Będzie podatek od zysku
03 sie 2005
Od dziś obowiązują umowy zapewniające automatyczną wymianę informacji między organami podatkowymi o dokonanych wypłatach odsetek.
Zaliczka udzielona pracownikowi na poczet delegacji służbowej
03 sie 2005
Stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz ustalania warunków należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju pracownik powinien otrzymać zaliczkę w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju.
Pytanie zawsze zadaje podatnik
02 sie 2005
Jeśli problem z interpretacją przepisów podatkowych w obsłudze podatnika ma biuro rachunkowe, to i tak z zapytaniem do organu skarbowego o wydanie interpretacji musi zwrócić się podatnik.
Nowe zasady magazynowania paliw
02 sie 2005
Od dziś w przypadku magazynowania w składzie podatkowym paliw silnikowych, olejów opałowych lub gazu nie mają zastosowania wymogi dotyczące warunków gwarantujących zapewnienie nienaruszalności i tożsamości tych wyrobów.
Faktura dla małżonków
02 sie 2005
Od wczoraj Telekomunikacja Polska SA wystawia faktury za dostęp do internetu dla obojga małżonków, co umożliwi im skorzystanie z ulgi na internet.
Zapłaci nabywca
02 sie 2005
Nowelizacja ustawy o VAT nakazuje w przypadku niektórych samochodów przeprowadzenie dodatkowych badań technicznych. Umożliwią one właścicielom już użytkującym tego typu pojazdy odliczanie VAT od paliwa.
Wszystkie wnioski rozpatrzono w terminie
01 sie 2005
Od stycznia do czerwca br. do urzędów skarbowych w całej Polsce wpłynęło 39 999 wniosków o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego, co stanowi ok. 30 proc. więcej niż w ub.r., gdy interpretacje nie miały jeszcze charakteru wiążącego.
60 złotych za poświadczenie
01 sie 2005
Sejm odrzucił poprawkę Senatu obniżającą do 30 zł opłatę za tzw. Apostille.
Stawki na paliwa zamrożone
01 sie 2005
Sejm przyjął większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy o akcyzie.
Odzyskasz VAT jeśli masz fakturę
01 sie 2005
Maksymalna kwota zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych będzie dotyczyła sumy wszystkich wydatków objętych ustawą - zakłada jedna z przejętych przez Sejm poprawek senackich do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Wyższe kary za przestępstwa
01 sie 2005
Niemal wszystkie senackie poprawki do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego znalazły uznanie Sejmu.
Sześć miesięcy na odpowiedź
01 sie 2005
Minister finansów od 1 września br. będzie wydawał pisemne interpretacje przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na odpowiedź będzie miał sześć miesięcy. Eksperci twierdzą, że tak długi okres nie będzie ministrowi potrzebny.
VAT w eksporcie
01 sie 2005
Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).
Nie mniej niż 200 euro za rok
29 lip 2005
Polscy przedsiębiorcy mają prawo do odzyskania VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług na terenie Irlandii. Podstawą uzyskania zwrotu jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami.
Strefy kuszą ulgami
29 lip 2005
Ulgi podatkowe to za mało, by przyciągnąć do specjalnych stref ekonomicznych centra finansowo-księgowe. Eksperci uważają jednak, że z czasem w strefach znajdą zatrudnienie setki księgowych i specjalistów od rachunkowości.
Sejm o zamrożeniu akcyzy
29 lip 2005
Sejm debatował nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o akcyzie.
Wyższe kary za przestępstwa
29 lip 2005
Sejm zapoznał się wczoraj ze sprawozdaniem Komisji Nadzwyczajnej do Zmian w Kodyfikacjach dotyczącym senackich poprawek do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego.
Kiedy przedsiębiorca powinien stosować hipotekę kaucyjną
29 lip 2005
Przedsiębiorcy często trudno jest określić wartość zobowiązania, jakie wyniknie z danej umowy. Właściciel firmy w takiej sytuacji może być poproszony o ustanowienie zabezpieczenia wierzytelności, pomimo że jej ostateczna wysokość jest nieznana w chwili obecnej.
Do czego służą w spółce z o.o. kapitały zapasowy i rezerwowy
29 lip 2005
Ewidencja obsługi informatycznej w jednostce non-profit
28 lip 2005
Rzadko kiedy organizacje non-profit zatrudniają własnych informatyków, a tym bardziej tworzą dział IT. Z praktyki wynika, że większą popularnością cieszą się usługi zewnętrzne w tym zakresie. Poniżej przestawiamy sposoby ewidencji usług związanych z bieżącą obsługą istniejących już w firmie komputerów, a też wydatków związanych ze stworzeniem wewnętrznej sieci komputerowej oraz kosztów obsługi serwisu internetowego.
ZUS nie przekaże w czwartek środków do OFE
28 lip 2005
ZUS nie przekaże w czwartek środków do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - poinformowało biuro prasowe ZUS.
Zmiana homologacji - można jeździć bez kratek
28 lip 2005
Do niedawna kratki w samochodach montowane były po to, by odliczyć VAT w momencie zakupu samochodu. Drugą korzyścią była możliwość odliczania VAT-u od paliwa
Nowe przepisy. Zapłacimy podatek od zysku
28 lip 2005
Ustawa upoważniająca do ratyfikacji konwencji między rządami Polski i Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu została opublikowana w Dz.U. nr 132, poz. 1104.
RPP obniżyła stopy procentowe
27 lip 2005
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, czyli zgodnie z oczekiwaniami rynku i od czwartku podstawowa stopa NBP będzie na historycznie najniższym poziomie 4,75 proc.
Zmiana użytkowania wieczystego we własność
27 lip 2005
Komisje sejmowe poparły wczoraj senackie poprawki do ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Jeżeli Sejm przyjmie stanowisko komisji, użytkowanie wieczyste nie zniknie z porządku prawnego, a samo przekształcenie odbywać się będzie na wniosek, a nie z mocy prawa.
Deklaracje podatkowe - trwa wojna o podpis
27 lip 2005
Upór organów podatkowych dotyczący konieczności osobistego podpisywania przez podatników deklaracji podatkowych może utrudnić inwestycje, a tym samym rozwój gospodarczy. Jest też sprzeczny z zasadą, w myśl której podatnik przy wypełnianiu swoich powinności wobec fiskusa może korzystać z fachowej pomocy. Dodatkowo uderza m.in. w doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych - uważają eksperci.
VAT na ubranka dziecięce
27 lip 2005
Stawka VAT na ubranka dziecięce najprawdopodobniej nie zmieni się. Projekt ustawy przywracającej niższą stawkę nie trafił na posiedzenie Sejmu.
VAT. Jak prawidłowo wystawiać e-faktury
26 lip 2005
Problemem w stosowaniu e-faktur jest zakup i wdrożenie technologii zapewniającej autentyczność pochodzenia przesyłanego dokumentu i integralność jego treści. Przepisy przewidują dwie możliwości - zastosowanie kwalifikowanego bezpiecznego podpisu elektronicznego lub korzystanie z odpowiedniego systemu wymiany danych elektronicznych (tzw. systemu EDI).
Jest już znany termin egzaminu na doradcę podatkowego
26 lip 2005
Przewodniczący Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego wyznaczył terminy egzaminów ustnych na doradcę podatkowego. Odbędą się one 11 i 12 sierpnia br. Osobom przygotowującym się do tego egzaminu warto przypomnieć, że uchwałą z 7 lipca br. zmieniono wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego. Wykaz dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów
Finansami zajmie się Trybunał
26 lip 2005
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy wydatki państwa będą podlegać innym niż dotychczas rygorom. Prezydent nie podpisał wczoraj nowej ustawy o finansach publicznych i skierował ją do TK. Wątpliwości prezydenta budzi przekazanie ministrowi finansów poprzez instytucje audytu nadzoru nad finansami sądów.
Jakie koszty przy aporcie
26 lip 2005
Rozliczanie wnoszonego do spółki aportu w postaci własnej wierzytelności podatnika budzi wątpliwości. Dotychczas na ogół organy podatkowe aprobowały potrącanie kosztu odpowiadającego wartości wierzytelności.
Ubodzy bez opłaty skarbowej
26 lip 2005
Zaświadczenia wydawane przez wójta czy burmistrza, niezbędne rolnikom do uzasadniania wniosków o pomoc finansową z Unii, podlegają opłacie skarbowej. Zwolnienie z opłaty mogą uzyskać tylko osoby ubogie.
Zmainy w KKS. Sąd orzeknie przepadek automatów
25 lip 2005
Przepadek urządzeń do gier losowych, wygranych oraz dochodów z zakładów w przypadku prowadzenia działalności niezgodnej z prawem przewidują przyjęte przez Senat poprawki do nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego. Senat w piątek zaakceptował poprawki do zmienionego kodeksu karnego skarbowego. Do przyjętej przez Sejm ustawy dodał własne poprawki.
Nowe opłaty w lecznictwie uzdrowiskowym
25 lip 2005
Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym i uzdrowiskach oraz o gminach uzdrowiskowych wprowadzi nowe opłaty: miejscową, w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej, oraz uzdrowiskową. Ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym i uzdrowiskach oraz o gminach uzdrowiskowych zajmował się Senat.
Ulga na innowacje
25 lip 2005
Preferencje podatkowe dla jednostek badawczo-rozwojowych i przedsiębiorców korzystających z ich usług przewiduje rozpatrzona w piątek przez Senat ustawa o wspieraniu niektórych form działalności innowacyjnej.
Z prac Sejmu. Czy VAT na odzież dziecięcą będzie niższy
25 lip 2005
Kto powinien mieć kasę fiskalną
25 lip 2005
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie przyjęła odpowiedzi ministra finansów na dezyderat w sprawie wprowadzenia obowiązku ewidencjonowania obrotu i VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących - poinformował Mieczysław Czerniawski, przewodniczący komisji.
Sporny zakaz reklamy
22 lip 2005
Księgowych z certyfikatem, w przeciwieństwie do doradców podatkowych, nie obejmuje zakaz reklamy swoich usług i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Korporacja doradców podatkowych rozważa możliwość wprowadzenia egzaminu różnicowego dla księgowych, co pozwoliłoby na przyjęcie ich do korporacji doradców i wyeliminowałoby istniejące między nimi różnice i konflikty.
Opodatkowanie usług w miejscu ich konsumpcji
22 lip 2005
Komisja Europejska zaprezentowała propozycje zmian opodatkowania VAT przy usługach dostarczanych prywatnym odbiorcom. Zmiany mają na celu opodatkowanie niektórych usług w miejscu ich konsumpcji.
Kłopotliwy okres przejściowy
22 lip 2005
Wiele problemów sprawiają podatnikom nowe przepisy o VAT dotyczące samochodów będących przedmiotem m.in. umów leasingu, zawartych po 1 czerwca, ale przed wejściem w życie przepisów o autach - wynika z informacji otrzymywanych przez "GP".
Mniej urzędów celnych załatwi sprawy akcyzowe
22 lip 2005
Od 1 sierpnia zacznie obowiązywać nowy podział terytorialny zasięgu działania urzędów celnych załatwiających sprawy związane z akcyzą.
Ustawa o rachunkowości po niemiecku
21 lip 2005
Polska w Unii Europejskiej oznacza m.in. szersze możliwości inwestowania czy pracy zarówno przez Polaków za granicą, jak i obcokrajowców w Polsce.
Nie mniej niż 225 euro na kwartał
21 lip 2005
Prawo do zwrotu VAT w Belgii mają poza przedsiębiorcami belgijskimi również przedsiębiorcy ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w Belgii. Jednak przedsiębiorcy z UE, by móc ubiegać się o zwrot podatku, nie mogą posiadać w tym kraju miejsca prowadzenia działalności. Nie mogą też zajmować się wykonywaniem usług i dostawą towarów.
Wniosek do połowy 2006 r.
21 lip 2005
Jutro Senat będzie głosował swoje poprawki do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Będą faktury elektroniczne
21 lip 2005
Opublikowano rozporządzenie ministra finansów umożliwiające wystawianie oraz przesyłanie faktur przez podatników VAT w formie elektronicznej. Taki sposób wysyłania faktur będzie możliwy po uzyskaniu uprzedniej akceptacji odbiorcy faktury - poinformowało MF.
ZUS przekaże do OFE 258,9 mln zł
21 lip 2005
ZUS przekaże w czwartek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) 258,9 mln zł - poinformowało biuro prasowe ZUS.
Złoty traci do euro, rośnie rentowność obligacji
20 lip 2005
Na środowej sesji złoty traci w stosunku do euro. Pomimo dużego wzrostu rentowności obligacji w ciągu dnia udana aukcja papierów PS0310 wpłynęła na rynek długu pozytywnie.
ETS. Wykładnia szóstej dyrektywy
20 lip 2005
Kradzież towarów nie stanowi świadczonej odpłatnie dostawy towarów i w związku z tym nie stanowi czynności opodatkowanej VAT - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
WSA. Sąd nie może przywrócić terminu
20 lip 2005
Uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania nie leży w kompetencji sądu, lecz dyrektora izby skarbowej. Jeżeli upłynął siedmiodniowy termin, nie ma możliwości wnioskowania o przywrócenie terminu do ponownego wniesienia odwołania - stwierdził białostocki WSA.
Okres przechowywania wyrobów akcyzowych
20 lip 2005
Firma magazynująca niektóre wyroby akcyzowe zharmonizowane wyprodukowane lub przetworzone przez inny podmiot, który zużywa je do produkcji wyrobów nieakcyzowych, nie musi ustalać minimalnego okresu ich magazynowania w składzie podatkowym.