REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odsetki dla firmy zagranicznej w takim samym terminie jak dla krajowej

Sześciomiesięczny termin jest wystarczający, aby organy podatkowe mogły zweryfikować zasadność wniosku zagranicznej firmy o zwrot VAT. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, firmie należą się odsetki.

Jeden ekwiwalent za krew i osocze

Ministerstwo Finansów nie będzie różnicować wysokości ekwiwalentu za oddaną honorowo krew i osocze. Dla stosowania ulgi na krew ważny jest jeden limit.

Nowy zawód - dyplomowany księgowy

Księgowi powinni posiadać stosowne, wszechstronne wykształcenie oraz charakteryzować się odpowiednim poziomem etyki zawodowej. Dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pracuje nad stworzeniem czterostopniowego systemu łączącego nowy tytuł dyplomowanego księgowego z już funkcjonującą ścieżką edukacyjną.

Księgi rachunkowe zgodnie z przepisami wspólnotowymi

Czy w świetle zmiany art. 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wnioskodawca jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych, czy może w dalszym ciągu prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

REKLAMA

Z urzędem będziemy komunikować się elektronicznie

Dokumenty do urzędów państwowych będzie można dostarczać za pośrednictwem internetu. Dzięki informatyzacji kontaktów z urzędem podatnik szybciej i prościej załatwi spawy urzędowe.

Fiskus coraz mniej płaci za błędy

Państwo płaci przedsiębiorcom i obywatelom coraz mniej karnych odsetek od wadliwych decyzji organów skarbowych - informuje "Puls Biznesu".

Bony towarowe bez podatku

Ministerstwo Finansów akceptuje zwolnienie z podatku dochodowego zasiłków z tytułu urodzenia dziecka, zapomóg oraz bonów towarowych do kwoty 380 zł.

Jak opodatkować użytkowanie wieczyste

Opłata wstępna oraz opłaty roczne za użytkowanie wieczyste są opodatkowane dopiero w momencie ich otrzymania przez właściciela gruntu, nie później niż w dacie ich wymagalności.

REKLAMA

Podwyższenie kapitału w walutach obcych

Udziałowcy spółki z o.o. (osoby zagraniczne) dokonali wpłaty na rachunek walutowy w celu podwyższenia kapitału podstawowego. Po jakim kursie powinno zostać przeliczone podniesienie kapitału i jak to zaksięgować?

Były prezes nie może kwestionować wysokości podatku zlikwidowanej spółki

Przepisy Ordynacji podatkowej, uniemożliwiające byłemu prezesowi zlikwidowanej spółki kwestionowanie wysokości podatku VAT, jaki ta spółka powinna była zapłacić, są zgodne z konstytucją - orzekł 26 maja Trybunał Konstytucyjny.

Ewidencję wyrobów akcyzowych należy uzgadniać z urzędem celnym

Minister finansów postępował zgodnie z konstytucją nakazując uzgadnianie z urzędem celnym sposobu prowadzenia ewidencji unijnych towarów opodatkowanych akcyzą.

VAT od dobroczynności niezgodny z prawem?

Pobieranie podatku VAT od SMS-ów charytatywnych może być niezgodne z prawem - twierdzą organizacje dobroczynne. 20 największych zawiązało koalicję "SMS bez VAT" i przy wsparciu ekspertów podatkowych chce przekonać Ministerstwo Finansów do zmiany interpretacji prawa podatkowego - pisze "Metro".

Fiskus otrzyma dane o autach wycofanych z ruchu

Zwiększył się zakres informacji przekazywanych fiskusowi przez organy rejestrujące pojazdy.

Małżonkowie płacą jedną opłatę skarbową od pełnomocnictwa

Rozmowa z Jarosławem Ziobrowskim, prawnikiem w zespole prawa podatkowego WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Kiedy wydatki na adaptację budynku mogą być zaliczone bezpośrednio w koszty

Posiadam jednorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie część jego powierzchni zamierzam w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przeznaczyć na wynajem dla innej firmy. Wcześniej tę powierzchnię wykorzystywałem na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Wkrótce poniosę pewne wydatki związane z adaptacją tej powierzchni dla celów najmu. Czy wydatki te będą stanowiły bezpośrednio koszty uzyskania przychodu? Czy mogą one - a jeżeli tak, to w jaki sposób - zwiększyć wartość początkową adaptowanej części budynku podlegającej amortyzacji według metody uproszczonej?

Wyższy zwrot VAT z inwestycji mieszkaniowych

Więcej pieniędzy odzyskają inwestorzy występujący do fiskusa o zwrot części VAT za materiały budowlane, a także posiadacze książeczek mieszkaniowych.

Rząd przedłuża ważność starych banderoli na papierosy

Znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym zakłada przedłużenie okresu ważności starych banderoli na papierosy.

ZUS zwróci składki za urlop macierzyński

Już od września niektóre osoby, które pracowały na etatach, przebywały na urlopach macierzyńskich i prowadziły firmę, mogą ubiegać się o zwrot składek.

Bugaj: propozycja prezydenta obniżenia stawki VAT - bulwersująca

Doradca ekonomiczny prezydenta Ryszard Bugaj powiedział, że zbulwersowała go zgłoszona przez Lecha Kaczyńskiego - w trakcie piątkowego orędzia w Sejmie - propozycja obniżenia stawki podatku VAT. Jego zdaniem obniżka VAT przyniosłaby ubytki w budżecie państwa.

Polacy za tym, by bogaci płacili większe podatki

68 proc. Polaków uważa, że osoby o wyższych dochodach powinny płacić wyższe podatki. Tylko 32 proc. chciałoby wprowadzenia podatku liniowego - wynika z sondażu "Gazety Prawnej", PBS DGA oraz Ernst & Young.

Jak skorygować zeznanie CIT-8

Jeśli w rozliczeniu CIT-8 znalazły się błędy, należy złożyć jego korektę. W zeznaniu możemy mieć do czynienia zarówno z zaniżeniem podatku, jak i z jego zawyżeniem. O czym należy pamiętać, korygując zeznanie?

Amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych sezonowo

Spółka prowadzi m.in. działalność sezonową w branży przetwórstwa owoców i warzyw. W związku z tym część środków trwałych jest wykorzystywana tylko w sezonie (pięć miesięcy w roku). W jaki sposób dokonywać w takiej sytuacji odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych sezonowo? Czy można je amortyzować przez cały rok?

Czy błędnie wykazana kwota VAT na fakturze VAT marża podlega odliczeniu u nabywcy

Nasza firma otrzymała fakturę VAT marża ze stawką 7% za bilety lotnicze. Czy możemy odliczyć z niej VAT? Na takiej fakturze nie powinno być VAT. Wystawca faktury twierdzi, że nie może wystawić faktury korygującej.

Nowe obowiązki podatkowe przy rejestracji pojazdu

Organy odpowiedzialne za rejestrację pojazdów będą musiały przekazywać więcej informacji o podatnikach do urzędów skarbowych.

Za przestój zasiłek albo stypendium

Negocjacje dotyczące pakietu antykryzysowego w Komisji Trójstronnej między rządem a związkami i pracodawcami trwają już kilka miesięcy. "Rzeczpospolita" dotarła do ostatecznej wersji rządowej propozycji. Jest szansa, że przed wakacjami dokument trafi do Sejmu.

Polacy tęsknią za ulgami podatkowymi

Podatnicy w 90 proc. popierają system ulg podatkowych. Chcą ich zwiększenia. To świadczy m.in. o tym, że nadal stopień opodatkowania w Polsce uznawany jest za wysoki i podatnicy chcą go zmniejszać.

Jak zakwalifikować abonamenty medyczne - wyroki WSA

Od 2008 r. jeden z najbardziej poważnych sporów interpretacyjnych z organami podatkowymi dotyczy kwalifikacji wydatków na zakup abonamentów medycznych dla pracowników. Zdaniem fiskusa powoduje to powstanie przychodu po stronie pracownika. Spór w tej sprawie przeniósł się na salę sądową, a w sporach coraz częściej wygrywają podatnicy.

Co drugi Polak chce ulgi na emeryturę

Wszyscy podatnicy popierają system ulg podatkowych i postulują rozszerzenie katalogu zwolnień. Co drugi Polak chce wprowadzenia nowej ulgi podatkowej związanej z oszczędzaniem na emeryturę.

Czy przedsiębiorca na zasiłku opiekuńczym może zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 2 do 6 lutego br. korzystałam z zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w ZUS złożyłam 3 lutego 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie zasiłku opiekuńczego. Czy opłacając składki za luty w marcu, mogę pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko? Czy też powinnam poczekać na decyzję ZUS?

Dodatkowe pieniądze na własną firmę

Dodatkowo nawet 1,5 tys. osób może w tym roku skorzystać z unijnych grantów na założenie własnej firmy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje zwiększenie puli środków, przeznaczonych na ten cel w tym roku.

Egzamin na doradcę podatkowego

Znamy już najbliższy termin egzaminu na doradcę podatkowego. Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego przygotowała nowy zestaw pytań i zadań egzaminacyjnych.

Podatek nalicza się w momencie otrzymania opłaty

Opłata wstępna oraz opłaty roczne za użytkowanie wieczyste są opodatkowane dopiero w momencie ich otrzymania przez właściciela gruntu, nie później niż w dacie ich wymagalności.

Naruszenie dyscypliny finansów publicznych w procesie inwestowania

Przepisy regulujące obszar finansów publicznych ogromny nacisk kładą na tzw. dyscyplinę finansów publicznych.

Mały podatnik z wyższym limitem

Obowiązuje już zwiększony limit przychodów ze sprzedaży w definicji małego podatnika.

Usługi turystyki nabywane poza UE

Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku świadczenia usługi turystyki nabywanej poza Unią Europejską?

Lepiej samemu skorygować PIT, a nie czekać na wezwanie urzędu

Podatnik, który popełnił błąd w zeznaniu podatkowym, nie powinien czekać na wezwanie z urzędu skarbowego. Lepiej, by jak najszybciej sam skorygował błędne rozliczenie - radzi wicenaczelniczka Urzędu Skarbowego w Piasecznie Dorota Suchecka.

Przedsiębiorcy zarejestrują transakcje w systemie wspólnotowym

Przedsiębiorcy będą musieli dokonywać rejestracji w systemie EORI (wspólnotowym systemie rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych) według określonej przez Ministerstwo Finansów właściwości miejscowej organów celnych.

Zysk z polisolokaty nie podlega PIT

Nie są prowadzone prace legislacyjne mające na celu opodatkowanie finansowych produktów inwestycyjnych w formie ubezpieczeń na życie – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Pomoc w spłacie kredytów dla bezrobotnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę.

Jak zaewidencjonować w kasie eksport towaru na rzecz osoby fizycznej

Czy sprzedaż towaru na eksport dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium Ukrainy powinna być udokumentowana za pomocą kasy rejestrującej? Czy w takim przypadku stawka VAT wynosi 0% oraz czy musi być normalna odprawa celna? Nie mamy sprzedaży TAX FREE.

Proceder fikcyjnych faktur nasila się - alarmują służby skarbowe

Fikcyjne faktury wartości 74 mln zł wykryły w ubiegłym roku służby Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Katowicach. Wyłudzony w ten sposób podatek to, wraz z odsetkami, co najmniej 20 mln zł.

Odsetki dla firmy zagranicznej tak samo jak dla krajowej

Sześciomiesięczny termin jest wystarczający, aby organy podatkowe mogły zweryfikować zasadność wniosku zagranicznej firmy o zwrot VAT. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, firmie należą się odsetki.

Dzienna kapitalizacja odsetek sposobem na podatek Belki

Kilka banków oferuje lokaty, które umożliwiają uniknięcie płacenia podatku Belki. Podatek nie musi być płacony, jeśli należna kwota jest mniejsza niż 49 groszy.

Do 14,4 tys. zł z Funduszu Pracy dla bezrobotnego na spłatę kredytu

Osoby, które straciły pracę, będą mogły do końca 2010 roku złożyć wniosek do starosty o pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego.

Jak ustalić miejsce świadczenia usług niematerialnych

Obecnie przy określaniu miejsca świadczenia usług klasyfikacje statystyczne należy stosować wyłącznie pomocniczo wtedy, gdy przepisy ustawy o VAT odwołują się do nich bezpośrednio. Oznacza to konieczność posiłkowania się, oprócz definicji słownikowych, także dyrektywą VAT i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przy ustalaniu miejsca świadczenia usług.

Jak rozliczać i ewidencjonować zasiłek chorobowy

Pracownik spółki przebywał na pięciodniowym zwolnieniu lekarskim. Jak prawidłowo ustalić i zaksięgować naliczenie i wypłatę zasiłku chorobowego ze środków ZUS wypłacanego przez firmę?

Jak uzyskać certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z nowymi aktami prawnymi wydanymi przez Ministerstwo Finansów, które wprowadziły zmiany dotyczące warunków, jakie muszą spełniać kandydaci starający się o uzyskanie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto pojawiły się również modyfikacje dotyczące przeprowadzania egzaminu na certyfikat. Poniżej znajdują się aktualne informacje na ten temat.

Koniec aut z kratką

Jak ustalił "Dziennik" wkrótce przedsiębiorcy nie będą już musieli montować w służbowych autach osławionych kratek, by odpisać VAT od ceny samochodu. Zamiast tego będą odpisywać VAT od każdego kupionego w celach zawodowych auta. W Polsce jest trzy miliony firm. Tak więc każdy z właścicieli będzie mógł kupić auto i odliczyć podatek. Nad odpowiednimi przepisami pracuje już resort finansów.

E-kontrola rozpoczyna się pisemnym wezwaniem

Podatnik, który otrzyma z urzędu skarbowego pisemne wezwanie do przekazania danych w formie elektronicznej, otrzymuje jednocześnie informację, że rozpoczęła się u niego e-kontrola.

Faktura i zapłata w różnych walutach

Jak dokonać przeliczenia należności i rozliczyć różnice kursowe w przypadku, gdy faktura jest wystawiona w euro, natomiast kontrahent chce zapłacić w USD?

REKLAMA