REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Użyczenie środka trwałego ogranicza możliwości zwiększania kosztów

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 63) lit. c) ustawy o CIT stanowi, że kosztem uzyskania przychodów nie są odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.

Moment powstania przychodu w przypadku usług budowlanych

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych a w szczególności dotyczy to usług remontowo-budowlano-instalacyjnych. Wykonujemy bardzo szeroki zakres takich usług i współpracujemy z wieloma klientami, z którymi z kolei rozliczamy się w bardzo zróżnicowany sposób. Zwykle zakres wykonywanych robót jak również sposób rozliczenia określa pisemna umowa. W związku z tym mamy wątpliwości jak poprawnie się rozliczać a dokładnie kiedy dla mnie powstanie przychód z tytułu wykonywanych robót, czy w trakcie inwestycji, a po zakończeniu pewnych konkretnych robót czy może po zakończeniu całej inwestycji?

Przekazywanie informacji przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis

Rada Ministrów wydała rozporządzenie, w którym określiła zakres informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (wnioskodawcę), niezbędnych do udzielenia tej pomocy, oraz wzór formularza informacji.

Kasy fiskalne 2011 - czyli kto utraci zwolnienie

Począwszy od maja 2011 osoby świadczące m.in. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, ochroniarskie, sekretarskie, tłumaczenia oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia będą musiały zacząć używać kas fiskalnych. Kupno kasy czeka również liczne grupy podatników płacących kartę podatkową, które obecnie objęte są zwolnieniem. Dotychczas te kategorie podatników nie miały obowiązku stosowania kas rejestrujących.

REKLAMA

ZUS wyda od ręki informacje o niezaleganiu ze składkami

Przedsiębiorca może od ręki dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dotychczas musiał czekać na nie 7 dni - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Czy w dodatku za godziny nadliczbowe należy uwzględnić premię regulaminową

W naszej firmie, działającej w branży IT, informatycy oprócz stałego wynagrodzenia zasadniczego otrzymują co miesiąc premię regulaminową określoną w stałej stawce procentowej płacy zasadniczej. Jak obliczyć dodatek do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe informatyków? Czy obliczając go należy uwzględnić premię?

Tryb dokonywania doręczeń w postępowaniu cywilnym - nowelizacja KPC

Dwuletni termin na dochodzenie roszczeń jest niezgodny z konstytucją

Dwuletni termin na dochodzenie roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia związanego z orzeczeniem przepadku przedmiotów w postępowaniu karnoskarbowym jest niezgodny z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Pierwsza rata na ZFŚS do końca maja

W 2010 r. pracodawcy, którzy tworzą zfśs, mają obowiązek przekazania pierwszej raty środków na rachunek funduszu do 31 maja. Rata, jaką należy przelać na wyodrębnione konto, musi wynieść co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego.

MF nie pracuje nad zmianami w opodatkowaniu hazardu

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac zmierzających do zmiany zasady opodatkowania hazardu - poinformowała Sylwia Stelmachowska z wydziału prasowego resortu. O zmiany takie poprosiły wiceministra finansów Jacka Kapicę firmy bukmacherskie.

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący opodatkowania inwestycji venture capital

Komisja Europejska opublikowała pod koniec kwietnia 2010 roku raport dotyczący problemu podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych z inwestycji typu venture capital. Komisja uznała, że ograniczenie przeszkód podatkowych w przypadku tego typu inwestycji jest jednym z warunków rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Wyrok ETS: właściciel wyszukiwarki internetowej nie naruszył prawa znaków towarowych

Dnia 23 marca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Europejski Trybunał Sprawiedliwości) orzekł, iż właściciel wyszukiwarki internetowej Google France Inc. i Google Inc. nie naruszył prawa znaków towarowych, umożliwiając reklamodawcom nabywanie słów kluczowych odpowiadającym znakom towarowym ich konkurentów.

Urzędy skontrolowały 1 proc. z prawie 420 tys. podatników

Fiskus skontrolował prawie 4,2 tys. firm dokonujących tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych. Sprawdzenie wszystkich jest niemożliwe - wyjaśniło Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na raport NIK, dotyczący m.in. ściągania VAT.

Podatek od wynagrodzenia za pracę przy projektach finansowanych z UE

Przepis art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia od podatku dochodowego dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli pochodzą one ze środków bezzwrotnej pomocy z UE bądź innych zagranicznych źródeł, a podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Okazuje się jednak, że w praktyce skorzystanie z tego zwolnienia przez osoby bezpośrednio pracujące przy realizacji projektów finansowanych ze źródeł unijnych jest bardzo utrudnione.

Ustanowienie pomocy prawnej z urzędu - nowelizacja KPC

Niniejszy artykuł jest II częścią publikacji, dotyczących zmian wprowadzonych nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 7, poz. 45), która weszła w życie 19 kwietnia 2010 r. Jednym z jej celów jest wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 czerwca 2008 r. (sygn. akt P 37/07), w którym, dotychczasowe regulacje dotyczące ustanawiania pomocy prawnej z urzędu zostały uznane za niezgodne z Konstytucją.

Amortyzacja samochodu w firmie

Samochód jest podstawowym narzędziem pracy praktycznie w każdej działalności gospodarczej. Jego eksploatacja związana jest z wieloma aspektami podatkowymi. W tym artykule omówimy problemy związane z amortyzacją samochodów.

NIK o pobieraniu podatku PIT

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła pobieranie przez izby skarbowe podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), choć wskazała na zmniejszenie skuteczności jego egzekwowania. Nie było zastrzeżeń do nadzorowania urzędów skarbowych przez Ministra Finansów.

Wydatek na spłatę pożyczki związanej z pracą jako koszt

Czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spłatę pożyczki uzyskanej od pracodawcy na szkolenie specjalistyczne dające uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy?

Jak zaksięgować wypłatę wynagrodzenia obciążonego tytułami egzekucyjnymi

Kwotę potrącenia z wynagrodzenia tytułem zajęcia komorniczego należy rozliczyć poprzez konta rozrachunkowe. Koszty przelewów na konto komornika lub wierzyciela obciążają pracodawcę i stanowią koszty uzyskania przychodów.

Komisja Europejska: raport dotyczący stawek podatku VAT w UE

Komisja Europejska opublikowała pod koniec kwietnia 2010 roku raport dotyczący stawek podatku VAT obowiązujących w państwach Unii Europejskiej. Dokument ten zawiera również informacje dotyczące zmian wysokości stawek podatkowych.

MF: prowadzenie wykazu audytorów byłoby za drogie

Ministerstwo Finansów nie utworzy wykazu osób, które mogą przeprowadzać audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, gdyż wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami administracyjnymi.

Zwrot nadpłaty z zeznania PIT za 2009 r.

Często w zeznaniu rocznym PIT podatnik wykazuje nadpłatę w podatku dochodowym. Jest ona efektem odprowadzenia w trakcie roku zaliczek w kwocie wyższej od rocznego podatku wyliczonego w zeznaniu. Podatnik ma prawo otrzymać zwrot tej nadpłaty, ale zwrot nie zawsze musi nastąpić w gotówce.

Zmiana planowanego okresu używania środka trwałego skutki podatkowe

Spółka jawna kupiła 1 marca 2009 r. zestaw komputerowy za cenę 4 000 zł netto. Zestaw zamierzała wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej do końca 2009 r. i dlatego spółka nie wprowadziła komputera do ewidencji środków trwałych, a cenę jego zakupu zaliczyła bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W trakcie roku zmieniła plany i postanowiła wykorzystywać zestaw komputerowy ponad rok. Czy spółka może zaliczyć komputer do środków trwałych, amortyzować i zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów?

Wzrost składki zdrowotnej w przyszłym roku?

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że decyzja odnośnie wzrostu składki zdrowotnej w przyszłym roku jeszcze nie zapadła.

Zmiana przeznaczenia towaru nabytego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Czy wydatki poniesione w ramach prowadzonej działalności na zakup towarów w celu ich odsprzedaży, przekazanych następnie byłej małżonce podatnika w związku z podziałem wspólnego majątku, stanowią koszty uzyskania przychodów?

Zasada proporcjonalnego rozliczenia kosztów związanych z działalnością zwolnioną i opodatkowaną

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód. Aby wyliczyć dochód, podatnik musi określić przychody podatkowe oraz koszty uzyskania tych przychodów. Zaznaczyć należy, że nie wszystkie przychody i nie wszystkie koszty ich uzyskania są uwzględniane przy ustalaniu dochodu.

Zniszczone częściowo środki trwałe to kłopot dla przedsiębiorcy

W prawie podatkowym istnieje problem braku modyfikacji wartości początkowej środka trwałego. Podatnik ma ograniczone możliwości dostosowywania wartości początkowej środka trwałego do jego bieżącej wartości. Prawo podatkowe nie posługuje się bowiem pojęciem „częściowa strata z tytułu zniszczenia środka trwałego”. Przekonała się o tym spółka, która chciała wartość początkową częściowo zniszczonego środka trwałego obniżyć o koszty zniszczeń spowodowanych przez pożar.

Wypłata świadczeń urlopowych jako koszt uzyskania przychodu

Zasady wypłacania świadczeń urlopowych reguluje ustawa z 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Czy wypłata tych świadczeń zawsze stanowi dla pracodawcy koszt podatkowy jak inne należności pracownicze? Niestety nie.

Sprzedaż premiowa a VAT

Od 1 stycznia 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy, które pozwolą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT należny od nagród wydawanych w ramach sprzedaży premiowej.

Jak wrzucić w koszty niezamortyzowane nakłady na wynajmowany lokal po zakończeniu najmu

Podatnik wynajmował lokal w centrum miasta. Umowa najmu miała trwać 10 lat. Podatnik postanowił ją zakończyć wcześniej. Na adaptację lokalu podatnik wydał 1 mln zł. Niezamortyzował 600 000 zł. W jaki sposób zaliczyć tą kwotę do kosztów uzyskania przychodu?

Przyporządkowanie kosztów podatkowych do źródła przychodu (PIT)

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wszelkiego rodzaju dochody, oprócz dochodów zwolnionych w ustawie z opodatkowania oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Jak rozliczyć w VAT dostawę sprzętu medycznego i usługi dodatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał korzystny dla podatników wyrok dotyczący zasad stosowania 7% stawki VAT w stosunku do podmiotów zajmujących się dostawą i instalacją sprzętu medycznego.

Podatkowe rozliczanie wstępnych opłat leasingowych

Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów podatkowych wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową, a więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie.

Jednostronne świadczenia na rzecz udziałowców a koszty podatkowe

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Ewidencja podatkowa dla potrzeb podatników płacących CIT

Dochodem w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jak rozliczyć wynagrodzenie płatnika w podatkach dochodowych i VAT

Ordynacja podatkowa określa zasadę, że, płatnik każdego podatku ma prawo do wynagrodzenia (0,3% kwoty naliczonych, pobranych i wpłaconych podatków) z tytułu spełniania ustawowych obowiązków obliczania, pobierania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa. Czasem powstają wątpliwości jak trzeba rozliczyć to wynagrodzenie.

Trybunał UE: polski VAT od obcych autokarów niezgodny z prawem

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za niezgody z unijnym prawem polski system podatku VAT pobieranego od zagranicznych przewoźników autokarowych w urzędzie celnym z chwilą wjazdu na terytorium Polski.

Właściwości sądu w sprawach o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej - nowelizacja KPC

Dnia 19 kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 7, poz. 45) wprowadzająca wiele ważnych zmian, które przedstawimy Państwu w kolejnych częściach naszych publikacji. Niniejszy artykuł dotyczy zmian wprowadzonych w zakresie właściwości sądu w sprawach o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej.

Spółki w prawie polskim (podsumowanie) - część XIII cyklu o spółkach

Niniejszy artykuł jest ostatnią częścią, zamykającą cykl publikacji dotyczących spółek. Zostanie w nim przedstawione podsumowanie poprzez krótkie porównanie omawianych form spółek, a także wskazanie, które formy prawne są najbardziej popularne w Polsce.

Otrzymane napiwki to przychód pracownika ze stosunku pracy

Środki pieniężne w postaci napiwków trafiające do pracodawcy, który później rozdysponowuje je wśród pracowników, stanowią przychód pracowników ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu łącznie z wynagrodzeniami za pracę.

Polacy palą na czarno, budżet traci miliardy

Są miejsca, gdzie udział papierosów z przemytu w całkowitej konsumpcji sięga aż 90 proc. - ujawnia "Puls Biznesu".

Czy 1 mln zł wydany na tereny zielone to koszt podatkowy

Wielkość wydatków na zagospodarowanie terenu nie decyduje o tym, czy powinny być one uznane za reprezentacyjne. Organy podatkowe w przeszłości akceptowały uznanie tego typu wydatków za koszty podatkowe. Istotne jest jednak, jak duży teren zagospodarowała firma i co było przedmiotem wydatków.

NIK sprawdził nadzór rozliczeń wewnątrzwspólnotowych VAT

Najwyższa Izba Kontroli, pomimo nieprawidłowości, pozytywnie oceniła nadzór urzędów skarbowych nad płaceniem podatku VAT przez firmy, które wykonują transakcje między Polską a krajami UE - poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak.

Tajemnice zawodowe doradców podatkowych pod ochroną

Doradcy podatkowi będą mieli więcej uprawnień, a ich tajemnice zawodowe będą chronione tak samo, jak tajemnice radców prawnych czy adwokatów - wynika z uchwalonej w czwartek, 6 maja przez Sejm nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym.

Wydatki z paragonu mogą być kosztem podatkowym

Podatnik, który wydatek udokumentowany tylko paragonem chce zaliczyć do kosztów podatkowych, musi zadbać o dodatkowe dowody potwierdzające jego poniesienie.

Podatnicy przesłali przez internet 320 tys. deklaracji PIT

Jak podaje Ministerstwo Finansów, podatnicy złożyli 320 tys. e-deklaracji podatkowych za 2009 r. Najwięcej PIT-ów przez internet przesłali mieszkańcy Mazowsza - 69 tys.

Jak ewidencjonować różne formy zbycia samochodu należącego do organizacji

Zasady księgowania zbycia samochodu w wyniku sprzedaży, likwidacji oraz nieodpłatnego przekazania w ramach działalności organizacji non profit.

Jak złożyć PIT po terminie i uniknąć kary

Z końcem kwietnia upłynął termin składania deklaracji rocznych PIT. Kto się spóźnił, podlega karze za wykroczenie skarbowe. Kary można jednak uniknąć.

Zmiany w ordynacji podatkowej

Od 10 maja organ podatkowy, przekazując sprawę, jest obowiązany ustosunkować się do przedstawionych zarzutów, a także poinformować stronę o sposobie ustosunkowania się do nich.

Przedsiębiorcy wybierają najlepsze urzędy skarbowe

Już po raz ósmy przedsiębiorcy ocenią, które urzędy skarbowe zasługują na miano najbardziej przyjaznych – w ramach kolejne edycji konkursu „Urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy”.

REKLAMA