REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dłużnik, Vat naliczony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można odliczyć VAT naliczony od świątecznych paczek dla pracowników

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc jak co roku pojawia się problem związany ze skutkami podatkowymi organizacji tzw. Wigilii dla pracowników. Ponieważ tematyka ta na przełomie roku jest w publikacjach księgowych dość „modna” i nawet szeroko omówiona, warto przeanalizować problemy raczej nie poruszane.

Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi

Spółka z o.o. jest dłużnikiem naszej firmy z tytułu niezapłaconych faktur za wykonane usługi. Zamierzamy skierować sprawę przeciwko niej na drogę postępowania sądowego. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na „złe długi” w odniesieniu do tych faktur. Czy wniesienie pozwu do sądu umożliwi nam skorzystanie z ulgi na „złe długi” bez czekania na upływ 180 dni od terminu płatności wynikającego z tych faktur?

Czy trzeba korygować VAT przy zniszczeniu, przeterminowaniu lub utracie towarów

Przy prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić sytuacje, w których dochodzi do zniszczenia, przeterminowania bądź utraty nabytych towarów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży. Jeżeli przy ich zakupie podatnik dokonał odliczenia VAT naliczonego, warto zadać sobie pytanie czy z faktu, że przedsiębiorca nie dokonał ich dalszej odsprzedaży wynika obowiązek korekty podatku naliczonego?

Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych

Tak, nie ma przeszkód dla odliczenia VAT z takich faktur. Odliczenie VAT z faktur zaliczkowych może nastąpić jeżeli taka zaliczka (przedpłata) faktycznie miała miejsce.

Jak zaniechanie inwestycji wpływa na prawo do odliczenia VAT od poniesionych wydatków

Zdarza się, że podatnicy realizujący projekty inwestycyjne ze względów gospodarczych postanawiają zrezygnować z inwestycji. Najczęściej przy podejmowaniu takiej decyzji nie zastanawiają się nad konsekwencjami podatkowymi. Warto jednak wiedzieć jak taka sytuacja wpłynie na prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków już poniesionych.

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą podwyższającą VAT należny

W obrocie gospodarczym bardzo często, z różnych przyczyn, często niezależnych od kontrahentów, dochodzi do sytuacji gdy niezbędne staje się wystawienie faktury korygującej. Po jej wystawieniu rodzi się pytanie kiedy taka faktura zwiększająca podatek należny podlega rozliczeniu – w miesiącu jej wystawienia czy w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej.

Jak odliczać VAT naliczony przy sprzedaży mieszanej

Podatnicy mają często wątpliwości jak rozliczać VAT w sytuacji, gdy wykonują zarówno czynności opodatkowane VAT, jak i zwolnione z tego podatku.

Czy podatnik niezarejestrowany może odliczyć VAT naliczony

Podatnik, który nie dokonał rejestracji dla potrzeb VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z poniesionych nakładów na zakup towarów lub usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak z uprawnienia tego może on skorzystać po dokonaniu rejestracji.

Czy zły adres na fakturze pozwala na odliczenie VAT naliczonego

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT mają obowiązek wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT).

Czy ograniczenia w odliczaniu VAT dotyczą firm zajmujących się odsprzedażą samochodów osobowych

Zgodnie z ustawą o VAT, przewidziane w tej ustawie ograniczenia dotyczące możliwości odliczania podatku naliczonego, związanego z zakupem samochodów osobowych, nie dotyczą przedsiębiorców, których przedmiotem działalności jest m.in. odsprzedaż takich samochodów.Ta preferencja dotyczy przedsiębiorców, którzy trudnią się odsprzedażą samochodów osobowych w sposób profesjonalny. Nie obejmuje zatem podatników, którzy dokonują sprzedaży samochodów w sposób incydentalny.

Jak fiskus może wykazać, że samochód firmowy był używany do celów prywatnych

Udowadniając, że samochód wykorzystywany jest do celów prywatnych, organ podatkowy może się oprzeć na informacjach pochodzących od innych organów państwowych, np. od straży granicznej lub z jej archiwów. Jeżeli organ uzyska tego typu informacje, ciężar dowodzenia przechodzi na podatnika, który powinien wykazać, że – wbrew urzędowym informacjom – samochód był wykorzystywany do celów związanych z działalnością opodatkowaną VAT. Jeżeli jego dowody są nieprzekonujące, sąd powinien przyjąć wersję organu podatkowego.

Czy można odliczyć VAT przy zakupie z hurtowni, która nie ma licencji

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną dotyczącą apteki, która nabywała wyroby farmaceutyczne od hurtowni, która działała bez odpowiedniego zezwolenia. Istotą interpretacji jest odpowiedź na pytanie, czy apteka może odliczać podatek naliczony, zapłacony przy okazji takich zakupów. Dyrektor zajął się też kwestią podatku naliczonego, wykazanego na fakturach, które nie dokumentują rzeczywistych czynności.

Czy organizator loterii promocyjnej może odliczyć VAT od samochodu - nagrody

Jak ma postąpić firma, która organizuje loterię z samochodem osobowym jako nagrodą. Czy może odliczyć cały VAT naliczony przy nabyciu tego samochodu? Wyrok w tej materii wydał 13 kwietnia 2010 r. WSA w Warszawie.

Nadal nie ma pewności ile można odliczyć VAT od samochodów osobowych

Przedsiębiorcy mają duży problem, bo nadal nie wiadomo, czy VAT można odliczać w pełni od wszystkich rodzajów samochodów osobowych, czy tylko od tych z „kratką” i homologacją. Mimo upływu roku od wyroku ETS uchylającego ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów w postaci tzw. wzoru Lisaka nie doczekaliśmy się ani nowych przepisów w tym zakresie ani jednolitej interpretacji istniejącego obecnie stanu prawnego.

Zwrot VAT zapłaconego w innym państwie UE przez polskiego podatnika

Od początku 2010 r. obowiązują przepisy dyrektywy 2008/9/WE dnia 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim. Dotyczy to zatem również polskich podatników podatku od towarów i usług, którzy zamierzają ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej (VAT) zapłaconego przy nabyciu towarów i usług w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Prezenty o małej wartości, próbki, materiały reklamowe

Przepis art. 7 ust. 3 ustawy o VAT wskazuje, że regulacja zrównująca czynności nieodpłatne z odpłatnymi dostawami nie ma zastosowania m.in. do czynności przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Nowe zasady zwrotu podatku naliczonego w 2010 roku

Podmiot chcący uzyskać zwrot podatku zapłaconego w innym państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej, będzie w 2010 roku przekazywał wniosek za pośrednictwem właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego w Polsce. Dodatkowo można będzie je składać w formie elektroniczne, co znacznie ułatwi i przyspieszy całą procedurę.

Usługobiorca krajowy, jako podatnik w imporcie usług

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez tych podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski.

Nabycie towaru na współwłasność

Ideą obniżenia podatku należnego jest uniknięcie wielokrotnego opodatkowania tej samej wartości. Wystawienie faktury na dwa lub więcej podmiotów , które nabyły wspólnie ten sam towar, nie stoi na przeszkodzie obniżenia przez każdy z nich należnego podatku, naliczonego przy nabyciu towaru (teza wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 marca 1996 r. III SA 1131/95).

Podatnicy mający możliwość odliczenia podatku

Podstawowym uprawnieniem podatników VAT jest możliwość odliczenia VAT naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak rozliczyć VAT przy zakupie usług cateringowych

Prowadzę hotel, w którym często organizuję imprezy okolicznościowe, wesela, konferencje itp. Oprócz wynajmu pokoi dla gości, organizuję również wyżywienie dla gości. Zwykle podaję posiłki zakupione od firm cateringowych. Jestem VAT-owcem i w związku z tym nie wiem czy naliczony na fakturach za nabywane przeze mnie usługi gastronomiczne VAT mogę odliczać?

Jak rozliczać faktury otrzymane od małych podatników

Naliczony VAT wynikający z faktury VAT-MP można odliczyć dopiero wtedy, gdy zapłacona zostanie w całości określoną w niej należność. Taką zasadę stosuje się również w stosunku do małych podatników niestosujących metody kasowej, lecz składających kwartalne deklaracje.

Zwolnienie dostaw towarów używanych

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów używanych, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jest brak w stosunku do tych towarów dla osoby dokonującej dostawy, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak ująć przeterminowane należności

Jeżeli kontrahent nie reguluje należności, należy od niej utworzyć odpis aktualizujący. Takie działanie jest właściwe, jeżeli należność nie była zabezpieczona, a prawdopodobieństwo jej uregulowania jest niskie.

Zwrot VAT za budowę i za remont

Przeprowadzam rozbudowę mojego domu. Dobudowuję symetryczną część i dom stanie się bliźniakiem. Jednocześnie remontuję instalacje w dotychczas istniejącej części. Czy mogę skorzystać zarówno z limitu zwrotu VAT dla budowy, jak i z drugiego - dla remontu ?

Fiskus

Potoczne, zbiorcze określenie organów państwowych zajmujących  się kwestiami podatkowymi (czyli przede wszystkim Minister Finansów, urzędy i izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej).

REKLAMA