REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulgi podatkowe, Pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kwota wolna od podatku zależna od wysokości minimum egzystencji

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego celem jest podniesienie wysokości tzw. „kwoty wolnej od podatku”. Propozycja zakłada, by wysokość kwoty wolnej od podatku była zależna od wysokości minimum egzystencji.

Wakacje 2014 ... z podatkami

Ministerstwo Finansów radzi, by podczas wakacji pamiętać również o podatkach. Zarobki wakacyjne podlegają bowiem opodatkowaniu podatkiem dochodowym, tak jak nasze inne dochody. Warto też pamiętać, że dochody dziecka mogą wyłączyć możliwość skorzystania przez rodziców z ulgi prorodzinnej w PIT.

Prezydent za niższymi podatkami dla rodzin

Bronisław Komorowski ponownie zaapelował o wprowadzenie niższych podatków dla rodzin. Jego zdaniem konieczne jest wprowadzenie mechanizmu podatkowego, który by zachęcał, czy stwarzał dodatkowe szanse, dla młodych małżeństw, które podejmują decyzje o posiadaniu dzieci.

Portal Podatkowy ruszy 18 sierpnia 2014 r.

Funkcjonalność Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów ma zostać udostępniona 18 sierpnia 2014 r. Od tej daty za pośrednictwem Portalu podatnicy będą mogli załatwiać sprawy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

REKLAMA

Kredyt podatkowy dla początkujących przedsiębiorców

Rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli skorzystać z kredytu podatkowego od razu na starcie działalności. Takie rozwiązanie zawiera poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw, nad którym trwają prace w Sejmie.

Ulgę na nowe technologie zastąpi kredyt na innowacje

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku PIT i CIT. Celem projektu jest wprowadzenie zachęt podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne rozwiązania, czemu ma służyć zastąpienie obecnej „ulgi na nowe technologie” instytucją „kredytu na innowacje”.

Od 2015 roku notariusz prześle deklaracje podatkowe wyłącznie w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2015 r. notariusze (jako płatnicy) będą mieli obowiązek składania deklaracji podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn wyłącznie w wersji elektronicznej.

Trudności w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej - skarga obywateli do RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich - Irena Lipowicz, zajęła stanowisko w sprawie napotkanych przez podatników trudności w skorzystaniu z tzw. ulgi na dzieci, w sytuacji zakończenia przez dzieci nauki w trakcie roku podatkowego. W wyniku analizy licznie napływających do Biura RPO skarg obywateli co do uregulowań tej kwestii, Rzecznik wystosowała pismo przedstawiające osobiście powzięte wątpliwości dotyczące regulacji tej ulgi.

REKLAMA

Zaciągnięcie pożyczki za granicą jest wolne od pcc

Zawarcie umowy pożyczki poza terytorium Polski w sytuacji gdy jej przedmiotem są środki pieniężne, które w chwili powstania obowiązku podatkowego znajdują się poza Polską, nie rodzi konieczności uiszczenia podatku od czynności prawnych.

Potrzebne ulgi podatkowe na badania i rozwój

Z powodu braku systemu ulg podatkowych Polska pozostanie jednym z krajów unijnych z najniższym poziomem nakładów na badania i rozwój – uważają eksperci firmy doradczej Deloitte

Ulgi podatkowe dla oszczędzających

Przedstawiciele branży finansowej chcą deregulacji zawodów i ulg podatkowych dla oszczędzających na emeryturę. Ich zdaniem, rząd przez zmiany w prawie podatkowym może zachęcić obywateli do długoterminowych oszczędności.

Zasady dziedziczenia ulg i zwolnień podatkowych

Niektóre ulgi i zwolnienia podatkowe podlegają dziedziczeniu. Chodzi o przypadki, gdy spadkobierca przejmuje uprawnienia podatkowe, wcześniej związane z interesami ekonomicznymi zmarłego. Jednak każdy taki przypadek wymaga odrębnej analizy.

Ulgi dla firm w strefach ekonomicznych

Strefy ekonomiczne w kolejnych latach nadal będą korzytać z ulg. Jednak, w związku z wyznaczoną przez Unię Europejską nową mapą pomocy regionalnej, firmy prowadzące biznes w specjalnych strefach będą musiały być bardziej innowacyjne.

Ulgi i zwolnienia podatkowe dla nowych firm 2013 / 2014

Zaliczka na PIT do zapłaty raz na kwartał. Zapłata VAT dopiero po otrzymaniu wynagrodzenia od kontrahenta. Nie tylko z takich przywilejów podatkowych mogą korzystać przedsiębiorcy rozpoczynający działalność. Jednak odroczenia płatności, a nawet zwolnienia podatkowe nie zawsze są dla przedsiębiorców opłacalne.

Spłata zobowiązań podatkowych. Ulgi 2022 r.

Umorzenie, odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty zobowiązań podatkowych - z tych ulg mogą skorzytać przedsiębiorcy, którzy mają problemy ze spłatą swoich należności wobec fiskusa. Jakie warunki należ spełnić w celu skorzytania z ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych?

Ulgi podatkowe dla rodzin

Prezydent Bronisław Komorowski chce wprowadzenia ulg podatkowych dla rodzin. Chodzi o ustanowienie kwoty wolnej od podatku, która byłaby uzależniona od liczby dzieci w rodzinie.

Rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności podatku oraz ograniczenie poboru zaliczek

Zgodnie z przepisami rozdziału 7a Ordynacji Podatkowej podatnikom przysługują pewne ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Ulga meldunkowa a rozdzielność majątkowa

Czy rozdzielność majątkowa ma wpływ na prawo do zwolnienia w ramach ulgi meldunkowej?

Nabycie przedsiębiorstwa jako świadczenie w miejsce wykonania a PCC

Czy czynność nabycia przedsiębiorstwa w ramach datio in solutum podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Ulga internetowa w 2013 roku

W 2013 r. podatnicy PIT mogą nadal odliczać od dochodu wydatki na dostęp do internetu w ramach tzw. ulgi internetowej, ale zmieniły się zasady tego odliczenia. Kto obecnie może odliczać wydatki z tytułu opłat za dostęp do internetu? Zdaniem Marcina Łobody, dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy to, że wcześniej z ulgi korzystał mąż, nie ma żadnego wpływu na prawo do odliczenia jej przez żonę, która podpisze z operatorem nową umowę.

Dział spadku a PCC

Czy dokonanie odpłatnego działu spadku (w części dotyczącej spłat lub dopłat) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Ulga na dziecko w 2014 r. - komu przysługuje?

Na początku 2013 roku weszły w życie nowe zasady rozliczania ulgi na dziecko. Pozytywne zmiany dotyczą osób, które posiadają trójkę lub więcej dzieci. W rozliczeniu rocznym PIT w 2014 r. ulgę na dziecko mogą jednak stracić niektóre osoby posiadające tylko jedno dziecko.

Ulgi w PIT [przedsiębiorcy]

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wszystkich dostępnych ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokonując rocznego rozliczenia PIT przedsiębiorca musi sprawdzić, czy stosowana przez niego forma opodatkowania pozwala na skorzystania z danej ulgi. Najmniej możliwości odliczania mają przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym. Największe prawo do ulg daje rozliczanie się wg skali podatkowej.

Ulga internetowa – kto powinien poczekać do rozliczenia za 2013 rok

Rozliczając dochody uzyskane w 2012 r. podatnicy mogą po raz ostatni skorzystać z ulgi internetowej na dotychczasowych zasadach. W niektórych przypadkach opłacalna może być jednak rezygnacja z ulgi w tym roku, aby zachować prawo do niej na dwa następne lata. Odliczyć można zarówno internet w domu, jak również ten mobilny w smartfonie, czy tablecie.

Odliczanie składek ZUS od dochodu – PIT 2013

Obliczając PIT podatnik nie zawsze będzie mógł odliczyć od swojego wartość składek na ubezpieczenie społeczne. Odliczenie nie dotyczy między innymi składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku.

Wydatki na rehabilitację we własnym mieszkaniu – odliczenie w PIT

Niepełnosprawny całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji może (co do zasady) odliczać w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na zabiegi przeprowadzane w jego mieszkaniu. Oczywiście spełnione muszą być wszystkie wskazane w ustawie o PIT warunki tego odliczenia.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku podlega PCC

Współwłaściciele budynku zawierają czasem umowę o wyodrębnienie własności jednego bądź kilku lokali, które przechodzą na własność niektórych dotychczasowych współwłaścicieli. Gdyby wartość nabytych praw była wyższa niż wartość dotychczasowych udziałów we współwłasności, strony mogą wyrównać różnicę za pomocą dopłat. Umowa taka podlega opodatkowaniu PCC na podstawie przepisu o zniesieniu współwłasności.

Osoba niepełnosprawna nie zapłaci pcc od zakupu samochodu

Umowy nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym także umowy sprzedaży, z zasady skutkują powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Od tej generalnej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa, o których wato pamiętać. Zwolnieniem został objęty między innymi zakup sprzętu rehabilitacyjnego, wykorzystywanego na potrzeby własne podatnika.

Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej, mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Jakie warunki muszą spełniać, aby skorzystać z tej preferencji podatkowej?

Ulga podatkowa dla najbardziej innowacyjnych firm

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie ulgi podatkowej dla najbardziej innowacyjnych firm od stycznia 2014 r. Pod warunkiem, że Ministerstwo Finansów się na nią zgodzi.

Ulga rehabilitacyjna – trzeba zbierać dokumenty

Podatnik odliczający wydatki na niektóre cele rehabilitacyjne nie musi być w posiadaniu dokumentów, potwierdzających ich wysokość. Jednakże, na żądanie organu podatkowego, musi uprawdopodobnić ich poniesienie. Przykładowo chodzić może o dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Osoba, której dotyczy odliczany wydatek, musi mieć już w chwili jego ponoszenia orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności albo decyzję o przyznaniu renty inwalidzkiej, bądź innej renty wskazanej w przepisie.

Ulga podatkowa na innowacje zastąpi ulgę na nabycie nowych technologii

Ministerstwo Gospodarki szykuje rewolucję. Od 2014 r. ma pojawić się nowa ulga podatkowa - na innowacje, która zastąpi obecą ulgę na nabycie nowych technologii.

Jakie warunki należy spełnić w celu skorzystania z ulgi technologicznej

Inwestycje poczynione w nowe technologie stwarzają możliwość skorzystania z ulgi technologicznej. Mogą z nich korzystać jednak tylko podmioty spełniające ściśle określone warunki.

Ulgi i odliczenia w PIT w 2013 roku

Warto zapoznać się z obowiązującymi na bieżący rok odliczeniami w podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zbierać dokumenty świadczące o uprawnieniach do ulg podatkowych i wysokości wydatków podlegających odliczeniom. Ich ostateczne rozliczenie nastąpi w zeznaniu PIT składanym za 2013 rok.

Ulga na złe długi 2013

Czy podatnik (wierzyciel) ma prawo skorzystać w 2013 r. z tzw. ulgi na złe długi wyłącznie w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności wierzytelności? Czy może jednak dokonać korekty w rozliczeniu za następne okresy? Odpowiedzi udzielili eksperci Ministerstwa Finansów.

Kiedy zamiana nieruchomości jest zwolniona z PCC?

W sytuacji, gdy zamiana nieruchomości zostanie dokonana na podstawie art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami, to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Sprzedaż wierzytelności – skutki w PCC

Umowa sprzedaży wierzytelności, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak w przypadku objęcia tej czynności podatkiem VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych płacić nie trzeba

Zwrot aportu, a podatek od czynności cywilnoprawnych

Czy zwrot wspólnikowi spółki jawnej wniesionego wkładu niepieniężnego w naturze (aportu) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Sprzedaż udziałów w spółkach, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zwanym dalej PCC). Wątpliwości pojawiają się jednak, w przypadku gdy krajowy podmiot (posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski) zbywa prawa majątkowe w postaci udziałów w zagranicznej spółce.

Ulga na złe długi a sprzedaż wierzytelności

Podatnicy podatku VAT, którym kontrahenci nie zapłacili za sprzedane towary lub usługi mogą skorzystać z tzw. ulgi na złe długi i tym samym odzyskać podatek VAT odprowadzony od niezapłaconych faktur. W praktyce często zdarza się jednakże, iż podatnik po skorzystaniu z powyższej ulgi sprzedaje osobie trzeciej wierzytelności nią objęte. Wówczas pojawia się pytanie czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty zwiększającej podatek należny.

Które stypendia naukowe są zwolnione z PIT

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 7 grudnia 2012 r. wyjaśnił zasady stosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, dotyczącego stypendiów naukowych. Stwierdził m.in., że zwolnienie to może mieć zastosowanie również do stypendiów dla młodych wybitnych naukowców - przyznanych na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o zasadach finansowania nauki.

Czy pożyczka od znajomego może być nieopodatkowana?

PCC obejmuje swoim zakresem opodatkowania między innymi umowę pożyczki. Wyjątkiem od tego przypadku są zwolnienia. Należą do nich pożyczki udzielane w gronie znajomych. Są one jednak ograniczone kwotowo.

Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej jest czasem dokonywane w ramach wypłaty dywidendy (dywidenda niepieniężna). Takie przeniesienie nie zostało wymienione w katalogu transakcji opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych i dlatego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie tego podatku.

Zakład pracy chronionej nie płaci PCC od nabycia samochodu

Podatnik prowadzący przedsiębiorstwo posiadające status pracy chronionej nabył w drodze umowy sprzedaży od osoby fizycznej samochód osobowy. Czy w związku z tym nabyciem, podatnik będzie zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

Nie zmienią się zasady rozliczania ulgi prorodzinnej dla rodziców, wychowujących dwójkę dzieci. Większe odliczenie przysługiwać będzie osobom, które wychowują troje i więcej dzieci. Nowe zasady mogą być niekorzystne dla niektórych rodziców wychowujących jedno dziecko.

Jak zmienią się ulgi podatkowe w 2013 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o PIT, która przewiduje zmiany w ulgach podatkowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.

Ulga na dziecko dla przedsiębiorców w 2013 roku

Nowy kształt przepisów dot. ulgi prorodzinnej od 2013 r. może sprawić, że dla przedsiębiorcy, który dziś stosuje podatek liniowy bardziej opłacalne stanie się rozliczanie według skali podatkowej. Dotyczy to jednak wąskiej grupy przedsiębiorców uzyskujących roczne dochody na poziomie ok. 130 tys. zł i wychowujących co najmniej troje dzieci. Formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia.

Pożyczka od wspólnika w rozliczeniach podatkowych - czy spółce z o.o. to się opłaca?

Wśród dostępnych form pozyskiwania od udziałowców kapitału na funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można wyróżnić: dopłaty, wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego oraz pożyczki. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione skutki podatkowe ostatniej z wymienionych form kapitalizacji spółki, czyli udzielania pożyczek spółce przez jej udziałowców.

Rozliczenie PIT za 2012 r. - nowa ulga podatkowa na oszczędzanie w IKZE

Od 2012 roku pojawiła się nowa możliwość obniżenia obciążeń na rzecz fiskusa - przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Małżonek wspólnika pożycza spółce – czy trzeba płacić PCC?

Co do zasady pożyczki pieniężne podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czasem jednak nie trzeba płacić PCC, jeżeli pożyczkodawca jest blisko spokrewniony z pożyczkobiorcą.

REKLAMA