022 r. łączy się z nieszablonową opcją oszczędności. Można zmienić ze skutkiem wstecznym formę opodatkowania z podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne (skalę podatkową). Na co zwrócić uwagę?

Podatki 2023 - najważniejsze zmiany. Co księgowa musi wiedzieć?

Jakie najważniejsze nowości podatkowe weszły w życie w 2023 roku?

Egzekucja administracyjna - zmiany 2023 (m.in. nowa definicja wynagrodzenia za pracę)

3 stycznia 2023 r. Rada Ministrów będzie rozpatrywać projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, obejmujący również m.in. zmianę definicji wynagrodzenia za pracę. Celem nowych przepisów ma być m.in. usprawnienie dochodzenia należności z tytułu VAT. Należy się spodziewać, że zmiany przepisów, jakie przyniesie ta nowelizacja, wejdą w życie jeszcze w 2023 roku.

Czy kaucja jest opodatkowana VAT?

Kaucja w formie depozytu pieniężnego jest często używanym instrumentem zabezpieczającym wykonanie zobowiązań w relacjach między przedsiębiorcami. Niestety ustawa o VAT nie odnosi się bezpośrednio do opodatkowania kaucji. Z tego też powodu warto wyinterpretować z ustawy czy kaucja jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Metanol syntetyczny jako wyrób nieakcyzowy

Metanol, a właściwie alkohol metylowy to związek chemiczny wykorzystywany na szeroką skalę w różnego rodzaju procesach produkcyjnych. Dzięki posiadanym właściwościom rozpuszczalnika stosuje się go w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, a także przy wyrobie tworzyw sztucznych, tkanin syntetycznych, barwników, farb czy lakierów. W ostatnim czasie zyskał na popularności, gdyż dzięki swoim właściwościom możliwe jest jego wykorzystania przy produkcji paliw samochodowych. W artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wykorzystanie metanolu syntetycznego o kodzie CN 2905 11 00 nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.

Rozliczenia wynagrodzeń pracowników za 2022 rok – najważniejsze zmiany (webinarium)

Zapraszamy na spotkanie online (17 stycznia 2023 r., godz. 11:00-13:15) organizowane przez Rödl & Partner, podczas którego szczegółowo omówione zostaną kwestię rozliczeń wynagrodzeń pracowników za 2022 rok. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Jaka inflacja i stopy procentowe NBP w 2023 roku? Prognozy ekspertów

Inflacja w 2023 r. – z 50-proc. prawdopodobieństwem – powinna wynieść między 11,7 proc. a 15,3 proc. – wynika z prognoz ekspertów, którzy wzięli udział w opublikowanej 2 stycznia 2023 r. ankiecie makroekonomicznej NBP. Prognoza centralna zakłada inflację równą 13,6 proc. Natomiast w ustawie budżetowej na 2023 r. przyjęto założenie, że inflacja średnioroczna wyniesie 9,8 procent. 6 lutego 2023 r. prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys wyraził pogląd, że inflacja spadnie poniżej 10 proc. w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. "Osobiście oczekuję, że w grudniu 2023 r. inflacja może wynieść 6 proc." - powiedział 9 lutego 2023 r. na konferencji prasowej Prezes NBP Adam Glapiński. Jesteśmy w momencie silnego spowolnienia konsumpcji i szczytu inflacji, od marca 2023 r. inflacja powinna zacząć spadać - powiedziała 6 marca 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Zwrot VAT z faktur za gaz (refundacja, dodatek gazowy) - dla kogo

Refundacja VAT w przypadku gazu będzie dotyczyła ok 300 tys. osób - poinformowała w poniedziałek 2 stycznia 2023 r. minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że trwają prace nad wsparciem także dla małych i średnich firm, ale szczegóły trzeba jeszcze uzgodnić z Komisją Europejską.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2023 roku - oświadczenia i wnioski, koszty pracownicze. PIT-2 - objaśnienia

Jakie oświadczenia i wnioski mają wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku? Kto, komu i kiedy powinien je złożyć? Objaśnienia w tym zakresie wydał 30 grudnia 2022 r. Minister Finansów.

Składki ZUS 2023, dobrowolne ubezpieczenia społeczne - wyjaśnienia Prezes ZUS

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP mówiła m.in. o nowym obowiązku posiadania profilu na PUE ZUS, o corocznym wzroście wysokości składek na ubezpieczenia społeczne od przedsiębiorców oraz o pomyśle wprowadzenia dobrowolności w opłacaniu składek przez właścicieli firm.

Wszystko o zmianach w podatkach w 2023 r. oraz rozliczeniu PIT za 2022 r.

Wszystko o zmianach w podatkach w 2023 r. oraz rozliczeniu PIT za 2022 r. Komplet PODATKI 2023 z wideoszkoleniem VAT 2023. Teraz w specjalnej cenie.

Kryptowaluty w 2023 roku i kolejnych latach – czego możemy się spodziewać

Rok 2022 był dla kryptowalut czasem trudnym, ale zarazem przełomowym i dającym nadzieję. Technologią zatrzęsły spadki kursów najpopularniejszych walut, upadki wydawałoby się wielkich (marketingowo i promocyjnie) firm, czy zakwestionowanie dotychczasowej formy używania NFT jako cyfrowej reprezentacji realnych dzieł. Wydawać by się mogło, że tylko te trzy czynniki pogrążą świat kryptowalut i wrzucą je w najczarniejszą otchłań. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? Jaka będzie przyszłość kryptowalut i technologii blockchain tłumaczy Marcin Wituś – prezes zarządu Geco Capital OU, firmy zarządzającej funduszami alternatywnymi.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych – grudzień 2022-styczeń 2023 [Tabela]

Jakie jest oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych na przełomie grudnia 2022 r. i stycznia 2023 r. Dla oszczędzających zmiany na rynku lokat przestają być jednoznacznie pozytywne. Co prawda kilka instytucji stara się nas kusić obietnicą oprocentowania na poziomie ponad 8%. Nie brakuje jednak też takich, które w ostatnim miesiącu pogorszyły ofertę depozytów. Co przyniesie 2023 rok? Przede wszystkim zależy to od decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Minimalne wynagrodzenie 2023 a zmiana umowy o pracę

Minimalne wynagrodzenie 2023 a zmiana umowy o pracę. W przyszłym roku wzrośnie dwukrotnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2023 r. wyniesie 3490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 r. - 3600 zł brutto (w 2022 roku wynosi 3010 zł). Pracownicy i pracodawcy mają w takich przypadkach często wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku trzeba zmienić (od 1 stycznia) postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwoty niższe niż 3490 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

Składka zdrowotna – rozliczenie roczne w 2023 roku

Pakiet zmian podatkowych Polski Ład wprowadził nowy obowiązek sprawozdawczy dla podatników a mianowicie roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej dotyczył będzie tylko części podatników - tych prowadzących działalność gospodarczą. W tej grupie znajdą się podatnicy rozliczający podatek według skali podatkowej, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym, wspólnicy spółek osobowych np. spółek jawnych, cywilnych. Co istotne w przypadku zawieszenia lub zamknięcia działalności w trakcie roku, należy również takie rozliczenie złożyć.

Zmiany podatkowe w 2023 r.

Podatki 2023. Zmiany przeprowadzone w 2022 r. w ramach Polskiego Ładu dotyczyły również podatków dochodowych, w tym niemal wszystkich progów podatkowych. W 2023 r. zmian podatkowych jest zdecydowanie mniej. W większości mają na celu doprecyzowanie przepisów i uaktualnienie progów i limitów.

PIT 2023 - zapłata BLIK-iem

Spośród zobowiązań podatkowych, za które będzie można zapłacić BLIK-iem, jako pierwsze zostanie udostępniony w 2023 roku roczny PIT zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców - poinformował PAP resort finansów.

Obowiązkowy PUE ZUS dla płatników od 2023 roku. Jak założyć konto na PUE ZUS i do czego się przydaje?

Już z dniem 1 stycznia 2023 roku w życie wejdzie obowiązek wszystkich płatników składek ZUS posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli PUE ZUS. Docelowo ma to umożliwić i znacznie usprawnić załatwianie spraw w ZUS online w każdym miejscu i o każdej porze. Wcześniej obowiązek ten dotyczył płatników, którzy rozliczali składki za więcej niż 5 osób. Z kolei po wprowadzeniu zmian obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców (płatników składek ZUS).

Informacja o obniżonej cenie towaru lub usługi - nowy obowiązek sprzedawców od 1 stycznia 2023 r.

Obowiązek uwidaczniania, obok ceny i ceny jednostkowej, również informacji o obniżonej cenie towaru lub usługi zakłada rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące uwidaczniania cen towarów i usług - przekazał PAP resort. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r. - dodano.

PIT-28 - do kiedy w 2023 roku? Rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - nowe terminy od 2023 roku

Ministerstwo Finansów informuje, że od rozliczenia 2022 roku PIT-28 i PIT-28S składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Ryczałt za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. jest płatny do końca lutego 2023 r. W kolejnych latach ryczałt będzie płatny do 20. stycznia następnego roku podatkowego.

Zaległości podatkowe 2022 w Polsce - ile, gdzie, jakie podatki

Według danych Ministerstwa Finansów, 116,835 mld zł wyniosły należności za trzy kwartały br. pozostałe do zapłaty z tytułu podatków. Oznacza to spadek rdr. o 0,3%. Największe zaległości odnotowano w woj. mazowieckim, a najmniejsze – w świętokrzyskim. W całym kraju zdecydowana większość należności dotyczyła VAT-u. Na kolejnych miejscach w zestawieniu widać akcyzę, PIT i CIT. Komentujący te dane eksperci przewidują, że w wyniku wysokiej inflacji, rosnących zatorów płatniczych i zakończenia programów pomocowych dla przedsiębiorców wzrośnie ogólna wartość nieuregulowanych zobowiązań. Eksperci od podatków dodają również, że znaczna część z nich będzie umarzana przez sądy rozpatrujące wnioski o upadłość.

Najem prywatny - od 2023 r. tylko na ryczałcie!

Najem prywatny ostatni raz z możliwością rozliczenia kosztów – warto skorzystać ze skali podatkowej! Od 2023 r. rozliczanie najmu już tylko na ryczałcie.

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2023 roku - lipiec

Stawka odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS) wynosi w czerwcu 2023 r. 16,50%. Stawka ta nie zmieniła się od 8 września 2022 r. [Aktualizacja: od 7 września 2023 r. stawka oprocentowania odsetek od zaległości podatkowych i zaległości wobec ZUS spada do 15%]

Podatek od nieruchomości 2023 - Wrocław

W 2023 roku wzrośnie wysokość podatku od nieruchomości we Wrocławiu. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska zapłacą też więcej w przyszłym roku za wywóz śmieci.

Procedura uproszczona VAT w imporcie. Jakie warunki?

Uproszczona procedura VAT, czyli możliwość niezapłacenia podatku w momencie importu towaru. Jakie warunki należy spełnić?

Odpowiedzialność płatnika PIT z tyt. zaliczek na podatek 2022/2023

Dlaczego mijający rok 2022 był czarnym rokiem płatników podatku dochodowego od osób fizycznych? Co zrobić z zaległościami z tytułu zaliczek na PIT dot. 2022 roku? Co zmieni się w odpowiedzialności płatników PIT w 2023 roku. Wyjaśnia prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

Praca zdalna – nowelizacja kodeksu pracy od 2023 roku – obowiązkowe dokumenty

Najprawdopodobniej w pierwszych tygodniach 2023 r. wejdą w życie istotne zmiany Kodeksu pracy. Nie jest to jeszcze w całości „wielka nowelizacja” Kodeksu pracy, której projekt wszedł do Sejmu w 2022 r., a jedynie jej część, ale bardzo istotna dla dużej grupy pracowników i pracodawców – bo regulująca, w sposób w założeniu stały, instytucje pracy zdalnej. Dotychczas bowiem praca taka była wykonywana najpierw poza regulacją Kodeksu pracy, a następnie na podstawie przepisów o COVID. Poniżej zajmiemy się tym, co pracodawcy muszą w pierwszej kolejności przygotować, tj. dokumentacją.

Ceny transferowe 2023 - rodzaj stopy bazowej i marża w safe harbour

W Monitorze Polskim z 23 grudnia 2022 r. (poz. 1260) opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Ten rodzaj rodzaj bazowej stopy procentowej i wysokość marży są potrzebne do zastosowania uproszczenia safe harbour finansowego w 2023 roku. Obwieszczenie wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r.

Ministerstwo Finansów: umorzonej części kredytu frankowego nie trzeba uwzględniać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT

Umorzonej części kredytu frankowego, zaciągniętego na zakup mieszkania lub domu, nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT - wynika z przesłanej przez Ministerstwo Finansów dla PAP informacji.

Obligacje skarbowe 2023 - oferta i oprocentowanie obligacji oszczędnościowych (styczeń)

Ministerstwo Finansów informuje, że oprocentowanie detalicznych (oszczędnościowych) obligacji skarbowych w styczniu 2023 roku pozostało na poziomie z grudnia 2022 r.

Opłata paliwowa 2023 - stawki

Minister infrastruktury podwyższa stawki opłaty paliwowej na 2023 rok dla wszystkich rodzajów paliw o 13,3 proc. - podano w obwieszczeniu ministra opublikowanego w Monitorze Polskim.

e-SAD od 13 lutego 2023 r. - elektroniczna rewolucja w przemieszczeniach wewnątrzwspólnotowych wyrobów z zapłaconą akcyzą

Wprowadzenie e-SAD od 13 lutego 2023 r. stanowi zmianę istotną nie tylko dla poszczególnych branż akcyzowych, ale także podmiotów, które nawet tylko okazjonalnie nabywają wewnątrzwspólnotowo wyroby niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej, pozornie w ogóle niezwiązanej z akcyzą. Warto już dziś zapoznać się z nadchodzącymi zmianami i odpowiednio do nich przygotować.

Cena prądu 2023 - gospodarstwa domowe

Gospodarstwa domowe na początku 2023 r. nie odczują zmian cen energii elektrycznej poza ewentualnym wzrostem VAT na prąd. Ceny zarówno dla odbiorców korzystających z taryf zatwierdzanych przez Prezesa URE, jak i ofert wolnorynkowych, są prawnie ograniczone.

Opłata cukrowa - zmiany w 2023 roku

Tak zwana opłata cukrowa (opłata od środków spożywczych) nie obejmie nowych produktów; jej pobór ma być uproszczony, możliwe też będzie uzyskanie zwrotu opłaty w przypadku wywozu napojów z kraju - wynika z wyjaśnień resortu finansów przekazanych PAP. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2023 r.

Akademia podatków 2022 - edycja 3

Podatki 2022. Zapraszamy na ostatnie szkolenie w ramach Akademii podatków. Spotkanie poświęcone będzie najciekawszym zagadnieniom z praktyki, orzecznictwa, objaśnień, interpretacji itp.

REKLAMA