REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów, Koszty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. - co warto wiedzieć?

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT podatnik zapłaci wyłącznie na mikrorachunek podatkowy. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne tylko do końca 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy. Co jeszcze warto wiedzieć o indywidualnym rachunku podatkowym?

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) oraz nowe stawki VAT na e-booki i e-prasę

Od 1 listopada 2019 r. można występować o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) dotyczącej VAT - to efekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zmianie uległy również stawki VAT na e-booki i e-prasę.

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. – możesz go sprawdzić już od dziś

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT podatnik zapłaci do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Ministerstwo Finansów już udostępniło generator takich mikrorachunków. Żeby go sprawdzić wystarczy podać numer PESEL lub NIP.

E-paragony od 2020 r. Skorzystają sklepy i klienci

Już od stycznia 2020 roku przedsiębiorcy będą mogli przesyłać klientom e-paragony, zamiast wydawać im papierowe wydruki. Sprzedawca wyda skan dowodu zapłaty, jeśli kupujący o to poprosi.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozważa powrót loterii paragonowej

W ramach walki z szarą strefą Ministerstwo Finansów rozważa powrót loterii paragonowej - poinformował Wojciech Śliż z Ministerstwa Finansów. Najpierw resort chce jednak likwidować zbędne obowiązki nałożone na firmy, zrezygnować z niepotrzebnych przepisów.

Dalsza informatyzacja podatków jest nieunikniona

Zdaniem wiceministra finansów i wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej Tomasza Słaboszowskiego dalsze procesy informatyzacyjne w sferze podatkowej są nieuniknione, inaczej administracja skarbowa i celna staną się barierą dla rozwoju całej gospodarki.

Działania uszczelniające w CIT przynoszą efekty

Poprawia się ściągalność podatku CIT. Jak poinformował dyrektor departamentu podatków dochodowych Ministerstwa Finansów Maciej Żukowski, dane o wpływach z CIT pokazują, że dochody z tego podatku będą wyższe niż zakładane w budżecie na 2019 r., a całkowita ściągalność CIT powinna sięgnąć 50 mld zł. Przyczynia się do tego m.in. działalność legislacyjna resortu finansów, jak i Krajowej Administracji Skarbowej.

Czy kara umowna za odstąpienie od umowy najmu jest kosztem

W przypadku rezygnacji z zawarcia umowy najmu z uwagi na zmianę planów inwestycyjnych, spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kary umownej z tytułu odstąpienia od umowy. Wydatek ten nie ma bowiem związku z uzyskaniem przychodów ani z zabezpieczeniem źródła przychodów.

REKLAMA

Przywrócenie możliwości składania CIT-8 w wersji papierowej od 25 października 2019 r.

Od 25 października 2019 r. niektórzy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą składać zeznania CIT-8 w postaci papierowej.

Czy odszkodowanie za niewykonanie umowy z pracownikiem jest kosztem

Niedotrzymywanie zawartych z pracownikami umów nie stanowi naturalnego elementu funkcjonowania podmiotu gospodarczego, do którego odnoszą się normy prawne zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie można zatem uznać za koszt uzyskania przychodów poniesioną w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów wypłatę odszkodowania, którego podstawą było niewykonanie przez pracodawcę obowiązków wobec zatrudnionego uprzednio pracownika.

Usługa agencyjna a koszty w CIT

Umowa agencyjna jest powszechnie stosowana w ramach współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi. W ubiegłym roku wprowadzono przepisy ograniczające możliwości zaliczenia do kosztów kwot związanych z określonymi usługami i wartościami o charakterze niematerialnym i prawnym. W związku z tym pojawiła się wątpliwość, czy umowy agencyjne podlegają pod limitowanie kosztów w CIT.

Konsekwencje w PIT i CIT bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (tzw. „twardy Brexit”)

Ministerstwo Finansów opublikowało najważniejsze informacje dotyczące możliwych konsekwencji w PIT i CIT tzw. "twardego Brexitu" (hard Brexit), czyli bezumownego wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej.

Olga Tokarczuk nie zapłaci PIT od Nagrody Nobla

Minister finansów Jerzy Kwieciński poinformował, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie Oldze Tokarczuk zdobycia nagrody.

Co decyduje o tym, czy dana usługa jest kosztem

Na gruncie prawa podatkowego zasadą jest, że o rodzaju czynności decyduje nie nazwa nadana przez strony, lecz rzeczywisty charakter czynności. W rezultacie o zakwalifikowaniu do konkretnego rodzaju usług decyduje treść czynności.

Płatność na rachunek bankowy a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorca dokonujący płatność na rzecz innego przedsiębiorcy, w przypadku gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł, jest obowiązany dokonywać tej płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Niezastosowanie się do tej zasady powoduje konsekwencje w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

Trwają prace nad wprowadzeniem podatku cyfrowego

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że prace nad wprowadzeniem podatku cyfrowego trwają - przede wszystkim w Ministerstwie Finansów, ale także w resorcie cyfryzacji - już od dłuższego czasu, choć nie zostały jeszcze ukonkretnione. Dochody z takiego podatku nie zostały uwzględnione w projekcie budżetu na 2020 r.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 13 – analiza i prezentacja kosztu wytworzenia produktu

Krajowy Standard Rachunkowości nr 13 zawiera jednoznaczne zapisy wprowadzające określone definicje, sposoby doboru metod podziału kosztów, alokacji kosztów czy wyliczania zdolności produkcyjnych, które z pewnością ograniczą wątpliwości co do sposobu zaliczania pośrednich kosztów na poczet kosztów wytworzenia produktu. Dodatkowo w KRS nr 13 znalazły się rozbudowane przykłady oraz opisy poszczególnych etapów wyznaczania kosztu wytworzenia, stanowiące idealne narzędzie porównawcze przy planowaniu faktycznego podziału kosztów.

Zakup towaru słabej jakości lub niezgodnego z zamówieniem a koszty

Przedsiębiorcy dokonują różnego rodzaju zakupów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy po zakupie następuje zmiana planów podatnika lub towary są słabej jakości czy niezgodne z zamówieniem. Przedsiębiorca może je sprzedać, zgłosić reklamację czy utylizować. Ujęcie w kosztach takich towarów często sprawia wiele problemów.

Obsługa struktury JPK dla faktur VAT RR od 1 października 2019 r.

Resort finansów przygotował nową strukturę logiczną JPK dla faktur VAT RR, o symbolu JPK_FA_RR(1). Od 1 października 2019 r. w środowisku produkcyjnym JPK zostanie udostępniona możliwość obsługi tej nowej struktury.

Polityka podatkowa UE w walce ze zmianami klimatu

Unia Europejska chce wzmocnienia roli ministrów finansów w walce ze zmianami klimatu oraz możliwości wspierania tych działań m.in. przez politykę podatkową (np. opodatkowanie wyrobów energetycznych).

Kas fiskalne online - już ponad 60 milionów e-paragonów

Już około 40 tys. kas fiskalnych online przesyła dokumenty fiskalne do Ministerstwa Finansów. Podatnicy wysłali już ponad 60 milionów e-paragonów. Możliwość stosowania takich kas weszła w życie 1 maja 2019 r.

Zwolnienie z PIT dla młodych - decyduje dzień wypłaty wynagrodzenia

Wydawać by się mogło, że zwolnienie z PIT dla młodych powinno przysługiwać do końca miesiąca, w którym podatnik ukończył 26. rok życia, bez względu na datę przelewu wynagrodzenia. Tak jednak nie jest, płatnicy muszą pilnować, którego dnia pracownik ma 26. urodziny. Tak wynika z wyjaśnień udzielonych przez Ministerstwo Finansów.

Zapłata z konta małżonka a koszty uzyskania przychodu

Zdarza się, że przedsiębiorcy dokonują zakupu na firmę, dokonując zapłaty nie z konta firmowego, ale z konta małżonka. Takie działanie może jednak wzbudzać wątpliwości organów podatkowych. Czy zapłata z konta małżonka może spowodować utratę prawa do ujęcia wydatku w kosztach uzyskania przychodu?

Ulga termomodernizacyjna - objaśnienia podatkowe MF

Minister Finansów wydał 9 września 2019 r. (zmodyfikowane jeszcze 16 września 2019 r.) objaśnienia podatkowe (na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej) dotyczące nowych (obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.) preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierających przedsięwzięcia termomodernizacyjne - tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Kiedy darowizna żywności jest zwolniona z VAT

Zwolnienie z VAT darowizny produktów spożywczych ma zastosowanie pod warunkiem posiadania przez dokonującego darowizny (nieodpłatnej dostawy towarów) dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego. Darowana żywność musi zostać przeznaczona wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez organizację.

Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe - dla sprawozdań sporządzanych od 1 września 2019 r.

Dostępna jest nowa wersja aplikacji do tworzenia i przesyłania e-Sprawozdań Finansowych. Umożliwia ona sporządzanie sprawozdań finansowych zgodnych ze strukturami logicznymi w nowej wersji, obowiązujących dla sprawozdań sporządzonych od początku września br.

Wyższe dochody budżetowe z podatku od gier

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że po nowelizacji ustawy o grach hazardowych z 2016 r. zwiększyła się skuteczność nadzoru Ministra Finansów i organów Krajowej Administracji Skarbowej nad tym rynkiem, zwiększyły się także dochody budżetowe z podatku od gier.

Split payment - opłata za uwolnienie pieniędzy z rachunku VAT

Za uwolnienie pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT trzeba uiścić opłatę skarbową. W świetle obowiązujących przepisów fiskusowi należy się w takiej sytuacji opłata w wysokości 30 zł. Nowe regulacje w zakresie w split payment od 1 listopada 2019 r. mają to zmienić.

Objaśnienia podatkowe MF w sprawie daniny solidarnościowej

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie daniny solidarnościowej (z datą 28 sierpnia 2019 r.). Zawierają one informacje dotyczące podmiotu i przedmiotu opodatkowania daniną solidarnościową, a także wysokości oraz terminu zapłaty tej daniny.

Przychody minus koszty, czyli jest zysk

Zyskiem zamyka się pierwszy rozdział historii firmy. Z moich doświadczeń oraz licznych rozmów z przedsiębiorcami wynika, że pierwszy stabilny zysk pojawia się mniej więcej po dwóch latach działania. Oczywiście zależy to od branży.

Rejestracja uproszczona w podatku akcyzowym - wzory dokumentów

Ministerstwo Finansów określiło wzory dokumentów dotyczących zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego. Chodzi o wzory formularzy AKC-RU/AKC-ZU, AKC-RU/A oraz AKC-PR/U.

Dochody budżetu z VAT w 2020 r. zaplanowano na 200 mld zł

Projekt budżetu państwa na 2020 r. nie zakłada deficytu - dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł. Dochody z VAT zostały zaplanowane na 200,2 mld zł, natomiast z CIT - na 41,1 mld zł.

Nowa wersja aplikacji Klient JPK 2.0

Ministerstw Finansów poinformowało o udostępnieniu nowej wersji aplikacji Klient JPK 2.0, która automatycznie wykonuje aktualizację certyfikatu klucza publicznego.

Struktura JPK dla faktur VAT RR od 1 września 2019 r.

Ministerstwa Finansów przygotowało nową strukturę logiczną JPK dla faktur VAT RR. Nowa struktura o symbolu JPK_FA_RR(1) będzie obowiązywać od 1 września 2019 r. Od tej daty zmianie ulegają również przepisy w zakresie wystawiania faktur VAT RR.

JPK_VAT za lipiec złożone po terminie bez konsekwencji

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie będziemy wyciągać konsekwencji, jeśli JPK_VAT za lipiec wpłynie po terminie, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r.

Sprzedaż obciążonej nieruchomości a koszty

Do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży obciążonej nieruchomości można zaliczyć tylko opłatę notarialną, bowiem pozostałe koszty nie zwiększają jej wartości, a więc nie spełniają przesłanek art. 22 ust. 6d ustawy o PIT.

Ministerstwo Finansów chce, by powstańcy warszawscy nie płacili podatku od nagrody

Resort finansów chce, by powstańcy warszawscy nie płacili podatku od nagrody przyznaj im przez miasto Warszawa - zakłada projekt rozporządzenia w tej sprawie, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Czy wydatki na karty podarunkowe dla pracowników są kosztem

Wydatki pracodawcy na karty podarunkowe dla pracowników, uprawniające do zakupów w określonych punktach handlowych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przepisy podatkowe wyłączają bowiem z kosztów m.in. darowizny poniesione na rzecz osób fizycznych.

Konsekwencje zawyżenia kosztów uzyskania przychodu

Organy podatkowe mają obowiązek kontrolować m.in. czy podatnicy nie zawyżają kosztów uzyskania przychodu, a tym samym, czy celowo nie zmniejszają podstawy opodatkowania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podatnik ma prawo do złożenia korekty (deklaracji, zeznania podatkowego), a jeżeli korekta nie zostanie złożona, organ wyda decyzję wymiarową w postępowaniu podatkowym.

Numery rachunków rozliczeniowych na białej liście podatników VAT

Jeden wykaz podatników VAT (tzw. biała lista) zostanie udostępniony już od 1 września 2019 r. Oprócz szeregu danych dotyczących podatników VAT, znajdą się w nim również aktualizowane na bieżąco numery rachunków rozliczeniowych. Dokonanie przelewu na rachunek inny niż umieszczony w wykazie będzie wiązało się z sankcjami.

Wydatki na bony szkoleniowe kosztem podatkowym

Wydatki poniesione przez podatniczkę na zakup bonów wykorzystywanych wyłącznie na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe podatniczki, a tym samym pozwalające podatniczce świadczyć usługi fizjoterapeutyczne na lepszym poziomie, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wydatki na koparkę kryptowalut są kosztem

Wydatek poniesiony na zakup sprzętu komputerowego (tzw. koparki) oraz na zużycie prądu nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia wirtualnej waluty. Brak jest bowiem bezpośredniego związku pomiędzy nabyciem bitcoinowej koparki a wydobywaniem kryptowaluty.

Firmy mają problem z rozliczaniem kosztów leasingu

Firmy mogą stracić prawo do korzystniejszego rozliczania kosztów leasingu zawartego przed 1 stycznia 2019 r. Może to nastąpić w wyniku istotnych zmian w umowie. Ministerstwo Finansów podkreśla, że do takich istotnych zmian należą np. skrócenie lub wydłużenie harmonogramu płatności rat leasingowych.

Kupowanie kosztów na firmę coraz mniej akceptowane

Oszuści wciąż zamieszczają w sieci ogłoszenia o sprzedaży tzw. kosztów na firmę, zapewniając przy tym niewykrywalność nadużycia i dopełnienie wszelkich formalności. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega jednak przed udziałem w nielegalnym procederze. Surowe kary przewidziane są zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Kupowanie kosztów (faktur, rachunków czy paragonów) jest też coraz mniej akceptowane społecznie.

Warunki zastosowania 50% kosztów do wynagrodzenia z tytułu korzystania przez pracownika z praw autorskich

W przypadku uzyskiwania przez pracowników wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do utworu na pracodawcę, mogą pod pewnymi warunkami mieć zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów. Pracodawca jako płatnik ma obowiązek ustalenia źródła przychodu oraz prawidłowego udokumentowania prawa do zastosowania ryczałtowych, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Krążą fałszywe e-maile z wezwaniem do zapłaty zaległego VAT

Rzecznik Prasowy Ministra Finansów Paweł Jurek ostrzega, że pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS), a podane w takiej korespondencji numery rachunków bankowych nie należą do urzędów skarbowych. Rzecznik informuje, że urzędy skarbowe nie wysyłają e-maili z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku.

Opodatkowanie zwrotu kosztów wypłacanego przez pracodawcę z Wielkiej Brytanii

Zwrot wydatków poniesionych na abonament telefoniczny stanowi przychód, który korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w PIT. Natomiast zwrot kosztów używania wynajmowanego samochodu, co do zasady podlega opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy, nie zostały bowiem spełnione przesłanki pozwalające na zastosowanie wskazanego przez podatnika zwolnienia przedmiotowego.

Limit kosztów usług niematerialnych a nazwa usługi

Sama okoliczność, że w nazwie danej usługi występuje sformułowanie „zarządzanie” czy „administrowanie” nie może przesądzać o tym, że ta usługa mieści się w katalogu usług niematerialnych, podlegających limitowaniu w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Obowiązkowa podzielona płatność w VAT - konieczne wydłużenie vacatio legis

Obowiązkowa podzielona płatność w podatku VAT (split payment) ma wejść w życie już od 1 września 2019 r. Zdaniem pracodawców przedsiębiorcy nie zdążą się przygotować, dlatego apelują o wydłużenie vacatio legis do końca tego roku.

Powrót do certyfikacji zawodu księgowego - jak zmieni się rynek usług księgowych?

Ministerstwo Finansów pracuje nad powrotem do certyfikacji zawodu księgowego. Planowane jest utworzenie nowego systemu certyfikacji i obowiązek dokształcania. Projekt rozwiązań legislacyjnych w tej sprawie ma powstać w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

REKLAMA