REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Księga po przekroczeniu obrotu

Limit obrotów, po przekroczeniu którego trzeba prowadzić księgi rachunkowe, wynosi 800 tys. euro, czyli w tym roku 3 133 280 zł.

Rząd: składki na ZUS nie będą jednak niższe

Od 1 stycznia 2007 r. nie zmaleją składki na ubezpieczenia społeczne. Rząd przyjął autopoprawkę do zmian w ustawie o PIT i wycofał się z obniżki. Bez mniejszych składek dojdzie do zmniejszenia wynagrodzeń netto.

Wyjeżdżając za granicę trzeba ustanowić pełnomocnika

Podatnik, wobec którego toczy się postępowanie podatkowe, planujący dłuższy pobyt za granicą powinien ustanowić pełnomocnika ds. doręczeń.

Prawo pomocy dla ubogich

Jeśli podatnika nie stać na wpis sądowy czy opłacenie profesjonalnego pełnomocnika, może skorzystać z tzw. prawa pomocy. Prawo pomocy może być przyznane zarówno na wniosek osoby fizycznej, jak i firmy, w zakresie całkowitym lub częściowym.

REKLAMA

Nowelizacja zamiast ustawy

Zakończył się już etap uzgodnień wewnątrzresortowych dotyczących zmian w ustawie o finansach publicznych.

Mandat za paragon

Urzędy Kontroli Skarbowej karzą mandatami, nawet 500 zł, kioskarzy za brak wyszczególniania na paragonach fiskalnych towarów o podobnej nazwie, np. gazet.

Nikt już nie popiera likwidacji ryczałtów

Zwolenników likwidacji ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej nie znajdzie się nigdzie z wyjątkiem Ministerstwa Finansów. Z naszych informacji wynika, że rząd nie przeforsuje tego pomysłu. Nie zgodzą się na to posłowie. Zarówno koalicja, jak i opozycja mówi w tej sprawie niemal jednym głosem.

Terminu trzeba przestrzegać

Złożenie po terminie oświadczenia o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym jest bezskuteczne.

REKLAMA

Ułatwienia dla producentów

Wczoraj Rada Ministrów zajęła stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druk nr 764), przedłożonego przez ministra finansów.

Na złożenie odwołania jest czternaście dni

Wnosząc odwołanie trzeba pamiętać, że pierwszym dniem terminu będzie dzień następny po doręczeniu decyzji.

Gdy minie termin, nie można wydać decyzji

Prawo do wydania decyzji ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe przed 1 stycznia 2003 r. przedawniało się z upływem trzech lat.

Na zakup mieszkania tylko dwa lata

Podatnik, który chce skorzystać ze zwolnienia od podatku od sprzedaży nieruchomości, musi wydać pieniądze na określone cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od sprzedaży.

CIT po myśli pracodawców

Posłowie z Komisji Finansów Publicznych pracujący nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o CIT uwzględnili część postulatów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Rolnicy nie wniosą zabezpieczenia

Od 1 stycznia rolnicy produkujący biopaliwa w swoich składach podatkowych będą zwolnieni z zabezpieczenia akcyzowego.

Zaczynają się prace nad PIT

Jutro sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o PIT. Najwięcej kontrowersji budzi pomysł likwidacji od 2007 roku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Projekt rozporządzenia. Usługi z niższym VAT

Od 1 października 2006 r. ma obowiązywać 7-proc. stawka VAT na usługi pracochłonne. Nowa grupa podatników - fryzjerzy - zostanie objęta obniżoną stawką podatkową. Budżet straci na zmianach, ale więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach podatników.

Będą kary za niewykorzystanie dotacji

Wójtowie gmin lub burmistrzowie miast będą mogli być pociągnięci do odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie unijnych dotacji.

Można uniknąć VAT

Jeżeli umowa zlecenia będzie zawierała określenie miejsca i czasu wykonywanych czynności oraz zapis, że odpowiedzialność i ryzyko ponosi zleceniodawca, VAT można uniknąć.

Zmiany w rozporządzeniach

W dwóch projektach rozporządzeń z 21 sierpnia dotyczących przesyłania deklaracji drogą elektroniczną określono sposoby przesyłania e-deklaracji.

Uprawnienia dla księgowych

Od dziś do środy potrwa egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych organizowany przez Ministerstwo Finansów.

Audytor nie do zwolnienia

Aby zwolnić audytora z pracy, potrzebna jest zgoda Głównego Inspektora Audytu Wewnętrznego. Procedura ta ma wyeliminować nadużycia ze strony kierowników jednostek samorządowych. Samorządowcy zarzucają nowym przepisom nadmierną ingerencję w ich uprawnienia.

Wyrok sprzed zmiany przepisów wiąże sąd i urząd

Ocena prawna wyrażona w orzeczeniu wydanym przed wprowadzeniem dwuinstancyjnego sądownictwa administracyjnego wiąże zarówno sąd, jak i organ podatkowy.

Nagrody dla najlepszych

W ankiecie międzynarodowego magazynu podatkowego International Tax Review tytuł dla najlepszej marki w zakresie doradztwa podatkowego zdobył Deloitte.

Utrzymanie ryczałtu i karty

Posłowie sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości opowiedzieli się wczoraj za utrzymaniem prostych form opodatkowania dla najmniejszych przedsiębiorców.

Posłowie o niższych składkach

W uchwalonej wczoraj opinii sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości wyraziła zaniepokojenie planami rządu dotyczącymi przerzucenia obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia chorobowe na pracodawców.

Utrzymamy niższą stawkę

Od 1 stycznia 2008 r. Polska powinna wprowadzić podstawową 22-proc. stawkę VAT na budownictwo mieszkaniowe. Dziś jest ono objęte 7-proc. stawką.

Wystarczy samo oświadczenie

Aby wskazać siedzibę firmy dla celów identyfikacji podatkowej, nie trzeba podpisywać umowy użyczenia. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie.

Nowa opłata skarbowa

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przejęła wczoraj rządowy projekt nowej ustawy o opłacie skarbowej.

Od dochodów z zagranicy są zaliczki

Podatnicy uzyskujący dochody z pracy za granicą powinni zapłacić zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. uzyskanych dochodów.

Akcyza wyższa od unijnych limitów

Na początku 2007 roku wzrośnie akcyza na paliwa, papierosy i piwo. Stawki podatku na niektóre wyroby przekroczyły już minimalne limity ustalone przez władze unijne.

Podatek samochodowy

Parlament Europejski poparł propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje odejście od podatku płaconego przy rejestracji samochodów osobowych na rzecz opodatkowania pojazdów w zależności od liczby gramów dwutlenku węgla emitowanego na kilometr jazdy.

Nowelizacja opłaty skarbowej

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma zacząć prace nad rządowym projektem nowej ustawy o opłacie skarbowej.

Firmy audytorskie mogą stracić uprawnienia

Do lutego firmy audytorskie powinny złożyć sprawozdanie ze swojej działalności. Część tych podmiotów nie wywiązała się do tej pory z tego obowiązku. Ci, którzy zlekceważyli obowiązek, mogą stracić licencję na badanie sprawozdań finansowych.

Za nieuczciwy handel grożą dotkliwe kary

Sprzedaż alkoholu lub papierosów bez znaków akcyzy lub oznaczonych nieprawidłowo może się skończyć postępowaniem karnym skarbowym i dotkliwymi sankcjami.

Ulga na dobroczynność jednak pozostanie

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za pozostawieniem ulgi podatkowej dla firm wspierających działalność pożytku publicznego.

Pracodawcy chcą ulgi

Konfederacja Pracodawców Polskich apeluje do premiera o wycofanie z rządowego projektu zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisu likwidującego 10-proc. ulgę na darowizny.

Nowe przepisy w sieci

O planowanych zmianach w przepisach księgowi mogą dowiedzieć się ze stron internetowych. Większość z nich prowadzona jest jednak w języku angielskim, a to duże utrudnienie.

Rozliczanie pracy za granicą

Rząd nie poparł poselskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT. Kwestia zmniejszenia obciążeń dla pracujących za granicą została już bowiem zawarta w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o PIT, przyjętym przez Radę Ministrów 6 czerwca br.

Można nie płacić podatku

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika może być opodatkowany w ramach przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy. Zapłaty podatku można jednak uniknąć.

Senat o podatku tonażowym

Dziś senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się uchwalonymi przez Sejm ustawami; o podatku tonażowym oraz nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej.

Pracowników urzędów można ponaglić

Jeżeli urząd skarbowy z nieuzasadnionych powodów przeciąga postępowanie, podatnik może go ponaglić.

Poprawianie zwrotu VAT

Na dziś zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Będą niższe pensje

Rząd może wycofać się z zapowiadanej obniżki składek na ubezpieczenie społeczne w 2007 roku. Waloryzacja skali podatku dochodowego nie zrekompensuje wzrostu składki zdrowotnej do 9 proc. Bez obniżki składek 98 proc. podatników dostanie już w styczniu niższe pensje netto

Fiskus umorzy podatek, jeśli o nim wie

Jeśli fiskus wie o zdarzeniu gospodarczym, z którym wiążą się należności podatkowe, nie oznacza to, że umorzy je automatycznie. Należności te muszą być znane.

Posłowie są przeciwni propozycjom rządu

Niektóre propozycje rządu dotyczące m.in. likwidacji ulgi dla przedsiębiorców wspierających działalność pożytku publicznego oraz zniesienie uproszczonych wpłat zaliczek budzą kontrowersje posłów.

Nadciąga podatkowa burza

Już pierwszego dnia prac nad podatkami posłowie z komisji finansów publicznych ostro starli się w sprawie rządowych planów likwidacji ulgi za darowizny.

Odszkodowania dla rolników do opodatkowania

Odszkodowania wypłacane rolnikom za zniszczenie gruntu z powodu budowy rurociągu naftowego podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych - tłumaczy minister finansów.

Fiskus nie będzie szacował dochodu

Osobie wykonującej wolny zawód, która nie zadeklarowała dochodu, fiskus go nie oszacuje. Dochód taki potraktuje natomiast np. jako przychód ze źródeł nieujawnionych.

Ulga sprzeczna z przepisami UE

Sprawa zniesienia ulgi w CIT dla przedsiębiorców wspierających organizacje charytatywne zdominowała dyskusję przed posiedzeniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Żeby wykonywać zawód trzeba odbyć staż

Praktykę dla doradców organizuje Ministerstwo Finansów. Stażysta i urząd są zawiadamiani o terminie rozpoczęcia stażu. Strach przed przeciekiem danych ogranicza dostęp do informacji.

REKLAMA