REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS nie przekaże w czwartek środków do OFE

ZUS nie przekaże w czwartek środków do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - poinformowało biuro prasowe ZUS.

Nowe przepisy. Zapłacimy podatek od zysku

Ustawa upoważniająca do ratyfikacji konwencji między rządami Polski i Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu została opublikowana w Dz.U. nr 132, poz. 1104.

Zmiana homologacji - można jeździć bez kratek

Do niedawna kratki w samochodach montowane były po to, by odliczyć VAT w momencie zakupu samochodu. Drugą korzyścią była możliwość odliczania VAT-u od paliwa

RPP obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, czyli zgodnie z oczekiwaniami rynku i od czwartku podstawowa stopa NBP będzie na historycznie najniższym poziomie 4,75 proc.

REKLAMA

Zmiana użytkowania wieczystego we własność

Komisje sejmowe poparły wczoraj senackie poprawki do ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Jeżeli Sejm przyjmie stanowisko komisji, użytkowanie wieczyste nie zniknie z porządku prawnego, a samo przekształcenie odbywać się będzie na wniosek, a nie z mocy prawa.

VAT na ubranka dziecięce

Stawka VAT na ubranka dziecięce najprawdopodobniej nie zmieni się. Projekt ustawy przywracającej niższą stawkę nie trafił na posiedzenie Sejmu.

Deklaracje podatkowe - trwa wojna o podpis

Upór organów podatkowych dotyczący konieczności osobistego podpisywania przez podatników deklaracji podatkowych może utrudnić inwestycje, a tym samym rozwój gospodarczy. Jest też sprzeczny z zasadą, w myśl której podatnik przy wypełnianiu swoich powinności wobec fiskusa może korzystać z fachowej pomocy. Dodatkowo uderza m.in. w doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych - uważają eksperci.

VAT. Jak prawidłowo wystawiać e-faktury

Problemem w stosowaniu e-faktur jest zakup i wdrożenie technologii zapewniającej autentyczność pochodzenia przesyłanego dokumentu i integralność jego treści. Przepisy przewidują dwie możliwości - zastosowanie kwalifikowanego bezpiecznego podpisu elektronicznego lub korzystanie z odpowiedniego systemu wymiany danych elektronicznych (tzw. systemu EDI).

REKLAMA

Finansami zajmie się Trybunał

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy wydatki państwa będą podlegać innym niż dotychczas rygorom. Prezydent nie podpisał wczoraj nowej ustawy o finansach publicznych i skierował ją do TK. Wątpliwości prezydenta budzi przekazanie ministrowi finansów poprzez instytucje audytu nadzoru nad finansami sądów.

Jest już znany termin egzaminu na doradcę podatkowego

Przewodniczący Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego wyznaczył terminy egzaminów ustnych na doradcę podatkowego. Odbędą się one 11 i 12 sierpnia br. Osobom przygotowującym się do tego egzaminu warto przypomnieć, że uchwałą z 7 lipca br. zmieniono wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego. Wykaz dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów

Jakie koszty przy aporcie

Rozliczanie wnoszonego do spółki aportu w postaci własnej wierzytelności podatnika budzi wątpliwości. Dotychczas na ogół organy podatkowe aprobowały potrącanie kosztu odpowiadającego wartości wierzytelności.

Ubodzy bez opłaty skarbowej

Zaświadczenia wydawane przez wójta czy burmistrza, niezbędne rolnikom do uzasadniania wniosków o pomoc finansową z Unii, podlegają opłacie skarbowej. Zwolnienie z opłaty mogą uzyskać tylko osoby ubogie.

Zmainy w KKS. Sąd orzeknie przepadek automatów

Przepadek urządzeń do gier losowych, wygranych oraz dochodów z zakładów w przypadku prowadzenia działalności niezgodnej z prawem przewidują przyjęte przez Senat poprawki do nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego. Senat w piątek zaakceptował poprawki do zmienionego kodeksu karnego skarbowego. Do przyjętej przez Sejm ustawy dodał własne poprawki.

Ulga na innowacje

Preferencje podatkowe dla jednostek badawczo-rozwojowych i przedsiębiorców korzystających z ich usług przewiduje rozpatrzona w piątek przez Senat ustawa o wspieraniu niektórych form działalności innowacyjnej.

Kto powinien mieć kasę fiskalną

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie przyjęła odpowiedzi ministra finansów na dezyderat w sprawie wprowadzenia obowiązku ewidencjonowania obrotu i VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących - poinformował Mieczysław Czerniawski, przewodniczący komisji.

Nowe opłaty w lecznictwie uzdrowiskowym

Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym i uzdrowiskach oraz o gminach uzdrowiskowych wprowadzi nowe opłaty: miejscową, w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej, oraz uzdrowiskową. Ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym i uzdrowiskach oraz o gminach uzdrowiskowych zajmował się Senat.

Z prac Sejmu. Czy VAT na odzież dziecięcą będzie niższy

Sporny zakaz reklamy

Księgowych z certyfikatem, w przeciwieństwie do doradców podatkowych, nie obejmuje zakaz reklamy swoich usług i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Korporacja doradców podatkowych rozważa możliwość wprowadzenia egzaminu różnicowego dla księgowych, co pozwoliłoby na przyjęcie ich do korporacji doradców i wyeliminowałoby istniejące między nimi różnice i konflikty.

Kłopotliwy okres przejściowy

Wiele problemów sprawiają podatnikom nowe przepisy o VAT dotyczące samochodów będących przedmiotem m.in. umów leasingu, zawartych po 1 czerwca, ale przed wejściem w życie przepisów o autach - wynika z informacji otrzymywanych przez "GP".

Mniej urzędów celnych załatwi sprawy akcyzowe

Od 1 sierpnia zacznie obowiązywać nowy podział terytorialny zasięgu działania urzędów celnych załatwiających sprawy związane z akcyzą.

Opodatkowanie usług w miejscu ich konsumpcji

Komisja Europejska zaprezentowała propozycje zmian opodatkowania VAT przy usługach dostarczanych prywatnym odbiorcom. Zmiany mają na celu opodatkowanie niektórych usług w miejscu ich konsumpcji.

Ustawa o rachunkowości po niemiecku

Polska w Unii Europejskiej oznacza m.in. szersze możliwości inwestowania czy pracy zarówno przez Polaków za granicą, jak i obcokrajowców w Polsce.

Nie mniej niż 225 euro na kwartał

Prawo do zwrotu VAT w Belgii mają poza przedsiębiorcami belgijskimi również przedsiębiorcy ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w Belgii. Jednak przedsiębiorcy z UE, by móc ubiegać się o zwrot podatku, nie mogą posiadać w tym kraju miejsca prowadzenia działalności. Nie mogą też zajmować się wykonywaniem usług i dostawą towarów.

Będą faktury elektroniczne

Opublikowano rozporządzenie ministra finansów umożliwiające wystawianie oraz przesyłanie faktur przez podatników VAT w formie elektronicznej. Taki sposób wysyłania faktur będzie możliwy po uzyskaniu uprzedniej akceptacji odbiorcy faktury - poinformowało MF.

ZUS przekaże do OFE 258,9 mln zł

ZUS przekaże w czwartek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) 258,9 mln zł - poinformowało biuro prasowe ZUS.

Wniosek do połowy 2006 r.

Jutro Senat będzie głosował swoje poprawki do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Złoty traci do euro, rośnie rentowność obligacji

Na środowej sesji złoty traci w stosunku do euro. Pomimo dużego wzrostu rentowności obligacji w ciągu dnia udana aukcja papierów PS0310 wpłynęła na rynek długu pozytywnie.

ETS. Wykładnia szóstej dyrektywy

Kradzież towarów nie stanowi świadczonej odpłatnie dostawy towarów i w związku z tym nie stanowi czynności opodatkowanej VAT - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

WSA. Sąd nie może przywrócić terminu

Uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania nie leży w kompetencji sądu, lecz dyrektora izby skarbowej. Jeżeli upłynął siedmiodniowy termin, nie ma możliwości wnioskowania o przywrócenie terminu do ponownego wniesienia odwołania - stwierdził białostocki WSA.

Okres przechowywania wyrobów akcyzowych

Firma magazynująca niektóre wyroby akcyzowe zharmonizowane wyprodukowane lub przetworzone przez inny podmiot, który zużywa je do produkcji wyrobów nieakcyzowych, nie musi ustalać minimalnego okresu ich magazynowania w składzie podatkowym.

Zawieszono pobór podatku

Minister finansów rozszerzył katalog zharmonizowanych wyrobów importowanych, które mogą być objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy

Akcyza - koniecznie trzeba złożyć wniosek

Wyroby akcyzowe zużywane m.in. do innych celów niż produkcja paliw silnikowych korzystają ze zwolnienia od akcyzy również w przypadku importu - wynika ze zmienionych przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Aby odzyskać akcyzę, trzeba złożyć wniosek.

PIT. Nie będzie ucieczki do raju

Komisja Europejska, chcąc uniknąć ucieczki rachunków oszczędnościowych mieszkańców UE poza państwa członkowskie, włączyła do wspólnotowego systemu opodatkowania dochodów z oszczędności takie raje podatkowe, jak Szwajcaria i Monako czy ośrodki międzynarodowych operacji, takie jak Jersey, Guernsey i wyspa Man.

Interpretacje urzędów trafią do sądu

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że opłaty za użytkowanie wieczyste podlegają VAT. Nie zgadzają się z tym niektóre samorządy i nie wykluczają złożenia skargi do sądu administracyjnego - wynika z informacji "GP".

Formularze podatkowe. Przed urlopem należy podpisać deklarację

Podatnicy zobowiązani do składania comiesięcznych deklaracji podatkowych powinni, planując urlop, uwzględniać terminy ich składania. Niektóre urzędy skarbowe twierdzą, że deklaracje takie musi podpisać podatnik, mimo że jeszcze niedawno nie kwestionowały możliwości składania deklaracji przez pełnomocnika.

Zwrot podatku po upływie terminu przedawnienia

Rozmowa z Włodzimierzem Kubiakiem, sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego

Zwrot VAT od materiałów budowlanych

Ustawa o zwrocie części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych nie jest niezgodna z prawem europejskim - uspokajają eksperci. Jej przepisy nie naruszają ani unijnych przepisów o VAT, ani nie wprowadzają niezgodnego z prawem wspólnotowym subsydiowania sprzedaży, czego obawiają się krytycy ustawy.

Mija termin dla ryczałtowców

Podatnicy, którzy wybrali rozliczanie się z fiskusem w formie ryczałtu i wpłacają podatek raz na kwartał, muszą pamiętać, że termin zapłaty podatku za drugi kwartał mija w środę, 20 lipca br.

Faktury elektroniczne. Wkrótce rozporządzenie

W tym tygodniu ma zostać opublikowane rozporządzenie ministra finansów umożliwiające stosowanie faktur elektronicznych. Nowe przepisy powinny uprościć wymianę tych dokumentów podatkowych między przedsiębiorcami.

Ustawa o doradztwie podatkowym do Trybunału

Do Trybunału Konstytucyjnego złożony został wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym z konstytucją - poinformowali przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Ograniczony zwrot części VAT

Ograniczenie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych ma dotyczyć całego okresu obowiązywania ustawy, a nie jednorazowej rekompensaty.
Po naszych doniesieniach o wątpliwościach związanych ze stosowaniem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, Senat postanowił ją poprawić.

Umowy zlecenia i o dzieło w zeznaniach podatkowych

Każdy, kto zarobił w ubiegłym roku więcej niż 45 700 zł na podstawie umów zlecenia i o dzieło, może mieć wkrótce powód do zmartwień. Zdaniem części urzędników, od takich umów trzeba bezwzględnie płacić VAT. Niektóre urzędy skarbowe rozpoczęły już łowy wśród zleceniobiorców.

Akcyza na paliwa opałowe

Senat przyjął w piątek poprawki do nowelizacji ustawy o akcyzie, która uniemożliwi ministrowi finansów podwyższanie stawek na paliwa opałowe. Wprowadzi też dodatkowe sankcje za jazdę na oleju grzewczym i jego sprzedaż z dystrybutorów.

Opłata skarbowa. Mniej za poświadczenie

Złoty zyskał na wartości, rentowność obligacji spada

W porównaniu do porannego otwarcia złoty lekko zwyżkował. Cena obligacji wzrosła. W piątek ok. 15.00 euro kosztowało 4,1350 zł względem 4,1620 zł na porannym otwarciu, natomiast za dolara inwestorzy płacili 3,4250 zł względem 3,4320 zł.

Słuzba Celna. Będzie i taniej, i szybciej

Celnicy będą mogli niszczyć towary pochodzące z przemytu, jeśli sąd orzeknie ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa - takie zmiany przewiduje nowelizacja kodeksu karnego skarbowego. Teraz likwidacja tego typu towarów jest kosztowna i często nie przynosi pożądanych efektów.

Opłata skarbowa - mniej za poświadczenie

Nowelizacja ustawy o akcyzie - olej opałowy

W nowelizacji ustawy o akcyzie może znaleźć się przepis zrównujący stawki na paliwa w przypadku jazdy na oleju opałowym lub jego sprzedaży z dystrybutorów.

VAT. E-faktury wejdą w życie

Rozporządzenie dotyczące elektronicznych faktur zostało wczoraj zaaprobowane przez ministra nauki i informatyzacji. Teraz wystarczy już tylko jego publikacja w Dzienniku Ustaw i będzie mogło zacząć funkcjonować w obrocie prawnym - poinformowano "GP" w Ministerstwie Finansów.

Inicjatywa na rzecz VAT w budownictwie

Inicjatywy mające na celu bezterminowe przedłużenie przyznanej Polsce do 2007 r. derogacji umożliwiającej stosowanie 7-proc. stawki VAT m.in. na usługi budowy, remontu i modernizacji budynków mieszkalnych są właściwe, choć nie obejmują one całości problematyki związanej z budownictwem mieszkaniowym - poinformowali "GP" przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

REKLAMA