REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Moment zaliczenia do kosztów premii dla pracowników

Po zamknięciu 2004 r. spółka naliczyła premie za wyniki sprzedaży w tym roku. Naliczenie premii i ich zarachowanie do ksiąg nastąpiło w lutym 2005 r. W którym momencie zaliczyć tę premię do kosztów uzyskania przychodów? W momencie naliczenia i zarachowania, czy w momencie wypłaty pracownikom, co miało miejsce w marcu?

Zwolnienie z VAT wynajmu nieruchomości

Pojęcie "pojazdy" odnosi się również do statków, a więc wynajem nieruchomości obejmuje wynajem miejsc przewidzianych do cumowania statków na wodzie, jak również miejsc do przechowywania tych statków na lądzie na terenie portowym, co w konsekwencji powoduje, że czynności takie nie korzystają ze zwolnienia z VAT - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Zlecenia przez telefon. Trudno wyliczyć koszty

Rozliczanie dochodów ze sprzedaży akcji sprawia wiele problemów.

Jak ewidencjonować niedobory zawinione w sklepie

Podczas remanentu w sklepie w 2002 r. zostały stwierdzone niedobory na znaczną kwotę, do których przyznał się kierownik sklepu wykonujący tam usługi handlowe na podstawie umowy o współpracy (prowadził własną firmę i wystawiał faktury za usługi handlowe). Po sporządzeniu protokołu z remanentu potwierdził on powstałe braki i zobowiązał się na piśmie do spłacenia ich wartości w ratach w ciągu 6 miesięcy. Niestety, nie wywiązał się z tego zobowiązania. Sprawa została skierowana na drogę postępowania sądowego. W 2004 r. sąd wydał nakaz zapłaty dochodzonego długu, jednak wyrok ten nie jest prawomocny, a dłużnik zapowiedział, że będzie się odwoływał. Proszę o poradę, co należy zrobić z towarem, który jest na stanie magazynowym w księgowości, a faktycznie go nie ma. Towar ten prawdopodobnie został wyniesiony przez tę osobę i sprzedany poza sklepem, a gotówka nigdy nie trafiła do kasy. Kiedy wartość tego towaru można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w przypadku, gdy dług nie zostanie spłacony, i co należy zrobić z podatkiem VAT, który został odliczony od tych towarów w miesiącu ich zakupu?

REKLAMA

Czy prowadzący działalność gospodarczą musi złożyć dodatkowy PIT dotyczący otrzymywanych alimentów

Czy prowadzący działalność gospodarczą musi złożyć dodatkowy PIT dotyczący otrzymywanych alimentówProwadzę działalność gospodarczą opodatkowaną 19-procentowym podatkiem liniowym. W ubiegłym roku otrzymywałem również alimenty. Czy muszę wypełnić dodatkowy PIT dotyczący alimentów? Jeśli tak, to jaki?

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Instytucja finansowa, w której ubiegam się o dofinansowanie inwestycji, zażądała ode mnie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Proszę o informację, czy urząd skarbowy ma obowiązek wydać mi takie zaświadczenie, jeżeli złożę stosowny wniosek? Czy wniosek składa się na jakimś specjalnym formularzu? Ile czasu ma urząd na wydanie zaświadczenia? Czy muszę uiścić jakąś opłatę za to zaświadczenie? I jeszcze jedno: mam zaległość w podatku dochodowym, jednak zaległość ta została rozłożona na raty. Raty spłacam w terminie. W jaki sposób urząd potraktuje tę zaległość? Czy wykaże ją w zaświadczeniu?

Potrzebna interpretacja

Przepisy zwalniające z VAT niektóre kategorie umów, zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług, są niejasne. Dlatego minister finansów powinien wydać interpretację, która rozstrzygnęłaby pojawiające się wątpliwości - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Senat o VAT. Definicja samochodu na potrzeby podatków

Senat na życzenie resortu finansów postanowił uszczelnić system odliczenia VAT od samochodów z dwoma rzędami siedzeń. Aby zrozumieć nową definicję, trzeba ją czytać i analizować zdanie po zdaniu.

REKLAMA

NIP w samorządach

Gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe Numery Identyfikacji Podatkowej (NIP), a w związku z ich działaniami powinno być wystawiane jedno rozliczenie deklaracyjne. Natomiast inne niż urzędy gmin (powiatów) i urzędy marszałkowskie gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, powinny, dla celów rozliczeń z tytułu VAT, rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębny NIP - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Zakup wyposażenia związanego z podejmowaniem kontrahentów

Do jakich kosztów należy zaliczyć zakup kieliszków w celu użycia ich podczas podejmowania kontrahentów w firmie - do kosztów reprezentacji czy innych? Czy zakup ten jest kosztem podatkowym?

Sprzeciw wobec zrównania akcyzy

Budowla ulepszona w trakcie roku podatkowego

Opłacam podatek od nieruchomości od budowli zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej. W ciągu roku na skutek rozbudowy tej budowli zmieniła się jej wartość początkowa. Czy w związku z tym powinienem dokonać korekty deklaracji na podatek od nieruchomości w trakcie roku podatkowego?

Ozdobne oznaczenie towaru stanowiące reklamę

Firma zakupiła plakatowniki (plastikowe tabliczki, do których przymocowuje się kartki formatu A4), na których zostały umieszczone kartki z logo firmy oraz wydrukowanymi dużymi, rzucającymi się w oczy cenami towarów. Każdy rodzaj towaru (odzież) w sklepie jest w ten sposób oznaczony. Czy jest to informacja czy reklama ograniczona limitem 0,25%?

Konferencja audytingu

Kontrowersyjny podatek

VAT w pytaniach i odpowiedziach - relacja z dyżuru telefonicznego

Jednym z problemów mających istotne znaczenie dla rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług jest rozliczanie refundacji otrzymywanych przez apteki przy wydawaniu leków refundowanych. W jaki sposób rozliczyć te refundacje?

Delegacja zagraniczna - rozliczenie zaliczki w euro

Spółka z o.o. posiada konto walutowe euro. Wysyła pracownika w delegację zagraniczną. W związku z tym spółka wypłaca 400 euro z banku do kasy - następnie przekazuje tę kwotę pracownikowi jako zaliczkę. Pracownik wydaje 358 euro, a resztę zwraca do kasy w wyniku rozliczenia delegacji. Z kasy pozostałe 42 euro spółka wpłaca do banku. Jakie kursy walut należy zastosować do rozliczenia powyższych operacji?

Ewidencja księgowa zaliczek na poczet przyszłych dostaw

Spółka z o.o. zajmuje się sprzedażą sprzętu komputerowego. W przypadku części zamówień - dotyczących sprzętu konfigurowanego - na życzenie naszych klientów wprowadziliśmy obowiązek wpłaty zaliczek. W jaki sposób należy ewidencjonować w księgach rachunkowych otrzymane zaliczki na poczet przyszłych dostaw?

Darowizny kościelne bez limitu

Po marcowej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego rozwiały się wątpliwości co do możliwości odliczania bez limitu darowizn kościelnych. Dotyczy to nie tylko tych podatników, którzy z tej ulgi już skorzystali. Na razie nic nie stoi na przeszkodzie, by na przyszłość skorzystać z odliczenia. Trzeba tylko wiedzieć, jak.

Będzie ulga za krew

W Polsce brakuje krwi. Zdaniem senatorów należy wprowadzić ulgę podatkową, z której korzystaliby honorowi krwiodawcy. Rząd nie ma nic przeciwko temu.

Badanie przez biegłych rewidentów

Jeżeli jednostka spełnia kryteria określone w art. 64 ustawy o rachunkowości, ma obowiązek poddania swojego sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Ma na to czas do końca czerwca następnego roku kalendarzowego. Musi więc zawrzeć z biegłym rewidentem umowę o badanie sprawozdania.

Europejskie i polskie regulacje dotyczące informacji poufnych na rynku kapitałowym (cz. II)

Czy wspólna osoba zarządzająca oznacza istnienie powiązań między spółkami

Pan Iksiński pełni w naszej spółce funkcję zarządczą (na podstawie umowy o pracę). Równocześnie jest zatrudniony w innej firmie jako osoba zarządzająca tą firmą. Nasza spółka nie jest udziałowcem w tej drugiej firmie. Czy w tej sytuacji między naszą spółką i tą drugą firmą występują powiązania, o których mowa w art. 11 updop?

Ślub z wkalkulowaną utratą przywileju

Podatnicy, których małżonkowie korzystali lub korzystają ze "starych" ulg mieszkaniowych, muszą bezpowrotnie zapomnieć o odliczaniu ulgi odsetkowej. Tak postanowił ustawodawca. Okazuje się, że przepis jest bardziej rygorystyczny niż mogłoby się wydawać. W ocenie Ministerstwa Finansów ulgi - i to za cały rok - pozbawieni są też ci, którzy związek małżeński zawarli w trakcie roku podatkowego.

Badanie sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego

Sprawozdania finansowe niektórych organizacji pożytku publicznego podlegają badaniu przez biegłych rewidentów. Z obowiązkiem tym muszą liczyć się organizacje realizujące zadania publiczne zlecone, które otrzymały w roku obrotowym łączną kwotę dotacji na realizację tych zadań w wysokości co najmniej 50 000 zł oraz osiągnęły przychody w wysokości co najmniej 3 000 000 zł.

Czy umorzenie pożyczki z WFOŚiGW jest przychodem wolnym od podatku

Spółka z o.o. w roku 2001 otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup środka trwałego, w tym też roku wprowadziła go do ewidencji środków trwałych. Odpisy stanowiły koszty uzyskania przychodów w 100%. W roku 2004 pozostałą do spłaty część pożyczki WFOŚiGW umorzył, pod warunkiem przeznaczenia równowartości kwoty umorzenia na inne inwestycje ekologiczne (środki trwałe) aprobowane przez pożyczkodawcę, wystawiając stosowną decyzję. W związku z tym jak należy podatkowo i zarazem księgowo potraktować odpisy amortyzacyjne za lata ubiegłe odniesione w koszty uzyskania przychodów - w 100%, czy wartość umorzonej pożyczki stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i w którym momencie?

Czy podatek od nieruchomości stanowi koszt

Spółka zakupiła nieruchomość - budynek, który nie został przekazany do użytkowania (zły stan techniczny, brak środków na remont). Czy zapłacony podatek od nieruchomości można uznać za koszt uzyskania przychodu?

85 dni od dnia bilansowego

Roczne zestawienie obrotów i sald księgi głównej jednostka musi sporządzić przed 85 dniem po dniu bilansowym. Zatem, jeśli dniem bilansowym jest 31 grudnia, ostateczny termin sporządzenia tego zestawienia minął 26 marca.

Amortyzacja samochodu nabytego do majątku wspólnego małżonków

Od niedawna prowadzę samodzielną działalność gospodarczą. Obecnie zamierzamy wraz z żoną kupić samochód, który będzie wykorzystywany w tej działalności. Samochód ten będzie należał do naszego majątku wspólnego. Czy pomimo to będę mógł amortyzować go od całej wartości, czy też tylko od jej połowy?

Ulga na nowe technologie

Projekt ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej przewiduje wiele instrumentów, których wprowadzenie ma na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez aktywizację jej rozwoju technologicznego. Jedną z kategorii takich instrumentów stanowią nowe rozwiązania podatkowe, w tym zmiany części zasad opodatkowania przedsiębiorców inwestujących w rozwój nowych technologii.

Remanent likwidacyjny. Kasy rejestrujące

W remanencie likwidacyjnym powinny być ujęte kasy rejestrujące, które były przez podatnika użytkowane do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Chodzi o kasy, przy zakupie których podatnik odliczył VAT wykazany w fakturach zakupu.

Wyższa akcyza na gaz i olej napędowy

Ministerstwo Finansów doszło do wniosku, że zróżnicowanie stawek akcyzowych na olej napędowy oraz opałowy jest źródłem nieprawidłowości. Aby powstrzymać szarą strefę w handlu tymi towarami, MF postanowiło ujednolicić w tym zakresie akcyzę. Ujednolicenie stawek, czyli w tych konkretnych przypadkach ich podwyższenie, ma dotknąć również gazu używanego do celów opałowych.

Jak traktować używanie przez pracownika telefonu prywatnego do celów służbowych

Nasza firma chce zwracać koszty rozmów telefonicznych poniesione przez pracownika (przedstawiciela handlowego) korzystającego ze swojego prywatnego telefonu stacjonarnego. Jak rozliczać te koszty? Na podstawie jakich dokumentów? Czy będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów? Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych?

Dziś głosowanie nad VAT

Nie uczymy się na własnych błędach

Znaczny odsetek zeznań rocznych składanych za 2004 r. zawiera te same błędy i omyłki co w poprzednich latach. Błędy te zdaniem izb skarbowych utrudniają pracę urzędów skarbowych, a w rezultacie sprawną obsługę podatnika. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez "GP" w wybranych izbach skarbowych, co roku najczęściej powtarzają się m.in. błędy rachunkowe, brak podpisu czy deklarowanych w zeznaniu załączników.

Czy wypłacona nagroda oraz wydatki na zakup bonów dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów

Spółka z o.o. wypłaciła pracownikom nagrody jubileuszowe w formie bonów z okazji dziesięciolecia istnienia. Możliwość wypłaty nagród ujęto w regulaminie wynagradzania. Czy wypłacona nagroda stanowi dla spółki z o.o. koszt podatkowy?

Nieodpłatne nabycie udziałów innej spółki

Nasza spółka od swojego udziałowca otrzymała nieodpłatnie udziały innej spółki z o.o. Czy w momencie otrzymania tych udziałów powstaje dla spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia? Jak ustalić ewentualne koszty sprzedaży tych udziałów?

Zwolnienie dla zbiorników wodnych

Który urząd jest właściwy

Ustawa o VAT stanowi, że organem podatkowym właściwym dla podatnika jest, co do zasady, naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla miejsca, gdzie wykonywane są czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kto po zmianie wpisu będzie podatnikiem VAT

Jeżeli w wyniku przekształcenia wpisu do ewidencji następuje wykreślenie z niego jednego z małżonków, a działalność kontynuuje ten, który występował jako podatnik VAT, to nie nastąpi zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług - stwierdziły organy podatkowe.

Niższe odsetki od zaległości podatkowych

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Indywidualna stawka amortyzacji dla budynku usługowo-handlowego

Spółka zaciągnęła od swojego udziałowca pożyczkę na kompleksowy remont zespołu budynków szeregowych, który zakupiła w grudniu 2002 r. Inwestycja została rozpoczęta w marcu 2003 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2005 r. Budynki mają być wynajmowane na działalność gospodarczą innym przedsiębiorcom. Wartość budynków w marcu 2003 r. kształtowała się na poziomie 546 345,00 zł. W momencie oddania do używania wartość początkowa będzie kształtować się według planów na poziomie 892 345,00 zł. Czy przysługuje nam prawo ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości ustalić tę stawkę?

Rozliczanie samochodów osobowych w leasingu operacyjnym

Spółka chce podpisać umowy leasingu operacyjnego na samochody osobowe. Samochody byłyby wykorzystywane przez pracowników, którzy są przedstawicielami handlowymi. Jak rozliczać wydatki związane z tymi samochodami?Czy potrzebne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu?

Ostateczny termin zeznania CIT-8

Dziś mija termin złożenia rocznego zeznania przez firmy podlegające ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Do tego rodzaju rozliczeń służy druk CIT-8.

Zakup paliwa do samochodu ciężarowego

Czy firma może odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodu ciężarowego Lublin II 3222. Towos? Firma kupiła ten samochód w 1998 r. Ma on ładowność 900 kg i 9 miejsc siedzących. W roku 2002 samochód został zmodyfikowany i po przeróbkach stał się samochodem ciężarowym przystosowanym do przewozu 6 osób i towaru. Zmiany te zostały wprowadzone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Do końca kwietnia ub. r. firma miała prawo odliczać podatek naliczony od paliwa kupowanego do tego samochodu. Naszym zdaniem od 1 maja 2004 r., ze względu na art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, przy nabywaniu paliwa do takiego samochodu firma będzie miała prawo do odliczania podatku naliczonego od kupowanego paliwa, ponieważ ładowność określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest większa niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3 (dla samochodu z 6 miejscami siedzącymi wynosi ona 765 kg). Natomiast z danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym wynika, że ładowność wynosi 850 kg. Czy mamy rację?

Nowelizacja VAT w Senacie

Obniżka stóp procentowych

Gdy płacisz czynsz, możesz odliczyć podatek

Podmiot, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, lecz nadal płaci czynsz oraz opłaty związane z pomieszczeniem służącym uprzednio wykonywaniu tej działalności, jest uważany za podatnika i może odliczyć VAT naliczony od poniesionych w ten sposób wydatków - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

REKLAMA