Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Wszczęcie postępowania karnego skarbowego tuż przed terminem przedawnienia
Aktualizacja: 19.11.2020
Kwestia instrumentalnego wszczynania postępowania karnego skarbowego, w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia, była już wielokrotnie przedmiotem wyroków sądów administracyjnych. Problematyka ta jest szczególnie istotna w przypadku, gdy organy podatkowe wszczynają takie postępowanie tuż przed terminem przedawnienia. »
Aktualizacja: 19.11.2020
Kod GTU_5 w nowym JPK_VAT z deklarację ma zastosowanie w przypadku dostawy odpadów określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Kto i od kiedy musi stosować kod GTU_5? »
Zwrot VAT a weryfikacja kontrahentów
Aktualizacja: 18.11.2020
Przepisy ustawy o VAT dopuszczają możliwość weryfikacji zasadności zwrotu VAT także poprzez weryfikację rozliczeń kontrahentów podatnika. Organy podatkowe, jak orzekł sąd administracyjny, nie mogą jednak tego robić w nieskończoność. »
Jak sprawdzić numer VAT w systemie VIES?
Aktualizacja: 17.11.2020
Unijny system VIES (VAT Information and Exchange System) pozwala sprawdzić, czy dana firma jest zarejestrowana jako prowadząca handel w obrębie Unii Europejskiej. Jak zweryfikować numer VAT UE? »
Kiedy fiskus może przedłużać zwrot VAT?
Aktualizacja: 17.11.2020
Jeżeli wbrew regule natychmiastowości zwrotu VAT, jego termin został przedłużony, to podatnik ma prawo domagać się od organu odwoławczego oceny legalności takiego przedłużania. Bez tego, jak uznał sąd administracyjny, doszłoby do nieuprawnionej samowoli organów podatkowych w rozstrzyganiu spraw w przedmiocie ustalania terminów zwrotów VAT. »
Czy odstępne jest opodatkowane VAT?
Aktualizacja: 17.11.2020
Czy odstępne od sprzedającego, który wycofuje się z umowy, podlega opodatkowaniu VAT? Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej podlega. Inaczej jednak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. »
Aktualizacja: 16.11.2020
Czy podatek od cukru będzie zdrowy i kto za to zapłaci? Prawdopodobnie dojdzie do zmian w ustawie wprowadzającej opłaty za napoje słodzone, tzw. małpki i reklamy suplementów diety. Niższa wysokość opłaty od producentów napojów zmniejszy wpływy do budżetu państwa o ok. 40 proc., a więc o prawie 1 mld zł. »
Zwolnienia z VAT oraz warunki ich stosowania
Aktualizacja: 16.11.2020
Ukazał się tekst jednolity rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT oraz warunków stosowania tych zwolnień. W artykule prezentujemy najważniejsze elementy tego rozporządzenia. Jakie zwolnienia z VAT określa rozporządzenie? Jakie są warunki stosowania tych zwolnień? »
Podatek od morskich farm wiatrowych od 2021 r.
Aktualizacja: 16.11.2020
Specjalny podatek od morskich farm wiatrowych ma się pojawić za sprawą ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by ustawa weszła w życie w styczniu 2021 r. »
PIT 2021. Nowe formularze pozwolą rozliczyć darowizny na COVID-19
Aktualizacja: 16.11.2020
Dzięki nowym wzorom formularzy PIT w 2021 r. będzie można odliczyć darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, które zostały przekazane np. szpitalom jednoimiennym, bądź uwzględnić tzw. ulgę za złe długi - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów. »
Odmowa prawa do 0% stawki VAT przy WDT
Aktualizacja: 13.11.2020
Fiskus odmówił spółce prawa do 0% stawki VAT przy WDT, bo z dokumentów nie wynikało jednoznacznie, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towaru. Po stronie spółki stanął jednak wojewódzki sąd administracyjny. »
Czy zakup mieszkania na wynajem uprawnia do ulgi w PIT?
Aktualizacja: 13.11.2020
Czy można skorzysta z ulgi w PIT (tzw. ulgi mieszkaniowej), jeżeli nabyte mieszkanie przeznaczone jest na czasowy wynajem, a docelowo na własne cele mieszkaniowe? »
Zasady opodatkowania PIT konkursów i loterii promocyjnych
Aktualizacja: 13.11.2020
Naczelny Sad Administracyjny (NSA) wydał ciekawy wyrok w sprawie opodatkowania PIT konkursów i loterii promocyjnych oraz obowiązków płatnika w związku z wydawaniem nagród za osiągnięcie najlepszych wyników w konkursie. »
Wewnątrzwspólnotowe nabycie oleju napędowego a VAT
Aktualizacja: 13.11.2020
Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju napędowego jako surowca do produkcji smarów. Fiskus domierzył jej dodatkowy VAT, uznając, że skoro olej napędowy może być stosowany jako paliwo do silników, to tak też trzeba go opodatkować. Z taką interpretacją nie zgodził się jednak wojewódzki sąd administracyjny. »
Koniec ulgi abolicyjnej w 2021 r. Wyższe podatki dla pracujących za granicą
Aktualizacja: 12.11.2020
Ustawodawca zmienia przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej. Od 1 stycznia 2021 r. Polacy pracujący w takich krajach, jak np. Belgia, USA, Dania czy Holandia, nie będą mogli już skorzystać z ulgi abolicyjnej, która pozwalała odliczyć podatek za zarobki za granicą. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?