REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Część ministrów finansów UE przeciw obniżeniu VAT na paliwa

Niektórzy z zebranych w poniedziałek we Frankfurcie nad Menem ministrów finansów państw strefy euro deklarowali sprzeciw wobec obniżenia stawki podatku VAT od paliw płynnych w odpowiedzi na rekordowy wzrost cen ropy.

Jak ustalić roczny wynik finansowy i podatkowy

Jak klasyfikować i księgować następujące pozycje:1) odsetki od nieterminowych wpłat dla kontrahentów oraz naliczone odsetki od salda ujemnego na rachunku bankowym,2) różnice z zaokrągleń w przypadku przeksięgowań VAT na koniec każdego miesiąca?Jak wykazywać te pozycje w sprawozdaniu finansowym i deklaracji rocznej CIT-8?

Jak rozliczyć wydatki na likwidację budynków

Spółka zakupiła parcelę z posadowionym na niej budynkiem biurowym. Budynek ten początkowo wprowadzono do ewidencji i rozpoczęto jego amortyzację. Celem zakupu było wybudowanie nowego budynku mieszkalnego na wolnej części parceli oraz adaptacja już istniejącego na budynek mieszkalny.

Wadium w przypadku sprzedaży samochodów i domków kempingowych

Zamierzamy sprzedać samochód i domki kempingowe w trybie pisemnego przetargu. W obu przypadkach ceny nie są wyższe od 6000 euro. Czy jest konieczne wadium? Czy istnieje możliwość odstąpienia od uiszczania wadium?

REKLAMA

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o rachunkowości

Część zmian wprowadzonych w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości ma na celu doprecyzowanie niektórych pojęć, m.in. takich jak: kierownik jednostki, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne. Stosunkowo obszerna nowelizacja ustawy nie dotyczy jednakże w całości jednostek sektora finansów publicznych. Wprowadzone zmiany obowiązują od 2 maja, jednak większość z nich wchodzi w życie dopiero 1 stycznia 2009 r.

Stawka VAT zależy od lokalizacji robót

Roboty budowlane wykonywane w lokalach mieszkalnych opodatkowane są stawką VAT w wysokości 7 proc. Natomiast roboty budowlane wykonywane w lokalach użytkowych opodatkowane są stawką 22-proc.

Błąd w procedurach badania może być podstawą roszczeń wobec audytora

Biegły rewident powinien tak ustalić dobór próby do weryfikacji sprawozdania finansowego, aby uzyskać wysoki stopień pewności co do jednoznacznej jego oceny.

Jak opodatkować działalność sezonową

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność sezonową, rozlicza podatki tak jak podatnicy prowadzący działalność przez cały rok. Może jednak liczyć na wcześniejszy zwrot VAT.

REKLAMA

Należyte przechowywanie dowodów księgowych

Wiele pracy i wysiłku poświęca się właściwemu sporządzaniu dowodów księgowych, organizacji ich obiegu w jednostce, sprawdzaniu i ujmowaniu w księgach rachunkowych. Jednak po zamknięciu roku obrotowego, sporządzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, znaczenie tych dokumentów jakby się zmniejsza. Często nie przykłada się należnej wagi do ich przechowywania.

Nie ma rozporządzenia o kasach

Rozporządzenie o obowiązku posiadania kas fiskalnych obowiązuje do 30 czerwca. Ministerstwo Finansów jeszcze nie przygotowało projektu nowych przepisów. Przedsiębiorcy w ostatniej chwili dowiedzą się o obowiązkach od 1 lipca 2008 r.

Akcyzę na paliwa można obniżyć, natomiast stawki VAT - nie

Ministerstwo Finansów nie planuje obniżki akcyzy na paliwa. Zdaniem ekspertów akcyzę obniżyć można. Taki ruch nie jest możliwy w VAT.

Będzie wyższy limit do prowadzenia ksiąg

Próg przychodów do prowadzenia pełnej rachunkowości wzrośnie do 1,2 mln euro - zdecydował Sejm.

Jak prawidłowo ująć program komputerowy

Zakupiony program komputerowy należy ująć w księgach rachunkowych jako wartość niematerialną i prawną, a następnie amortyzować. Z kolei program wytworzony we własnym zakresie księguje się jako koszt.

Czy staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego

Prowadzę kadry w urzędzie gminy. Nasza pracownica przed podjęciem u nas pracy odbywała staż absolwencki. Dysponuje zaświadczeniem o odbyciu tego stażu podpisany przez starostę. Czy staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego?

Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę

Jesteśmy firmą transportową. Przy wykonaniu usługi skorzystaliśmy z innej firmy transportowej. Otrzymałam od niej fakturę za transport towarów do kontrahenta. Teraz chcę obciążyć kontrahenta kosztami transportu. Data rozładunku i faktury od firmy transportowej to 31 marca 2008 r. Czy w związku z refakturą takiej usługi mam siedem dni na wystawienie faktury dla kontrahenta, czyli do 7 kwietnia? Czy fakturę dla obciążanego kontrahenta mogę wystawić po dniu otrzymania faktury od firmy transportowej? Fakturę dostałam 9 kwietnia 2008 r.

Jak ewidencjonować wykorzystane skonto

Spółka otrzymuje od kontrahenta 2% skonto, które jest realizowane w momencie wcześniejszego uregulowania zobowiązania. Czy wykorzystane skonto zmniejsza cenę nabycia kupionego towaru, czy powinno być księgowane jako „Pozostałe przychody operacyjne”?

Kiedy można żądać wyłączenia urzędnika od załatwienia sprawy podatkowej

Czy w przypadku toczącego się postępowania podatkowego podatnik może wnioskować wyłączenie pracownika urzędu skarbowego od prowadzenia sprawy?

Co należy uwzględniać przy ustalaniu granicy istotności

Celem sprawozdań finansowych i stanowiących podstawę ich sporządzenia ksiąg rachunkowych jest dostarczanie informacji o sytuacji finansowej, wynikach działalności oraz zmianach sytuacji finansowej jednostki, które będą użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Aby sprawozdania finansowe osiągnęły ten i inne cele, którym służą, należy je przygotować w oparciu o pewne zasady i założenia.

Rozliczenia podatkowe dofinansowania do wypoczynku

Dopłaty do wypoczynku to popularna forma świadczeń pozapłacowych. Finansowanie wypoczynku dzieci pracowników w większości przypadków będzie zwolnione z PIT. Jednak nie zawsze.

Rozliczenia działalności sezonowej

Czas wakacji to często okres zakładania działalności gospodarczej. W sezonie letnim kwitnie handel, zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich czy górskich. Podatnicy, którzy parają się tylko i wyłącznie działalnością sezonową, muszą wiedzieć, że prowadzenie biznesu okresowego nie zwalnia ich z obowiązków podatkowych. Przedsiębiorca działający tylko przez część roku ma takie same prawa i obowiązki jak podatnik, który prowadzi firmę całoroczną. Dla wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości w zakresie rozliczania działalności sezonowej prezentujemy dziś wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Polska musi uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości

Europa chce uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej i światowej rachunkowości. Dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Również Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.

Sejm za ulgami podatkowymi dla innowacyjnych firm

Przedsiębiorstwa prowadzące badania nad nowymi technologiami będą mogły się starać o ulgi podatkowe - zakłada nowela ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, do której Sejm wprowadził w piątek senackie poprawki.

19-proc. podatek Belki to fikcja

Zyski kapitałowe są opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stosując zasady zaokrąglania podatków, podatek Belki może wynieść nawet 37 proc. Aby w ogóle uniknąć 19-proc. PIT, wypłacane odsetki nie powinny przekraczać 2,49 zł.

PiS: albo obniżka akcyzy na paliwa, albo wotum nieufności dla Rostowskiego

PiS złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego, jeśli do przyszłej środy rząd nie podejmie decyzji o obniżeniu akcyzy na paliwa - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Urzędnicy skarbowi pracują po godzinach za darmo

Urzędnicy skarbowi muszą pracować po godzinach, aby w terminie wypłacić nadpłaty PIT za 2007 rok. Nie otrzymują wynagrodzeń za nadgodziny.

Nieruchomości będą spisywane co cztery lata

Od przyszłego roku nieruchomości inwestycyjne będzie można inwentaryzować raz na cztery lata.

Kasy fiskalne jeszcze nie dla prawników

Zwolnienie usług prawniczych z obowiązkowego rejestrowania obrotu w kasach fiskalnych wygasa 30 czerwca. Wszystko wskazuje jednak na to, że po raz kolejny zostanie przedłużone, przynajmniej do końca roku - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Urzędnicy żądają umieszczania na fakturze symbolu PKWiU

Zwrot VAT za wydatki związane z budownictwem mieszkaniowym przysługuje tylko od niektórych materiałów budowlanych. Lista tych materiałów została opublikowana w formie obwieszczenia ministra budownictwa w oparciu o symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Tusk: będzie spotkanie nt. akcyzy paliwowej

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że będzie rozmawiał z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim na temat akcyzy na paliwa.

Nowe wzory formularzy PIT

Od 1 maja br. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wprowadzone zmiany są m.in. skutkiem uchylenia z dniem 26 października 2007 r. art. 35a updof, czyli tzw. ulgi na gosposie. Likwidacja ulgi na gosposie spowodowała, że obowiązki związane z rozliczaniem umów aktywizacyjnych ciążą tylko na tych podatnikach, którzy zawarli tego rodzaju umowy przed 26 października 2007 r. - przez cały czas obowiązywania umowy aktywizacyjnej.

Zmiany zasad rachunkowości oraz planu kont

W dniu 14 maja 2008 r. weszła w życie zmiana z 15 kwietnia 2008 r. do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych. Kierownicy jednostek i placówek mają obowiązek dostosować prowadzenie rachunkowości do szczególnych zasad rachunkowości określonych w niniejszym rozporządzeniu w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie powyższej zmiany.

Czy nagrody wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu

W czerwcu mamy zamiar zorganizować festyn reklamujący naszą firmę. Podczas festynu chcemy zorganizować różne konkursy sportowe. Ich uczestnikami będą przypadkowe osoby biorące udział w festynie. Czy wartość nagród wygranych w tych konkursach będzie zwolniona z podatku dochodowego? Jak postąpić, jeśli nagrodę zdobędzie zespół (kilka osób)?

Instrumenty finansowe w księgach rachunkowych - kontrakt forward

Instrumenty finansowe stanowią jeden z fundamentów współczesnego rynku finansowego. Ich nieustanny rozwój i popularyzacja sprawiają, że rachunkowość instrumentów finansowych staje się jedną z najważniejszych gałęzi nowoczesnej rachunkowości finansowej.

Czy korektę ująć w niezatwierdzonym sprawozdaniu finansowym

Sporządzając bilans za 2007 rok zauważyłam, że poprzedni bilans za 2006 rok został błędnie sporządzony - konkretnie chodzi o rozrachunki za 93 tys. zł, które zostały zaniżone. Czy korektę ująć w sprawozdaniu finansowym za 2007 rok?

Wydatki na stary sprzęt są kosztem podatkowym

Odkupywanie używanego sprzętu przez spółkę warunkuje możliwość sprzedaży nowego. W związku z tym wydatki związane z zakupem starych urządzeń są ponoszone przez spółkę w celu uzyskania przychodu i dlatego powinny stanowić koszty uzyskania przychodów dla spółki.

Otrzymanie premii pieniężnej od kontrahenta

Spółka, której jestem wspólnikiem, otrzymuje od kontrahentów premie pieniężne za dokonanie zakupów w wysokości określonej w umowach między spółką a tymi kontrahentami. Czy otrzymanie premii pieniężnej stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT?

Jak wliczać w koszty wyposażenie mieszkania

Wynajmujący rozliczający przychody z najmu na zasadach ogólnych, mogą wliczać w koszty zakup mebli i wyposażenia. Nie zawsze jednak możliwe jest jednorazowe wliczenie.

Zwrot akcyzy na sprowadzone auta

Senacka Komisja Gospodarki rozpatrzyła wczoraj ustawę o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego.

Przygotowania do zmian w VAT trzeba zacząć już dziś

Od 2010 roku zmieni się wiele zasad dotyczących rozliczeń VAT w ramach Unii Europejskiej. Skutkiem nowych regulacji ma być opodatkowanie w państwie, w którym siedzibę ma usługobiorca. Polscy przedsiębiorcy już dziś powinni zacząć przygotowywać się do nowych rozwiązań.

Od 2009 roku spółki mogą zmienić zasady rozliczeń

Od nowego roku niektóre spółki stosujące standardy międzynarodowe będą mogły powrócić do sprawozdawczości finansowej zgodnej z ustawą o rachunkowości.

68 proc. Polaków nie chce podatku liniowego

Polscy podatnicy popierają progresję PIT wraz z ulgami podatkowymi. Prawie 90 proc. osób twierdzi, że system podatkowy jest skomplikowany i niesprawiedliwy. Podatnicy są niezadowoleni z wykorzystywania środków z podatków przez państwo.

Prawo do odliczenia nie będzie działać wstecz

Ustawa umożliwiająca odliczenie VAT podatnikom, którzy dokonali zapłaty należności za produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT, nie będzie działać wstecz.

Wartość początkowa środka trwałego a dokonane w nim wcześniej inwestycje

Spółka jawna dzierżawiła budynek biurowy, w którym poczyniła nakłady inwestycyjne, amortyzowane jako inwestycje w obcych środkach trwałych. Obecnie spółka kupiła ten budynek. Środki częściowo pochodziły z kredytu inwestycyjnego. Firma zamierza przyjąć budynek do używania jako środek trwały. W jaki sposób określić jego wartość początkową?

Zmiana terminu płatności na fakturze

Otrzymałam faktury, na których jest inny termin płatności niż ten, który wynika z umowy. Jak można zmienić termin płatności na fakturze?

Kto rozlicza i opłaca składki za osoby pracujące w Polsce dla zagranicznej firmy

Klientem naszego biura rachunkowego jest holenderska firma zajmująca się sprzedażą aparatury medycznej. Firma nie ma w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Od 1 maja 2008 r. zatrudniła na podstawie umów o pracę obywateli polskich, którzy swoją pracę będą wykonywać na terenie Polski. Czy należy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w Holandii czy w Polsce i jak to zrobić?

Przechowywanie dowodów księgowych

Wiele pracy i wysiłku poświęca się właściwemu sporządzaniu dowodów księgowych, organizacji ich obiegu w jednostce, sprawdzaniu i ujmowaniu w księgach rachunkowych. Jednak po zamknięciu roku obrotowego, sporządzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, znaczenie tych dokumentów jakby się zmniejsza. Często nie przykłada się należnej wagi do ich przechowywania w sposób, w miejscu i w czasie - zgodnie z obowiązującym prawem.

Czy wydatki odbiorców mediów na infrastrukturę dostawców są kosztem podatkowym

Do nowego zakładu produkcyjnego doprowadziliśmy własnym kosztem sieć energetyczną, wodociąg, gazociąg i kanalizację. Własnym kosztem wybudowaliśmy także drogę. Nie było możliwe, aby zrobiły to w tym samym czasie przedsiębiorstwa, które dostarczają te media. Nie mogliśmy czekać, bo to oznaczałoby dla nas straty związane z opóźnieniem produkcji. Czy wydatki na infrastrukturę są dla naszej spółki kosztem podatkowym? Trzeba dodać, że po przyłączeniu do głównych sieci wybudowana przez nas infrastruktura stała się własnością przedsiębiorstw dostarczających te media, na mocy umów przyłączeniowych zawartych przez naszą spółkę z tymi przedsiębiorstwami. Czy droga przekazana gminie jest inwestycją w obcym środku trwałym?

Jakie są skutki wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej i sprzedaży udziału

Jak długo wspólnik występujący ze spółki jawnej musi kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej (którą po wystąpieniu ze spółki prowadzi samodzielnie), aby nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego? Jakie będą skutki podatkowe, gdy wspólnik otrzyma zwrot wkładów od spółki, a jakie w przypadku sprzedaży udziałów na rzecz osób trzecich?

Odwołanie nie powoduje wstrzymania zapłaty podatku

Wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego nie wstrzymuje wykonania decyzji. Podatnik może jednak złożyć wniosek o wstrzymanie jej wykonania.

Czy wynagrodzenie za zrzeczenie się prawa przejazdu przez działkę sąsiada jest opodatkowane

W wyniku zawartej ugody otrzymałem w 2007 r. wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności osobistej polegającej na prawie przejścia i przejazdu przez działkę. Czy to wynagrodzenie podlega opodatkowaniu, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i terminie.

REKLAMA