REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Podatki 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Jeżeli przedsiębiorca planuje sprzedaż firmowego samochodu, musi mieć świadomość, że od 1 kwietnia 2014 r. zasady sprzedaży pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej po raz kolejny uległy zmianie. Wprowadzono między innymi tzw. system korekt VAT w przypadku sprzedaży pojazdu, w stosunku do którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Korekty mogą być zarówno oszczędnością dla przedsiębiorcy, jak i nakazywać dopłatę podatku.

Co grozi za niezłożenie informacji VAT-26 w terminie

Przedsiębiorcom wykorzystującym samochody wyłącznie do działalności gospodarczej, którzy nie złożą informacji VAT-26 o tych pojazdach, do czasu wywiązania się z tego obowiązku przysługiwać będzie prawo do ograniczonego odliczenia podatku VAT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Reorganizacja urzędów i portal podatkowy 2014/2015

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie reorganizacji urzędów skarbowych. Zmieni się wewnętrzna obsługa urzędów dotycząca m.in. spraw kadrowych i finansowo-księgowych, które będą realizowana na poziomie izb skarbowych. Zmiany mają związek z przygotowaniami do programu e-podatki, którego jednym z ważnych elementów jest uruchomienie w latach 2014/2015 portalu podatkowego.

Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje nowy katalog pojazdów specjalnych, których wykorzystywanie w działalności uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego. Minister Finansów rozszerzył ten katalog dodatkowo o pojazdy pogrzebowe i bankowozy. Aby jednak móc odliczać 100% VAT od wydatków związanych z takimi pojazdami, muszą one spełniać określone przepisami warunki.

REKLAMA

Odliczanie VAT od opłat za autostrady i parkingi

Jednym z problemów, z którymi muszą się zmierzyć podatnicy po 1 kwietnia 2014 r., jest prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wydatkach na parking i przejazd autostradami płatnymi. Przy wydatkach za parking oraz przejazd autostradą płatną są wątpliwości co do zasadności stosowania ograniczenia odliczenia VAT naliczonego.

Umowa powierzenia samochodu pracownikowi po zmianach w VAT

Pracodawcy chcąc skorzystać z pełnego odliczenia VAT m.in. od samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, muszą udowodnić przed organem podatkowym, że taki pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Wiąże się to często z koniecznością skorygowania przez służby kadrowo-płacowe dotychczas używanych umów oraz regulaminów dotyczących powierzenia tych pojazdów pracownikom.

Odliczanie VAT od samochodów używanych przez handlowców - jak będą działać organy podatkowe?

Ministerstwo Finansów wydało biuletyn, który restrykcyjne określa zasady odliczania VAT od samochodów osobowych w zależności od wykorzystania ich wyłącznie w celach służbowych lub mieszanych. Ekspert zwraca uwagę na możliwe luki interpretacyjne na przykładzie handlowców.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Rząd przyjął 22 kwietnia br. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017. Dokument ten, na mocy znowelizowanej w 2013 r. ustawy o finansach publicznych, został opracowany w nowym układzie i składa się obecnie z dwóch części: „Programu konwergencji” oraz „Określenia celów głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji”.

REKLAMA

Akcyza od importowanych alkoholi - banderole

Importerzy mają obowiązek umieszczania znaków akcyzy (banderol) na winach sprowadzanych do Polski z różnych krajów Europy i świata. Ci mniejsi muszą banderolować produkty alkoholowe bezpośrednio u producenta. Jak wynika z badania OBOAK przeprowadzonego na zlecenie usługowego składu podatkowego Pro-Log SA w marcu 2014 r. Włosi i Hiszpanie rozumieją wymogi naszego fiskusa doskonale, Francuzi nie.

Marzec 2014 – katastrofa wpływów na 10-lecie VAT-u

Pogłębia się kryzys podatku od towarów i usług: dochody budżetu państwa za marzec 2014 r. były już rekordowo niskie (najgorsze w historii tego podatku) – tylko 6 mld zł. Jest to spadek w stosunku do lutego o 3 mld zł, a do stycznia aż o 10 mld.

Zmiany w ordynacji podatkowej - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki

Ministerstwo Gospodarki przygotowało swoje rekomendacje odnośnie zmian przepisów Ordynacji podatkowej. Mają one być wstępem do dyskusji najpierw z przedsiębiorcami, a następnie stanowić wkład we współpracę z Ministrem Finansów. Głównym założeniem jest poprawa relacji oraz wzrost zaufania między podatnikiem a organami skarbowymi. Ministerstwo Gospodarki zaprasza przedsiębiorców do wyrażenia (do 15 maja 2014 r.) opinii na temat tych rekomendacji.

Wydanie towarów podczas akcji marketingowych a VAT

Wydanie nagród w ramach akcji marketingowej powinno być opodatkowane VAT, jako dostawa towarów dokonana na rzecz konsumenta – konsekwencje wyroku NSA (sygn. I FSK 474/13) z dnia 7 lutego 2014 r.

Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT

Świadczenie w postaci udziału w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Usługa trwająca kilka miesięcy - kiedy odliczyć VAT

Otrzymałam fakturę za reklamę w Internecie wystawioną w lutym. Faktura dotyczy reklamy ukazującej się przez sześć miesięcy. Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury i podatek naliczony z tej faktury mogę odliczyć już w ramach deklaracji VAT-7 za luty 2014 r.?

Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Przedsiębiorcom z krótkim stażem w prowadzeniu działalności gospodarczej lub tym, którzy firmę prowadzą długo, ale nie spełniają restrykcyjnych warunków wymaganych przez banki, może być trudno uzyskać kredyt „na firmę”. W takiej sytuacji często ratują się oni pożyczką pieniężną od rodziny lub znajomych. Warto wiedzieć jakie z taką pożyczką wiążą się obowiązki podatkowe.

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy pakiet działań podatkowych. Proponowane przez MF zmiany mają służyć poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz efektywności administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Urzędy skarbowe szybciej zwrócą VAT

Ministerstwo Finansów rekomenduje urzędom skarbowy, aby w podstawowym terminie bezzwłocznie zwracały VAT przedsiębiorcom. Chodzi o kwoty, które nie budzą żadnych wątpliwości ze strony fiskusa.

Zmiany dotyczące samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - odpowiedzi na najważniejsze pytania księgowych

Polecamy Multipakiet „Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r.” Będziesz mógł sprawdzić czy Twój samochód jest w wykazie samochodów, które uprawniają do pełnego odliczenia, ze względu na konstrukcję, a jeśli tak to czy musisz przeprowadzić badania techniczne i do kiedy. Dowiesz się też, jak postępować, gdy samochód nie jest w wykazie samochodów, które uprawniają do odliczenia 100%

Samochód firmowy a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest kompleksowe uregulowanie zasad odliczania i rozliczania wydatków dotyczących tzw. pojazdów samochodowych.

Skutki podatkowe przekazanych pracownikom paczek z okazji Wielkanocy

Święta wielkanocne to okres, w którym pracodawcy chętnie dokonują na rzecz swoich pracowników dodatkowych świadczeń. Należą do nich m.in. przygotowane samodzielnie paczki. Takie działanie wywołuje skutki w podatku dochodowym oraz VAT.

Nowa umowa podatkowa z Malezją

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji umowy między Polską a Malezją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa wchodzi w życie z dniem 22 kwietnia 2014 r.

Szybszy zwrot VAT

Ministerstwo Finansów zapowiada, że przekaże w najbliższym czasie urzędom skarbowym w całym kraju swoją rekomendację do zwrotu podatku VAT bez zwłoki i przyjęcia praktyki przedłużania zwrotu tylko kwoty budzącej wątpliwości.

Prof. Modzelewski o pięciu nowych pułapkach w VAT

W 2014 roku aż dwukrotnie nasz ustawodawca „poprawiał” ustawę o podatku od towarów i usług: raz na Nowy Rok, drugi raz na Prima Aprilis.

Nieodpłatne udostępnienie samochodu pracownikowi – czy jest opodatkowane VAT?

Podatnicy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej niejednokrotnie umożliwiają pracownikom wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych. Co więcej zdarza się, iż pracownicy mogą w ten sposób korzystać z samochodów nieodpłatnie. Warto więc zastanowić, się, czy po 1 kwietnia 2014 r. podatnicy mają obowiązek opodatkowania na gruncie podatku VAT nieodpłatnego wykorzystania samochodów do celów prywatnych pracowników.

Limit odliczenia VAT od samochodów

Od 1 kwietnia 2014 roku diametralnej zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące odliczenia VAT od samochodów. Obwiązują nowe limity odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Rozliczenia i ewidencja księgowa VAT w jednostkach budżetowych

Rozliczenia VAT i ewidencja księgowa tych operacji w państwowych i samorządowych jednostkach budżetowych oraz w samorządowych zakładach budżetowych są skomplikowane. Dotychczas podmiotowość prawno-podatkowa wymienionych jednostek organizacyjnych nie była kwestionowana. Sytuacja w tym zakresie zmieniła się w 2013 r. w związku z sentencją uchwały NSA z czerwca 2013 r. stanowiącej, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT.

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?

Polacy nadal bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicą i jak podają prognozy apetyt na zagraniczne zarobki nie maleje. Najbardziej oblegane kraje przez naszych rodaków to z pewnością Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Holandia. Każdy z krajów ma do zaoferowania coś innego. Pracując legalnie warto pamiętać, że pracodawcy odprowadzają podatek w formie zaliczki, która w 98% jest zawyżona. Jak kompletować dokumenty i w jaki sposób przygotować deklarację podatkową, podpowiadamy poniżej.

Nowe wzory formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (NIP)

Minister finansów w drodze rozporządzenia określił nowe wzory formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (NIP), a także nowy wzór zgłoszenia aktualizacyjnego (ZAP-3). Nowe wzory formularzy zaczną obowiązywać od 9 kwietnia 2014 r.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - jakie warunki trzeba spełnić?

W wyniku zmian w VAT, obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r., pełne odliczenie VAT od samochodów osobowych możliwe jest w przypadku wykorzystywania tych pojazdów wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jak przedsiębiorcy powinni potwierdzać, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej? A także jakie sytuacje wykluczają możliwość pełnego odliczenia VAT?

Wystawianie faktur powtarzalnych

Przedsiębiorstwa, biura rachunkowe, urzędy czy spółdzielnie łączy wiele, ale na pewno to, że każdy z wymienionych podmiotów wystawia powtarzające się faktury. Sytuacja ta ma miejsce wszędzie tam, gdzie dokumenty wystawiane są nie na podstawie tego, co w danej chwili zostało sprzedane, a cyklicznie, w odniesieniu np. do świadczonych usług stałych.

Preferencje podatkowe w Polsce - raport MF

Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad kolejną edycją raportu „Preferencje podatkowe w Polsce". Analizą zostały objęte preferencje funkcjonujące w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa (podatku VAT, podatku akcyzowym, podatkach dochodowych: PIT i CIT) oraz w podatkach lokalnych stanowiących dochody jednostek samorządów terytorialnych.

Odliczenie VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - wyjaśnienia MF

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady odliczania i rozliczania na gruncie podatku VAT wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. przestaje obowiązywać system, zgodnie z którym przedsiębiorca odliczy 60% VAT od zakupu samochodu osobowego. Obecnie istniały będą dwa progi – 50% i 100%. W praktyce możliwość odliczenia pełnego VAT-u będzie jednak bardzo trudna. Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

VAT-26 pozwoli odliczyć pełny VAT od samochodu

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się zasady rozliczania VAT od samochodów. Podatnicy zyskają prawo pełnego odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, ale tylko w przypadku, gdy użytkowane przez nich auto będzie wykorzystane wyłącznie do działalności gospodarczej. O tym fakcie trzeba będzie poinformować urząd skarbowy na druku VAT-26.

Zasady odliczania VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 r.

Począwszy od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie nowe regulacje w zakresie podatku VAT od samochodów firmowych. Przedsiębiorcy będą teraz zobowiązani do prowadzenia szczegółowej dokumentacji, by udowodnić, że samochód nie jest używany do celów prywatnych. W przeciwnym razie utracą możliwość pełnego odliczenia VAT.

Okienko VAT przyniosło zyski

Zdaniem Andrzeja Sugajskiego, dyrektora generalnego Związku Polskiego Leasingu, tzw. okienko VAT przyczyniło się do wzrostu rynku motoryzacyjnego. Od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie jednak nowe, bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie odliczania VAT od samochodów.

Wzór nowego formularza VAT-26

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązywać będzie wzór nowego formularza - VAT-26. Jest to formularz służący do przekazywania informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

Wycofanie samochodu z działalności i przekazanie na cele prywatne

Samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej i ujęty w środkach trwałych może zostać wycofany i przeznaczony na cele prywatne przedsiębiorcy. Działanie to ma najczęściej miejsce przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej osób fizycznych lub spółek osobowych.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - poselski projekt ustawy

Zniesienie ograniczeń w pełnym odliczaniu podatku VAT od nabycia m.in. samochodów osobowych oraz usunięcie barier w odliczaniu VAT przy nabyciu paliwa do tych pojazdów - to najważniejsze założenia poselskiego projektu nowelizacji ustawy o VAT, który trafił do prac w Sejmie.

Kiedy należy zgłosić wybór kwartalnego rozliczenia

Począwszy od II kwartału 2014 r. chciałbym rozliczać VAT kwartalnie. Czy jest to możliwe? Nie mam statusu małego podatnika. W jakim terminie muszę zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o swoim zamiarze?

Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności

Komisja Europejska zatwierdziła dyrektywę w sprawie opodatkowania oszczędności. Podstawowym celem dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi. Nowe przepisy zobowiążą kraje UE do wymiany informacji po to, żeby odsetki od oszczędności w jednym kraju wypłacone rezydentom innego kraju były opodatkowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju rezydenta.

Zasady powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów

Dla usługi sprzedaży biletów wstępu nie określono szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, mają więc zastosowanie ogólne zasady powstawania obowiązku podatkowego, tj. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania.

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa - założenia do projektu

Rada Ministrów w dniu 18 marca przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra finansów. Jakie propozycje zawiera projekt?

Co się zmieni w Ordynacji podatkowej?

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe rozwiązania mają poprawić efektywność systemu podatkowego i uprościć procedury. Jednak niektóre pomysły zawarte w projekcie wzbudzają silne kontrowersje.

Portal podatkowy Ministerstwa Finansów - od lipca 2014 r.

W lipcu 2014 r. zostanie uruchomiony specjalny portal podatkowy Ministerstwa Finansów, dzięki któremu podatnicy będą mogli kontaktować się z organami podatkowymi drogą elektroniczną, m.in. wnosić podania, składać deklaracje, doręczać pisma. Od 2015 r. na nowym portalu ma być dostępna usługa wstępnie wypełnionych rocznych deklaracji PIT.

Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Kontakty podatników z urzędami mają być prostsze, a administracja podatkowa tańsza - to główne cele nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, której założenia rozpatrzy rząd. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Zwolnienie z VAT - co warto wiedzieć w 2014 r.?

Przepisy podatkowe przewidują dwa rodzaje zwolnień z podatku VAT: przedmiotowe odnoszące się do sprzedaży konkretnych usług i towarów oraz podmiotowe, przewidziane dla przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli określonego ustawowo limitu sprzedaży w danym roku. Liczne zmiany w przepisach podatkowych obowiązujące od początku 2014 roku dotyczą również możliwości skorzystania z powyższych zwolnień.

Procedury podatkowe zostaną uproszczone

Ministerstwo Finansów zamierza uprościć procedury podatkowe i zapewnić efektywniejszy pobór podatków - tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania e-faktur

Ile firma jest w stanie zaoszczędzić na wystawianiu e-faktur? Okazuje się, że nawet 70% - tyle kosztów mniej poniesie przedsiębiorca wysyłający faktury elektroniczne. Jednak tylko niewielki odsetek firm korzysta z tej formy dystrybucji dokumentów rozliczeniowych.

Rozliczenie VAT od obciążenia klienta dodatkowymi kosztami

Z początkiem 2014 r. w ustawie o VAT pojawiła się nowa definicja podstawy opodatkowania. Znowelizowana ustawa już wprost określa, co wliczamy do podstawy opodatkowania, a czego nie wliczamy. Zmiana ta ma również wpływ na rozliczenie VAT od obciążenia kontrahentów dodatkowymi kosztami.

REKLAMA