REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrotu VAT za artykuły niemowlęce

PiS chce zwrotu części podatku VAT zawartego w cenie ubranek dla dzieci. W ten sposób chce zrekompensować planowane przez rząd podniesienie VAT-u na te artykuły. Klub PiS projekt ustawy w sprawie zwrotu części podwyższonego VAT-u złożył w Sejmie dwa tygodnie temu.

Prowadzenie ewidencji za pomocą kasy rejestrującej w 2011 r.

Obowiązki związane z zatrudnieniem

Zatrudnianie nowego pracownika rodzi wobec pracodawcy szereg obowiązków. Podpisanie umowy, zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz wypłata wynagrodzenia to nie wszystkie obowiązki, jakie polskie przepisy nakładają na pracodawców.

Do końca stycznia firma musi poinformować o rezygnacji z tworzenia ZFŚS

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników, który podejmuje decyzję o rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, musi o tym poinformować swoich pracowników do 31 stycznia 2011 r.

REKLAMA

Część wydatków związanych z wejściem na giełdę to koszty

Część wydatków, jakie spółka ponosi wchodząc na giełdę jest kosztami uzyskania przychodu - uznał w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.

VAT od skradzionej (wyłudzonej) dostawy wewnątrzwspólnotowej - czyli nieszczęścia chodzą parami

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się w sposób oczywisty z równego rodzaju zagrożeniami i ryzykami, do których należy między innymi kradzież towaru wysyłanego do kontrahenta. Sytuacja taka częstokroć jest podwójnie bolesna, gdyż oprócz utraty towaru i braku zapłaty za niego, częstokroć fiskus i tak chce nas opodatkowywać z tego tytułu.

Przewóz wyrobów akcyzowych z wykorzystaniem systemu EMCS PL

System EMCS PL jest polską częścią unijnego systemu EMCS i został uruchomiony w Polsce z dniem 1 stycznia 2011 r., co wynikało z konieczności implementowania przepisów unijnych (prawie wszystkie kraje UE wystartowały już 1 kwietnia 2010 r., natomiast Polska w ostatnim dopuszczalnym prawem UE terminie).

Zmiana ustawy o cudzoziemcach

Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694 ze zm.) to zbiór przepisów, które określają zasady i warunki wjazdu, przejazdu, pobytu, oraz wyjazdu cudzoziemców, tj. osób nie posiadających obywatelstwa polskiego, z terytorium Polski. W związku z koniecznością dostosowania przepisów ustawy do wymogów unijnych, dnia 28 grudnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy (Dz. U. z 2010 r. Nr 239, poz. 1593).

REKLAMA

Projekt ustawy o zwrocie VAT od ubranek dziecięcych

Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotowuje projekt ustawy o zwrocie części VAT zawartego w cenie ubranek dla dzieci - poinformował poseł Stanisław Stec z SLD. Zmiany miałyby zrekompensować czekającą nas podwyżkę VAT na te artykuły z 8 do 23 proc.

Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Chociaż zobowiązania podatkowe spadkodawcy nie wchodzą w skład masy spadkowej, to jednak na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) spadkobiercy podatnika, jak również płatnika (tj. osoby zobowiązanej do obliczenia podatku, pobrania go od podatnika i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu) przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, czyli stają się następcami prawnymi spadkodawcy.

Zmiany upraszczające rozliczenie VAT (wyjaśnienia MF)

Od 1 stycznia 2011 r. wprowadzone zostały rozwiązania zmierzające przede wszystkim do uproszczenia rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, przy jednoczesnym umożliwieniu podatnikom wyboru takich rozwiązań, które byłyby dla prowadzonej przez nich działalności optymalne. Zmiany te mogą przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z wypełnianiem obowiązków podatkowych w tym podatku. Według MF do najważniejszych rozwiązań o charakterze upraszczającym należy zaliczyć przede wszystkim:

Wikileaks ma dane banków o rajach podatkowych

Były szwajcarski bankier Rudolf Elmer przekazał założycielowi Wikileaks Julianowi Assanage'owi płyty CD zawierające dane o nadużywaniu rajów podatkowych przez banki. W środę Elmer stanie przed szwajcarskim sądem.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - minimalne roczne poziomy zbierania

Od 4 stycznia 2011 r. obowiązują nowe minimalne roczne poziomy zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych.

Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód

Z dniem, w którym pracodawca uregulował za byłego pracownika niedopłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS oraz poniósł koszty odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty, powstaje przychód po stronie pracownika. Przychód ten należy opodatkować i wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym te składki i odsetki zostały zapłacone – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-788/10-2/AS).

Wzrost VAT na ubranka dziecięce od 1 lipca, a nie 1 lutego

Podwyżka VAT na ubranka dziecięce nastąpi nie 1 lutego, jak chciał rząd, ale 1 lipca 2011 r. Nadal zwolnione z podatku mają być pakiety medyczne fundowane pracownikom - przewidują poprawki podkomisji, która zajmowała się projektem nowelizacji ustawy o VAT.

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców

W 2011 r. wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców (także dla rozpoczynających działalność gospodarczą) wynosi 243,39 zł.

Kasy rejestrujące - zwolnienie z obowiązku stosowania

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących będzie przysługiwało także w przypadku nowych grup podatników.

Burza w sejmowej komisji wokół projektu zmian w VAT

Kontrowersje wśród posłów budzi rządowy projekt zmian w VAT - szczególnie propozycja o pakietach medycznych dla pracowników oraz usługach zlecanych przez szpitale. W efekcie po kilku godzinach prac projekt przekazano do podkomisji.

Stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych

Od 20 stycznia 2011 r. podstawowa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 12,5 proc. w stosunku rocznym. Obniżona stawka wynosi 9,38 proc. w stosunku rocznym.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Zmiany w VAT obowiązujące od 1 stycznia - plusy i minusy

Od 1 stycznia 2011 r. dla potrzeb VAT należy stosować PKWiU z 2008 r. Zmiany objęły też m.in. stawki podatku, zasady przesyłania faktur drogą elektroniczną, limit zwolnienia podmiotowego, zasady odliczania VAT z tytułu wydatków na samochody i paliwo. Które ze zmian są korzystne dla podatników, a które - nie? Przedstawiamy podsumowanie zmian w VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r.

Handlowcy nie korzystają ze zwolnienia z VAT przy darowiznach

Jedynie producenci mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT darowizn żywnościowych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na bezpłatną pomoc żywnościową dla osób ubogich.

Rejestracja firmy w urzędzie skarbowym?

Ministerstwo Finansów planuje przeniesienie rejestracji działalności gospodarczej z gmin do urzędów skarbowych. Przyszły przedsiębiorca odwiedzałby wówczas tylko urząd skarbowy, który przekazywałby dalej wszelkie dokumenty.

Święto Trzech Króli do Trybunału Konstytucyjnego

PKPP Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej Kodeks Pracy, która wprowadza dzień wolny w święto Trzech Króli. Wcześniej ustawę do TK zaskarżyła "Solidarność".

Jak rozliczać w 2011 roku VAT od okazjonalnych przewozów autobusami zarejestrowanymi poza terytorium Polski


Świadczenie usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegających na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium Polski, świadczone przez podatników mających siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, lub miejsce zamieszkania lub pobytu poza Polską - podlegają opodatkowaniu VAT na ogólnych zasadach.

Od 20 stycznia wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 20 stycznia 2011 r. podstawowa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 12,5 proc. w stosunku rocznym. Obniżona stawka wynosi 9,38 proc. w stosunku rocznym.

Wzory deklaracji i informacji podatkowych w podatku od nieruchomości, podatku rolnym i podatku leśnym


Ministerstwo Finansów przygotowało dla organów podatkowych projekty wzorów formularzy podatkowych w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 107, poz. 1138). Wzory te nie są obligatoryjne ale z pewnością zostaną wykorzystane przez większość gmin.

Czy szkolenia BHP są opodatkowane VAT


Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2011 roku szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są zwolnione z VAT o ile są prowadzone zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wydłużono okres skorzystania z urlopu ojcowskiego dla adopcyjnego ojca

Od 1 stycznia 2011 r. ojciec adopcyjny może skorzystać z urlopu ojcowskiego nie tylko – tak jak dotychczas – do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, ale również do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie.

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Z początkiem roku 2011 weszły w życie nowe, podwyższone stawki podatku VAT. O jeden punkt procentowy podwyższono stawki: z 22% do 23% oraz z 7% do 8%. Prezentujemy towary i usługi opodatkowane stawką 8%.

Czy dodatek rodzinny otrzymywany z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu PIT


Zgodnie z postanowieniami Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych świadczenie w postaci dodatku rodzinnego z Wielkiej Brytanii wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Jednocześnie jednak, przedmiotowe świadczenie jest zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku


Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:
a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,
b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Kiedy można stosować stawkę 0% VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Stosowanie stawki 0% VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych zależy m.in. od należytego udokumentowania tych zdarzeń. Przy czym zdaniem sądów administracyjnych nie jest tu konieczne posiadanie dokumentów przewozowych CMR.

Jakie są zasady odliczenia wydatków na samochód w uldze rehabilitacyjnej

Proszę o wyjaśnienie warunków odliczenia od dochodu kwoty 2.280,00 zł w związku z korzystaniem z samochodu osobowego dla celów związanych z rehabilitacją osoby niepełnosprawnej.

Czy karty przepłacone (pre-paid) dla pracowników są zwolnione z PIT


Pracownicy w ramach działalności socjalnej pracodawcy otrzymują sfinansowane z funduszu socjalnego karty podarunkowe (karty przepłacone, karty bonus) o wartości 500 zł. Kartą tą pracownik może dokonywać operacji bezgotówkowych, tj. płacić za towary oraz usługi i dokonywać operacji gotówkowych polegających na wypłacie pieniędzy w bankomacie. Czy otrzymane świadczenie w postaci karty korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof jako świadczenie pieniężne lub rzeczowe?

Jednorazowa amortyzacja nie dla samochodów osobowych

Czy przysługuje mi prawo skorzystania z „jednorazowej amortyzacji” od wartości początkowej samochodu posiadającego stosowną homologację i zarejestrowanego jako ciężarowy, jednak nie spełniającego kryteriów samochodu ciężarowego znajdujących się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?Odpowiedź KIP:Podatnikowi nie przysługuje prawo do skorzystania z „jednorazowej amortyzacji”.

MF: bogaci rolnicy powinni płacić podatki na ogólnych zasadach

Podatnicy prowadzący działalność na dużą skalę, np. niektórzy rolnicy z "działów specjalnych produkcji rolnej", powinni rozliczać się na zasadach ogólnych - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Zasiłek chorobowy i macierzyński pod kątem kobiet w ciąży

Szkolenia bhp zwolnione z VAT - wyjaśnienia MF

Szkolenia bhp prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy są zwolnione z VAT – tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Ewidencja gruntów, a nie studium decyduje o VAT od działek

Jeżeli teren nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to o tym, czy sprzedaż działki podlega VAT czy nie, decyduje ewidencja gruntów, a nie studium uwarunkowań przestrzennych - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych

Najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

NSA: właściciele ferm nie muszą dopłacać fiskusowi milionów złotych

Osoby prowadzące działalność w ramach tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, których obroty przekroczyły 1,2 mln euro, nie muszą zmieniać zasad opodatkowania i dopłacać fiskusowi milionów złotych - wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jakie informacje PIT sporządzają płatnicy za 2010 r.

Pierwszy kwartał roku podatkowego to okres, w którym płatnicy mają obowiązek sporządzić informacje podatkowe za miniony rok. Informacje te należy następnie przesłać właściwym urzędom skarbowym, a w części przypadków również podatnikom.

Zmiany dla podatników PIT w 2011 r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 25 listopada 2010 r. wprowadza istotne zmiany zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla podatników osiągających przychody w ramach pozostałych źródeł. W przypadku przedsiębiorców na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące spółek osobowych. Warto również wspomnieć, że sama nowelizacja jest dotknięta wadą legislacyjną, ponieważ ustawodawca pominął przy jej tworzeniu jedną z poprzednich nowelizacji. Stąd nowelizacja wprowadza do art. 5a pkt 24, kiedy art. 5a u.p.d.o.f. ma już tych punktów 25. Nie można jednak liczyć na to, żeby tego typu wady legislacyjne uchyliły obowiązywanie całej nowelizacji.

Najważniejsze zmiany w CIT w 2011 roku

Przedstawimy omówienie najistotniejszych zmian w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), które 1 stycznia 2011 r. wprowadziła ustawa z
25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478, dalej „nowelizacja”).

Nowy termin podjęcia uchwały budżetowej na 2011 r.

Jedna ze zmian wprowadzonych przez ustawę z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej dotyczy przesunięcia terminu podjęcia uchwały budżetowej na 2011 r.

Pakiety medyczne dla pracowników zwolnione z VAT

Pakiety medyczne fundowane przez firmy pracownikom nadal będą zwolnione z VAT - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Urlop ojcowski będzie dłuższy

Z nowym rokiem weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego. Od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego wzrośnie do dwóch tygodni.

Inwestycja w obcym środku trwałym w kosztach podatkowych

Ustawy o podatkach dochodowych od osób prawnych i fizycznych nie definiują wprost pojęcia inwestycji w obcym środku trwałym, jednak znaleźć możemy wyjaśnienie samego pojęcia inwestycji.

Uśpią psa, bo właściciel nie zapłacił podatku?

Władze szwajcarskiej miejscowości Reconvilier w kantonie Berno wymyśliły sobie drastyczny sposób egzekwowania należnego podatku od właścicieli psów. Płaćcie - ogłoszono - albo wasze psy zostaną zlikwidowane.

REKLAMA