REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spadkobierca ma prawo do zwrotu

Wydając decyzję o odpowiedzialności spadkobierców, organy podatkowe sprawdzają i określają nie tylko wysokość podatku lub straty. Weryfikują też wysokość nadpłaty lub zwrotu, gdy spadkodawca deklaracji nie złożył.

Czy urzędy wygrają rywalizację

Kilka urzędów skarbowych ma szansę na wygranie rywalizacji w konkursach organizowanych dla administracji rządowej.

OPZZ przeciw podatkowi liniowemu

W związku z postulatami wprowadzenia 15-proc. podatku liniowego od dochodów osobistych Prezydium OPZZ stwierdziło m.in., że pomysł ten jest przejawem lekceważenia konstytucyjnej zasady społecznej gospodarki rynkowej oraz jest szkodliwy dla gospodarki i większości obywateli.

Celnicy kontrolują i pobierają akcyzę

Obok działań kontrolnych na Służbę Celną został nałożony również obowiązek poboru podatku akcyzowego - poinformowano z okazji przypadającego 21 września Dnia Służby Celnej.

REKLAMA

Decyzje Korporacji Niemieckiej

Konieczne jest zapewnienie wysokich standardów wykonywania zawodu doradcy podatkowego - twierdzą przedstawiciele korporacji niemieckiej. Korporacja określiła stawki za usługi doradztwa.

Rozpędzone urzędy

Niektóre urzędy skarbowe umieszczają na stronach ministerialnych interpretacje z datą przyszłą. Usprawiedliwiają to problemami technicznymi. Te oczywiste omyłki nie powodują negatywnych konsekwencji dla podatników - tłumaczą.

Elektroniczna rewolucja

W administracji skarbowej szykuje się rewolucja. W związku z projektem wprowadzania w coraz szerszym zakresie rozliczeń podatkowych w formie elektronicznej, Ministerstwo Finansów przewiduje w ciągu 2-3 lat redukcję zatrudnienia w administracji skarbowej o około 30 proc.

Urząd skarbowy może wyręczyć się pracodawcą

Naczelnik urzędu skarbowego, w związku z prowadzonym postępowaniem, mógł zażądać od podatnika udostępnienia danych jego pracowników - uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

REKLAMA

Można obniżać zamiast zaniżać

Akcyzę od sprowadzonych z Unii Europejskiej samochodów sprzedawanych w kraju przed ich pierwszą rejestracją można znacznie zmniejszyć - i to zupełnie legalnie. Importerzy samochodów wolą jednak oszukiwać fiskusa i na wielką skalę zaniżają wartość aut.

Polski turysta odwiedzający państwa unijne nie odzyska VAT

Czy Polak, który w czasie wakacji zwiedzał Niemcy i tam kupił określone towary, może ubiegać się o zwrot VAT na zasadach przewidzianych dla podróżnych?

Jak zwracany jest podatek w formie zaliczki

Czy zwrot podatku naliczonego w formie zaliczki następuje w ratach? Kiedy są wypłacane poszczególne raty?

Nowa siedziba urzędu skarbowego

Podlaski Urząd Skarbowy pracuje i przyjmuje swoich podatników w nowej siedzibie, która mieści się w Białymstoku przy ulicy Młynowej 21A.

Niektóre dowody nie do wykorzystania

Wprowadzony zakaz wykorzystywania w postępowaniu podatkowym dowodów zebranych w niezakończonych prawomocnie postępowaniach karnych ma na celu większą ochronę praw podatników - tłumaczy resort finansów. Zapowiada, że przeanalizuje skutki zmiany i ewentualnie zaproponuje inne rozwiązania.

Powstałe zaległości nie naruszały dyscypliny

Konieczność zapłaty odsetek przez zakład budżetowy za zaległości w odprowadzaniu składek do ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

Jak uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego

Często myślimy z przerażeniem o konieczności uzyskania potrzebnego nam zaświadczenia z urzędu skarbowego. Przeraża nas sama perspektywa wizyty w urzędzie. Tymczasem wystarczy sporządzić odpowiedni wniosek, a urząd na pewno wyda nam zaświadczenie. Odmówi tylko wtedy, gdy zażądamy poświadczenia informacji nieznanych urzędowi lub takich, których poświadczać nie może.

Konsultantka przedsiębiorcą

Jeśli jesteś konsultantką sprzedającą np. kosmetyki i z tego tytułu osiągasz przychody, to powinnaś rozliczać się z fiskusem z uzyskanych dochodów, jak pozostali przedsiębiorcy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Musisz zatem płacić podatek i prowadzić odpowiednią ewidencję - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Nie warto unikać pełnej rachunkowości

Dla aparatu skarbowego unikanie prowadzenia pełnej rachunkowości to poważny sygnał, że przedsiębiorca chce coś ukryć - powiedział wiceminister finansów Stanisław Stec.

Nowy wydruk niepotrzebny?

Podatnicy, którzy prowadzą komputerowo księgę przychodów i rozchodów, nie mają możliwości poprawiania błędnych zapisów przez sporządzenie "nowego wydruku".

Podatek liniowy wygrywa z ryczałtem

Z roku na rok maleje liczba firm rozliczających się w formie ryczałtu. W 2003 r. było ich jeszcze 616 948. W 2004 r. już tylko 576 095. Eksperci uspokajają, ryczałt nie zniknie. Może jednak ulec marginalizacji na korzyść ogólnych zasad opodatkowania oraz podatku liniowego. To zjawisko typowe dla rozwiniętej gospodarki.

Księgowi zwierają szeregi

Polska jest pierwszym krajem z nowo przyjętych krajów Unii, w którym odbył się zjazd prezesów Europejskiej Federacji Ekspertów Księgowych, organizacji skupiającej ponad 500 tys. księgowych i biegłych rewidentów.

Lepiej sprawdź cudze długi

Od 1 września 2005 r. zmienił się na niekorzyść podatników limit, od którego nabywcę np. firmowego samochodu obciążają cudze długi podatkowe.

Zwrot VAT znów w Polsce

Ministerstwo Finansów wydało Global Refund Polska zgodę na zwrot VAT zagranicznym podróżnym. W marcu MF cofnęło pozwolenie firmie Global Refund Poland, jedynemu w kraju pośrednikowi w zwrocie VAT podróżnym. Firma zaskarżyła decyzję do sądu administracyjnego i wygrała, ale MF zastanawia się nad złożeniem kasacji od tego wyroku.

Będą wyższe kary dla podatników

Zaostrzenie kar za niektóre przestępstwa i wykroczenia skarbowe, a także wydłużenie okresów przedawnienia przewiduje znowelizowany kodeks karny skarbowy. Nowe przepisy opublikowane zostały w Dzienniku Ustaw z 16 września 2005 r. nr 178, poz. 1479.

Kiedy wznowić postępowanie

Od początku września w sprawie podatkowej zakończonej ostateczną decyzją można wznowić postępowanie. Warunkiem jest, by orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości miało wpływ na treść wydanej decyzji. Nie ma jednak pewności, czy wyroki Trybunału mają dotyczyć decyzji wydanych po wejściu Polski do Unii Europejskiej, czy również w okresie wcześniejszym.

Więcej porażek niż sukcesów

Żaden z czterech ostatnich ministrów finansów nie miał pomysłu na tak potrzebną reformę podatków. Z szumnych zapowiedzi upraszczania systemu podatkowego udało się wcielić w życie naprawdę niewiele. Systematycznie topniały za to ulgi podatkowe.

Kosztowny, ale jednak potrzebny

Koszty funkcjonowania Komitetu Standardów Rachunkowości w 2004 r. wyniosły ponad 220 tysięcy złotych, czyli około 70 proc. środków przyznanych przez ministra finansów z budżetu. Dotychczas komitet przyjął tylko dwa krajowe standardy rachunkowości.

Ekwiwalent za urlop jest opodatkowany

Czy płatnik postąpił prawidłowo, potrącając zaliczkę na podatek od części zasądzonego prawomocnym wyrokiem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Dodatkowych zachęt raczej nie będzie

W najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć na wprowadzenie większych zachęt podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Przedstawiciele przodujących w rankingach partii oraz niezależni eksperci sceptycznie odnoszą się do tego rodzaju zachęt.

Handlujący w sieci nie płacą podatku

Prawie 190 tys. zł niezapłaconych podatków - to wynik pół roku kontroli transakcji zawieranych za pośrednictwem internetu prowadzonych przez łódzkie urzędy skarbowe. Najczęściej handluje się elektroniką i kosmetykami.

Powodów do radości wciąż brak

Przepisów utrudniających działanie urzędów jest dużo więcej, niż tych, które pracę ułatwiają. Sejm, który właśnie kończy kadencję, nie ułatwił życia ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom.

Polskie przepisy niezgodne z unijnymi

Pobieranie akcyzy od używanych samochodów jest niezgodne z prawem wspólnotowym i Konstytucją RP - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. W tej sprawie rzecznik zwrócił się do ministra finansów, aby przedstawił swoje stanowisko.

Zwolnienie tylko dla zarządzania

Umowa w zakresie obsługi księgowej nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej przez członka wspólnoty, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w tym zakresie, nie jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Zwolnieniem objęta jest jedynie umowa zarządzania taką nieruchomością - i to tylko wykonywana na zlecenie.

Ulgę podatkową możesz zachować

Jeśli podarowano ci mieszkanie, możesz skorzystać z ulgi podatkowej. Powinieneś jednak m.in. mieszkać w nim przez pięć lat. Jeżeli jednak w pewnych sytuacjach warunek ten nie jest spełniony, to nie powoduje utraty ulgi - poinformowali przedstawiciele administracji skarbowej.

Nowe przepisy, stare sankcje

Na podstawie aktualnej ustawy o VAT można karać za zaległości powstałe przed 1 maja ubiegłego roku, czyli gdy obowiązywała jeszcze poprzednia ustawa - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Słuszne kary za podanie nieprawdziwych danych

Podatnik musi podać w deklaracji lub zeznaniu podatkowym dane zgodne zarówno ze stanem faktycznym, jak i z przepisami prawa podatkowego. Gdy wywiąże się tylko z jednego obowiązku, to nie może być zwolniony z odpowiedzialności karnej skarbowej - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Czy można odliczać VAT od paliwa

Czy w przypadku przerobienia samochodu używanego do prowadzenia działalności gospodarczej można odliczać VAT od kupowanego do niego paliwa?

Ceny fikcyjne, akcyza marna

Importerzy używanych aut bezlitośnie wykorzystują luki w ustawie o akcyzie i od ponad roku kpią z fiskusa.

Seriale na antypodach z ulgą

Australia wprowadza tzw. offset podatkowy dla zagranicznych wysokobudżetowych producentów seriali telewizyjnych.

Kiedy podatnik podaje nieprawdę

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy przepisy kodeksu karnego skarbowego nakładające kary na podatników za podanie nieprawdziwych danych są zgodne z Konstytucją RP.

Barierą niejasne przepisy

Obciążenia podatkowe niemieckich przedsiębiorców skłaniają ich do inwestycji w Polsce. Niestety, poważną barierą jest interpretacja polskich przepisów prawnych i obsługa prawna.

Obniżka podatków nie musi uszczuplić dochodów

Wpływy budżetowe z PIT za 2004 r. były wyższe o ponad 5 mld zł od ubiegłorocznych. Zdaniem ekspertów jest to efektem obniżania podatków.

Nowy adres mailowy komisji

Od 1 września został zmieniony adres e-mailowy Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Teraz wnioski należy przesyłać na adres: komisja.doradzto@mofnet.gov.pl.

Nie harmonizacja, lecz współpraca

Za dwa lata może być gotowy projekt przewidujący ścisłą współpracę państw unijnych w sferze opodatkowania przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że dojdzie do harmonizacji podatku dochodowego od firm.

Preferencje podatkowe dla zatrudniających gosposie

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmieniła zasady opodatkowania przy zatrudnianiu gosposi. Jakie będą konsekwencje tych regulacji?

Można uzyskać zwrot podatku

Podatnicy mogą ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego od importu towarów, które wywieźli poza Wspólnotę w związku z reklamacją oraz podatku naliczonego przy zakupach dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Muszą jednak spełnić określone warunki.

Mogą cię ukarać zajęciem auta

Zobowiązanie podatkowe można zabezpieczyć na majątku podatnika jeszcze przed terminem płatności. Oznacza to, że organ podatkowy może np. zająć auto podatnika. Powodem tego może być m.in. trwałe niepłacenie wymagalnych podatków.

Jak skorygować sprawozdanie

Rodzaje, terminy i zasady sporządzania sprawozdań budżetowych z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz planów finansowych m.in. zakładów budżetowych i funduszy celowych określa opublikowane właśnie rozporządzenie ministra finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Dywidenda albo przychód

Jeżeli dywidenda nie zostanie wypłacona wspólnikom natychmiast po podjęciu uchwały o podziale zysku, to powstaje nieodpłatne świadczenie będące przychodem spółki - uznał białostocki WSA.

Elektronika zastąpi papier

Sprzedawcy posługujący się kasami fiskalnymi nie będą musieli zbierać papierowych rolek z kopiami rachunków. Resort finansów chce zwolnić ich z tego obowiązku.

Więzienie za złą poradę

Byłym doradcom podatkowym z amerykańskiego oddziału KPMG grozi nawet do 25 lat więzienia. Na niezgodnych z prawem radach budżet USA stracił ponad 2,5 mld dolarów. W Polsce doradca też może odpowiadać za podobny czyn. Oskarżenie nie jest trudne, ale z udowodnieniem winy mogą już być kłopoty.

REKLAMA