REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2013, Faktura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektroniczne faktury w zamówieniach publicznych

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za stosowaniem e-faktur w zamówieniach publicznych. Propozycję dyrektywy w sprawie faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych przedstawiła Komisja Europejska.

Trudności z rozliczaniem podatku od dywidend

Pojawiły się wątpliwości, jak rozliczać podatek od dywidendy przy umowie między Polską a Luksemburgiem. Problem dotyczy terminu wejścia w życia nowych przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy są nieprecyzyjne, co znacznie utrudnia podatnikom rozliczenie podatku.

Niedobory towarów ujawnione w trakcie inwentaryzacji

Czy ujawnione w trakcie inwentaryzacji niedobory towarów handlowych spółka, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

Pomyłkowy przelew z urzędu skarbowego

Pomyłkowe wysłanie przelewu zdarza się nawet urzędom skarbowym, czyli pieniądze zamiast do uprawnionych podatników trafiają wówczas do osób, którym nie przysługiwały. Niestety, przepisy podatkowe nie przewidują procedur w przypadku takich sytuacji.

REKLAMA

Nowy wzór formularza PIT-2K

Od 21 listopada 2013 r. obowiązuje nowy wzór oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych - PIT-2K. Nowy wzór formularza PIT-2K ma zastosowanie do zeznań podatkowych o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego od 1 stycznia 2013 r.

Jak naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach faktury

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych określa zasady pobierania i wysokość odsetek od zaległości w płatnościach. Dowiedz się, w jaki sposób należy prawidłowo naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach za wystawione faktury.

Mateusz Szczurek ministrem finansów

Mateusz Szczurek zastąpi Jacka Rostowskiego na stanowisku ministra finansów. Mateusz Szczurek dotychczas pełnił rolę głównego ekonomisty ING Banku na Europę Środkową i Wschodnią, jest specjalistą od makroekonomii.

Ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków

Wchodzą w życie przepisy ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Ustawa wprowadza przepisy dyrektywy Rady 2010/24/UE dotyczące wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności z podatków, ceł i innych obciążeń.

REKLAMA

Faktura pro forma nie jest podstawą do odliczenia VAT

Przepisy dotyczące podatku VAT nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania faktur pro forma. Dokument o nazwie pro forma lub faktura pro forma nie zobowiązuje więc do zapłaty VAT należnego wykazanego w tym dokumencie, natomiast nabywcy nie daje prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Uproszczenia w załatwianiu spraw podatkowych

Sejm pracuje nad projektem dotyczącym informatyzacji procedur w urzędach i sądach administracyjnych. Chodzi m.in. o wprowadzeniem obowiązku utworzenia przez urzędy i sądy administracyjne elektronicznej skrzynki podawczej. Dzięki temu sprawy podatkowe będą mogły być załatwiane w formie elektronicznej, a organy podatkowe będą mogły zwrócić się do podatnika o wyrażenie zgody na doręczanie pism w formie dokumentu elektronicznego we wszystkich sprawach podatkowych.

Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych

W dniu 1 listopada 2013 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1231). Zmiany w podatku akcyzowym związane są z upływem okresu przejściowego, wynikającego z przepisów unijnych, na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. W związku z tym do 1 listopada 2013 r. Polska musiała uregulować opodatkowanie akcyzą wyrobów gazowych.

Wydatki na kolację służbową z kontrahentem stanowią koszty uzyskania przychodów

Wydatki poniesione w restauracji podczas kolacji biznesowej, w czasie której przedsiębiorca prowadzi negocjacje lub prezentuje swoje produkty, nie są wydatkami na reprezentację, która nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z niedawno wydanego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 11 września 2013 r., sygn. akt I FSK 2019/13).

Podatki VAT i CIT w 2014 roku - po nowelizacji ustaw podatkowych

Nowelizacje przepisów dotyczących podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) są przedmiotem cyklu dwudniowych szkoleń, które odbędą się w grudniu 2013 r. oraz styczniu i lutym 2014 r. w największych miastach Polski. Organizatorem tych szkoleń jest MDDP Akademia Biznesu.

Faktura uproszczona - jakie dane powinna zawierać

Czy sprzedawca może wystawić fakturę uproszczoną bez podania swojego numeru NIP oraz czy może wpisać na fakturze swój adres domowy, mimo że adresy siedziby firmy i miejsca wykonywania działalności są inne?

Kiedy należy rozliczyć duplikat faktury

Jak potraktować duplikat faktury wystawiony w listopadzie, jeśli faktura pierwotna została wystawiona w czerwcu 2013 r. Nasz pracownik odebrał w czerwcu oryginał faktury, ale go zgubił. Faktura nie dotarła więc do działu księgowości, jednak wpłynęła do spółki, co zostało zaewidencjonowane. Czy duplikat należy zaewidencjonować w listopadzie, czy trzeba skorygować czerwiec?

Nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym

Na początku października weszły w życie zmiany dotyczące ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących. Zakończył się więc okres przejściowy przeznaczony na dostosowanie tych urządzeń do nowych wymogów określonych rozporządzeniem MF w sprawie kas rejestrujących z 14 marca 2013 r. Nadal jednak sytuację komplikuje dość ogólny charakter zapisów w zakresie wymaganego opisu towaru lub usługi na paragonie fiskalnym.

Wystawienie faktury na żądanie nabywcy 2013/2014

Prowadzę sklep. Zdarza się, że klient, któremu sprzedałem towar na paragon, po jakimś czasie przychodzi do mnie z paragonem i żąda wystawienia faktury. Czy mam taki obowiązek? Jeżeli tak, czy obowiązek ten jest ograniczony czasowo?

Deklaracja VAT - jeden wzór w całej UE

Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem legislacyjnym przewidującym jeden wzór deklaracji VAT w całej UE i jednolity zestaw wymogów dla przedsiębiorstw w zakresie wypełniania deklaracji VAT w każdym państwie członkowskim. Ma być jedynie 5 obowiązkowych rubryk ale państwa członkowskie mogą starać się o wprowadzenie dodatkowych - maksymalnie 26 rubryk.

Umowy podatkowe z Guernsey

Polska podpisała umowę z Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, a także umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym.

OECD i G20 przeciwko optymalizacji podatkowej

OECD i G20 otworzyło wspólny front przeciwko optymalizacji podatkowej. Wyrazem tego jest m.in. przyjęcie na szycie G20 w Moskwie projektu dotyczącego zapobiegania obniżaniu podstawy opodatkowania oraz transferowi zysków międzynarodowych przedsiębiorców (BEPS). Zaostrzenie polityki antyoptymalizacyjnej dokonuje się także w ramach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce.

Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych

Z którego dnia należy zastosować kurs euro przy wystawianiu faktury za wykonanie usługi rozładunku – z dnia poprzedzającego wystawienie faktury czy wykonanie usługi?

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Nadchodzą duże zmiany w VAT, na które warto się wcześniej przygotować. Od 1 stycznia 2014 r. zmieni się szereg istotnych zasad rozliczania VAT, które dotyczą m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, definicji podstawy opodatkowania. Od początku 2014 roku podatnicy uzyskają także możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.

KIDP na spotkaniu Europejskiej Konfederacji Podatkowej

Krajowa Rada Doradców Podatkowych uczestniczyła w spotkaniu Europejskiej Konfederacji Podatkowej CFE w Petersburgu. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia jakie były poruszane na spotkaniu.

Rozliczenia podatkowe przy likwidacji firmy

Po złożeniu odpowiedniego formularza CEIDG rozpoczynają się kolejne etapu procesu likwidacyjnego. Jeśli firma była czynnym płatnikiem VAT, to zgodnie z prawem musi dopełnić kilka niezbędnych procedur. Jak wyglądają poszczególne etapy rozliczeń podatkowych przy likwidacji firmy?

OECD zmienia przepisy dotyczące opodatkowania korporacji

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracuje nad zreformowaniem przepisów dotyczących opodatkowania międzynarodowych korporacji. Głównym celem tych prac jest wprowadzenie rozwiązań, które ukruciłyby proceder unikania płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny.

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zaczynają obowiązywać zmiany w ustawie o VAT. Inaczej niż w poprzednich latach znamy je wcześniej. Nie poprawia to jednak sytuacji podatników. Niestety, pod szyldem harmonizacji prawa krajowego ze wspólnotowym faktycznie pogarszają sytuację podatników lub wprowadzają nowe obszary ryzyka.

Co grozi za zarabianie bez założenia działalności gospodarczej?

Ciągła i zorganizowana działalność zarobkowa jest w Polsce uznawana za działalność gospodarczą. Jednak definicja działalności według przepisów jest nieprecyzyjna, dlatego może się zdarzyć, że ktoś nie zarejestruje firmy, mimo że zdaniem urzędników powinien to zrobić. Co grozi w takiej sytuacji?

Odliczanie VAT z faktur w formacie pdf

Faktura w wersji elektronicznej może być podstawą do prawidłowego odliczenia VAT naliczonego nawet gdy nie jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym. Do odliczenia wystarczy, że strony transakcji porozumieją się co do tej formy wystawiania faktur a podatnik odliczający VAT zapewni autentyczność jej pochodzenia, integralność treści i czytelność.

Najważniejsze zmiany w prawie we wrześniu 2013 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie we wrześniu 2013 r., z zakresu regulacji dotyczących ubezpieczeń społecznych, ewidencji instrumentów finansowych
i podatku akcyzowego, a także ostatnio publikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Faktura musi zawierać podstawę zwolnienia z podatku VAT

Przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT zobowiązany jest podać na fakturze podstawę prawną tego zwolnienia. A zatem, wystawiając fakturę musi pamiętać, aby uzupełnić ją o przypis potwierdzający podstawę zwolnienia z podatku VAT.

Jak ująć w pkpir fakturę korygującą

W czerwcu 2013 r. wystawiłam fakturę sprzedaży z błędnym numerem. Błąd ten skorygowałam fakturą korygującą z sierpnia 2013 r. Jak taką fakturę korygującą ująć w pkpir?

Jakie korzyści przyniosą e-Podatki

Administracja podatkowa ma być nowocześniejsza i bardziej otwarta na podatnika. Wszystko dzięki programowi e-Podatki, na który składają się realizowane przez resort finansów trzy projekty: e-Podatki, e-Deklaracje 2 i e-Rejestracja.

Obowiązek podatkowy - usługi transportowe i spedycyjne

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zgodnie z którą podatnicy świadczący takie usługi do końca 2013 r. mogą sami wybrać, według jakich zasad będą ustalać obowiązek podatkowy. Interpretacja ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-169/12 TNT.

Jak zapłacić podatek od psa?

Właściciele psów mają obowiązek zapłaty podatku. Gmina może bowiem nałożyć na właścicieli psów obowiązek uiszczania rocznej opłaty z tytułu jego posiadania. Podatnik, który nie wypełni tego obowiązku zapłaci odsetki – 10 proc. rocznie.

Co podlega opodatkowaniu PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest uregulowany przez ustawę z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi PCC?

Podatek od nieruchomości 2013/2014

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, który jest pobieranym przez samorządy gminne. Poznaj zasady dotyczące podatku od nieruchomości, a także górne stawki podatku od nieruchomości, które obowiązują w latach 2013 i 2014.

Ważna nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

13 września Sejm znowelizował ustawę o podatku akcyzowym. Zmiana zakłada m.in., że od 1 listopada 2013 r. z opodatkowania akcyzą zwolnione będą gospodarstwa domowe oraz organy użyteczności publicznej zużywające gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych.

Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej

Według prawników z unijnej Rady, wprowadzenie podatku od transakcji finansowych w 11 krajach Unii Europejskiej byłoby niezgodne z prawem. Pomysłu broni Komisja Europejska, która naciskała na wprowadzenie podatku, wskazując odpowiedzialność sektora finansowego za obecny kryzys.

Rozliczenie dochodów z korepetycji na karcie podatkowej

Dochody uzyskane z udzielania korepetycji można opodatkować kartą podatkową. W przypadku stosowania tej formy rozliczenia z fiskusem wysokość podatku zależy od liczby godzin przeznaczonych na udzielanie korepetycji.

VAT 2013: Zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych

Od 1 października 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowe regulacje dotyczą m.in. zwolnienia z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zwrot podatku od nieujawnionych dochodów

Trybunał Konstytucyjny uznał, że 75-procentowy podatek dochodowy od nieujawnionych dochodów jest niezgodny z Konstytucją. W związku z wyrokiem podatnicy mają czas do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do zwrotu tego podatku.

Modzelewski o deregulacji zawodu doradcy podatkowego

Propozycje deregulacji zawodu doradcy podatkowego spotkały się z ostrą krytyką prof. Witolda Modzelewskiego, który podkreśla, że zaproponowane rozwiązania są szkodliwe dla interesu i budżetu państwa.

PSL proponuje abolicję podatkową

Wicepremier Piechociński proponuje abolicję podatkową jako sposób na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Abolicja podatkowa to jedna z kilkudziesięciu propozycji przygotowanego przez PSL pakietu, który miałby być punktem wyjścia do dyskusji na temat tzw. nowego otwarcia programowego.

Księgowy seniorem - rewolucja w usługach rachunkowych

Od września ruszył w Krakowie, z inicjatywy Stowarzyszenia Podatników w Polsce i Centrum Seniora, nowatorski projekt przygotowujący Seniorów do wejścia na rynek usług księgowych.

Częste zmiany w podatkach szkodzą gospodarce

Częste zmiany w przepisach podatkowych nie służą polskiej gospodarce - to jeden z wniosków, jaki wypływa z najnowszego raportu World Economic Forum o konkurencyjności.

Jak opodatkować przychody ze sprzedaży nieruchomości

Opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości wciąż sprawia dużo trudności przedsiębiorcom. Problemem powodują niezgodne w swoich orzeczeniach sądy administracyjne. Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o ostateczne rozstrzygnięcie rozbieżności.

E-fakturowanie online - bezpiecznie, czyli w chmurze

Przedsiębiorcy w Polsce często nie korzystają z fakturowania online, z obawy o bezpieczeństwo i utratę ich danych. Czy używając wygodnego e-fakturowania można mieć pewność, że dane o klientach i fakturach nie trafią w niepowołane ręce? Rozwiązaniem może być fakturowanie online zapisywane w chmurze.

Firmy mają problemy z uzyskaniem należności z faktur

Prawie 60 proc. polskich przedsiębiorstw miało w ostatnim czasie problemy z uzyskaniem w terminie należności za wystawione faktury. W efekcie zwiększyło się zapotrzebowanie firm na pozyskiwanie pieniędzy z kredytu, leasingu czy faktoringu.

Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. w handlu produktami wrażliwymi będzie miał zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT. Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w obrocie wyrobami stalowymi i paliwami.

Podatek od spadków i darowizn - obowiązek zapłaty

Podatnikiem podatku od spadków i darowizn jest nabywca własności rzeczy i praw majątkowych. Otrzymanie darowizny często skutkuje obowiązkiem zapłaty przez obdarowanego podatku od spadków i darowizn. Za pobór i odprowadzenie tego podatku do urzędu skarbowego odpowiada jednak czasem notariusz.

REKLAMA