REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ordynacja podatkowa, PIT 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ruszyła usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla PIT-37

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filed tax Return) została udostępniona podatnikom 16 marca 2015 r. Z usługi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na deklaracji PIT-37. Ministerstwo Finansów poinformowało, że złożono już ponad 650 deklaracji PIT-37 z wykorzystaniem PFR.

Zrób zakupy i rozlicz PIT w galerii handlowej

W najbliższy weekend (13-15 marca 2015 roku) w galeriach handlowych w całej Polsce pracownicy urzędów skarbowych będą czekać na podatników PIT w największych galeriach handlowych. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i od razu wysłać je elektronicznie bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego.

Balcerowicz proponuje zmiany w Ordynacji podatkowej

Usunięcie niejasnych i niespójnych przepisów, które utrudniają życie podatnikom i urzędnikom skarbowym, a także ułatwiają oszustwa to cel propozycji nowej Ordynacji podatkowej autorstwa Forum Obywatelskiego Rozwoju. Lider FOR Leszek Balcerowicz uważa, że nowa ordynacja powinna mieć rangę Kodeksu podatkowego.

PIT- 11 można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 pracowników, mają obowiązek przesyłania do właściwego urzędu skarbowego deklaracji i informacji podatkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Przekazanie informacji PIT-11 pracownikom nadal może nastąpić w formie papierowej, jednak coraz częściej następuje z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W tym przedmiocie nadal wydawane są interpretacje indywidualne, rozstrzygające wątpliwości podatników. Jedną z nich wydał niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

REKLAMA

Najczęstsze błędy w PIT-ach przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych

Okres kampanii rozliczania PIT-ów, to czas, kiedy niektórzy podatnicy PIT zostają wezwani do urzędów skarbowych. Główną przyczyną tych wezwań są błędy w formularzach PIT, których to błędów urzędnicy nie mają prawa sami usunąć. Takich błędów i zarazem „błahych" powodów wezwania podatników do urzędu jest sporo, a jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest uświadomienie sobie ich istnienia. W tym celu Izba Skarbowa w Białymstoku stworzyła zamieszczony poniżej informator o najczęściej popełnianych błędach przez przedsiębiorców rozliczających na zasadach ogólnych.

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników - stanowisko MF

Ministerstwo finansów nie blokuje prac nad prezydenckim projektem, który ma wprowadzić zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika - zapewnił w środę wicedyrektor departamentu polityki podatkowej w MF Włodzimierz Gurba. Zdaniem Gurby wątpliwości w prezydenckim projekcie budzi np. to, kto ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika, czy sądy i urzędy, czy też sam podatnik. "Minister finansów trochę się obawia, żeby nie doszło do sytuacji, w której podatnik przepisów nie rozumie, więc odmawia zapłaty podatku."

Nowelizacja ordynacji podatkowej 2015 - premier ma wątpliwości

Wiceszef MF w piśmie do sekretarza Rady Ministrów zwrócił uwagę na pilną potrzebę podjęcia przez rząd odsuwanej od kilku miesięcy decyzji ws. noweli Ordynacji podatkowej. Dopóki premier nie otrzyma odpowiedzi na wszystkie pytania, projekt nie zostanie przyjęty - mówi rzeczniczka rządu.

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników - Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego jest "za"

Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego popiera ideę wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść podatnika - czytamy w pierwszej opinii Rady na temat przepisów podatkowych sporządzonej na prośbę resortu finansów.

REKLAMA

Prezydencki projekt zmian Ordynacji podatkowej w podkomisji

Prezydenckim projektem zmian w Ordynacji podatkowej, który mówi, że wątpliwości przepisów prawa powinny być rozstrzygane na korzyść podatników, zajmie się podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego - zdecydowała sejmowa komisja finansów publicznych.

Ordynacja podatkowa będzie dostosowana do umowy FATCA

Projekt noweli Ordynacji podatkowej zakłada dostosowanie jej zapisów do amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA), a także do związanej z nią umowy między Polską i USA podpisanej w październiku 2014 r.

Likwidacja obowiązku uzasadniania przyczyn korekty deklaracji

Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który został już złożony w Sejmie, zakłada m.in. wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości co do interpretacji przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika a także likwidację obowiązku uzasadniania przyczyn korekty deklaracji.

Załatw sprawę z urzędem skarbowym telefonicznie

Minister finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy. Jeśli jednak wizyta podatnika w urzędzie będzie konieczna, zaproszenie też zostanie przekazane przez telefon.

Telefon z urzędu skarbowego - nowe standardy obsługi podatników

Urzędy skarbowe mają stosować jednolite zasady postępowania podczas nawiązywania kontaktu z podatnikiem. W sytuacjach, kiedy nie zachodzi bezwzględna konieczność wysłania pisemnego wezwania, pracownicy urzędów będą starali się skontaktować telefonicznie, aby załatwić sprawę.

Kiedy rząd przyjmie projekt zmian w Ordynacji podatkowej?

Przyczyną przesunięcia terminu rozpatrzenia przez rząd projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej jest obszerność dokumentu, z którym muszą zapoznać się wszyscy członkowie Rady Ministrów - wyjaśniło PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów, zapytane o powody opóźnienia.

Limity dla OPP na reklamę finansowaną z 1 proc. podatku

Będą zmiany w zakresie wykorzystywania środków pozyskiwanych przez organizacje pożytku publicznego z 1 proc. podatku. Chodzi o środki, które OPP mogą przeznaczyć na reklamę. Zdaniem pomysłodawców zmian w ustawie o pożytku publicznym i o wolontariacie, wydatki na reklamę powinny być finansowane z innych źródeł niż 1 proc. odpisu podatkowego.

Pieniądze dla bezrobotnych na szkolenia i działalność gospodarczą bez PIT

Minister Finansów w drodze rozporządzenia zaniechał poboru podatku dochodowego od uzyskanych przez niektórych bezrobotnych w latach 2014-2015 świadczeń i środków przeznaczonych na szkolenia oraz podjęcie działalności gospodarczej. Zwolnienia podatkowe dla bezrobotnych odnośnie innych świadczeń wynikają wprost z ustawy o PIT. Natomiast zasiłek dla bezrobotnych trzeba wykazać w zeznaniu PIT-37.

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na kolonie dzieci niepełnosprawnych

Wydatki na obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia można odliczyć od przychodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Rząd zajmie się projektem "dużej" nowelizacji Ordynacji podatkowej

Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem tzw. "dużej" nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowela zawiera liczne ułatwienia dla podatników oraz klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, która ma zniechęcić koncerny np. do transferowania zysków za granicę, czy ukrywania ich poza Polską.

Opodatkowanie przychodów pochodzących ze źródeł nieujawnionych

Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zakłada rządowy projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

Odliczenie składek ZUS w rocznym PIT

Od podstawy opodatkowania (dochodu) można odliczyć składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty odliczeń należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub w PIT-40 sporządzanym przez płatnika.

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania podatkowe - wniosek u upadłość

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie obowiązek zgromadzenia dodatkowych dokumentów nie wyklucza uznania, że złożenie wniosku o upadłość spółki nastąpiło „we właściwym czasie” zgodnie z art. 116 ordynacji podatkowej.

15 zespołów problemowych pracuje nad nową Ordynacją podatkową

Nad kwestiami, które powinny być uregulowane w przyszłej Ordynacji podatkowej, pracuje 15 zespołów - powiedział PAP przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonard Etel. Pierwsze efekty prac zespołów powinny być znane do 16 stycznia.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - nowelizacja Ordynacji podatkowej

Rząd zajmie się projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje wprowadzają tzw. klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, różnicują wysokość odsetek karnych od zobowiązań podatkowych oraz wprowadzają zmiany w zasadach wydawania interpretacji podatkowych.

Ulga na dzieci na nowych zasadach

Z początkiem 2015 r. weszły w życie przepisy rozszerzające zasady przyznawania ulgi podatkowej na dzieci. Nastąpiło m.in. podwyższenie o 20% ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko. Przeczytaj, jak odliczyć ulgę na dzieci od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i otrzymać kwotę niewykorzystanej ulgi.

Wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatników

Jednym z głównych założeń prezydenckiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatników. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Kto dostanie 1% Twojego PIT za 2014 rok - aktualny wykaz OPP

Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 30 kwietnia ale warto już rozglądać się za organizacją pożytku publicznego, której możemy przekazać 1 procent z naszych podatków.

Ministerstwo Finansów walczy z optymalizacją podatkową

Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka, wykorzystywana przez firmy agresywna optymalizacja podatkowa obniża dochody państwa o miliardy złotych. Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany, które mają zniechęcić firmy do jej stosowania.

Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

Koniec roku kalendarzowego jest jednoznaczny z końcem roku podatkowego. To właśnie wtedy większość osób zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Taki obowiązek dotyczy także inwestorów, którzy muszą złożyć deklarację PIT-38 o osiągniętych dochodach lub poniesionych stratach w związku z inwestycją oraz opłacić podatek giełdowy.

Pracodawca rozliczy twój PIT - złóż PIT-12 przed 10 stycznia

Ministerstwo Finansów przypomina, że jeżeli podatnik nie chce samodzielnie rozliczyć swoich rocznych dochodów to wystarczy, że przed 10 stycznia zgłosi to pracodawcy (oświadczenie PIT-12) i skorzysta z jego pomocy. Wtedy pracodawca będzie zobowiązany wypełnić i złożyć za pracownika PIT-40.

Nowa Ordynacja podatkowa w 2015 r.

W expose Kopacz zapowiedziała też, że w roku 2015 rząd będzie pracował m.in. nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej, nowego Prawa o działalności gospodarczej, Prawa o prokuraturze oraz założeń do Kodeksu budowlanego.

Czy bony i talony podarunkowe korzystają ze zwolnienia z PIT

Bony i talony, które często wybierane są przez pracodawców na podarunki przed świętami, nie podlegają zwolnieniu podatkowemu. Natomiast wolne od podatku dochodowego są świadczenia pieniężne (np. w postaci kart przedpłaconych) do wysokości 380 zł, sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Prezydencki projekt zmian w Ordynacji podatkowej - lepsza ochrona praw podatników

Proponowane w prezydenckim projekcie zmian do ustawy Ordynacja podatkowa rozwiązania są wręcz niezbędne dla przywrócenia normalnych stosunków na linii podatnicy-organy podatkowe i fundamentalnych gwarancji ochrony praw podatników oraz stabilizacji stosunków społecznych - uważa Wojciech Serafiński, ekspert BCC ds. prawa podatkowego.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika?

Prezydent RP wniósł do Sejmu projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zakłada on wprowadzenie do przepisów ogólnych tego aktu zasady, że niedające się usunąć wątpliwości, co do treści przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika w procesie wydawania decyzji podatkowych i wyroków sądowych. Inne proponowane zmiany dotyczą m.in.: przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.

Buble i hity podatkowe 2014

Znane są już wyniki XI edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2014” organizowanego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce oraz redakcję miesięcznika „Doradca Podatkowy”.

Kontrola podatkowa – limity czasowe i terminy

Kontrola podatkowa ogranicza się zasadniczo do sprawdzenia, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Kontrola nie kończy się rozstrzygnięciem, które zmuszałoby kontrolowanego do określonego działania, dostarcza jednak podstawowych informacji mających służyć przeprowadzeniu postępowania podatkowego.

Wyższe ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje podniesienie o 20% ulgi na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie. Ulga na trzecie dziecko ma wzrosnąć do 2.000,04 zł(obecnie jest 1668,12 zł), a ulga na każde kolejne dziecko - do 2.700 zł (obecnie 2224,08 zł).

Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej

W przypadku wątpliwości co do przepisu podatkowego, urząd, wydając decyzję, także sąd wydając wyrok, będą miały obowiązek orzec na korzyść podatnika - takie rozwiązanie zakłada projekt noweli Ordynacji podatkowej podpisany i skierowany do Sejmu przez prezydenta. W projekcie zaproponowano także zmiany, które mają dać podatnikowi pewność, że administracja podatkowa nie będzie prowadzić spraw w nieskończoność.

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

Wprowadzenie zasady rozstrzygania w razie wątpliwości na korzyść podatnika – to jedna z propozycji Kancelarii Prezydenta RP zmian w ustawie Ordynacja podatkowa. Prezydent proponuje ponadto skrócenie terminu przedawnienia, odstąpienie od zasady wymierzania kary za drobne przewinienia i zniesienie obligatoryjnej zasady korekty kosztów. Co powinno zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podatnika i zaufanie do państwa, a także ułatwić funkcjonowanie administracji podatkowej.

Projekt nowej ordynacji podatkowej w 2017 roku

Za cztery miesiące (czyli prawdopodobnie w kwietniu 2015 r.) mają być gotowe wstępne założenia do nowej ordynacji podatkowej, a w ciągu następnych dwóch lat zostanie przygotowany projekt nowej ustawy – powiedział PAP prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania na świecie

Polska szykuje się do drugiego podejścia legislacyjnego do instytucji klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma zacząć obowiązywać od początku 2016 roku. Na świecie to dość częste rozwiązanie, czasem o długiej tradycji funkcjonowania. Stosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jest rekomendowane zarówno przez Komisję Europejską w UE, jak i OECD.

Klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania

Negatywne zjawisko „unikania opodatkowania” istnieje w każdym kraju o gospodarce rynkowej. Wszystkie rozwinięte gospodarczo kraje zwalczają unikanie opodatkowania, w zdecydowanej większości poprzez klauzule generalne. Wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jest mocno zalecane przez Komisję Europejską i OECD. Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej w tym zakresie jest obecnie przedmiotem ustaleń Rady Ministrów a w grudniu 2014 r. powinien trafić do Sejmu.

Usługa PFR - nowe zasady składania formularzy PIT i CIT

Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (pre-filled tax return – PFR) ruszy w marcu 2015 r. Do jej uruchomienia niezbędne są m.in. nowe regulacje w zakresie składania urzędom skarbowym wybranych formularzy PIT i CIT. Ustawa pozwalająca na natychmiastowe gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do wprowadzenia PFR wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Ministerstwo Finansów dostosuje polskie prawo do amerykańskiej ustawy FATCA

Ministerstwo Finansów dostosuje Ordynację podatkową do zapisów amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA) oraz związanej z nią umowy międzynarodowej - przewiduje wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego przygotuje nową ordynację

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że nowa ordynacja podatkowa, nad którą ma pracować świeżo powołana Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego powinna zachęcić do płacenia podatków. Natomiast zdaniem szefa Komisji prof. Leonarda Etela nowy akt musi pogodzić interesy podatników i fiskusa.

Obowiązek podatkowy i powstanie zobowiązania podatkowego

Dla większości przedsiębiorców, obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe - są terminami zamiennymi. W ogólnym rozrachunku, podmiot prowadzący działalność gospodarczą ocenia skutek jakim jest obowiązek płatności określonej kwoty, w wyznaczonym terminie na rzecz konkretnego organu państwa.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej 2015/2016

Projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej zajmie się Komitet Stały RM - prawdopodobnie 27 listopada br. Propozycje zawarte w projekcie przewidują m.in. wprowadzenie klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania. Zakłada się, że większość zmian wejdzie w życie od 1 czerwca 2015 r.

Asystent podatnika w urzędach skarbowych

Asystent podatnika pomoże przedsiębiorcom zaczynającym działalność - zakłada projekt ustawy o administracji podatkowej. MF liczy, że dzięki zmianom administracja podatkowa będzie sprawniejsza, bardziej przyjazna dla podatników i skuteczniejsza w ściąganiu danin. Większość proponowanych zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania w ocenie ekspertów

Zdaniem ekspertów proponowana przez Ministerstwo Finansów klauzula przeciw unikaniu opodatkowania to krok w dobrą stronę. Polska, obok Rosji, Białorusi, Turcji i Serbii, jest w Europie w czołówce krajów, z których nielegalnie eksportuje się najwięcej kapitału.

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Udostępnienie usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, zmniejszenie liczby błędów popełnianych przez podatników oraz usprawnienie automatycznej wymiany informacji podatkowych to kluczowe elementy budowy elektronicznej administracji podatkowej. Kolejnym krokiem do wprowadzenia tych zmian jest ustawa z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1563), która wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w uldze prorodzinnej - Senat nie wprowadził poprawek

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podwyższa ona o 20 proc. ulgi podatkowe na trzecie i kolejne dziecko już od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2014 roku.

REKLAMA