REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Modzelewski: Prawo podatkowe trzeba napisać od nowa

Do kasy państwa trafia coraz mniej pieniędzy z PIT, CIT i VAT. To efekt m.in. psucia systemu fiskalnego przez lobbystów - mówi "Polsce The Times" prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 18 maja 2010 r. wyrok (sygn. II FSK 55/09) dotyczący skutków podatkowych, jakie wiążą się z naliczonymi odsetkami od środków na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Ministerstwo Finansów przekaże VAT od charytatywnych sms-ów dla powodzian

Środki odpowiadające wysokości podatku VAT pobranego od tzw. sms-ów charytatywnych na rzecz powodzian Ministerstwo Finansów przekaże na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi. W ten sposób rząd chce zachęcić do wspierania potrzebujących i wzmocnienia gestów solidarności z osobami dotkniętymi skutkami żywiołu.

Nowe procedury muszą wprowadzić wszystkie biura rachunkowe

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 22.10.2009 roku nakłada na wszystkie biura rachunkowe szereg nowych obowiązków.

REKLAMA

Wraca zielony podatek na auta

Wraca pomysł zielonego podatku - właściciele samochodów mogą wkrótce zacząć płacić więcej za ich użytkowanie, ostrzega "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Finansów potwierdza: pomoc dla powodzian bez PIT

Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym potwierdza wcześniej podane przez nas informacje, że pomoc finansowa z budżetu państwa, czy samorządu terytorialnego dla poszkodowanych przez powódź jest zwolniona z PIT. Ministerstwo zapewnia, że urzędy skarbowe w całym kraju podejdą ze zrozumieniem do sytuacji podatników, którzy w związku z kataklizmem stracili dokumenty lub nie mają możliwości złożenia w terminie deklaracji podatkowej.

Pracownicy zapłacą podatek od pakietów medycznych

Pracownicy otrzymujący od pracodawcy pakiety medyczne, muszą od nich płacić podatek dochodowy – wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu - wyrok ETS

Dnia 6 maja 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż całkowita odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu ograniczona jest do wartości około 1134,71 Euro. ETS podkreślił przy tym, że z uwagi na interpretację pojęcia „szkoda” w konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, zawartej w Montrealu w dniu 28 maja 1999 r., w kwocie tej mieści się zarówno szkoda, jak i krzywda poniesiona przez pasażera z tytułu utraty bagażu.

REKLAMA

Uchwała SN dotycząca uprawnień sądu rejestrowego

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 stycznia 2010 r. wyraził pogląd, że sąd rejestrowy, tj. wydział gospodarczy sądu rejonowego prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy, do którego wpisywani są m.in. przedsiębiorcy prowadzący także działalność w formie spółek, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r., Nr 168, poz. 1186) jest uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej na ich treść (sygn. akt III CZP 122/09).

Bez kas fiskalnych w małych zakładach rzemieślniczych?

Przedsiębiorcy opłacający kartę podatkową i wykonujących niektóre rodzaje zanikających już działalności rzemieślniczych nie powinni być obciążani obowiązkiem instalowania kas fiskalnych.

Wymiarowa decyzja urzędu skarbowego wyklucza możliwość złożenia korekty VAT

Jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego wynika z decyzji, podatnik nie ma prawa do korygowania deklaracji odnoszącej się do tego samego zobowiązania. Dlatego też nie można korygować miesięcznej deklaracji VAT, jeżeli korekta miałaby się odnosić do miesiąca, który był już przedmiotem obowiązującej decyzji wymiarowej.

Bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowanie posiłków przez pracodawcę, który utworzył zfśs

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia dwunastu pracowników. Spółka kupuje bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowuje posiłki pracownikom. Przydział biletów oraz kwota dofinansowania zależnie od sytuacji materialnej pracowników. W spółce utworzono zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup biletów oraz koszt dofinansowania posiłków do kosztów uzyskania przychodów.

Wstępna opłata leasingową - interpretacje sądów i fiskusa

Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową. A więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie.

Koszty ubezpieczenia składników majątku obrotowego

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W październiku 2009 r. podpisałem na okres jednego roku (do 30 września tego roku) umowę ubezpieczenia majątku obrotowego firmy. Kiedy powinienem zaliczyć wydatek na ubezpieczenie do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Wydatki na prywatny samochód właściciela firmy a koszty uzyskania przychodów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której zamierzam korzystać z własnego samochodu. W jaki sposób rozliczę wydatki na samochód, jeżeli nie zaliczę go do środków trwałych firmy. Przychody i koszty ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Czy wydatki ponoszone przez spółkę z o.o. w organizacji są kosztami uzyskania przychodów

Spółka kapitałowa w organizacji (w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji) powstaje z chwilą podpisania przez wspólników umowy spółki. Spółka w takiej formie istnieje od chwili zawarcia umowy do czasu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Do powstania spółki w organizacji wspólnicy nie muszą podejmować żadnych innych czynności (np. wnosić wkładu).

Powodzianie nie zapłacą podatku od pomocy finansowej

Osoby poszkodowane przez powódź nie zapłacą podatku dochodowego od otrzymanej pomocy finansowej – zapewnia Ministerstwo Finansów.

System sprawozdawczości wewnętrznej a kontrola wewnętrzna

Co to jest system sprawozdawczości wewnętrznej danej firmy? Na czym on polega? Czy to jest to samo co system kontroli wewnętrznej?

Już prawie 100 tys. wniosków złożono do ZUS przez internet

Już prawie 100 tys. wniosków zostało złożonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną. Każdego tygodnia w ten sposób dociera do Zakładu ok. 2-3 tys. wniosków - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

USA i Szwajcaria prowadzą rozmowy w sprawach polityki podatkowej

Szwajcaria i USA prowadzą rozmowy w bieżących sprawach polityki finansowej i podatkowej. Prowadzone są również rozmowy w kwestii porozumienia zawartego między amerykańskimi władzami a szwajcarskim bankiem UBS.

Podatek solidarnościowy od powodzi

Rząd powinien sięgnąć po specjalne, jednorazowe instrumenty fiskalne w postaci swoistego podatku solidarnościowego, nałożonego na lepiej uposażone warstwy społeczeństwa - pisze były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko w "Rzeczpospolitej".

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Udokumentowanie celowości wydatków na usługi doradcze

Jednym z podstawowych warunków zaliczenia ponoszonych przez podatnika wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest udowodnienie przez niego w wiarygodny sposób związku poniesionych wydatków z osiągniętym przychodem. Szczególnie ważne jest to w przypadku usług doradczych (np. z zakresu doradztwa budowlanego).

Umowne odszkodowanie dla pracownika za rozwiązanie umowy o pracę a koszty pracodawcy

Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Faktury dokumentujące zakup paliwa a rzetelność księgi przychodów i rozchodów

Zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów musi być prawidłowo udokumentowane. Jest to jeden z podstawowych warunków dokonania odpisów.

Przechowywanie w formie elektronicznej kopi faktur papierowych

Organy podatkowe często stoją na stanowisku, że kopia faktury powinna być przechowywana w takiej samej formie w jakiej został wystawiony oryginał. Stwierdzają, że podatnicy są zobowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur „w oryginalnej postaci”.

Wniesienie odwołania do organu niewłaściwego a upływ terminu

Jednym z elementów postępowania podatkowego jest możliwość złożenia przez podatnika odwołania od decyzji organu skarbowego do organu wyższego stopnia.

Wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego w formie elektronicznej

Zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 220 § 1 ordynacji podatkowej od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji. W dobie wszechobecnego Internetu obowiązujące przepisy dopuszczają również możliwość wniesienia odwołania za pomocą środków komunikacji elektronicznej z bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Skutki zastosowania się podatnika do interpretacji indywidualnej, która uległa zmianie


Zgodnie z obowiązującymi przepisami ordynacji podatkowej (art. 14b) minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (tzw. interpretacja indywidualna). Niestety różne sytuacje, np. zmiany w prawie powodują, że wydana indywidualna interpretacja traci swoją aktualność, może również zaistnieć sytuacja, że wydana interpretacja z jakiegoś powodu będzie nieprawidłowa.

ZUS ułatwi powodzianom rozliczanie składek

Przedsiębiorcy, których dotknęła klęska powodzi, nie muszą osobiście odwiedzać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby rozliczyć się ze składek ubezpieczeniowych. Mogą to zrobić np. przez pocztę czy internet. Mogą też wystąpić o ulgi w spłacie należności.

Liniowy PIT także dla samozatrudnionych

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a wykonujące czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy będą mogły stosować liniową stawkę PIT.

Kolejny korzystny wyrok NSA w sprawie faktur elektronicznych

Naczelny Sąd Administracyjny wydał istotny wyrok dotyczący wystawiania, wysyłania i przechowywania faktur (sygn. akt I FSK 1444/09 z 20 maja 2010 r.). NSA uznał, że firmy mogą wystawiać faktury za pomocą programów komputerowych, wysyłać je pocztą elektroniczną w postaci plików PDF, ale ich przechowywanie musi odbywać się u odbiorcy koniecznie w formie wydruku papierowego. Obecnie dochodzi do takich paradoksów, że księgowi aby uwiarygodnić otrzymanie od kontrahenta oryginału wydrukowanej faktury, zginają ją na trzy części, aby wyglądała na wysłaną w kopercie.

Ustawa o świadczeniu usług - nowe przepisy

Dnia 10 kwietnia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 47 poz. 278). Akt ten ma na celu wdrożenie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym.

Spółki prawa handlowego

Spółki dzielą się na: osobowe oraz kapitałowe. Spółki osobowe mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Natomiast spółki kapitałowe, z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej „KRS”), nabywają tzw. osobowość prawną.

Koszty sądowe mogą być kosztami uzyskania przychodów

Z kontrahentami jak z sąsiadami – czasami się pokłócimy. Niektóre kłótnie prowadzą nas również do sądów, co związane jest z ponoszeniem różnych kosztów. Koszty te mogą mieć nie tylko wymiar bezpośredni, ale czasami mogą wpływać na wysokość podstawy opodatkowania w podatku dochodowym, a więc mogą nas „boleć” dwukrotnie.

Zwrot kosztów związanych z dowozem dziecka bez podatku

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Polska wygrała z KE spór o VAT od aut z zagranicy

Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce ws. wliczania akcyzy do podstawy podatku VAT od aut sprowadzanych z zagranicy. To pierwsza wygrana przez Polskę sprawa wytoczona przez KE o naruszenie unijnych przepisów.

Takie same świadczenia macierzyńskie dla samozatrudnionych i pracujących na etacie

Państwa członkowskie UE powinny zapewnić standardową ochronę socjalną, obejmującą wystarczający zasiłek macierzyński wypłacany przez co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego kobietom pracującym na zasadzie samozatrudnienia oraz żonom lub partnerkom osób prowadzących działalność na własny rachunek. Taką zmianę unijnej dyrektywy przyjął Parlament Europejski.

Zwrot nadpłaty VAT dla byłych wspólników spółek cywilnych

Byli wspólnicy rozwiązanych spółek cywilnych, które były podatnikami VAT, powinni mieć prawo do zwrotu nadpłaty tego podatku - uważają posłowie wszystkich klubów. Zadeklarowali oni poparcie projektu, który przewiduje odpowiednie zmiany przepisów.

Nowa skarga w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Dnia 10 kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 36, poz. 196), która wprowadziła możliwość wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego. Warto podkreślić, że skarga przysługuje od orzeczeń, które stały się prawomocne począwszy od dnia 1 września 2004 r.

Ryczałt inspektora pracy powinien być traktowany jak wynagrodzenie

Dodatkowy ryczałt, przyznany przez pracodawcę społecznemu inspektorowi pracy, powinien być traktowany jak normalne wynagrodzenie. W razie potrzeby pracownik może spierać się o nie przed sądem powszechnym - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy.

Koalicja za podatkiem od transakcji finansowych

Partie niemieckiej koalicji rządzącej CDU, CSU i FDP opowiedziały się za podjęciem starań na rzecz wprowadzenia międzynarodowego podatku od transakcji na rynkach finansowych.

Polski podatek akcyzowy zgodny z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 20 maja 2010 r., że Polska nie naruszyła prawa europejskiego, wliczając podatek akcyzowy pobierany przy sprzedaży samochodów niezarejestrowanych w Polsce do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) pobieranego od tych samochodów.

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT

Prowadzenie udanej wymiany wewnątrzwspólnotowej wymaga częstokroć szybkości i elastyczności w dostawach towarów, co czasami stwarza problemy interpretacyjne przepisów podatkowych, które wydają się być zbyt „sztywne” w stosunku do rozwiązań występujących w życiu.

Nowe przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji przez pracowników

Najprawdopodobniej w połowie lipca 2010 r. zaczną obowiązywać zmienione przepisy Kodeksu pracy regulujące podnoszenie przez pracowników kwalifikacji zawodowych.

Nowe przepisy ułatwiające fiskusowi kontrolę e-handlu

Sejm znowelizował ustawę o kontroli skarbowej, która ma ułatwić inspektorom skarbowym walkę z szarą strefą w handlu internetowym.

Pomoc z budżetu dla powodzian wolna od PIT

Osoby dotknięte klęską żywiołową, katastrofą naturalną, czy innym niekorzystnym zdarzeniem losowym nie muszą co do zasady płacić podatku od udzielonej im pomocy z budżetu państwa, czy samorządu terytorialnego w związku z tym zdarzeniem. Zwolnienie z PIT pomocy z innych źródeł jest limitowane.

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim - tabele wynagrodzeń

Sejm znowelizował ustawę o prawie autorskim. Sporządzanie tabel wynagrodzeń przez przedstawicieli zarówno artystów, jak i użytkowników praw autorskich, to jedno z założeń znowelizowanej przez Sejm ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Strat z inwestycji w fundusze nie można odliczyć

Strata powstała z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie daje prawa do odliczenia jej od dochodów m.in. z tytułu umorzenia innych jednostek uczestnictwa lub uzyskanych ze zbycia papierów wartościowych.

Odsetki za zwłokę nie będą naliczane

Odsetki za zwłokę nie będą naliczane, gdy podatnik nie otrzyma decyzji podatkowej w terminie 6 miesięcy od dnia wszczęcia kontroli skarbowej.

REKLAMA