REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bilety na dojazdy są opodatkowane

Niektórzy pracodawcy kupują pracownikom bilety na dojazdy do pracy bądź zwracają wydatki na ten cel. Pracownicy uzyskują więc dochód, od którego należy pobrać zaliczkę na podatek.

Czy gmina zawsze wystawia upomnienie

Skuteczność egzekucji zaległości podatkowych uzależniona jest przede wszystkim od działań wierzyciela, w tym np. gminy. Przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego gmina musi przesłać zobowiązanemu dłużnikowi upomnienie, które powinno być skutecznie doręczone.

Ryczałt bez prawa do odliczeń

Do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wydatków związanych z telefonem prywatnym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, gdy określa się je w sposób ryczałtowy - uznała Izba Skarbowa w Łodzi.

Szansa na szybszy zwrot

Podatnicy mogą szybciej odzyskać VAT. W tym celu powinni bezzwłocznie regulować kwoty wynikające z faktur. Dzięki temu mają szansę uzyskać zwrot nawet w terminie 25 dni od złożenia deklaracji.

REKLAMA

Zyskiem podziel się z fiskusem

Kupiona przed wakacjami deska windsurfingowa okazała się za długa, a narty wodne za krótkie? Po sezonie sprzęt ten można sprzedać. Problem w tym, że fiskus ma apetyt na część zysków osiągniętych z tego tytułu.

Przedsiębiorca musi sporządzić spis z natury

Opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorcy, którzy zamierzają zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą, muszą sporządzić spis z natury.

Jaki podatek płacimy od garażu

Z posiadaniem garażu, o czym często zdajemy się zapominać, łączą się określone obowiązki podatkowe, w tym konieczność uiszczenia podatku od nieruchomości. O tym jednak, jak duży zapłacimy podatek, decyduje to, czy garaż stanowi budynek odrębny od budynku mieszkalnego czy też jest częścią tego budynku. Na wysokość stawki podatku wpływ ma również to, czy garaż wykorzystywany jest w działalności gospodarczej.

Będą sprawozdania o cenach transakcyjnych

Podatnicy będą mogli ubiegać się o decyzje dotyczące uznania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między firmami powiązanymi. Przewiduje to znowelizowana Ordynacja podatkowa.

REKLAMA

Innowacje z ulgą

Od nowego roku przedsiębiorcy inwestujący w nowe technologie będą mogli liczyć na ulgi podatkowe. Prezydent podpisał ustawę o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która przewiduje także zmiany w ustawach podatkowych.

Nie można było odmówić zwrotu VAT

Organy podatkowe nie mogły odmówić niezarejestrowanej w Polsce spółce zwrotu VAT związanego z usługami - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wydatki na ISO są kosztem

Wydatki ponoszone na opracowanie dokumentacji ISO oraz przeprowadzenie odpowiedniego audytu powinny być zaliczane do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia. Nie należy ich amortyzować, ponieważ nie są to zbywalne prawa majątkowe.

Opiekun prawny bez preferencyjnego rozliczenia podatku

Opiekun prawny ustanowiony postanowieniem sądu nie może doliczyć do swoich dochodów tych, które uzyskają małoletnie dzieci.

Prysły nadzieje na zwrot części VAT

Nie będzie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Swoim wetem prezydent Aleksander Kwaśniewski zakończył bój o długo oczekiwaną ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Jak zarachować opłaty i prowizje

Wszelkie koszty związane z prowadzeniem wyodrębnionego rachunku bankowego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ponosi pracodawca.

Wstęp na plażę z 7 proc. VAT

Od 1 czerwca 2005 r. sprzedaż biletów wstępu na plażę podlega opodatkowaniu stawką 7 proc. - uznały organy podatkowe.

Przywilej nie dla rolników

Nie ma generalnego zwolnienia z opłaty skarbowej wniosków rolników ubiegających się o pomoc finansową z Unii Europejskiej - uznało Ministerstwo Finansów.

Można skrócić okres amortyzacji

Największe korzyści podatnikowi daje metoda amortyzacji, którą można stosować dla niektórych fabrycznie nowych środków trwałych. Umożliwia bowiem dokonanie wyjątkowo wysokiego pierwszego odpisu amortyzacyjnego.

Leki za grosz zwolnione z podatku

W przyszłym roku nie trzeba będzie zapłacić podatku dochodowego od zakupu tzw. leków za jeden grosz - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Sporny zaliczkowy zwrot VAT

W określonych sytuacjach przedsiębiorcom nabywającym towary i usługi przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki. Obowiązujące przepisy określają także warunki oraz tryb uzyskania zwrotu zaliczkowego. Do regulacji tych jednak zgłaszane są zastrzeżenia. Dlaczego?

Do odliczenia tylko wydatki na operację

Podatnik może odliczyć od dochodu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej wydatki na operację neurochirurgiczną niepełnosprawnej córki. Nie ma natomiast prawa do obniżenia dochodu o wydatki związane z operacją, np. opłaty za konsultacje, dodatkowe badania czy hotel - uznały organy podatkowe.

Oni wyłudzają, my wyłudzamy

Najwyższe kwoty, jakie próbowali wyłudzić podatnicy, dotyczyły VAT. Większość nieprawidłowości to dotyczące niezbyt dużych kwot oszustwa, polegające m.in. na zaliczaniu do kosztów firm wydatków prywatnych.

Ustalono maksymalną akcyzę na oleje

Akcyza od olejów opałowych będzie wynosiła maksymalnie 233 zł za 1000 l. Wynika to z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Prezydent podpisał też nowelizację kodeksu karnego skarbowego zaostrzającą kary za niektóre przestępstwa.

Dla zapomogi ulga z limitem

Wolne od podatku są zapomogi wypłacone w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.

Prezydent ma wątpliwości, czy podpisać ustawę o zwrocie VAT

Prezydent Aleksander Kwaśniewski ma wątpliwości, czy podpisać ustawę o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz.

Zwrot podatku we Włoszech

Polski przedsiębiorca, aby odzyskać VAT we Włoszech, musi spełnić wiele wymogów formalnych. Przede wszystkim powinien wypełnić odpowiedni wniosek i przesłać go do włoskiego urzędu skarbowego.

Poczta powinna próbować doręczyć pismo

Dla uznania pisma za doręczone adresatowi w sposób zastępczy konieczne są dowody, że poczta próbowała je doręczyć. W tym celu na tzw. zwrotce muszą być odpowiednie adnotacje - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Została opublikowana ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wyrażane są obawy, że przewidziane w tej ustawie ulgi podatkowe mogą być przyczyną patologii i uszczuplić dochody budżetu.

Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Błędy przy stosowaniu procedury podatkowej zdarzają się nie tylko podatnikom, ale również urzędom skarbowym. Jeśli po przeanalizowaniu stosowanej wobec ciebie procedury stwierdzisz uchybienia, możesz je śmiało wykorzystać. Urzędnicy skarbowi - podobnie jak podatnik - są zobowiązani postępować zgodnie z prawem. Jednak nie ma co liczyć na urzędniczą litość czy sprawiedliwość. Jedyną bronią przeciwko urzędnikom jest ich własna - znajomość prawa. Im lepiej je znasz, tym większa szansa, że z wojny z fiskusem wyjdziesz obronną ręką.

Podatnik bez prawa do korekty

Od 1 września br. zacznie - generalnie - obowiązywać obszerna nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz innych ustaw. Czy zawarte w tej noweli zmiany będą miały bezpośrednie znaczenie dla podatku od towarów i usług?

Niekonstytucyjne ograniczenie

Minister finansów nie mógł uzależnić prawa do obniżenia VAT od posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Określenie tego warunku w rozporządzeniu jest niezgodne z konstytucją - uznał WSA.

Jak zawiadomisz, unikniesz kary

Nie będzie podlegał karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomi o tym organ powołany do ścigania, ujawniając m.in. osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Awantura o teczki

Korporacja doradców podatkowych twierdzi, że nie może uporządkować spraw swoich członków, bo Ministerstwo Finansów nie chce oddać teczek z ich dokumentacją.

Na zerową stawkę nie pozwala dyrektywa

Obniżenie stawki VAT na inwestycje związane z budową dróg to - zdaniem PSL - jedyna szansa na lepsze, szybsze i pełniejsze wykorzystanie unijnych pieniędzy. Ministerstwo Finansów jednak odpowiada, że wprowadzenie zerowej stawki jest niemożliwe, bo zabraniają tego przepisy UE.

Jak rabat, to podlega skali podatkowej

Zwrot części pieniędzy zapłaconych przez klienta hurtowni farmaceutycznej nie był nagrodą związaną ze sprzedażą premiową, lecz rabatem. Dlatego przychody związane z takim zwrotem musiały być opodatkowane według skali podatkowej - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Będą zmiany w opodatkowaniu aut

Komisja Europejska czeka obecnie na wyjaśnienia Polski w sprawie nakładania akcyzy na samochody sprowadzane ze Wspólnoty. Przypomnijmy, że Komisja wysłała w tej sprawie do Polski pismo ostrzegawcze i zażądała wyjaśnień. Czy Polska musi odpowiedzieć Komisji?

KE przeciwna przepisom VAT

Komisja Europejska wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko obowiązującym w Finlandii przepisom VAT.

Nie będzie obniżki akcyzy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obniżki akcyzy na paliwa silnikowe nie będzie. Zdaniem resortu, akcyza na paliwo w Polsce jest i tak niższa w porównaniu z krajami starej UE.

Mniej rajów podatkowych

Obowiązują już ustawy o ratyfikacji umów w formie wymiany listów o opodatkowaniu dochodów z oszczędności między Polską a Holandią w odniesieniu do Antyli Niderlandzkich oraz między Polską a Wyspą Man.

Wycieczki bez zwolnienia

Zdarza się, że z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) dofinansowuje się wypoczynek dzieci w formie wycieczki szkolnej.

Jak ująć w sprawozdaniu finansowym zdarzenia warunkowe

Działalność gospodarcza przedsiębiorstwa związana jest z niepewnością co do zaistnienia przyszłych zdarzeń, od których zależą uzyskane przez nie efekty ekonomiczne. Skala tej niepewności ma znaczenie w momencie ujawniania w sprawozdaniu finansowym potencjalnych skutków przyszłych zdarzeń. Jeżeli niepewność ta pozwala na oszacowanie skutków przewidywanych zdarzeń, to ich wyrazem są tworzone rezerwy lub zarachowane bierne rozliczenia międzyokresowe.

Podatek można odliczać przed badaniami

W stosunku do podatników, którzy kupili samochód po 31 maja br., nie określono terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego umożliwiającego odliczenie VAT-u - twierdzą eksperci.

Zwroty ciągle tylko w sklepach

Global Refund Poland, jedyny pośrednik zajmujący się refundacją VAT zagranicznym podróżnym, czeka na przywrócenie zezwolenia na działalność.

Ministerstwo Finansów uspokaja podatników

Ministerstwo Finansów potwierdziło zarzuty dotyczące skandalicznej zmiany pozbawiającej prawa do korekty podatników VAT. Resort uspokaja jednak, że skierował już odpowiednią interpretację do organów podatkowych w celu usunięcia potencjalnych rozbieżności.

Jakie korzystne dla podatników zmiany wprowadzono do Ordynacji podatkowej

Parlament zmienił pod koniec czerwca Ordynację podatkową. Od 1 stycznia 2006 r. podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom będzie się zaokrąglać do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy będzie się pomijać, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy - podwyższać do pełnych złotych. Tych zasad zaokrąglania nie będzie się stosować do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

Czy pracownik musi pokazać PIT

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uznał za dopuszczalne żądanie od pracownika, który stara się o świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, rocznego zeznania podatkowego.

Biura rachunkowe mogą utracić zwolnienie

Podatnicy prowadzący biura rachunkowe muszą zweryfikować swoje przychody pod kątem utraty zwolnienia podmiotowego w VAT.

Podatnicy nie znają przepisów

Podatnicy nie wiedzą, jak wykazać w zeznaniu zagraniczne dochody, ani jak obliczyć podatek. Powód: nieznajomość odpowiednich przepisów.

Większe wpływy z podatków

W tym roku wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego według skali podatkowej były mniejsze od wpływów z ub.r. o ponad 1 mld.

Rozrachunki z tytułu VAT - ewidencja księgowa

Na jakich kontach powinny być ewidencjonowane rozrachunki z tytułu VAT? Jak księgować podatek należny i naliczony? W jaki sposób ująć w księgach wyniki kontroli podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług?

Wyższy wzrost, wyższa płaca

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie rosnąć szybciej, niż przewidują to obecne przepisy. Jego podwyżka, oprócz inflacji, uwzględni część wskaźnika wzrostu gospodarczego. Jeśli sprawdzą się prognozy rządu, w 2006 r. wyniesie ono 884 zł, czyli wzrośnie o 35 zł.

REKLAMA