REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przywileje dla upoważnionego przedsiębiorcy

Od 2008 roku w ramach Unii Europejskiej zostanie wprowadzona instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorcom z takim statusem będą przysługiwać pewne przywileje.

Ulga dla producentów biokomponentów

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która przewiduje wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów.

Kasy fiskalne w centrach fitness, saunach i solariach - nowe rozporządzenie w sprawie kas

1 października 2007 r. w centrach fitness, solariach, saunach, łaźniach oraz w innych placówkach zajmujących się poprawą kondycji fizycznej podatnicy będą obowiązani zainstalować kasy fiskalne. Obowiązek ten powstanie, pod warunkiem że obroty tych podatników z tytułu działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekraczają 40 000 zł. Minister Finansów nie przedłużył również zwolnień od obowiązku stosowania kas w innych przypadkach, które wymieniono poniżej.

Jest szansa na odzyskanie nieodliczonego VAT

WSA w Krakowie zapytał ETS o zasadność ograniczania odliczeń VAT od paliwa. Zdaniem ekspertów Polska przegra kolejną sprawę przed sądem europejskim. Jeśli tak się stanie, podatnicy będą mogli odzyskać naliczony, a nieodliczony podatek.

REKLAMA

Urzędy skarbowe już nie wydadzą wiążącej interpretacji

Od 1 lipca zmieniły się zasady wydawania podatnikom pisemnych interpretacji podatkowych w ich indywidualnych sprawach.

Odszkodowanie za utracony zysk jest opodatkowane

Odszkodowanie wypłacone wraz z odsetkami za bezumowne korzystanie z gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Spółka z o.o. sfinansowała dwóm członkom rady nadzorczej szkolenie w zakresie controllingu i rachunkowości. Czy wydatek ten, ze względu na przedmiot szkolenia, może zostać zaliczony do kosztów spółki? W jaki sposób nakłady na szkolenie powinni opodatkować członkowie rady nadzorczej?

Faktura korygująca - jak wyceniać i ewidencjonować w księgach rachunkowych

W marcu kupiliśmy od kontrahenta zagranicznego (z UE) towar, natomiast w maju otrzymaliśmy fakturę korygującą zmniejszającą jego wartość z tytułu uzyskanego rabatu. Jak powinniśmy to ująć w księgach i po jakim kursie dokonać przeliczenia faktury korygującej?

REKLAMA

Informacje z rachunku przepływów pieniężnych

W jaki sposób z rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metoda pośrednią wydobyć informację o wpływach pieniężnych ze sprzedaży? Przy metodzie bezpośredniej nie ma takiego problemu, bo pozycja taka widnieje w rachunku. A jak to zrobić w metodzie pośredniej?

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Podpis wystawcy nie ułatwi rozliczenia fikcyjnej faktury

Jeśli podatnik otrzyma fakturę dotyczącą fikcyjnej transakcji, nie ma prawa do odliczenia wykazanego w niej VAT. Podpisanie takiej faktury przez jej wystawcę nie zmieni sytuacji odbiorcy faktury.

PO o pomyśle premiera: Podatek wyższy niż dochód?

Nawet 120 proc. musiałaby od przyszłego roku wynosić najwyższa stawka podatku od dochodów osobistych, gdyby rząd chciał z podwyżki tego podatku dla najbogatszych sfinansować wyższe płace w służbie zdrowia - policzyła Platforma Obywatelska.

Do obliczeń posłuży wartość rynkowa pojazdu

Dla używanego auta sprowadzonego z UE przy obliczaniu akcyzy do zwrotu będzie brana pod uwagę wartość rynkowa samochodu tej samej marki, modelu czy roku produkcji.

Poprawki zgłoszone przez posłów mogą być niezgodne z prawem unijnym i orzecznictwem ETS

Poselska poprawka regulująca opodatkowanie usług organizacji targów i wystaw w kraju siedziby usługodawcy jest niezgodna z prawem wspólnotowym - uważają eksperci.

Wyższa stawka stosowana z obawy przed fiskusem

Za garaż zakupiony razem z mieszkaniem kupujący płaci 22-proc. VAT. Deweloperzy nie stosują 7-proc. stawki, bo nie chcą problemów z fiskusem. Według ekspertów można stosować jeden VAT na garaż i mieszkanie.

Niższy VAT do 2010 r. i co dalej?

Po 2010 r. zlikwidujmy wszystkie wyjątki w stawkach VAT, bo nie mają one żadnego uzasadnienia ekonomicznego - apeluje Komisja Europejska.

Inwestorzy otrzymają pełniejsze informacje

Dziś mija termin przesyłania uwag dotyczących nowego Standardu Rachunkowości Segmenty operacyjne, dotyczącego działalności spółek.

Sprzedaż uprawnień jest objęta 22-proc. stawką VAT

22-proc. stawką VAT powinna być opodatkowana sprzedaż uprawnień wynikających z czerwonych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia energii elektrycznej uzyskanej w procesie wytwarzania ciepła.

Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Za dwa miesiące przedsiębiorcy będą mogli korzystać z Systemu Kontroli Eksportu. Umożliwi on zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi.

Resort finansów o preferencyjnej stawce VAT na książki

Polski rząd rozmawia z Komisją Europejską (KE) w sprawie przedłużenia preferencyjnej stawki VAT na książki - zapewnił w czwartek (29 czerwca) w Sejmie wiceminister finansów Jacek Dominik.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i przychód od wpłaty wadium - problem

Aby stanąć do przetargu na zakup działki, osoba fizyczna wpłaca wadium, które po wygraniu przez nią przetargu przekształca się w zaliczkę na poczet ceny działki. Ogłoszenie wyników przetargu następuje po 14 dniach. Przetarg jest w kwietniu, natomiast ogłoszenie wyników i podpisanie aktu notarialnego nastąpi w maju. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od wpłaty wadium (zaliczki)?

Tymczasowe nauczanie zwolnione z VAT

Odpłatne udostępnianie nauczyciela instytucji edukacyjnej, w której tymczasowo naucza, może być zwolnione z podatku od wartości dodanej jako świadczenie usług ściśle związanych z działalnością edukacyjną.

Czy istnieje możliwość łącznego opodatkowania z małżonkiem, jeżeli podatnik jest obywatelem Ukrainy zamieszkałym i pracującym w Polsce

Małżonkom (obywatelom Ukrainy mieszkającym i pracującym w Polsce), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa przysługuje prawo do preferencyjnego opodatkowania osiągniętych w roku podatkowym dochodów. - Interpretacja Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z 10 stycznia 2007 r., nr I-415-01/03/07

Jak rozliczyć wycieczkę dla pracownika

Wycieczka dla pracownia będzie przychodem, od którego trzeba zapłacić podatek, gdy firma kupi ją w biurze podróży. Jeśli sama zorganizuje wyjazd, przychód powstanie, tylko jeśli wartość wycieczki będzie można przypisać każdemu pracownikowi.

Jaką stawką opodatkować świadczenie usługi złożonej

Czy sprzedaż biletów wstępu na występy artystów i drobny poczęstunek oraz na zabawy, ze względu na to, że usługi te są usługami złożonymi, gastronomiczno-rozrywkowymi, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług według 7-proc. stawki VAT?

Dokumentacja zasad (polityki) rachunkowości

Za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym także z tytułu nadzoru, odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki.

Doradcy zgłoszą swój projekt

Krajowa Rada Doradców Podatkowych chce dokonać większych zmian w ustawie o doradztwie podatkowym niż wynikające z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Umowy o pracę nie podlegają VAT

Osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, nie może być uznana z tego powodu za podatnika VAT, ponieważ nie prowadzi niezależnie działalności gospodarczej.

O spłacie musi wiedzieć naczelnik

Aby dłużnik spadkodawcy mógł skutecznie zapłacić swoje długi, musi najpierw zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Faktury wystawione przed rejestracją można rozliczyć

Prawo do zmniejszenia podatku należnego o naliczony dotyczy też faktur wystawionych na podatnika i otrzymanych przed jego rejestracją dla celów VAT.

Rząd chce pozbawić firmy pomocy publicznej

Po likwidacji funduszy celowych nie będzie możliwości przyznawania firmom pomocy publicznej. Resort finansów nie przewidział żadnego rozwiązania, które pozwoliłoby na wsparcie przedsiębiorstw. Resort skarbu jest przeciwny planowanej likwidacji i zapowiada rozmowy z Ministerstwem Finansów.

Wzrośnie stawka podatku od gier na automatach

Organizujący gry na automatach o niskich wygranych będą płacili wyższy podatek. Zamiast 125 euro miesięcznie zapłacą 180 euro.

Rodzice odliczą więcej na każde dziecko

Do Sejmu trafiła wczoraj nowelizacja ustawy o PIT. Zakłada ona podwyższenie kwoty ulgi prorodzinnej na każde dziecko.

Odsetki podatkowe w górę

Od dziś stopa lombardowa wynosi 6 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 12 proc. zamiast dotychczasowych 11,5 proc. w stosunku rocznym.

E-faktura - jak to działa

Od 4 sierpnia 2005 r. - na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 14 lipca 2005 r.1 - istnieje możliwość przesyłania i przyjmowania faktur drogą elektroniczną, czyli tzw. e-faktur.

Ewidencja poręczenia w księgach rachunkowych

Nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością udzieliła poręczenia kontrahentowi, który ubiegał się o kredyt bankowy. Jak należy ująć to w księgach rachunkowych? Jak będą przebiegać księgowania w sytuacji, kiedy kontrahent nie wywiąże się z zobowiązania wobec banku?

Diety dla kierowców

Czy podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 22 maja 2007 r. (nr PD2-4151-35/07)

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki związane z najmem samochodu

Prowadzę działalność w zakresie promocji i handlu kosmetykami. W pracy wykorzystuję samochód osobowy marki Opel Astra combi, który wynajmuję od producenta kosmetyków. Co miesiąc opłacam z tego tytułu czynsz. Jestem również zobowiązana do ponoszenia kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Czy mogę zaliczyć do kosztów całość ponoszonych wydatków?

Nie każda dopłata zwolniona z podatku

Dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika wypłacone przez pracodawcę jest zwolnione z PIT. Gdy jednak wczasy zorganizowane będą przez pracownika na własną rękę, dofinansowanie będzie opodatkowane.

Trzeba uwzględnić prowizje i koszty

Ustalając podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów trzeba uwzględnić m.in. koszty opakowania czy transportu pobierane przez dostawcę.

Podatek oblicza się od wypłaconej raty

W przypadku zachowku wypłacanego w ratach podstawę opodatkowania stanowi wypłacona część należności przysługującej uprawnionemu.

Służba celna wdroży od 1 lipca nowy System Kontroli Eksportu

Służba celna wdroży od 1 lipca 2007 r. nowy, informatyczny System Kontroli Eksportu (ECS) - poinformowała na poniedziałkowym spotkaniu z eksporterami zastępca szefa Służby Celnej Agnieszka Szymankiewicz.

Jaki ryczałt od najmu nieruchomości

Osoba, która wynajmuje nieruchomość prywatną, opłaca od przychodu uzyskanego z najmu podatek ryczałtowy z podziałem na dwie stawki. Przychód do kwoty 4 tys. euro jest opodatkowany stawką 8,5 proc., a powyżej tej kwoty 20-proc. podatkiem.

Wycofując środki z IKE, musimy się rozliczyć

Oszczędzanie na indywidualnym koncie emerytalnym jest zwolnione z podatku. Jednak podatnik, który wycofa środki przed ustawowymi terminami, musi rozliczyć się z fiskusem.

Pomoc na nowe inwestycje, udział w targach i wystawach

Pomoc publiczna na rozwój małych i średnich firm w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych ma dotyczyć nowych inwestycji, usług doradczych oraz udziału w targach i wystawach.

Zakłady budżetowe i fundusze celowe do likwidacji

Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o finansach publicznych oraz ustawy, która wprowadzi nowe przepisy. Reforma ma na celu konsolidację sektora finansów publicznych.

Będzie 7-proc. VAT na mieszkania

Rząd przyjął we wtorek (26 czerwca) projekt tzw. definicji budownictwa społecznego, która ma zapobiec podwyżce VAT na mieszkania i domy od 2008 r. Zgodził się też na przedłużenie na czas nieokreślony mającej wygasnąć w przyszłym roku ustawy o tzw. zwrocie VAT

Pomoc dla kombatantów nie jest opodatkowana

Doraźna lub okresowa pomoc dla kombatantów oraz pozostałych po nich członków rodzin wypłacana ze środków Państwowego Funduszu Kombatantów jest zwolniona od PIT.

Łatwiej będzie ewidencjonować prawa majątkowe

Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnym źródle powinny być kwalifikowane i zaliczane przez przedsiębiorstwa energetyczne do towarów.

Nowe interpretacje mogą być niezgodne z konstytucją

Od 1 lipca interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów. Podatnik niezadowolony z urzędowej odpowiedzi będzie mógł złożyć skargę do sądu. Taka procedura może być uznana za niekonstytucyjną, gdyż nie przewiduje dwuinstancyjności.

REKLAMA