Do 30 listopada każdego roku podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani złożyć urzędowi skarbowemu (właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika) deklarację PIT-6 / PIT-6L o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. (PIT-6L przeznaczony jest dla podatników, którzy wybrali sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, tj według tzw. stawki liniowej 19%. Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się m.in. do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
To niewątpliwie najpopularniejsza i najkorzystniejsza ulga w PIT. Od rozliczenia za rok 2013 zwiększyły się istotnie kwoty możliwe do odliczenia dla osób wychowujących więcej niż dwoje dzieci. Z kolei niektórzy rodzice jedynaków mogą w ogóle nie skorzystać z tej ulgi. Od rozliczenia za 2014 rok nastąpiło kolejne zwiększenie kwot możliwych do odliczenia za trzecie , czwarte i każde kolejne dziecko. Jeżeli ktoś będzie miał za mały podatek, by odliczyć całą ulgę - otrzyma nieodliczoną kwotę w pieniądzu z urzędu skarbowego. W rozliczeniu za 2015, 2016, 2017, 2018 a także w 2019 roku zasady rozliczania tej ulgi nie uległy zmianie.
Zasady opodatkowania zysków ze sprzedaży nieruchomości zależą od daty nabycia sprzedawanej nieruchomości. Inaczej opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 r., a inaczej nabytej w latach 2007-2008. Żeby było ciekawiej
ostatnia nowelizacja ustawy o PIT przyniosła nowe zasady, dotyczące zbywania nieruchomości nabywanych od 1 stycznia 2009 r.
Wynajmuję mieszkanie studentowi. Zawarłem w umowie najmu zasadę, że najemca uiszcza bezpośrednio do moich rąk czynsz za najem, a dodatkowo będzie ponosił zwykłe koszty utrzymania lokalu płacone bezpośrednio do podmiotów świadczących usługi (np. czynsz uiszczany we wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy). Rozliczam się w formie ryczałtu.
Czy przychodem osiąganym z najmu jest wyłącznie czynsz, czy także opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę?